Sekcja pływacka 1967

Z Historia Wisły


Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1967, nr 15 (18 I) nr 5882

Nowe rekordy okręgu krakowskiego w pływaniu ustanowili: Cupiał na 200. m — 2.44,4, Radziejewski — 200 m delf. 2.29,6 (obaj Wisła).


Gazeta Krakowska. 1967, nr 18 (21/22 I) nr 5885

Z okazji XXII rocznicy wyzwolenia Opola zorganizowano na miejscowej pływalni międzynarodowe zawody pływackie. Brali w nich udział zawodnicy Wisły, którzy uzyskali szereg dobrych rezultatów. Sikora (Wisła) zajął na 200 m zm. drugie miejsce ustanawiając rekord okręgu krakowskiego — 2.26,8. Zwycięstwa z krakowian odnieśli: 200 m klas. Cupiał — 2.45,6; 200 m grzb., Sikora — 2.23,5; 300 m delf. Radziejewski 2.33,0.



Echo Krakowa. 1967, nr 159 (8/9 VII) nr 6813

DZIŚ i Jutro rozegrany zostanie na otwartym basenie Wisły międzypaństwowy mecz pływacki Polska — NRD młodzików kategorii „D”, a więc urodzonych w roku 1953 i później.


PŁYWALNIA kryta Wisły udostępniona

Echo Krakowa. 1967, nr 237 (9 X) nr 6891

PŁYWALNIA kryta Wisły udostępniona jest dla publiczności w każdą niedzielę w godz. 9—14.


Podsumowanie sezonu

Echo Krakowa. 1967, nr 252 (26 X) nr 6906

ZASTÓJ pływactwa w Polsce w latach pięćdziesiątych, przy jednoczesnym postępie w innych krajach, sprawił iż do dziś nie liczy się ono na arenie międzynarodowej. Dopiero przed kilkoma laty w niektórych ośrodkach w kraju przystąpiono do odrabiania zaległości, postawiono na młodzież i dziatwę z którą prowadzi się szkolenie.

Na widoczne postępy trzeba jednak jeszcze poczekać; Tym niemniej „pierwsze jaskółki” potwierdzają słuszność polityki szkoleniowej, gdyż tu i tam pojawiają się talenty...

Jednym z najlepiej prowadzonych ośrodków pływackich w kraju jest. Kraków a konkretnie „Wisła”, w której od 6 lat rozpoczęto pracę z maluchami i nadal się ją prowadzi. Niedawno byliśmy na spotkaniu zarządu klubu z sekcją pływacką podczas którego młodzi pływacy mieli okazję przedstawić swój dorobek. Trener mgr W. Kękuś przedstawił swych najlepszych pływaków, którzy w minionych mistrzostwach Polski zdobyli medale, lub punktowane miejsca: Steczowiczówna — 1 zloty medal i 3 brązowe, J. Waluga- 1 srebrny i 1 brązowy, Lesiakowski — 2 złote, Bielicz — 3 srebrne ii brązowy, Chmiel — dwa czwarte miejsca — trzecie i piąte miejsce, J. Kękuś — 2 srebrne medale, Radziejewski — 1 złoty 1 jedno czwarte miejsce,-s szczygieł 2 brązowe medale. Dodajmy, że poza wymienionymi, w barwach „Wisły” występowali Król i Krzywoniowska — rekordziści Polski młodzików, którzy ze względu na choroby nie mogli startować w tegorocznych mistrzostwach.

W sekcji jest ponad 290 zawodniczek i zawodników w tym tylko 3 seniorów (Rumian, Pankowska i Sikora). Główny ciężar szkolenia położony jest, na dziatwę, której szkolenie prowadzone jest począwszy Od akcji nauki pływania. Klub nawiązał żywą współpracę z okolicznymi szkołami.

Tym niemniej Wisła nie otrzymała jeszcze pełnych klas do nauki pływania. Nawet w Szkole nr 5, która w zasadzie chętnie kieruje dziatwę na pływalnie Wisły, nie wyodrębniono zajęć klasowych. I tu wydaje się konieczna wzajemna dobra wola, gdyż korzyści byłyby obustronne.

Pływanie jest sportem zdrowym i atrakcyjnym, ale. wymaga forsownego treningu. Wiślacy trenują 9 razy w tygodniu; Kto ma talent i wytrwa, ten może Uczyć na osiągnięcia względnie dobrych wyników. Wiślakom sztuka się ta udaje, chociaż jeszcze muszą długo gonić stracony czas, aby ustanawiać wyniki na skalę międzynarodową. Dotychczas drżą w posadach rekordy okręgu a tylko najlepsi są w posiadaniu rekordów młodzieżowych kraju.


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon