Sezon 1986/1987 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze Turnieje halowe
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Trener Stanisław Cygan zastępuje Lucjana Franczaka na ławce trenerskiej, ale wyniki ma jeszcze gorsze. Wisła gra w II. lidze tylko nieco lepiej niż przeciętnie.
  • 8.02. Wisła wygrywa z Cracovią w meczu o Herbową Tarczę Miasta Krakowa 1:0.
  • Rozgrywki drugoligowe kończy tylko na 4. miejscu.
  • Jedyny jaśniejszy punkt w sezonie. Kolejne awanse w rozgrywkach o PP.
  • 18.03. Wyeliminowanie Legii w rzutach karnych.
  • 27.03. Umiera Kazimierz Sołtysik, napastnik Wisły.
  • 1.06/17.06. W półfinale PP w dwumeczu lepszy okazuje się jednak Śląsk Wrocław (0:1; 1:1). Rewanżowy mecz ze Śląskiem jest 100. potyczką Wisły w rozgrywkach PP.
  • W I. drużynie debiutują Marcin Jałocha i Zdzisław Strojek. Z klubem żegna się Zdzisław Kapka.

Prasa

  • „Dziennik Polski” nr 137. Cygan trenerem Wisły od 1 lipca.
  • „Dziennik Polski” nr 144. Cygan i Wisła przed sezonem.
  • „Dziennik Polski” nr 165. Piłkarze przed sezonem.
  • „Dziennik Polski” nr 181. Piłkarze przed sezonem rozegrali 8 sparingów.
  • „Dziennik Polski” nr 206 i 207. 5.09. Old boye. Wisła - HSV Hamm 1:1.

1987

  • „Dziennik Polski” nr 51. Wywiad z S. Cygenem i wyniki sparingów.
  • „Dziennik Polski” nr 148. Zajda i Strojek w szerokiej kadrze reprezentacji Polski.
  • „Dziennik Polski” nr 150. Brożyniak trenerem Wisły.
  • „Dziennik Polski” nr 151, 152, 153. KOZPN bada sprawę „dziwnego” meczu rezerw Wisły z Dalinem 2:3.
  • „Dziennik Polski” nr 158. Ruchy transferowe w Wiśle.
  • „Dziennik Polski” nr 160. Losy Kmiecika, Jałochy i Wróbla.
  • „Dziennik Polski” nr 166. Musiał drugim trenerem.


Mszczą się błędy przeszłości.

Echo Krakowa. 1986, nr 148 (1/3 VIII) nr 12194

To już drugi, kolejny sezon, gdy krakowskie piłkarstwo nie ma swojego przedstawiciela w ekstraklasie. Nie udał się powrót do I ligi Wiśle, bez przekonania i wiary w sukces walczył o awans Hutnik, który przynajmniej potencjalnie ma obecnie największe możliwości, by reprezentować nasze miasto na najwyższym szczeblu rozgrywek.


Krótkowzroczna polityka kadrowa działaczy, niczym nieuzasadniona wiara w umiejętności zawodników.

Marna to satysfakcja, że właśnie z podwawelskiego grodu wywodzi się wielu czołowych pierwszoligowych graczy. Co nam z tego, że Jan Karaś, Kazimierz Putek. Andrzej Iwan. Krzysztof Budka, Marek Podsiadło czy Piotr Nazimek będą strzelać bramki dla Legii, Widzewa. Górnika? Partykularne interesy poszczególnych krakowskich klubów, niechęć do współpracy i wzajemnej pomocy, zawiść i zazdrość sprawiły, że nie mamy obecnie okazji do oglądania na naszych stadionach najlepszych polskich drużyn. Jak tak dalej pójdzie, to niebawem i II liga stanie się marzeniem. Przecież Wisłę i Hutnika u progu sezonu znów opuściło kilku piłkarzy. Jedni, jak Michał Wróbel i Jan Jałocha postanowili zakończyć sportową karierę w zagranicznych klubach, inni, ni. in. wspomniany Kazimierz Putek i Bogdan Szczecina poszukali nowych pracodawców.

A ich następców nie widać.

Gdzie podziali się utalentowani juniorzy? Nie tak dawno młodzi wiślacy, a w ubiegłym roku hutnicy sięgali po najwyższe laury w kraju. Było o nich głośno, wiązano z nimi nadzieje. Tymczasem zaledwie 2 czy 3 zostało poddanych próbom w ligowych drużynach seniorów.

Kiedyś, gdy rywalizacja o miejsce w zespole była znacznie ostrzejsza, Antoni Szymanowski, Adam Musiał, Kazimierz Kmiecik, Zdzisław Kapka, Janusz Sroka, żeby ograniczyć się li tylko do krakowskiego podwórka, debiutowali w wieku 18—19 lat.

Każdy z nich, na swój sposób, zrobił w futbolu karierę. Dziś, przy mierniejszym poziomie młodzież z trudem dostaje szansę.

Dlaczego? Problem jest na pewno złożony, ale uważamy, że w krakowskich drużynach za dużo jest obecnie wyrwigroszów, takich szukających szczęścia próbujących się zaczepić na rok, góra — dwa. Powstają układy, a wyników jak nie było, tak nie ma.

Działacze Wisły zmuszeni różnymi okolicznościami, pozbyli się wielu zawodników. Do klubowej kasy wpłynęło kilkadziesiąt milionów, które zostały roztrwonione na nieudane, transfery.

Nikt, nie wpadł niestety, na pomysł, by zamiast odstępować reprezentacyjnych piłkarzy za gotówkę, zażądać od kontrahentów korzystnej dla siebie wymiany. Czy za A. Iwana nie mogli przyjść z Górnika Zabrze napastnicy Ryszard Cyroń i Marek Czakon? To byłby, naszym zdaniem, interes. Ale wiślacy woleli pieniądze i tym sposobem zostali bez linii ataku.

Podobne błędy popełniono w Hutniku, z którego odeszli Jan Karaś i Kazimierz Putek. Nieudolność, zła wola, a może coś jeszcze...


Wakacyjne przygotowania Wisły

Echo Krakowa. 1986, nr 153 (8/10 VIII) nr 12199

KRAKOWSCY sympatycy piłki nożnej, pozbawieni możliwości oglądania spotkań ekstraklasy, muszą z konieczności pasjonować się rozgrywkami II ligi. Na tym szczeblu rywalizacji reprezentują nasze miasto dwie drużyny Wisła i Hutnik. W minionym sezonie uplasowały się w czołówce, ale przegrały walkę o I ligę z bytomską Polonią. Czy ponowią starania o awans? Zapewne tak, trzeba jednak pamiętać, że w obu zespołach zaszły dość poważne zmiany.

Z Wisły odeszli. m. in. Jan Jałocha, Michał Wróbel (obaj wyjechali do RFN) oraz Janusz Nawrocki (do GKS Katowice), w ich miejsca pozyskano tylko 2 graczy: Tomasza Deruckiego z Zawiszy Bydgoszcz i Dariusza Wojtowicza z Lechii Gdańsk. Trwają jeszcze pertraktacje z Igloopolem Dębica w sprawie transferu napastnika Zdzisława Strojka, ale jest pewne, że w najbliższych meczach nie wystąpi ten zawodnik w koszulce z „Białą gwiazdą”. Mimo wszystko, wiślaków wymienia się w gronie faworytów grupy II, obok sosnowieckiego Zagłębia.

Wakacyjne przygotowania Wisły i Hutnika były krótkie, 2-tygodniowe zgrupowania, kilka sparringów i występy w Pucharze Polski nie mogły, siłą rzeczy, pozwolić na osiągnięcie najwyższej formy u progu sezonu.. Dlatego nie spodziewamy się rewelacji w inauguracyjnych pojedynkach, liczymy jednak, że zarówno wiślacy jak i hutnicy zdobędą pierwsze punkty. W II lidze obowiązuje również nowy regulamin: 3 pkt za zwycięstwo różnicą 3 goli, minus 1 za porażkę w takich rozmiarach, co najmniej dwa zespoły wywalczą awans, więcej drużyn będzie zaangażowanych w rywalizację o utrzymanie się wśród drugoligowców


W MECZU oldbojów

Echo Krakowa. 1986, nr 174 (8 IX) nr 12220

W MECZU oldbojów Wisła zremisowała na swoim boisku z zachodnioniemiecką drużyną HSV Hamm 1:1 (1:0). Bramkę dla krakowian zdobył A. Sykta


Echo Krakowa. 1987, nr 24 (4 II) nr 12324

WARSZAWA. Wśród 17 piłkarzy, powołanych do olimpijskiej reprezentacji naszego kraju, która weźmie udział w turnieju w Iranie (13—23 lutego), znalazł się bramkarz krakowskiej Wisły — Jerzy Zajda