1922.03.19 Wisła Kraków - Sturm Bielsko 5:3

Z Historia Wisły

1922.03.19, A klasa, 1. kolejka, Kraków, Stadion Makkabi, 15:00
Wisła Kraków 5:3 (2:1) Sturm Bielsko
widzów: 1.500
sędzia: Zygmunt Rosenfeld z Bielska
Bramki

Franciszek Danz 16'
Marian Szpórna 25’
Henryk Reyman 49'
Henryk Reyman (w) 66'
Władysław Kowalski (k) 69’


0:1
1:1
2:1
3:1
4:1
5:1
5:2
5:3
2' (k)





72'
89' (sam) Stefan Śliwa
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Wiśniewski
Kazimierz Kaczor
Wilhelm Cepurski
Władysław Stopa
Stefan Śliwa
Witold Gieras
Franciszek Danz
Marian Szpórna
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Stanisław Marcinkowski

trener: brak
Sturm Bielsko
2-3-5
Konkol
Maschke
Janiczek
Borski
Szpaczek
Szimanek
Gemser
Gruszkowski
Bathelt
Spulnik
Stryczek

trener:
Rogi: 2:6

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Wiadomości Sportowe nr 1


Nr 1. Kraków, sobota 25 marca 1922 r. Rok 1.

Wisła—Sturm 5:3 (2:1).

Sturm jest drużyną dobrą posiadającą jedną tylko wadę, a mianowicie system długiego podawania, w przeciwstawieniu do „Wisły“ grającej szczególnie w linji napadu, systemem gry przyziemnej.

To też w zetknięciu tych 2-ch systemów, system gry przyziemnej okazał się lepszym, a skutek tego to częste przebywanie Wisły pod bramką Sturmu. Gra toczyła się w żywem tempie zainicjowanym przez Sturm, które to tempo Wisła dotrzymywała, ba nawet szczególnie przy końcu przewyższyła Sturm pod tym względem.

Sturm wystąpił w następującym składzie: Konkol, Maschke, Janiczek, Borski I, Szpaczek, Szimanek I, Gemser, Gruszkowski, Bathelt, Spulnik i Stryczek.

Wisła zaś: Wiśniewski, Kaczor, Cepurski, Stopa I, Śliwa, Gieras, Marcinkowski, Kowalski, Reyman I, Szpórna i Danz.

Przebieg gry: w 3-ciej minucie gry zaczętej przez Sturm w bardzo ostrem tempie następuje, za rzekomy faul Stopy I, karny dla Sturmu, który też Sturm wyzyskuje. Niedługo potem pierwszy róg dla Sturmu. Wisła chwilowo skonsternowana, powoli zbiera siły i przystępuje do ataku na przeciwnika w szalonym tempie. W 1.2-tej minucie wolny dla Wisły niewyzyskany. Następuje serja pięknych ataków Wisły. W 1.4-tej minucie korner dla Wisły, który bramkarz Sturmu pewnie broni. Po kombinacji Sporna, Danz strzela drugi pierwszego gola dla Wisły. Następują dwa strzały Sturmu obronione przez Wiśniewskiego, w 16-tej minucie strzela Sporna drugiego gola dla Wisły z bliskiej odległości i pięknej kombinacji. Wolny i dwa rogi dla Sturmu. Nowy atak Wisły, którego z centry Marcinkowskiego Sporna nie wyzyskuje. Ostatnie pięć minut przed pauzą Wisła stale znajduje się w ataku na bramkę Sturmu.

Do pauzy stosunek bramek 2:1 na korzyść Wisły.

Po rozpoczęciu drugiej połowy gry, następuje 3 gol dla Wisły strzelony przez Reymana I. Znać wielką przewagę Wisły, która uwydatnia się w silnym strzale Sporny. Bramkarz Sturmu broni wspaniale, ten, jak wiele innych strzałów oddanych na jego bramkę. Następuje wolny dla Wisły, z którego strzela Reyman czwartą bramkę w 20 minucie po pauzie. Następuje niebezpieczna sytuacja pod bramką Sturmu, niewyzyskana należycie przez Wisłę.

W 25 minucie po pauzie, za sfaulowanie Danza, Wisła uzyskuje piątą bramkę z rzutu karnego, którą robi Kowalski. Wolny dla Wisły niewyzyskany. Sturm przedziera się, uzyskuje róg, z którego Śliwa pakuje we własną bramkę 2-go gola dla Sturmu.

W 37 minucie Reymann pudłuje niedługo potem również i Szpórna, którego strzał pod łukiem parabolowym był bardzo niebezpieczny. W ostatniej minucie udaje się Sturmowi uzyskać z wolnego przeprowadzenia jednak z pięknej kombinacji ostatniego gola dla swych barw. Sędzia Hugo Rosenfeld z Bielska.

„Piłkarz”.

Tygodnik Sportowy nr 47:

Wisła: Wiśniewski - Kaczor, Cepurski - Stopa I, Śliwa, Gieras - Danz, Szpurna, Reyman, Kowalski, Marcinkowski.
Sturm: Konkol - Maschke, Janiczek - Borski I, Szpaczek, Szimanek I - Gemser, Gruszkowski, Bathelt, Spulnik, Stryczek.

Grano na boisku Makkabi. Sędzia Hugo Rosenfeld. 1500. Żywa gra, choć widać było braki treningowe. 2 min. karny i 0:1. Obustronne ataki (strzał Reymana po przeboju łapie bramkarz gości, inny ląduje obok słupka). Następne gole: 16 min. Danz, 25' Szpurna. Po przerwie obustronne ataki. "W 4 min. dalekim celnym strzałem zdobywa Reyman 3 bramkę dla Wisły, która teraz bardziej gra celowo". "Z rzutu wolnego w 21 min. zdobywa Reyman ostrym strzałem czwartego gola". 26 min. karny i gol Kowalskiego. 29 min. 2. gol Sturmu, a w chwilę potem "piękny strzał Reymana broni robinsonadą bramkarz bielszczan". Przebojowa gra Reymana nie przyniosła dalszych goli, choć miał ku temu okazje. 3. gol padł w ostatniej minucie. Pochwała drużyn za grę do końca.

Na podstawie: Tygodnik Sportowy nr 47.


Przegląd Sportowy nr 12/1922 str. 9:

Mistrzostwo klasy A.

19 marca. Wisła - Sturm (Bielsko) 5:3 (2:1).

Pierwsze spotkanie powyższych drużyn, rozegrane na boisku Makkabi, zakończyło się przewidywanym zwycięstwem Wisły, jednak nie w takim stylu, jakiego się ogólnie spodziewano. Drużyna czerwonych, jakkolwiek umie walczyć, nie znajduje się jeszcze na tej wysokości, by skutecznie konkurować z przodującemi drużynami Polski. Uderzyła nas szczególnie słaba gra tułów drużyny, na których konto zapisach należy utratę 3 bramek. Atak wcale dobrze się prezentuje, jest jednak za powolny i nie posiada żadnej taktyki w grze. Drużyna gości składa się przeważnie z ludzi młodych, fizycznie silnych, którzy z równą werwą "idą" na piłkę jak i na przeciwnika. Słaby punkt jedenastki stanowi linia pomocy, która ponadto nie wytrzymała tempa. Bramkarz, bardzo zwinny, uratował niejedną bramkę; atak bardzo ruchliwy i szybki umiał wyzyskać słabe chwile Wisły.

Drużyny wystąpiły w następującym składzie:
Wisła: Wiśniewski; Kaczor, Cepurski; Stopa, Śliwa, Gieras; Danz, Szpurna, Reyman, Kowalski, Marcinkowski.
Sturm: Kąkol; Janiczek, Maulka; Borski, Sparek, Szymanek; Grum, Gruszkowski, Bathelt, Spólnik, Stryczek.

Opis meczu

Grę rozpoczyna Wisła, ale natychmiast odbiera jej Sturm piłkę, podprowadza ją pod bramkę czerwonych, gdzie Cepurski zawinił rzut karny zamieniony przez gości w bramkę. Miejscowi, tem nieco zderanżowani, zaczynają w bardzo szybkiem tempie przypuszczać atak za atakiem. Gra staje się coraz bardziej interesująca. W 17 min. strzela Danc z centry Marcinkowskiego wyrównującą bramkę. Teraz i Sturm przychodzi do słowa; ładny ich atak, zakończony celnym strzałem, unieszkodliwia Wiśniewski. Następnie nie wyzyskuje Wisła dogodnej sytuacji. W 26 min. odbija dobry bramkarz gości ostry strzał Reymana, ale Szpurna, otrzymawszy piłkę, pakuje ją z najbliższej odległości w bramkę. Wisła prowadzi 2:1. W 2 min. później skierowuje Wiśniewski piękny rzut środkowego pomocnika gości na korner. Rzut ten jednak, podobnie jak i cały szereg innych, nie przynosi rezultatu.

Po pauzie tempo słabnie; gra toczy się przeważnie na połowie gości. Już w 4min. uzyskuje Reyman po pięknej kombinacji trzecią bramkę. Następny punkt zdobywa w kwadrans później ten sam gracz, strzelając rzut wolny z linji pola karnego. W 24 min. kończy Kowalski serję dobytych bramek na korzyść Wisły, zamieniając rzut karny. Ostatni kwadrans gry należy do Sturmu. I tak 29 minuta przynosi im rzut z rogu, z którego uzyskują drugą bramkę, a kilka sekund przed końcem trzecią. Rzutów narożnych 6:2 na korzyść Sturmu.

W p. Rosenfeldzie (Bielsko) poznaliśmy dobrego sędziego. Prowadził on zawody ostro, przyczem bezstronnie i skrupulatnie. Widzów 1.500.


Gra Sturmu „robiła wrażenie dzikiego uganiania się za piłką”. Na podstawie: IKC nr 80.