1923.09.23 Finlandia - Polska 5:3

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrali: Władysław Kowalski, Stefan Śliwa, Mieczysław Wiśniewski.

Debiut Kowalskiego w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.


Przed meczem z Finlandią i Estonią powołano następujących graczy z Wisły: Reyman, Śliwa, Markiewicz, w rezerwie: Wiśniewski i Kaczor.

Skład reprezentacji Polski:

Mieczysław Wiśniewski - Wisła Kraków

Władysław Olearczyk - Pogoń Lwów

Wawrzyniec Cyl - ŁKS Łódź

Marian Spoida - Warta Poznań

Witold Gieras - Czarni Lwów

Stefan Śliwa - Wisła Kraków

Józef Słonecki - Pogoń Lwów

Mieczysław Batsch - Pogoń Lwów

Wawrzyniec Staliński - Warta Poznań

Władysław Kowalski - Wisła Kraków

Juliusz Miller - Czarni Lwów


Miejsce/Stadion: Helsinki.

Strzelcy bramek: Verner Eklöf 19'(1:0), Aarne Linna 29' (2:0), Wawrzyniec Staliński 37' (2:1), Verner Eklöf 43' (3:1), Kalle Korma 50' (4:1), Kalle Korma 59' (5:1), Wawrzyniec Staliński 80' (5:2), Juliusz Miller 83' (5:3).

Selekcjoner: Kazimierz Glabisz

Komentarze prasowe po występach Wiślaków w reprezentacji:


  • Stefan Śliwa:
    • W meczu z Finlandią „z pomocy najlepszym był Śliwa, którego dobra gra mimo braku ręki, budziła podziw u Finlandczyków. Słabym był jednak nieco taktycznie…”.


  • Władysław Kowalski:
    • Ciekawostką był fakt, że jego reprezentacyjny debiut przypadł na mecz z Finami we wrześniu 1923, a w publikowanych listach graczy reprezentacyjnych przewidywanych przez selekcjonerów na ten mecz w ogóle go nie było. Ostatecznie w reprezentacji wyjeżdżającej do krajów bałtyckich się znalazł w zastępstwie Reymana, któremu władze wojskowe uniemożliwiły wyjazd na to tournee. Okazało się, że nie tylko znalazł się w kadrze, ale i wystąpił w podstawowej jedenastce. Jak napisano po meczu: pokazał się z dobrej strony, groźnie strzelał, miał kilka dobrych podań, ale "gra swój debiut w reprezentatywce zbyt nerwowo i pozbywa się zbyt szybko piłek i czyni to bezplanowo".

Relacje prasowe

Tygodnik Sportowy

ROK III. KRAKÓW, DNIA 18 WRZEŚNIA 1923 ROKU. NR. 33.

Skład reprezentacji Polski przeciw Finlandji i Estonji : Wiśniewski, Markiewicz (Wisła), Olearczyk (Pogoń), Gieras (Czarni), Śliwa (Wisła), Spojda (Warta), Miller (Czarni), Staliński (Warta), Reyman (Wisła), Bacz, Słonecki (Pogoń).


ROK III. KRAKÓW, DNIA 18 WRZEŚNIA 1923 ROKU. NR. 33.

Wyjazd Markiewicza i Reymana, jako wojskowych, z powodu równoczesnych mistrzostw Armji, natrafia na trudności ze strony sfer wojskowych. Tak przynajmniej informują nas w PZPN. Komentarze najzupełniej zbyteczne. Mistrzostwa Armji są ważniejsze, niż międzynarodowe reprezentacyjne zawody.