Wisła Rząska

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Filia w prasie)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Wisła Rząska RDT 1936-05-12b.jpg|thumb|right|200 px]]
[[Grafika:Wisła Rząska RDT 1936-05-12b.jpg|thumb|right|200 px]]
 +
[[Grafika:1937 Wisła Rząska - dni propagandy sportu.jpg|thumb|right|200 px]]
==Filia w prasie==
==Filia w prasie==

Wersja z dnia 21:09, 27 sty 2022

Spis treści

Filia w prasie

‎‎
‎‎



Echo Krakowa. 1949, nr 15 (16 I) nr 1021

‎‎‎

WALNE ZGROMADZENIE TS WISŁA RZĄSKA Zgodnie z postanowieniami statutu odbędzie się w niedzielę dnia 23 stycznia 1049, r. w sali Domu Sportowego TS Wisła w Rzęsce Zwyczajna Walne Zgromadzenie Tow. Sport.

„Wisła-Rząska" w Rzęsce. Początek Walnego Zgromadzenia w pierwszym terminie o godz.

w razie braku wymaganej statutem ilości członków, następne Walne Zgromadzenie odbędzie się w tym samym dniu i lokalu o godz. 11-tej bez względu na ilość członków.

Gazeta Krakowska. 1964, nr 204 (27 VIII) nr 5041

Jednym z najstarszych Ludowych Zespołów Sportowych w województwie a na pewno najstarszym w pow. krakowskim jest LZS „Wisła” Rząska. Rok założenia 1925, kiedy miody student a późniejszy prezes klubu Władysław Sikorą, zebrał młodych chłopców w Rząsce i rozpoczął z nimi naukę gry w piłkę nożną, Rok później, już Jako zespół w którym występowali m. in. J. Czepiec, A. Musiał, J. Rząsiecki, P. Grzegorczyk i inni, rozgrywał mecze w ramach KOZPN. Pomimo nacisku i „konkurencji ze strony ówczesnego „Strzelca", który dysponował nie tylko funduszami ale również poparciem moralno-politycznym za strony ówczesnych polityków 4 kleru — działacze z obecnym sekretarzem a wówczas również czynnym zawodnikiem Franciszkiem Woszczyną, potrafili rozwinąć silną działalność sportowo kulturalną. Założona została sekcja bokserska i teatralna. Wystawiono wiele sztuk ludowych a tradycja tej sekcji pozostała do dnia dzisiejszego. Zaraz po wyzwoleniu pierwszą czynną sekcją była sekcja teatralna i piłki nożnej. Powstała również sekcja muzyczna a występy odbywały się z braku miejsca w domach prywatnych. W 1947 r. przystąpiono do budowy własnego domu sportowego a na zakupionym placu — nowego boiska sportowego. Wszystkie prace wykonano w czynie społecznym. Pierwszą dotację działacze LZS „Wisła” w wysokości około 90 tys. zł otrzymali dopiero w 1961 r. Działalność klubu jest bardzo szeroka. Oprócz pliki nożnej czynne są sekcje: tenisa stołowego, szachowa, siatkówki, lekko-atletyczna, kolarstwo turystyczne. W szeregu dyscyplinach zawodnicy uzyskują dobre wyniki. M. in. J. Majewski, M. Gorus, S. Wąchała, Czepiec, trzech Grzegorczyków, T. i M. Putka, K. Pirowski, S. Wąchał, J. Michalik, F. Slaby, A. Łabędź i inni. Klub zdobył cały szereg puchła rów, dyplomów i odznaczeń, Działacze: B. Rzymankowski — prezes, F. Woszczyną, P. Matysiak, J. Czepiec, E. Michalik, J. Wojtowicz, S. Koza, J. Paleta, S. Słomka i inni, dużo pracy poświęcili aby klub rozwijał się prawidłowo i na 40-lecie swojej działalności mógł poszczycić się jak najlepszymi wynikami. CZ. MAŚLANA

Piłkarze obu klubów


Zobacz też