1923.06.29-07.01 Turniej jubileuszowy Czarnych Lwów

Z Historia Wisły

1923.06.29-07.01 Turniej jubileuszowy Czarnych Lwów

Uświetnić jubileusz najstarszego klubu w Polsce miał między innymi turniej piłkarski, który odbył się w dniach 29 czerwca-1 lipca we Lwowie.


Turniej ten wzbudzaj niebywałe zainteresowanie nie tylko we Lwowie, gdyż spotykały się w nim najlepsze drużyny w kraju. Nie bez powodu uważano go „za nieoficjalną walkę o mistrzostwo Polski” – grały w nim bowiem „mistrz, eks-mistrz i kandydat na mistrza” – jak to komentowano w stolicy Wielkopolski („Sportowiec” z 6 lipca). Do tego nakładała się na to rywalizacja czołowych ośrodków piłkarskich w Polsce: Lwowa i Krakowa.

Turniej wygrała Cracovia przed Wisłą dzięki dwum odniesionym zwycięstwom. Tak skomentował poznański korespondent występ Wisły: „Nie jest ona absolutnie lepszą od swej rywalki Cracovii, lecz jest od niej bezwględnie silniejszą. Jest to bowiem jednolita drużyna, która nie posiada w swym skłądzie „gwiazd”, ale za to nie ma po prostu słabego miejsca”.

O zajęciu przez Wisłę „zaledwie” drugiego miejsca zadecydował pierwszy pojedynek z Pogonią, który powinien się zakończyć pewną wygraną „Białej Gwiazdy”. Jak pisał „Przegląd Sportowy”: „Sensacyjne spotkanie dwóch mistrzów okręgowych zakończyło się niemniej sensacyjnym wynikiem. Wisła, prowadząc do pauzy 3:1, a po przerwie 4:1, opada w drugiej połowie ze sił i Pogoń w kilkunastu minutach wyrównuje ku wielkiej radości publiczności”.

Drugie spotkanie turnieju Wisła zagrała z gospodarzami. Mecz toczony był w przyjacielskiej atmosferze, bez zbytniej ostrości w grze, stąd Czarni ulegli „technicznie lepszemu atakowi Wisły. Wisła pokazała piękną grę, i zagrała lepiej niż w sobotę z Pogonią”. „Rozmach, wysoka technika i umiejętność kombinacyjna, a przy tem gra fair, udowodniły, że zdobycie mistrzostwa okręgu krakowskiego słusznie jej przypadło w udziale” gdyby jeszcze do tego doszła wytrzymałość to należała by do faworytów rozgrywek" pisał „Przegląd Sportowy”.

Po meczu wszystkie drużyny wzięły udział w uroczystości jubileuszowej. Przemawiał m.in. Aleksander Dembiński w imieniu Wisły, a ponieważ Marian Danz też obchodził jubileusz to znieśli go z boiska gracze lwowscy na rękach.

Po krótkiej przerwie Cracovia pokonała w decydującym o sukcesie w całym turnieju meczu Pogoń 2:1.

Wyniki:

29 czerwca. CracoviaCzarni Lwów 2:0 (2:0)

30 czerwca. Wisła Kraków – Pogoń Lwów 4:4 (3:1)

1 lipca. 1923.07.01 Czarni Lwów - Wisła Kraków 1:2

1 lipca. CracoviaPogoń Lwów 2:1 (1:0)

Turniej jubileuszowy Czarnych Lwów
msc drużyna m pkt zw r p br
1. Cracovia 2 4 2 0 0 4-1
2. Wisła Kraków 2 3 1 1 0 6-5
3. Pogoń Lwów 2 1 0 1 1 5-6
4. Czarni Lwów 2 0 0 0 2