Stefan Popiel

Z Historia Wisły

Stefan Ignacy Dominik Popiel
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 19.05.1896, Skawina
zmarł 22.12.1927, Mała Wieś
wzost/waga 178/80
pozycja bramkarz
reprezentacja Reprezentacja Polski
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1909-1924 Cracovia
1919 Wisła Kraków
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Stefan Ignacy Dominik Popiel herbu Sulima - ur. 19 maja 1896 r. w Skawinie, zm. 22 grudnia 1927 r. w Małej koło Ropczyc, piłkarz, bramkarz, Reprezentant Polski.

Stefana Popiela jako zawodnika Wisły w 1919 roku wymienia Księga Jubileuszowa z 1936 roku. Nie udało się znaleźć potwierdzenia jego występów w barwach Białej Gwiazdy w ówczesnej prasie, z drugiej jednak strony relacje prasowe ze spotkań piłkarskich były w tamtych czasach bardzo skromne i często nie wymieniały zawodników. Można więc przyjąć, że Popiel zaliczył jedynie sporadyczne lub gościnne gry w Wiśle. Szerszej publiczności dał się zapamiętać przede wszystkim jako wieloletni zawodnik Cracovii, z którą zdobył mistrzostwo Polski w 1921 roku. Popiel dwa razy wystąpił w reprezentacji Polski - w 1922 i 23 roku.

Popiel pochodził ze szlacheckiej rodziny i gospodarował dużym majątkiem ziemskim. Było to pracochłonne zajęcie i dziennikarze kilkukrotnie z uznaniem odnotowywali, że Popiel utrzymuje wysoką formę sportową mimo braku regularnego treningu.

Popiel zginął w 1927 roku w niejasnych okolicznościach. Znaleziono go powieszonego, jednak prawdopodobnie samobójstwo zostało upozorowane przez bandytów, który napadli sportowca, zapewne w celach rabunkowych.

Galeria reprezentacyjna

Galeria