1912.05.16 Wisła Kraków - RKS Kraków 4:1

Z Historia Wisły

1912.05.16, Zapasy kwalifikacyjne o I. klasę, Kraków, Stadion Cracovii, 17:00, czwartek
Wisła Kraków 4:1 (0:1) RKS Kraków
widzów:
sędzia: Orzelski lub František Koželuh
Bramki
0:1
1:1
2:1
3:1
4:1
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Franciszek Pustelnik
Andrzej Bujak
Marian Zawodny
Leon Szczerbiński
Władysław Polaczek
Marian Kaszycki Maryan
Artur Olejak
Jan Weyssenhoff
Stanisław Dobrzański
Karol Romański

trener: brak
RKS Kraków
2-3-5
Stazio
Kazimierz Kaczor
Pawlikowski
Mróz I
Stanisław Pokój
Wójtowicz
Mróz III
Bees
Mróz II
Zetes
Bauer

trener:
W programie meczowym widnieje Tadeusz Przystawski, jednak Nowiny wprost mówią, że zamiast niego grał Weyssenhoff

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Program meczowy

Relacje prasowe

Goniec Poniedziałkowy. R.2, 1912, nr 21

1912.05.20

T. S. „Wisła”—-Robotniczy Klub Sport. 4:1 (0:1)

Wśród ulewnego deszczu rozegrały we czwartek R. K. S. i „Wisła” match kwalifikacyjny, który tej ostatniej przysporzył dwa punkty w zawodach o pierwszą klasę. Gra, wskutek rozmokłego boiska prowadzona bez tempa, pokazuje w pierwszej połowie przewagę R. K. S., wyrażoną w zdobyciu jednej bramki. Po pauzie „Wisła” forsuje tempo i już po kilku minutach środkowy napastnik strzela goala, poczem gra toczy się przeważnie na połowie R. K. S.; „czerwoni” zdobywają jeszcze 3 bramki, z tych dwie z rzutu karnego. Sędzia p. Orzelski okazał za mało kwalifikacyi do prowadzenia matchów kwalifikacyjnych.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 110 - 1912.05.16

Rob. Klub Sport, urządza dnia 16 maja o g. 5 po południu zawody piłką nożną o I. klasę w „Parku gier Cracovii” z T. S. „Wisła”


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.10, 1912, nr 112 - 1912.05.19


Ze sportu.

Nazwa „Wisła” działa przyciągająco na deszcz; potwierdziła to już oddawna tradycya. Nie dziw więc, że onegdajszy match odbył się na tak rozmokłem boisku, że nawet mowy być nie mogło o jakiejś normalnej grze. To też rezultat o Istotnej sile obu drużyn nie świadczy i jest poniekąd wynikiem przypadku. — „R. K. S.“, którego wyśmienitą formę widzieliśmy w zeszłym tygodniu w spotkaniu z „Pogonią” i wczoraj nie zawiódł oczekiwań, owszem okazał się zupełnie godnym rywalem „Czerwonych”, którzy naodwrót mieli bardzo zły dzień. Przyczynił się do tego po części brak centra p. Przystawskiego, którego p. Weyssenhoff, mimo najlepszych chęci, całkowicie zastąpić nie zdołał. Do pauzy przewaga była po stronie „R. K. S.“, który też zdołał uzyskać 1 goal. — Halftime 1:0. Dopiero w drugiej połowie zaczęła „Wisła” odzyskiwać powoli swą dawną formę i uzyskała 4 punkty w tem dwa z rzutu karnego tak, że ostateczny rezultat przedstawia się 4:1 dla „Wisły”. Sędziował p. Orzelski.Nowa Reforma z 15.05.1912

Nowa Reforma, 15 maja 1912
Robotniczy Klub Sportowy urządza dnia 16 maja o godzinie 5 po południu w Parku gier „Cracovii” zawody piłką nożną o I klasę z Klubem Sportowym „Wisła”. Gra zapowiada się bardzo interesująco, gdyż R.K.S. występuje w silniejszym składzie.


"Czas" z 1912.05.15

Czas, 15 maja 1912
Robotniczy klub sport. urządza dnia 16 b. m. o godzinie 5 popołudniu w „Parku gier Cracovia” zawody piłką nożną o grę kwalifikacyjną z T. S. „Wisłą”.


Nowa Reforma z 16.05.1912

Matche footbalowe
Nowa Reforma, 16 maja 1912
Robotniczego Klubu sportowego w Parku gier „Cracovii” o godzinie 5 po południu. […]


"Czas" z 1912.05.16

Czas, 16 maja 1912
Match robotniczego klubu sportowego z „Wisłą” w Parku „Cracovii” o godz. 5 po południu."IKC" z 1912.05.16

Ilustrowany Kurier Codzienny, 16 maja 1912
Rob. Klub sport. urządza zawody piłką nożną dnia 16 maja o godz. 5 po południu z T. S. „Wisła” w „Parku gier Cracovii” o I. klasę.Nowa Reforma z 17.05.1912

Zawody piłką nożną.
Nowa Reforma, 17 maja 1912
Rozegrany wczoraj, jako dalszy ciąg zapasów kwalifikacyjnych o pierwszą klasę, match pomiędzy „Wisłą” a „Rob. Kl. Sport.” odbywał się w nadzwyczaj niekorzystnych warunkach. Pod padającym przez całą pierwszą połowę deszczem, na boisku zupełnie rozmiękłem - była to gra daleka od normalnej. W wodzie i błocie nie można było rozwinąć żadnego tempa, na śliskim terenie żaden rzut, żadne uderzenie nie było pewnem. Do pauzy zwłaszcza szła gra ospale - rezultat jeden goal na korzyść „R.K.S.”. Po pauzie, gdy deszcz ustał, obie drużyny rozegrały się, tempo stało się żywsze. „Wisła”, bezustannie atakując, zdobywa wkrótce jedną bramkę, później dwie z rzutów karnych, i jeszcze jedną z dobrej kombinacyi. Z rzadkich ataków „R.K.S.” żaden nie odniósł skutku. Wynik 4:1 na korzyść „Wisły”. Sędziował p. Kożeluch bardzo niezdecydowanie. Publiczność, jak na taką niepogodę, zgromadziła się nadspodziewanie licznie.

Przy sposobności należy zaznaczyć, że w podanym w poniedziałek (na podstawie nieścisłego, jak się okazuje, komunikatu klubu „Krakus”) wyniku matchu w Podgórzu niedokładną była nazwa „Wisła I”; drużyną, która przegrała wówczas z „Krakusem”, była rezerwa „Wisły”.Głos Narodu z 18.05.1912

Wisła - R.K.S.
Głos Narodu, 18 maja 1912
Wczorajszy match między „Wisłą” a „Robotniczym Klubem Sportowym” zakończył się zwycięstwem „Wisły” w stosunku 4:1. Sprawozdanie szczegółowe podamy jutro.


"IKC" z 1912.05.18

Match Wisły I z R. K. S.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 18 maja 1912
W parku „Cracovii” na Błoniach rozegrała wczoraj Wisła I match footbalowy z drużyną robotniczego związku sportowego. Publiczności zebrało się niewiele z powodu rzęsistego deszczu, który z małemi przerwami padał przez całe popołudnie. Gra stanowiła dla uczestników prawdziwą mękę, ze względu na rozmokły teren, na którym tak łatwo było o przewrócenie się, skutkiem poślizgnięcia. Z tej też przyczyny trudno było o grę regularną i piękną w kombinacyi. Przez pierwszą połowę gry siły obu stron ważyły się: Wisła miała chwile ładne, lecz nieszczęśliwe w ostatecznym rezultacie, Rob. Klub sport. górował nad nią zwinnością i pomysłowością ataków. Do pauzy osiągnięto tylko jeden punkt na korzyść R. K. S. Po pauzie Wisła poczęła napierać silniej na przeciwnika i wkrótce też zdobyła na nim jeden punkt. Za goalem tym postępowały dwa dalsze, uzyskane z rzutów karnych. Przy tej okazyi przychodziło na boisku do ubolewania godnych scen, spowodowanych głównie z winy sędziego, nie orientującego się w sytuacji i nie dość stanowczego w rozstrzyganiu kwestyi spornych. Po trzecim z rzędu goalu groził nawet R. K. S. ustąpieniem z boiska, które ostatecznie udało się po dłuższych pertraktacjach wyperswadować. Gra toczyła się dalej, uwieńczona jeszcze jedną bramką dla Wisły tak, iż końcowy rezultat przedstawia się w stosunku 4:1 na korzyść tej ostatniej. Dezorientacya ze strony sędziego była wprost rażąca i powodowała ustawiczne uwagi pod jego adresem.Głos Narodu z 19.05.1912

Ze sportu. „Wisła” - „R.K.S.”: 4-1
Głos Narodu, 19 maja 1912
Drugi kwalifikacyjny match T.S. „Wisła” odbył się dnia 16 b.m. z „Robotniczym Klubem Sportowym”. - Dzień był pod względem pogody istotnie okropny - deszcz prawie nieustanny tamował tempo, nie pozwalając grze przynajmniej jako tako się rozwinąć. Pierwsza połowa gry przynosząc R.K.S. jedną bramkę była ze strony „Wisły” prowadzona ospale, szczególnie atak nie pokazał wcale swej sprawności jaką mogliśmy na innych matchach zauważyć. Bramka zrobiona przez „Erkaesów” była strzelona z dość bliska a wprost niemożliwa do obronienia z powodu tego, iż kałuże błota przed bramką utrudniały należytą jej obronę. Po pauzie gra staje się więcej ożywioną i zaraz w drugiej minucie osiągają „czerwoni” pierwszą bramkę, co, podniecając R.K.S., powoduje u jego graczy coraz częstsze „faule”, które zmuszają sędziego do przyznania „Wiśle” trzech rzutów karnych, z których jednego potrafił ładnie bramkarz „białych” obronić. Czwartą z rzędu bramkę uzyskała „Wisła” z odległości dość znacznej mimo śmiałego rzucenia się bramkarza białych. Drugi więc match kwalifikacyjny „Wisły” przyniósł jej znów jako wygrany dwa punkty.

W niedzielę dnia 19 b.m. „Wisła” gra we Lwowie z „Czarnymi”, którzy z „Pogonią” uzyskali 16 b.m. wynik 2:2. Ze względu na to, że match rozegra się na obcym dla „Wisły” terenie oraz że „Czarni” grają brutalnie - wynik jest wątpliwy.


T.J.


"Czas" z 1912.05.19

Czas, 19 maja 1912
Krakowski sport piłki nożnej maił w bieżącym tygodniu tylko jedno ważniejsze zdarzenie: był niem klasyfikacyjny match „Wisły” z „Robotniczym Klubem Sportowym” zakończony zwycięstwem pierwszej w stosunku 4:1. Match ten, nieregularny z powodu niepogody, przyniósł w pierwszej połowie przewagę jednego punktu dla „Robotników”, którzy stosunek 1:0 na swoją korzyść utrzymują do 3 minuty po pauzie. Sędzią był p. Orzelski.