Sezon 1950 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy
Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • 10. stycznia Piłkarze wznawiają treningi do sezonu.
  • 28. stycznia Piłkarze wyjeżdżają na 2-tygodniowy obóz kondycyjny do Zakopanego.
  • 21. lutego odbyło się się w lokalu przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłkarskiej Gwardii.
  • Złamanie umów przez ZS Gwardia. Gwardia-Wisła występuje od początku sezonu pod nazwą Gwardia Kraków.
  • Kwiecień 1950: Wisła towarzysko gromi u siebie "bratnią" Gwardię Warszawa 9:1.
  • 25. kwietnia 1950: Szombierki Bytom - Wisła Kraków 0:5 - najwyższe ligowe zwycięstwo w sezonie.
  • Zmienna forma prezentowana przez Gwardię (Wisłę) w rundzie wiosennej nie wróżyła końcowego sukcesu w lidze. Jednak wygranie jesienią dziewięciu spotkań i remis w jednym dały Wiśle szansę przypieczętowania tytułu mistrzowskiego w ostatnim meczu ligowym.
  • 19. listopada 1950: Mimo porażki z Górnikiem Radlin 1:2 Wisła obroniła tytuł mistrzowski. Pomógł w tym remis najgroźniejszego rywala - Ruchu.
  • Josef Kuchynka kończy pracę w Wiśle.

Prasa o Wiśle i krakowskich klubach przed sezonem piłkarskim

Piłkarze Gwardii już z dniem 10 stycznia wychodzą na boisko

Echo Krakowskie. 1950, nr 4 (4 I) nr 1365

‎‎‎


Piłkarze Gwardii już z dniem 10 stycznia wychodzą na boisko, by trenować i przygotowywać kondycję do sezonu piłkarskiego. Narciarze Gwardii wyjechali na obozy w góry, piłkarze ręczni pauzowali tylko przez święta. Treningi ich już się rozpoczęły, gdyż oczekują ich poważne spotkania ligowe w koszu.

Piłkarze Gwardii wyjeżdżają na obóz kondycyjny

‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 25 (25 I) nr 1386

W najbliższą sobotę, 28 bm., piłkarze krakowskiej Gwardii wyjadą na 2-tygodniowy obóz kondycyjny do Zakopanego. Ogółem wyjedzie 22 zawodników, którzy zamieszkają w willi „Farys".

Jak się dowiadujemy, po rezygnacji dotychczasowego kierownika sekcji piłkarskiej Gwardii —- Tadeusza Paudyna, piłkarze mistrza Polski, otrzymali nowego kierownika por. Janusza Latacza i zast. kierownika por. Józefa Mertka. Są oni byłymi piłkarzami, co gwarantuje fachowe prowadzenie sekcji. Na obóz kondycyjny do Zakopanego wyjadą również nowozyskani piłkarze — Mordarski i Gamaj. Oprócz zaprawy kondycyjnej na obozie będzie przeprowadzone szkolenie ideologiczne, w myśl uchwał Biura Politycznego KC PZPR.

Trenerem Gwardii będzie nadal Kuchynka, który po kilkudniowym pobycie w Pradze, powrócił już do Krakowa.

Zebranie piłkarzy Gwardii. 21 II

‎‎‎
‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 52 (21 II) nr 1353

Dziś zebranie piłkarzy Gwardii Dziś we wtorek 21 bm. o godzinie 18.15 odbędzie się w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłkarskiej Gwardii.

Obecność wszystkich członków obowiązkowa.

Oldboye Gwardii i Ogniwa grają na SFOS. IX

‎‎‎
‎‎‎

Echo Krakowskie. 1950, nr 267 (28 IX) nr 1558


W nadchodzącą sobotę rozegrają oldboye Gwardii. i Ogniwa, interesujący mecz piłkarski na Stadionie Gwardii o godz. 16. W szeregach obu zespołów zobaczymy dawne sławy piłkarskie, jak: Martyna, Zastawniak, Malczyk, Szumieć, Seichter, Chruściński, Gieras, bracia Kotlarczykowie,- Czulak, Skalski, Pająk, Zembaczyński' i inni

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

W sezonie piłkarskim 1950 Gwardia-Wisła powtórzyła sukces z ubiegłego roku, zdobywając ponownie tytuł mistrza Ligi. Emocjonujący był zwłaszcza finisz rozgrywek, kiedy to szanse prowadzących w tabeli drużyn – naszej i Ruchu – wyrównały się. Decydowała ostatnia niedziela ligowa. Brakło nam wprawdzie na końcu wspaniałego finiszu, opanowania nerwowego i ulegliśmy radlińskim górnikom, ale równocześnie Ruch stracił dalszy punkt i tytuł mistrzowski po raz drugi zdobyła Wisła.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki