Sezon 1913 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, Mistrzostwa Galicji, Mecze towarzyskie z krajowymi rywalami, Mecze towarzyskie międzynarodowe Rezerwy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Sezon 1913

Mistrzostwa Galicji

Opis

„Gazeta Poniedziałkowa” z 10.11: – o specyfice Krakowa felieton „Co zresztą znaczy jakaś tam reforma wobec matchu „Wisły” z „Cracovią”? Więc gdy gdzie indziej debatowano nad układami lwowskiemi, u nas cały Kraków ruszył na match. Na żadnym obchodzie narodowym w Krakowie nie było tylu Krakowian, jak na wczorajszym matchu. A zwycięstwo „Wisły” i rozbicie autorytetu „Cracovii”, było dla poczciwych Krakowian dwa razy większą sensacyą, niż rozbicie układów lwowskich. Mało brakowało, a Krakowianie byliby na rękach nosili owych graczy, co to nogami dla przyszłości narodu pracują. Ta jedna jedyna praca narodowa, zasadzająca się na nogach, znajduje jeszcze w Krakowie poparcie. Ot – psychika polskich Aten. Kochany czytelniku, który nie jesteś Krakowianinem, żałuj, żeś nim nie jest. do szczęścia bowiem nie trzebaby Ci nic więcej, prócz footballu!...”


„Głos Narodu” z 22.03: „Towarzystwo Sportowe „Wisła” zawiadamia, że drużyna „Wisły” otrzymała wreszcie od Austryackiego Związku Piłki Nożnej należną jej od szeregu lat I klasę. Sezon wiosenny rozpoczyna „Wisła” trzydniowymi zawodami z drużynami łódzkiemi w Łodzi dn. 23, 24 i 25 bm. Ponadto rozegra „Wisła” w tym sezonie matche we Lwowie, Dreźnie, a prawdopodobnie także w Zoppotach, Warszawie i Kijowie.”

Ważniejsze wydarzenia

  • 24 marca - ponowny występ Wisły w Łodzi i pokonanie reprezentacji tego miasta 9:1!
  • 11-12 maja - pierwsze kontakty z zespołami z byłej Jugosławii:
  • 1-2 listopada - tradycja spotkań Wisły z drużynami polskimi z innych zaborów trwa. Wisła zaprasza do Krakowa reprezentację Wielkopolski i bije ją dwukrotnie (4:0 oraz 9:2)
  • 9 listopada - Wisła zwycięża w pierwszych mistrzostwach Galicji, jednak po zakończeniu zawodów, mistrzostwo zostaje odebrane i "przy zielonym stoliku" oddane Cracovii.


Rezerwy: