Sezon 1979/1980 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Echo Krakowa. 1979, nr 278 (13 XII) nr 10543)
Aktualna wersja (05:55, 18 paź 2020) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Doniesienia prasowe)
 
(Nie pokazano 16 wersji pośrednich.)
Linia 9: Linia 9:
|rozgrywki6 = [[Memoriał Józefa Moszczaka 1979/1980 (siatkówka kobiet)|Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki6 = [[Memoriał Józefa Moszczaka 1979/1980 (siatkówka kobiet)|Memoriał Józefa Moszczaka]]
|rozgrywki7 = [[Juniorki 1979/1980 (siatkówka kobiet)|Juniorki]]
|rozgrywki7 = [[Juniorki 1979/1980 (siatkówka kobiet)|Juniorki]]
-
|rozgrywki8 =
+
|rozgrywki8 = [[Rezerwy 1979/1980 (siatkówka kobiet)|Rezerwy ]]
|rozgrywki9 =
|rozgrywki9 =
|rozgrywki10 =
|rozgrywki10 =
Linia 38: Linia 38:
==Doniesienia prasowe==
==Doniesienia prasowe==
-
[[Grafika:Dziennik Polski 1979-09-27.JPG|thumb|left|Przed sezonem. [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=62496 6]]]
+
[[Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1979/1980]]
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1979, nr 136 (21 VI) nr 10401===
+
-
 
+
-
 
+
-
Sekcja siatkówki Wisły będzie w nowym sezonie występować z młodymi juniorkami. Zajmą one najprawdopodobniej miejsce Buhl i Maculewicz, które ze wzglądów zdrowotnych nie będą już chyba grały
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1979, nr 207 (15\16 IX) nr 10472===
+
-
 
+
-
MIELEC. W turnieju siatkarek zwyciężył zespół II-ligowej Stali Mielec — 3 pkt. przed Zawiszą Sulechów — 2 pkt., Wisłą Kraków — 1 pkt. i Epitoekiem Dunnujveros (Węgry)—0 pkt.
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1979, nr 275 (10 XII) nr 10540===
+
-
 
+
-
BIELSKO-BIAŁA. W turnieju siatkarek zwyciężył Kolejarz Katowice — 4 pkt. przed Płomieniem Sosnowiec — 3 pkt, BKS-em Bielsko — 2 pkt, Spójnią Gdańsk — 1 pkt i Wisłą Kraków — 0 pkt.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1979, nr 278 (13 XII) nr 10543===
+
-
[[Grafika:Echo 1979-12-13.jpg‎|thumb|right|200 px]]
+
-
 
+
-
SIATKARKI krakowskiej WISŁY uczestniczą ostatnio w szeregu turniejach, które winny wpłynąć korzystnie na formę zawodniczek, ułatwić trenerowi skompletowanie optymalnego składu na rozgrywki ligowe, które rozpoczną się w styczniu 1980 roku Dotychczasowe próby wiślaczek nie przyniosły im jednak sukcesów. W turnieju w Kownie zajęły czwarte miejsce wygrywając jedynie z drużyną gospodarzy 3:2, zaś ostatnio w turnieju w Bielsku przegrały wszystkie mecze i zajęły ostatnią lokatę. Wisła jednak to już nie ta drużyna, którą przed kilku łaty zdobywała tytuły wicemistrzyń kraju. Z dawnej pierwszej szóstki ubyły w ostatnim czasie: Krystyna Maculewicz, która wyjechała z mężem Henrykiem do Francji, Beata Buhl — zakończyła karierę ze względów zdrowotnych, Krystyna Trzmiel — odeszła z Wisły, ponoć zamierza zakończyć karierę, a także Anna Kołda-Dudek, która postanowiła przez rok pauzować. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze sprawy dyskwalifikacji Lucyny Kuśnierz-Kwaśniewskiej i Wiesławy Chaberskiej (mają w myśl nowych zarządzeń PZPS pauzować przez pierwszą rundę rozgrywek).
+
-
 
+
-
W zaistniałej sytuacji trener Leszek Kędryna musi sięgać po zawodniczki rezerwowe, które staną przed ogromnie, trudnym zadaniem w rozgrywkach ligowych — utrzymania się w gronie najlepszych drużyn w kraju. Jeśli Kwaśniewska i Chaberska rzeczywiście będą musiały pauzować, to Wisła ma jedynie teoretyczne. szanse na pozostanie w 1 lidze. Trudno bowiem prawie samymi zawodniczkami rezerwowymi wygrywać mistrzowskie mecze.
+
-
 
+
-
Na razie czeka siatkarki „Białej gwiazdy” kolejna próba — turniej Jednoty tym razem w Krakowie w dniach 14—16 grudnia o „Srebrną Siatkę Wisły” z udziałem Televychovnej Brno (CSRS), BKS Stali Bielsko i Spójni Gdańsk.
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1980, nr 10 (14 I) nr 10565===
+
-
 
+
-
OSTATNIO komisja do spraw zmian barw klubowych i dyscypliny Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu wydała ostateczny werdykt w sprawie zdyskwalifikowanych przez PZPS siatkarek Wisły: Chaberskiej-Holocher, Kuśnierz Kwaśniewskiej oraz Spójni — Zdrojewskiej. Pierwsze odwołanie przyniosło wiślaczkom skrócenie do połowy kary, drugie — ostatnie — znów zmniejszyło dyskwalifikację. I tak Wiesława Chaberska-Holocher ukarana została ostatecznie zakazem gry do końca stycznia br. (czyli krakowianka nie wystąpi jedynie w pierwszej kolejce gier 26 i 27 bm. z Płomieniem w Sosnowcu oraz z Kolejarzem w Katowicach), natomiast Lucyna Kuśnierz-Kwaśniewska (podobnie jak i Zdrojewska) odsunięta została od gry w pierwszych pięciu meczach ligi, a więc do 10 lutego. Wszystkie trzy zawodniczki zostały ponadto ukarane zakazem wyjazdów za granicę do 30 czerwca. Mają stawić się również w Warszawie na badania lekarskie, które mają stwierdzić czy są zdolne do gry. W sumie więc cała sprawa skończyła się raczej pomyślnie dla krakowianek Inna sprawa to aktualna forma zawodniczek, które miały przecież długą przerwę w treningach.
+
-
 
+

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Turniej o srebrną siatkę
Memoriał Józefa Moszczaka Juniorki Rezerwy
Kadra Statystyki Spis Sezonów

Najważniejsze wydarzenia sezonu 1979/1980

  • I liga Siatkarki Wisły Kraków zajmuje IV miejsce.
  • Puchar Polski Siatkarki Wisły Kraków kończą rozgrywki w półfinale rozgrywek.
  • Liga międzywojewódzka Siatkarki Wisły Kraków zajmuje VIII miejsce.
  • Turniej „O Srebrną Siatkę” Wisła Kraków zajmuje 2 miejsce w stawce pięciu zespołów.
  • Juniorki starsze Juniorki Wisły Kraków kończą rozgrywki Mistrzostw Polski w półfinale rozgrywek.


Ocena sportowo-organizacyjna:

Zespół 1-ligowy uzyskał IV lokatę w rozgrywkach sezonu 1979/80 co z jednej strony uznać należy za sukces, a z drugiej odczuwa się pewien niedosyt, gdyż zespół ten stać było przy pełnej mobilizacji na znacznie skuteczniejszą grę. Dyskwalifikacje i kontuzje czołowych zawodniczek nie zezwoliły zresztą na grę w optymalnym składzie, co na pewno odbiło się na ogólnej grze drużyny i nastawieniu psychicznym. W dalszym ciągu można twierdzić, że zespół ten stać jest na walkę o najwyższe trofeum w kraju.

Pod koniec roku drużyna wzmocniona została dwoma kadrowiczkami: Barbarą Fikiel i Jarosławą Różańską, co znacznie podnosi wartość zespołu. Nie odniosły sukcesów drużyny młodsze. Juniorki zakończyły start w mistrzostwach kraju na etapie półfinałów, Juniorki młodsze w ogóle nie wystartowały w rozgrywkach VII OSM.

Pod względem organizacyjnym sekcja mimo pewnych określonych trudności etatowych pracowała poprawnie, a zaangażowania działaczy społecznych było bardzo widoczne.

Doniesienia prasowe

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1979/1980


Poprzedni sezon Powrót Następny sezon