Zdzisław Kapka

Z Historia Wisły

Zdzisław Ryszard Kapka
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Bełkot, Misiek
urodzony 07.12.1954, Kraków
wzost/waga 181/76
pozycja napastnik
reprezentacja 14A
sukcesy Mistrz Polski: 1978
Król strzelców: 1974
III miejsce MŚ: 1974
3. miejsce mistrzostwa Europy U-18: 1972
przebieg kariery 1968-1983 Wisła
1983-1986 Spirit Pittsburgh
1987 Wisła
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1971/72 Wisła Kraków 17 3
1972/73 Wisła Kraków 15 1
1973/74 Wisła Kraków 30 16
1974/75 Wisła Kraków 29 11
1975/76 Wisła Kraków 30 5
1976/77 Wisła Kraków 30 5
1977/78 Wisła Kraków 30 7
1978/79 Wisła Kraków 27 8
1979/80 Wisła Kraków 30 8
1980/81 Wisła Kraków 30 6
1981/82 Wisła Kraków 28 8
1982/83 Wisła Kraków 29 12
1983/84 Wisła Kraków 2 0
1983/84 Spirit Pittsburgh
1984/85 Spirit Pittsburgh
1985/86 Spirit Pittsburgh
1986/87 Wisła Kraków 3 0
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Zdzisław Ryszard Kapka urodził się 7 grudnia 1954 roku w Krakowie. Jest wychowankiem Wisły Kraków, której barwy reprezentował przez 13 sezonów jako piłkarz, a następnie przez lata jako działacz klubowy.

Spis treści

Jako dzieciak nieznający świata poza piłką, za którą uganiał się po krakowskich podwórkach, kibicował Garbarni, oglądał jej mecze i zazdrościł dorosłym piłkarzom. W 1968 roku wraz z kolegami postanowił wziąć udział w Turnieju Drużyn Niezrzeszonych. Stworzony spontanicznie, z dnia na dzień, zespół pod nazwą "Olsza" szybko odpadł z rozgrywek, ale na młodego Kapkę zwrócił uwagę legendarny wiślacki łowca talentów, Adam Grabka, który zaproponował mu treningi przy Reymonta. W ten sposób trzynastoletni Zdzisio został zawodnikiem Białej Gwiazdy. Jego pierwszym trenerem, nauczycielem, opiekunem i dobrym duchem był Marian Kurdziel, który w równej mierze dbał o rozwój sportowy chłopca, jak i jego edukację i wychowanie. Z biegiem lat Kapka pracował z różnymi szkoleniowcami, ale to Mariana Kurdziela zawsze wspominał najcieplej.

W pierwszej drużynie Wisły zadebiutował w 1971 roku ... w Stanach Zjednoczonych, gdzie Wiślacy przebywali na długim tournée (sześć meczów). Strzelił nawet gola w rozegranym w Chicago spotkaniu ze Stars of Greece. Miał wówczas 17 lat, a jego talent był na tyle oczywisty, że młodzieńcowi dano szansę występu w lidze. Po dwóch kolejkach sezonu 1971/72 zmienił się trener: Michała Matyasa zastąpił Marian Kurdziel i to on w swoim pierwszym meczu posłał w bój młodego Kapkę, którego osobiście od trzech lat szkolił i któremu ufał.

Ligowy debiut nastolatka miał miejsce w wyjazdowym, przegranym meczu z Szombierkami 27 sierpnia 1971 roku. Od tamtego dnia Kapka był już podstawowym zawodnikiem drużyny. Pierwszego gola dla Wisły zdobył 27 maja 1972 roku przy Reymonta, chwilę po rozpoczęciu spotkania pokonując Marian Szeję, reprezentacyjnego bramkarza Zagłębia Wałbrzych. Łącznie podczas pobytu w Wiśle zdobył w lidze 93 bramki, w tym w sezonie 1982/83 dwukrotnie popisał się hat trickami: w wygranym 6:0 meczu z Lechem 1 czerwca 1983 roku oraz dwa tygodnie później w wygranym 4:3 pojedynku z Legią 15 czerwca 1983 roku.

W latach 1980-1983 Zdzisław Kapka pełnił zaszczytną funkcję kapitana Wisły Kraków.

Sezony 1983-86 spędził w zespole Spirit Pittsburgh, do Wisły (wówczas drugoligowej) powrócił wiosną 1987 roku, wystąpił w czterech meczach i zakończył karierę zawodniczą. Z krakowską publicznością pożegnał się meczem z Koroną Kielce 4 kwietnia 1987 roku.

Jako znakomity piłkarz Zdzisław Kapka zapisał piękny i ważny rozdział w historii Wisły. Docenili to kibice, wybierając go do "Jedenastki Stulecia".

Jedenastka Stulecia Wisły:
1) Jerzy Jurowicz
2) Adam Musiał
3) Władysław Kawula
4) Henryk Maculewicz
5) Antoni Szymanowski
6) Adam Nawałka
7) Zdzisław Kapka
8) Mirosław Szymkowiak
9) Henryk Reyman
10) Kazimierz Kmiecik
11) Maciej Żurawski

Wielki piłkarz ma niestety swoje nieco mniej zacne oblicze i może się okazać, że pokolenia najmłodszych kibiców kojarzyć go będą z kontrowersyjnymi wydarzeniami, które nie przynoszą chwały ani jemu, ani naszemu klubowi.


Po zakończeniu kariery zawodniczej Kapka związany był z Wisłą jako skaut, menedżer, wiceprezes czy doradca zarządu ds. kontaktów z klubami. Mimo wielu wpadek, o których niżej, konfliktów wewnętrznych (choćby z dyrektorem sportowym Grzegorzem Mielcarskim) i niezbyt jasnych układów z firmą menedżerską Adama Mandziary, wciąż pozostawał w Wiśle na nowych stanowiskach, co sprawiło, że kibice nadali mu przydomek "Niezatapialny".

Jako piłkarz gwardyjskiej Wisły Kapka był etatowym pracownikiem Milicji Obywatelskiej. Nie byłoby to warte wspomnienia, gdyby nie fakt, że w 2004 przed wyborami do Europarlamentu, jako jeden z kandydatów, złożył oświadczenie lustracyjne, w którym przyznał się do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL.

Złego wrażenia nie zmieniły późniejsze sprostowania i zaprzeczenia, jak choćby te na łamach Gazety Wyborczej z 7 czerwca 2004 roku: - "Jednak ja nie byłem nigdy w SB, tylko jako piłkarz GTS Wisła miałem tzw. lewy etat w milicji. W tamtych czasach na takich zasadach byli zatrudnieni wszyscy piłkarze Wisły. Na nikogo nie donosiłem, nie inwigilowałem, nie podsłuchiwałem. Nawet w komisariacie nie byłem. (...) SB i MO w tamtych czasach to był jeden resort. Nie napisałbym, że współpracowałem, to później ktoś by wyciągnął, że byłem w MO, brałem stamtąd regularnie pieniądze i okazałoby się, że coś kombinuję. A ja chcę być czysty."

Wydawało się, że w zaistniałych okolicznościach Kapka zostanie w trybie przyspieszonym wyproszony z Wisły. Początkowo nawet wszystko na to wskazywało. 28 grudnia 2004 roku po wizycie w Myślenicach Zdzisław Kapka został obarczony odpowiedzialnością za niedociągnięcia budżetowe i zwolniony (mimo że był już szykowany na szefa biura piłki nożnej, o czym mówił Janusz Basałaj na konferencji prasowej, przy okazji prezentacji sztabu szkoleniowego Wernera Liczki).

Pod koniec lutego 2005 roku media poinformowały, że Zdzisław Kapka jest bliski podpisania umowy o pracę z Jagiellonią Białystok, gdzie miałby odpowiadać za politykę kadrową. (Trenerem Jagi był wówczas inny były Wiślak, Adam Nawałka).

Ku zdumieniu wszystkich "Niezatapialny" Kapka dość szybko wrócił do Wisły i to po to, by od 30 czerwca do 1 listopada 2005 roku pełnić obowiązki ... prezesa klubu. Działalność rozpoczął od zwolnienia Wernera Liczki i zatrudnienia Jerzego Engela.

Jerzy Engel i Zdzisław Kapka
Jerzy Engel i Zdzisław Kapka

Z czasem w mediach zaczęły pojawiać się artykuły na temat związków Kapki z firmą Adama Mandziary i spekulacje dotyczące ich działań na szkodę Klubu - chociażby próby wyłudzenia od Wisły 640 tysięcy euro.

1 listopada 2005 roku Kapka stracił zajmowane stanowisko, ale w Klubie zdecydowanie zaprzeczono jakoby miało to związek z wyżej wymienionymi publikacjami prasowymi. Na dowód zaufania Klubu do Kapki ukazało się następujące oświadczenie rzecznika prasowego Wisły, Jerzego Jurczyńskiego: - Zdzisław Kapka nadal będzie pracownikiem Wisły Kraków SSA. Pan Kapka został zdymisjonowany z funkcji p.o. prezesa zarządu spółki, ale zachował stanowisko wiceprezesa ds. sportowych.

28 grudnia 2006 roku ukazało się kolejne, długo wyczekiwane przez kibiców, oświadczenie rzecznika Wisły: - W dniu dzisiejszym zarząd Wisły Kraków zakończył definitywnie współpracę ze Zdzisławem Kapką. Pan Kapka nie jest już pracownikiem naszego klubu. Wszelkie obowiązki dotyczące budowy pionu sportowego przejmie nowy dyrektor sportowy, którego nazwisko poznamy w styczniu. Znów wszystko wskazywało na to, że "Niezatapialny" pożegnał się z Wisłą na zawsze ...

Od 1 sierpnia 2007 do stycznia 2008 roku Kapka pełnił funkcję menedżera Łódzkiego Klubu Sportowego. W połowie grudnia 2007 roku Gazeta Wyborcza napisała: "Nie jest żadną tajemnicą, że właściciela drużyny Daniela Goszczyńskiego nie stać na utrzymanie zespołu na pierwszoligowym poziomie. Pojawiły się więc informacje, że są chętni, którzy chcą odkupić akcje biznesmena. Najpierw w klubie pojawili się Tadeusz Dąbrowski oraz Zdzisław Kapka, którzy twierdzili, że są przedstawicielami tajemniczego koncernu niemieckiego. Szybko się okazało, że ich szefem jest Adam Mandziara, menedżer znany na europejskim rynku piłkarskim. - Nie otrzymaliśmy większości dokumentów księgowych, aby sprawdzić stan finansowy sekcji, dlatego umowa przedwstępna przestała obowiązywać - poinformował miesiąc temu Dąbrowski".

Po opuszczeniu Łodzi Kapka udał się do Ostrowca Świętokrzyskiego. Już pod koniec lutego we współpracy z Tadeuszem Dąbrowskim i Adamem Mandziarą doprowadził do zakupu udziałów miejscowego KSZO przez niemiecko-szwajcarską firmę "Vöge". Po ośmiu miesiącach firma wycofała się z ostrowieckiej spółki a Kapka wkrótce podał się do dymisji - miało to miejsce 27 listopada 2008 roku.

W lipcu 2009 roku Zdzisław Kapka postanowił zostać prezesem Zagłębia Lubin. Nie miał jednak zamiaru startować w oficjalnym konkursie na stanowisko prezesa. "Udział w konkursie mnie nie interesuje, bo taki konkurs to lipa. Wygra w nim ten, kto ma wygrać. Jeśli ktoś chce mnie zatrudnić, niech to po prostu zrobi. Nie rozumiem po co stwarzać atmosferę dodatkowej rywalizacji" - mówił wówczas serwisowi sport.interia.pl. W efekcie 21 lipca 2009 roku prezesem Zagłębia został Jerzy Koziński.

Jesienią 2009 roku Kapka zaczął coraz częściej pojawiać się na meczach Wisły. Pod koniec marca 2010 roku ponownie został pracownikiem klubu z Reymonta, jako osoba odpowiedzialna za skauting po tym, jak razem z Maciejem Skorżą pracę w klubie stracili Edward Klejndinst i Josef Csaplar.

(dorotja)
Źródła: wislakrakow.com, gazeta.pl. sport.interia.pl

Mandziara żąda od Wisły 640 tys. euro

31. październik 2005

Wygląda na to, że niewinnie brzmiące dementi klubu odnoszące się do wypowiedzi Adama Mandziary zamieszczonej w zeszłym tygodniu w "Przeglądzie Sportowym" (Mandziara sugerował, że przeprowadził transfer Żurawskiego do Celtiku) ma głębsze podstawy. Pisze o tym dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

640 tys. euro zażądał od Wisły menedżer Adam Mandziara i jego firma Avancesport. - To próba wyłudzenia pieniędzy, sprawa nadaje się do prokuratora! - alarmują w Wiśle.

Faktura od szwajcarskiego agenta trafiła do krakowskiego klubu w piątek. Za co Mandziara domaga się tak dużej sumy? Za rzekome pośrednictwo przy transferach Macieja Żurawskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przygotowanie schematu organizacyjnego klubu (wycenione na 20 tys. euro) i doprowadzenie do współpracy Wisły z Bayerem Leverkusen i Bayernem Monachium. - Dokumenty o wymianie doświadczeń z niemieckimi klubami figurują w naszych aktach, ale Wisła z tej współpracy nie korzysta - dowiedzieliśmy się w klubie.

Co ciekawe, rzecznikiem wypłaty tak dużej sumy Mandziarze jest... p.o. prezesa Zdzisław Kapka, który - gdy w styczniu 2005 r. stracił pracę przy Reymonta - przez pół roku pracował u Mandziary. Później, po powrocie do klubu, przez dłuższy czas korzystał nawet z samochodu tego menedżera - srebrnego audi na szwajcarskich numerach.

Jak było z transferem Żurawskiego do Celticu? Wiślaków ze szkockim menedżerem Sparksem skontaktował Dariusz Wdowczyk. Później kluby negocjowały bez pośredników. Kapka zabrał jednak Mandziarę do Glasgow na podpisanie umowy transferowej. W klubie mówiło się, że w charakterze tłumacza.

Udział Mandziary przy transferze Błaszczykowskiego był jeszcze mniejszy, bo żaden. Wujek piłkarza - Jerzy Brzęczek - zadzwonił do dyrektora sportowego Wisły Grzegorza Mielcarskiego, który wspólnie z trenerem Wernerem Liczką postanowił przyjrzeć się Kubie, i Błaszczykowski był już wiślakiem. Klub zapłacił za niego Częstochowiance ekwiwalent za wyszkolenie - 70 tys. zł. Teraz Avancesport oczekuje prowizji menedżerskiej w wysokości ok. 100 tys. euro.

Jak nas zapewniono w Wiśle, nie było żadnych umów, które pozwoliłyby Avancesport na żądanie takich opłat.

Klub mistrza Polski już od dawna traci na współpracy z Mandziarą. Jak się dowiedzieliśmy, gdy Wisła pozyskiwała za długi (1 mln zł) Jacka Kowalczyka z GKS-u Katowice, zaradny menedżer nie zadowolił się prowizją od transferu. Mandziara świetnie zabezpieczył swoje prawa na wypadek kolejnego transferu tego piłkarza. Gdy klub mistrza Polski będzie sprzedawał Kowalczyka, 20 proc. kwoty transferowej musi trafić na konto Avancesport, ale nie może to być mniej niż... 300 tys. euro. Nawet więc jeśli Wisła za darmo odda zawodnika, i tak będzie musiała zapłacić owe 300 tys. euro.

Gdy Wisła kupowała z Żeleżnika Belgrad Nikolę Mijailovicia za 300 tys. euro, prowizja dla Mandziary wyniosła... 350 tys. euro. Zwyczajowo stawki menedżerskie od podobnych transakcji to maksymalnie 5-10 proc. kwoty transferowej. Transfery Nikoli i Kowalczyka również pilotował Kapka.

Jednak na współpracy z Mandziarą Wisła nie zawsze traciła. Klub wzmocnili na zasadzie wolnego transferu Radosław Majdan i Tomasz Kłos (choć i w jego wypadku prowizja dla menedżera była dosyć wysoka).


gazeta.pl/wislakrakow.com
(rav)

Zdzisław Kapka pozostaje w zarządzie klubu

3. listopada 2005

Zdzisław Kapka nadal będzie pracownikiem Wisły Kraków SSA. - Pan Kapka został zdymisjonowany z funkcji p.o. prezesa zarządu spółki, ale zachował stanowisko wiceprezesa ds. sportowych - wyjaśnia rzecznik prasowy klubu Jerzy Jurczyński.

Decyzją Rady Nadzorczej do składu Zarządu Wisły został oddelegowany Przewodniczący Rady Nadzorczej, pan Andrzej Baś. Według naszych informacji 38-letni menedżer miał zostać prezesem Zarządu, jednak (na razie?) tak się nie stało.

Aktualnie w składa Zarządu Spółki wchodzą: Zdzisław Kapka (wiceprezes zarządu ds. sportowych), Romualda Piotrowska (wiceprezes zarządu ds. finansowych), Andrzej Baś (członek zarządu).

Do końca tego tygodnia Zarząd wybierze osobę, która będzie pełnić obowiązki Prezesa Zarządu Wisły Kraków SSA. Nie przekreślamy szans Basia, jednak wiele wskazuje na to, że nowym prezesem zostanie były wojewoda małopolski Jerzy Adamik.

- Decyzja o odwołaniu pana Zdzisława Kapki z funkcji pełniącego obowiązki Prezesa nie jest spowodowana treścią publikacji Gazety Wyborczej - powiedział rzecznik prasowy Wisły Kraków, Jerzy Jurczyński. Przypomnijmy, że w poniedziałek "Gazeta" ujawniła kulisy współpracy Kapki z menedżerem Adamem Mandziarą, który domaga się zapłacenia przez Wisłę ponad 600 tys. euro z tytułu rzekomego pośrednictwa w transferach Jakuba Błaszczykowskiego do Wisły oraz Macieja Żurawskiego do Celtic Glasgow.

Wisła SSA, wislakrakow.com
(wally, rav, mat19)


Kapka - on pociąga za sznurki

27. września 2006

"Niezatapialny", "On zawsze wraca" - to powszechne opinie o Zdzisławie Kapce, człowieku związanym z Wisłą od blisko 40 lat. Jako zawodnik zapisał w historii klubu wspaniałą kartę, a jako działacz - co najmniej - kontrowersyjną. Przedstawiamy obszerny tekst opublikowany przez "Przegląd Sportowy".

Kibice, zwłaszcza ci skupieni w oficjalnym Stowarzyszeniu, nie tolerują go. Przed "Meczem Stulecia" z FC Sevilla (1:0) skandowali wulgarne hasła pod jego adresem, sądząc że to on stoi za decyzją o zwolnieniu trenera Dana Petrescu. Wcześniej, gdy w trakcie spotkania oldbojów Wisły z kibicami, Kapka pojawił się na boisku, odmówili gry. - Z esbekami grać nie będziemy - argumentowali.

Nienawiść fanów Wisły do Kapki ma swoje źródło w niewyjaśnionych związkach z byłą Służbą Bezpieczeństwa. Sprawa ta pojawiła się przed wyborami do Europarlamentu w czerwcu 2004 roku. Kapka skorzystał z oferty socjaldemokratycznej partii założonej przez Marka Borowskiego i został kandydatem z jej listy. Na wyborczych afiszach, przy nazwisku Kapki pojawiła się informacja, że współpracował ze służbami PRL.

Gdy z tego powodu wybuchła afera, Kapka publicznie deklarował, że z SB nie miał nic wspólnego. - Wisła była gwardyjskim klubem, a ja byłem na etacie w milicji, tak samo jak piłkarze Górnika byli na etatach w kopalni, a nigdy tam nie zaglądali - tłumaczył.

Działaczem w Wiśle został natychmiast po zakończeniu kariery w 1987 roku. Był kierownikiem drużyny, potem menedżerem. Praca tzw. klubowego działacza wciągnęła go bardzo. Ale trenerem też bywał. Ostatni raz przez dwa miesiące jesienią 1999 roku, gdy wraz z Adamem Nawałką asystował Markowi Kuście.

Nieco wcześniej, bo we wrześniu 1999 roku po raz pierwszy był bliski odejścia z Wisły. Po niespodziewanej dymisji Franciszka Smudy został odstawiony na boczny tor. Nikt - jak to zawsze w Wiśle - nie znał prawdziwych powodów. Tak zwane "dobrze poinformowane źródła" twierdziły, że właścicielowi klubu nie spodobały się kulisy transferu sprzed kilku miesięcy, gdy do Odry Wodzisław oddano Jacka Matyję i Pawła Adamczyka w zamian za Sławomira Palucha i Krzysztofa Smolińskiego. Wisła dołożyła jeszcze do tego sporą sumę. W tym samym czasie Kapka odpowiadał jeszcze m.in. za niewypał transferowy związany z zatrudnieniem Brazylijczyków - Deciego i Brasilii.

Na bocznym torze Kapka nie przebywał jednak długo. Był jednym z inicjatorów zwolnienia następcy Smudy - Jerzego Kowalika i zastąpienia go Markiem Kustą. W maju 2000 roku awansował na stanowisko wiceprezesa Wisły SSA do spraw sportowych. Funkcję tę pełnił aż do grudnia 2004 roku.

W tym czasie Wisła przeżywała swój najlepszy okres pod względem sportowym. Trzy mistrzostwa Polski, udane występy w europejskich pucharach. Zasługa Kapki była w tym niemała. To on był pomysłodawcą wielu ówczesnych transferów, współtworzył zespół, którego gwiazdami byli: Maciej Żurawski, Kamil Kosowski, Mirosław Szymkowiak, Arkadiusz Głowacki, Mauro Cantoro, Kalu Uche czy Marcin Baszczyński.

Był to też okres wyjątkowego spokoju w Wiśle. Wprawdzie Kapka do spółki z Basałajem przestraszyli się szantażu piłkarzy i doprowadzili do zwolnienia wiosną 2001 roku Oresta Lenczyka (mimo że zespół był na pierwszym miejscu w tabeli), ale nie odbijało się to znacząco na wynikach drużyny.

Kapka też bardzo dobrze współpracował z Henrykiem Kasperczakiem, choć po pierwszej sesji transferowej z lata 2002 roku do Wisły trafiali coraz gorsi piłkarze. - Ufajmy trenerowi Kasperczakowi - apelował przed meczami z Anderlechtem Bruksela, gdy za Kamila Kosowskiego ściągano Brasilię, kupowano Michała Wróbla czy Martinsa Ekwueme, gdy rezygnowano z Dicksona Choto, skazując się na to, by duet stoperów Wisły w walce o Ligę Mistrzów tworzyli Mariusz Jop i Łukasz Nawotczyński. Nie oponował, gdy przez Reymonta przewijał się tabun niepotrzebnych nikomu piłkarzy.

Być może Kapka miał na temat tych piłkarzy swoje zdanie, ale nigdy publicznie nie krytykował nikogo. Pod tym względem był i jest idealnym pracownikiem. Potrafi milczeć, albo kłamać bez mrugnięcia oka. Kiedyś wiedząc, że jest we Wronkach i załatwia transfer Marka Zieńczuka, zadzwoniłem do niego z pytaniem o efekty rozmów. Usłyszałem: - Ależ jestem teraz w Zakopanem, pojechałem odpocząć na kilka dni. Nie znaczy to, że nie potrafił dyskretnie korzystać z mediów. Stał za kilkoma kontrolowanymi prasowymi przeciekami.

Czarne chmury nad Kapką, jak i nad całą Wisłą, zaczęły się zbierać po klęsce z Dynamem. Gdy zabrzmiał ostatni gwizdek rewanżowego meczu w Tbilisi, właściciel klubu wezwał zarząd oraz trenera do dymisji. Tadeusz Czerwiński, Bogdan Basałaj i Kapka zrobili to bezzwłocznie, ale Kasperczak nie miał zamiaru tego robić. Dymisja zarządu nie została wtedy przyjęta. Był to tylko gest pod publiczkę. Kapka nie zamierzał jednak, jak Czerwiński, bronić Kasperczaka, lecz spotykał się z Wernerem Liczką i negocjował jego kontrakt. Gdy skończył się sezon, zarząd otrzymał zadanie zwolnienia Kasperczaka. Ponieważ nie zdołał tego uczynić, został natychmiast odwołany. Czerwińskiego zastąpił Janusz Basałaj, a Kapka miał odejść definitywnie z klubu. I tak się teoretycznie stało. Został przedstawicielem na Polskę firmy menedżerskiej "Avancesport", w której pracował Adam Mandziara, menedżer mający wówczas niemal monopol na transfery do Wisły.

Kapka jednak cały czas był blisko klubu, a już wczesną wiosną rozpoczął przygotowania do operacji wydzierżawienia Wisły od "Tele-Foniki" przez grupę szwajcarskich biznesmenów związanych z Mandziarą. Negocjacje były bardzo zaawansowane, ale w ostatniej chwili Cupiał zmienił zdanie, ulegając prośbom kibiców oraz prezesa TS Wisła, Ludwika Miętty-Mikołajewicza. Mimo to Kapka wrócił do Wisły SSA i został jej prezesem, choć, jak wszyscy podkreślali, tylko tymczasowym. Jednak firma "Avancesport" rozczarowana brakiem porozumienia z Wisłą SSA przesłała plik faktur na kwotę blisko miliona euro za wcześniejsze usługi menedżerskie. Kapka nierozważnie wypowiedział się w "Gazecie Wyborczej", że klub powinien zrealizować te zobowiązania. Wtedy do akcji wkroczyli kontrolerzy audytu wewnętrznego "Tele-Foniki". Kapka został odwołany ze swojej funkcji, a skrupulatna kontrola trwała do grudnia ubiegłego roku.

Jej wyników nie ogłoszono. Jedynie prezes Miętta-Mikołajewicz w wywiadzie dla naszej gazety przyznał, że Kapce nie udowodniono żadnych nadużyć finansowych, a ponosi on jedynie odpowiedzialność moralną za kontakty z firmą zamierzającą wyłudzić od klubu pieniądze. Mimo to rzecznik prasowy Wisły, Jerzy Jurczyński oficjalnie ogłosił, że z dniem 28 lutego tego roku Kapka definitywnie odchodzi z klubu.

28 luty minął, a on nadal pracował w Wiśle. Nieco później prezes Miętta-Mikołajewicz oznajmił, że Kapka pełni w klubie rolę skauta. Wcześniej jednak zdołał, drobnymi intrygami, doprowadzić do odejścia z klubu Grzegorza Mielcarskiego.

Wiosną Kapka jeździł po Europie i kraju obserwować kandydatów do gry w Wiśle, już w maju rozmawiał z Dragomirem Okuką o ewentualnej pracy przy Reymonta. Pozornie usunął się w cień, ale systematycznie odbudowywał swoją pozycję. Na przeszkodzie stał jednak trener Dan Petrescu. Trzeba go było usunąć i sprowadzić swojego faworyta - Okukę.

Tak się stało. W meczu z Widzewem Kapka siedział w loży najbliżej Bogusława Cupiała, towarzyszył Okuce w wyprawie do Kielc. Znowu rozdaje karty. Bo tak naprawdę, przez blisko dziesięć lat inwestowania w Wisłę, Cupiał w sprawach sportowych ufał tylko Kapce.

Grzegorz Wojtowicz

Przegląd Sportowy


Źródło:http://wislakrakow.com/www/showarticle.php?articleid=12096&highlight=sevilla


Źródło:wislakrakow.com


Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1971/1972 Ekstraklasa 17 10 2 5 4    
1971/1972 Puchar Intertoto 6 4   2 1    
1971/1972 Puchar Polski 1     1      
1972/1973 Ekstraklasa 15 4 3 8 1    
1972/1973 Puchar Intertoto 5 5     3    
1972/1973 Puchar Polski 1 1          
1973/1974 Ekstraklasa 30 28 2   15    
1973/1974 Puchar Polski 2 2          
1973/1974 Puchar Intertoto 2 2     1    
1974/1975 Ekstraklasa 29 25 4   11 2  
1974/1975 Puchar Polski 2 2          
1975/1976 Ekstraklasa 30 23 5 2 6    
1975/1976 Puchar Polski 1 1          
1976/1977 Ekstraklasa 30 27 3   5 1  
1976/1977 Puchar UEFA 4 4     1 1  
1976/1977 Puchar Polski 3 3          
1977/1978 Ekstraklasa 30 26 4   7    
1977/1978 Puchar Polski 3 3          
1978/1979 Ekstraklasa 27 26 1   8 1  
1978/1979 Puchar Europy 6 6     2    
1978/1979 Puchar Polski 5 5     1    
1979/1980 Ekstraklasa 30 24 5 1 9    
1979/1980 Puchar Polski 2 2          
1980/1981 Ekstraklasa 30 29 1   7    
1980/1981 Puchar Polski 1 1          
1981/1982 Ekstraklasa 28 22 4 2 8 3  
1981/1982 Puchar Polski 3 3          
1981/1982 Puchar UEFA 2 2     1 1  
1982/1983 Ekstraklasa 29 28 1   12 2  
1982/1983 Puchar Polski 3 2 1        
1983/1984 Ekstraklasa 2 2          
1986/1987 II Liga 4 1 1 2   1  
1986/1987 Puchar Polski 1     1      
Razem Ekstraklasa (I) 327 274 35 18 93 9  
Puchar Polski (PP) 28 25 1 2 1    
Puchar Intertoto (IT) 13 11   2 5    
Puchar UEFA (PU) 6 6     2 2  
Puchar Europy (PE) 6 6     2    
II Liga (II) 4 1 1 2   1  
RAZEM 384 323 37 24 103 12  


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1971.08.22 Wyjazd Szombierki Bytom 1-3      
I 1971.08.25 Dom Gwardia Warszawa 0-2      
I 1971.08.29 Wyjazd Stal Mielec 0-1      
I 1971.10.13 Dom Polonia Bytom 3-0    
I 1971.10.24 Dom Stal Rzeszów 1-0    
PP 1971.10.31 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2    
I 1971.11.06 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3    
I 1971.11.21 Dom Odra Opole 1-0    
I 1972.03.25 Dom ŁKS Łódź 1-1    
I 1972.04.22 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1972.04.30 Dom Szombierki Bytom 3-0    
I 1972.05.27 Dom Zagłębie Wałbrzych 1-1    
I 1972.06.01 Dom Pogoń Szczecin 2-1    
I 1972.06.07 Wyjazd Polonia Bytom 1-1    
I 1972.06.11 Dom Legia Warszawa 1-1      
I 1972.06.17 Wyjazd Stal Rzeszów 1-1      
I 1972.06.21 Dom Górnik Zabrze 1-5      
IT 1972.06.24 Dom Atvidabergs FF Atvidabergs 1-1      
I 1972.06.28 Wyjazd Odra Opole 4-1    
IT 1972.07.01 Wyjazd Young Boys Berno 1-1      
IT 1972.07.08 Wyjazd Saint-Étienne Loire 0-0      
IT 1972.07.15 Dom Young Boys Berno 8-0  
IT 1972.07.22 Dom Saint-Étienne Loire 0-1      
I 1972.07.26 Dom Zagłębie Wałbrzych 3-1    
IT 1972.07.29 Wyjazd Atvidabergs FF Atvidabergs 2-0    
I 1972.08.02 Wyjazd Pogoń Szczecin 3-1    
I 1972.08.06 Dom Górnik Zabrze 1-0    
PP 1972.09.06 Wyjazd Odra Wrocław 0-1      
I 1972.09.30 Dom ŁKS Łódź 1-2      
I 1972.10.04 Wyjazd Legia Warszawa 1-1    
I 1972.10.08 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2    
I 1972.10.29 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-0    
I 1972.11.04 Dom Odra Opole 2-0  
I 1972.11.12 Wyjazd Polonia Bytom 4-1    
I 1973.03.18 Dom Pogoń Szczecin 2-1      
I 1973.04.15 Wyjazd Lech Poznań 0-3    
I 1973.04.29 Dom ROW Rybnik 0-0    
I 1973.06.16 Dom Gwardia Warszawa 1-1      
I 1973.06.21 Wyjazd Odra Opole 0-3    
I 1973.06.24 Dom Polonia Bytom 2-0      
IT 1973.06.30 Wyjazd BK 1903 Kopenhaga 3-1      
IT 1973.07.14 Dom Wacker Innsbruck 3-2      
IT 1973.07.21 Wyjazd Kickers 1901 Offenbach 2-0    
IT 1973.07.28 Wyjazd Wacker Innsbruck 0-1      
IT 1973.08.04 Dom BK 1903 Kopenhaga 3-3    
I 1973.08.25 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-0  
I 1973.08.28 Dom Legia Warszawa 1-0      
I 1973.09.07 Wyjazd Szombierki Bytom 3-1    
PP 1973.09.09 Wyjazd Raków Częstochowa 1-1      
I 1973.09.12 Dom Polonia Bytom 1-1    
I 1973.09.16 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-1      
I 1973.09.30 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0    
I 1973.10.07 Wyjazd Lech Poznań 1-3      
I 1973.10.27 Dom ROW Rybnik 1-0    
I 1973.10.31 Wyjazd Stal Mielec 2-2    
I 1973.11.04 Dom Pogoń Szczecin 4-0    
I 1973.11.11 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 0-2      
I 1973.11.14 Dom ŁKS Łódź 1-0      
I 1973.11.24 Wyjazd Ruch Chorzów 0-1      
PP 1973.11.28 Wyjazd Stal Rzeszów 1-2      
I 1973.12.02 Dom Górnik Zabrze 1-1      
I 1973.12.08 Wyjazd Odra Opole 2-0    
I 1974.03.09 Dom Gwardia Warszawa 0-1    
I 1974.03.17 Wyjazd Legia Warszawa 2-1    
I 1974.03.23 Dom Szombierki Bytom 1-0    
I 1974.03.31 Wyjazd Polonia Bytom 0-0      
I 1974.04.03 Dom Śląsk Wrocław 1-1      
I 1974.04.06 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1    
I 1974.04.21 Wyjazd ROW Rybnik 0-1      
I 1974.04.24 Dom Lech Poznań 0-0      
I 1974.04.27 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1974.05.01 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-3      
I 1974.05.05 Dom Zagłębie Wałbrzych 2-1      
I 1974.05.11 Wyjazd ŁKS Łódź 2-2      
IT 1974.07.13 Dom Spartak Trnava 2-2      
IT 1974.07.27 Wyjazd AIK Solna 3-0    
I 1974.07.31 Dom Ruch Chorzów 0-0      
I 1974.08.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3    
I 1974.08.06 Dom Odra Opole 1-1      
I 1974.08.18 Wyjazd ROW Rybnik 0-0    
I 1974.08.21 Dom Śląsk Wrocław 3-0    
I 1974.08.25 Wyjazd Arka Gdynia 1-1      
I 1974.09.11 Dom Ruch Chorzów 2-1      
I 1974.09.14 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-0      
I 1974.09.21 Dom Polonia Bytom 2-1      
I 1974.09.28 Wyjazd ŁKS Łódź 2-0    
I 1974.10.13 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1974.10.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-2    
I 1974.10.27 Dom Górnik Zabrze 0-2    
PP 1974.11.03 Wyjazd Urania Ruda Śląska 3-2      
I 1974.11.10 Wyjazd Legia Warszawa 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1974.11.17 Dom Pogoń Szczecin 3-0    
PP 1974.11.20 Wyjazd GKS Katowice 0-0      
I 1974.11.24 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0      
I 1974.11.30 Dom GKS Tychy 1-1      
I 1975.03.08 Dom ROW Rybnik 2-0    
I 1975.03.15 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2      
I 1975.03.22 Dom Arka Gdynia 2-0    
I 1975.03.29 Wyjazd Ruch Chorzów 2-3    
I 1975.04.02 Dom Gwardia Warszawa 0-0      
I 1975.04.06 Wyjazd Polonia Bytom 1-1      
I 1975.04.26 Dom ŁKS Łódź 3-1    
I 1975.05.04 Wyjazd Stal Mielec 1-0    
I 1975.05.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-2      
I 1975.05.17 Dom Lech Poznań 2-0    
I 1975.05.21 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3      
I 1975.06.01 Dom Legia Warszawa 2-0   grafika:Zk.jpg
I 1975.06.04 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1      
I 1975.06.15 Dom Szombierki Bytom 1-1    
I 1975.06.18 Wyjazd GKS Tychy 2-2      
I 1975.08.02 Wyjazd Stal Mielec 1-1      
I 1975.08.06 Dom ROW Rybnik 2-0      
I 1975.08.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0    
I 1975.08.16 Wyjazd Legia Warszawa 2-1      
I 1975.08.20 Dom Pogoń Szczecin 0-1      
PP 1975.08.23 Wyjazd GKS Jastrzębie 0-1      
I 1975.09.13 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2      
I 1975.09.20 Dom Górnik Zabrze 1-0    
I 1975.09.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
I 1975.09.27 Dom Śląsk Wrocław 1-0      
I 1975.10.05 Wyjazd Stal Rzeszów 1-0    
I 1975.11.09 Wyjazd GKS Tychy 1-2    
I 1975.11.16 Dom Widzew Łódź 0-0      
I 1975.11.23 Wyjazd Lech Poznań 0-3      
I 1975.11.26 Dom Ruch Chorzów 0-0    
I 1975.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1      
I 1976.02.29 Dom Stal Mielec 1-1    
I 1976.03.07 Wyjazd ROW Rybnik 3-1    
I 1976.03.14 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2    
I 1976.03.20 Dom Legia Warszawa 2-0    
I 1976.03.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.03.31 Dom ŁKS Łódź 2-0  
I 1976.04.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-0      
I 1976.04.10 Dom Szombierki Bytom 1-0      
I 1976.04.18 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1976.04.30 Dom Stal Rzeszów 0-1    
I 1976.05.15 Wyjazd Ruch Chorzów 1-1      
I 1976.05.19 Dom GKS Tychy 5-0    
I 1976.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 1-0      
I 1976.05.30 Dom Lech Poznań 8-0      
I 1976.06.02 Wyjazd Polonia Bytom 2-0      
PP 1976.08.18 Wyjazd Sparta Zabrze 2-0      
I 1976.08.21 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.08.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1976.08.29 Dom GKS Tychy 3-1    
I 1976.09.01 Wyjazd ROW Rybnik 3-3  
I 1976.09.04 Dom Lech Poznań 4-1      
I 1976.09.11 Wyjazd Arka Gdynia 0-1      
PU 1976.09.15 Wyjazd Celtic Glasgow 2-2      
I 1976.09.19 Dom ŁKS Łódź 2-2      
I 1976.09.25 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
PU 1976.09.29 Dom Celtic Glasgow 2-0      
I 1976.10.03 Dom Odra Opole 0-0      
PU 1976.10.20 Dom RWD Molenbeek 1-1    
I 1976.10.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
PU 1976.11.03 Wyjazd RWD Molenbeek 1-1     grafika:Zk.jpg
I 1976.11.07 Dom Ruch Chorzów 1-0    
I 1976.11.13 Wyjazd Stal Mielec 0-1      
I 1976.11.20 Dom Widzew Łódź 0-1      
PP 1976.11.24 Wyjazd Olimpia Elbląg 1-0      
I 1976.11.27 Wyjazd Górnik Zabrze 1-0      
I 1976.12.05 Dom Śląsk Wrocław 5-0      
I 1977.02.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2      
I 1977.03.05 Dom Legia Warszawa 3-1    
I 1977.03.13 Wyjazd GKS Tychy 0-5      
PP 1977.03.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3      
I 1977.03.20 Dom ROW Rybnik 0-0      
I 1977.03.26 Wyjazd Lech Poznań 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1977.03.30 Dom Arka Gdynia 1-0      
I 1977.04.02 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2      
I 1977.04.17 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1977.04.20 Wyjazd Odra Opole 0-2    
I 1977.05.04 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2      
I 1977.05.07 Dom Szombierki Bytom 3-1    
I 1977.05.10 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0      
I 1977.05.18 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1977.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 0-1      
I 1977.05.25 Dom Górnik Zabrze 0-1      
I 1977.07.23 Dom Stal Mielec 1-0    
I 1977.07.30 Wyjazd Górnik Zabrze 3-2    
I 1977.08.03 Wyjazd Widzew Łódź 1-0      
I 1977.08.07 Dom Legia Warszawa 2-1    
I 1977.08.14 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 2-1    
I 1977.08.27 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1977.08.31 Dom Śląsk Wrocław 2-0    
I 1977.09.11 Dom ŁKS Łódź 1-1      
I 1977.09.24 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-0      
PP 1977.09.27 Wyjazd GKS Tychy 0-0      
I 1977.10.01 Dom Odra Opole 2-1    
I 1977.10.12 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
I 1977.10.16 Dom Polonia Bytom 0-0      
I 1977.10.19 Dom Ruch Chorzów 1-1    
I 1977.11.01 Wyjazd Lech Poznań 0-0      
I 1977.11.06 Wyjazd Arka Gdynia 2-2      
PP 1977.11.09 Wyjazd Bałtyk Gdynia 2-1      
I 1977.11.16 Wyjazd Stal Mielec 1-1      
I 1977.11.20 Dom Górnik Zabrze 0-0    
I 1977.11.26 Dom Widzew Łódź 1-1      
I 1977.12.04 Wyjazd Legia Warszawa 0-2      
I 1978.02.26 Dom Zawisza Bydgoszcz 2-1    
PP 1978.03.01 Dom Lech Poznań 1-3      
I 1978.03.05 Wyjazd Polonia Bytom 1-1      
I 1978.03.09 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1978.03.12 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-3      
I 1978.03.19 Dom Lech Poznań 1-1      
I 1978.03.26 Wyjazd ŁKS Łódź 0-0      
I 1978.03.30 Dom Pogoń Szczecin 2-0      
I 1978.04.16 Wyjazd Odra Opole 0-1      
I 1978.04.19 Dom Szombierki Bytom 4-0      
I 1978.04.29 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2    
I 1978.05.02 Dom Arka Gdynia 3-1    
I 1978.07.29 Dom Ruch Chorzów 3-1      
I 1978.08.02 Wyjazd Legia Warszawa 0-0      
I 1978.08.06 Dom Szombierki Bytom 1-1    
I 1978.08.09 Wyjazd Odra Opole 0-0     grafika:Zk.jpg
I 1978.08.12 Wyjazd Widzew Łódź 1-2    
I 1978.08.16 Dom Śląsk Wrocław 0-1      
I 1978.08.20 Dom Stal Mielec 3-0    
I 1978.09.09 Dom Pogoń Szczecin 4-0      
PE 1978.09.13 Wyjazd Club Brugge 1-2    
PP 1978.09.16 Wyjazd Arkonia Szczecin 2-0      
I 1978.09.24 Wyjazd GKS Katowice 1-1      
PE 1978.09.27 Dom Club Brugge 3-1      
I 1978.10.01 Dom Gwardia Warszawa 3-1      
I 1978.10.07 Dom ŁKS Łódź 1-4    
I 1978.10.14 Wyjazd Polonia Bytom 0-1      
PE 1978.10.18 Wyjazd Zbrojovka Brno 2-2      
PP 1978.10.22 Dom Pogoń Szczecin 2-1      
PE 1978.11.01 Dom Zbrojovka Brno 1-1    
I 1978.11.05 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1978.11.19 Dom Lech Poznań 4-1    
I 1978.11.22 Wyjazd Arka Gdynia 2-4      
PP 1978.11.26 Wyjazd Lechia Gdańsk 2-1    
I 1979.03.03 Wyjazd Ruch Chorzów 0-3      
PE 1979.03.07 Dom Malmo FF Malmo 2-1      
I 1979.03.11 Dom Legia Warszawa 2-2      
I 1979.03.17 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
PE 1979.03.21 Wyjazd Malmo FF Malmo 1-4      
I 1979.03.25 Dom Widzew Łódź 2-1    
PP 1979.03.28 Wyjazd Zagłębie II Lubin 3-0      
I 1979.03.31 Wyjazd Stal Mielec 1-2    
I 1979.04.08 Dom Odra Opole 1-1      
I 1979.04.25 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-3      
I 1979.05.05 Dom GKS Katowice 1-1      
PP 1979.05.09 Wyjazd Arka Gdynia 1-2      
I 1979.05.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-3      
I 1979.05.20 Dom Polonia Bytom 4-0  
I 1979.06.06 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
I 1979.06.10 Dom Arka Gdynia 3-0      
I 1979.07.28 Dom Szombierki Bytom 4-0    
I 1979.08.01 Wyjazd Arka Gdynia 1-2      
I 1979.08.05 Dom ŁKS Łódź 2-1      
I 1979.08.11 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1979.08.15 Dom Legia Warszawa 2-3      
I 1979.08.25 Dom GKS Katowice 3-0      
I 1979.09.01 Wyjazd Górnik Zabrze 0-2      
I 1979.09.05 Dom Ruch Chorzów 3-0      
I 1979.09.16 Wyjazd Polonia Bytom 2-2    
PP 1979.09.30 Wyjazd Stal Nowa Dęba 0-0      
I 1979.10.06 Dom Zawisza Bydgoszcz 3-2  
I 1979.10.20 Wyjazd Widzew Łódź 2-0      
I 1979.11.04 Dom Lech Poznań 5-1    
PP 1979.11.07 Wyjazd Lech Poznań 0-1      
I 1979.11.18 Wyjazd Stal Mielec 0-2      
I 1979.11.24 Dom Odra Opole 1-0    
I 1979.12.02 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3    
I 1980.03.09 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
I 1980.03.15 Dom Arka Gdynia 2-1      
I 1980.03.22 Wyjazd ŁKS Łódź 1-2      
I 1980.03.29 Dom Śląsk Wrocław 1-0    
I 1980.04.05 Wyjazd Legia Warszawa 0-2    
I 1980.04.12 Wyjazd GKS Katowice 1-1    
I 1980.04.23 Dom Górnik Zabrze 4-0    
I 1980.04.30 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1980.05.04 Dom Polonia Bytom 4-0      
I 1980.05.08 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 2-3    
I 1980.05.18 Dom Widzew Łódź 6-3    
I 1980.05.24 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
I 1980.06.04 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1980.06.07 Wyjazd Odra Opole 4-0      
I 1980.06.15 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1    
I 1980.08.16 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1980.08.23 Dom Śląsk Wrocław 2-1    
I 1980.08.27 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1980.08.31 Wyjazd Szombierki Bytom 1-3      
I 1980.09.06 Dom Lech Poznań 3-1    
PP 1980.09.09 Wyjazd Stal Stalowa Wola 0-1      
I 1980.09.14 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 0-1      
I 1980.09.27 Dom Odra Opole 1-0      
I 1980.10.05 Wyjazd Legia Warszawa 2-0    
I 1980.10.08 Dom Arka Gdynia 1-1      
I 1980.10.19 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-1      
I 1980.10.25 Dom ŁKS Łódź 4-0    
I 1980.10.29 Wyjazd Widzew Łódź 1-1      
I 1980.11.02 Dom Stal Mielec 2-0      
I 1980.11.15 Wyjazd Motor Lublin 5-1      
I 1980.11.22 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1981.03.14 Dom Ruch Chorzów 4-1    
I 1981.03.21 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1981.03.28 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1981.04.01 Dom Szombierki Bytom 3-2      
I 1981.04.05 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
I 1981.04.11 Dom Zawisza Bydgoszcz 2-0    
I 1981.04.18 Wyjazd Odra Opole 3-0      
I 1981.05.06 Dom Legia Warszawa 1-1    
I 1981.05.10 Wyjazd Arka Gdynia 2-0      
I 1981.05.16 Dom Bałtyk Gdynia 1-1      
I 1981.05.27 Wyjazd ŁKS Łódź 0-1      
I 1981.06.03 Dom Widzew Łódź 3-2      
I 1981.06.07 Wyjazd Stal Mielec 3-5    
I 1981.06.10 Dom Motor Lublin 3-0      
I 1981.06.14 Wyjazd Górnik Zabrze 1-1      
I 1981.08.15 Dom Arka Gdynia 3-0    
I 1981.08.22 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1981.08.26 Dom Widzew Łódź 1-1    
I 1981.08.29 Wyjazd Górnik Zabrze 0-3      
I 1981.09.05 Dom Stal Mielec 1-1  
I 1981.09.12 Wyjazd Motor Lublin 1-1      
PU 1981.09.16 Wyjazd Malmo FF Malmo 0-2      
I 1981.09.19 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1981.09.26 Dom Bałtyk Gdynia 4-0    
PU 1981.09.30 Dom Malmo FF Malmo 1-3   grafika:Zk.jpg
I 1981.10.14 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1981.10.17 Dom ŁKS Łódź 1-0      
PP 1981.10.21 Wyjazd Chrobry Głogów 2-0      
I 1981.10.24 Wyjazd Lech Poznań 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1981.11.22 Wyjazd Pogoń Szczecin 2-3      
PP 1981.11.25 Wyjazd Stal Rzeszów 2-0      
I 1981.11.29 Dom Śląsk Wrocław 0-0      
PP 1981.12.05 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2      
I 1982.03.07 Dom Gwardia Warszawa 6-1    
I 1982.03.14 Wyjazd Arka Gdynia 0-0      
I 1982.03.20 Dom Ruch Chorzów 1-1      
I 1982.03.24 Wyjazd Widzew Łódź 0-2      
I 1982.03.27 Dom Górnik Zabrze 1-1    
I 1982.03.31 Wyjazd Stal Mielec 0-1      
I 1982.04.03 Dom Motor Lublin 5-1    
I 1982.04.07 Dom Legia Warszawa 1-2    
I 1982.04.10 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-2      
I 1982.04.14 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1    
I 1982.04.17 Wyjazd ŁKS Łódź 2-0    
I 1982.04.24 Dom Lech Poznań 3-1    
I 1982.04.28 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
I 1982.05.01 Dom Pogoń Szczecin 1-2     grafika:Zk.jpg
I 1982.05.09 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-0      
I 1982.07.31 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0      
I 1982.08.08 Dom Górnik Zabrze 0-1      
I 1982.08.14 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-2    
I 1982.08.22 Dom Pogoń Szczecin 0-1      
I 1982.09.03 Wyjazd Widzew Łódź 0-2      
I 1982.09.11 Dom Cracovia Kraków 0-0      
I 1982.09.18 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-1      
PP 1982.09.22 Wyjazd Cracovia Kraków 2-2      
I 1982.09.25 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0      
I 1982.10.02 Wyjazd Stal Mielec 2-1      
I 1982.10.16 Dom Bałtyk Gdynia 1-0    
I 1982.10.24 Wyjazd Lech Poznań 1-3     grafika:Zk.jpg
I 1982.11.06 Wyjazd Ruch Chorzów 0-4      
I 1982.11.14 Wyjazd Legia Warszawa 2-0      
I 1982.11.21 Dom GKS Katowice 3-0    
PP 1982.11.28 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0      
I 1983.03.13 Dom Szombierki Bytom 3-1    
PP 1983.03.16 Wyjazd Piast Gliwice 0-1    
I 1983.03.19 Wyjazd Górnik Zabrze 3-1      
I 1983.03.27 Dom Śląsk Wrocław 3-1      
I 1983.04.02 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-3      
I 1983.04.10 Dom Widzew Łódź 1-1      
I 1983.04.23 Wyjazd Cracovia Kraków 1-2      
I 1983.04.27 Dom Gwardia Warszawa 1-1      
I 1983.05.07 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1983.05.11 Dom Stal Mielec 0-1     grafika:Zk.jpg
I 1983.05.28 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-1      
I 1983.06.01 Dom Lech Poznań 6-0    
I 1983.06.04 Wyjazd ŁKS Łódź 2-2    
I 1983.06.12 Dom Ruch Chorzów 2-1    
I 1983.06.15 Dom Legia Warszawa 4-3    
I 1983.06.19 Wyjazd GKS Katowice 3-1    
I 1983.08.07 Wyjazd Lech Poznań 0-1      
I 1983.08.13 Dom Cracovia Kraków 0-0      
II 1987.03.15 Wyjazd Stal Stalowa Wola 2-3    
PP 1987.03.18 Dom Legia Warszawa 1-1    
II 1987.03.22 Dom Broń Radom 0-2     grafika:Zk.jpg
II 1987.03.28 Wyjazd Jagiellonia Białystok 0-3    
II 1987.04.04 Dom Korona Kielce 3-0    

Mecze w Reprezentacji Polski

Zdzisław Kapka wystąpił w 14 spotkaniach Reprezentacji Polski, we wszystkich jako Wiślak. Zdobył jedną bramkę. Debiutował w kadrze tuż po słynnym "zwycięskim remisie" na Wembley, w którym Kapka był rezerwowym. Jego trzeci występ - na egzotycznych Karaibach przeciwko Haiti - to jedyne spotkanie, w którym Kapka zagrał pełne 90 minut. Najważniejszy był jego występ w meczu przeciwko Brazylii na Mistrzostwach Świata w 1974 roku - spotkanie to zadecydowało o trzecim miejscu Polaków w turnieju. Zwycięską bramkę zdobył wtedy Grzegorz Lato, który zdecydował się na pamiętny rajd przez pół boiska, bo Brazylijczycy zajęci łapaniem Kapki na spalonym zostawili Lacie całe skrzydło wolne (Zobacz tę sytuację). Pozostałe mecze z udziałem Kapki miały charakter towarzyski.

Pogrubiono występy Kapki jako Wiślaka.

Kącik poetycki

Na Zdzisława K.


Grać przeciwko niemu to była ciuciubabka
Takim zwodów wachlarzem władał Zdzisek Kapka.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


Galeria

Jedenastka stulecia Wisły

Zdzisław Kapka został wybrany do jedenastki stulecia Wisły Kraków w plebiscycie zorganizowanym w 2005 roku. Zobacz więcej

Kapka w prasie

Zobacz też