1935.08.18 Polska - Jugosławia 2:3

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
-
Z Wisły zagrali: [[Józef Kotlarczyk]]; [[Jan Kotlarczyk]]; [[Artur Woźniak]]
+
Z Wisły zagrali: [[Józef Kotlarczyk]]; [[Jan Kotlarczyk]]; [[Artur Woźniak]].
[[Grafika:1935.08.18 Polska - Jugosławia RDT 1935-08-20c.jpg|thumb|right|300 px]]
[[Grafika:1935.08.18 Polska - Jugosławia RDT 1935-08-20c.jpg|thumb|right|300 px]]
[[Grafika:1935.08.18 Polska - Jugosławia RDT 1935-08-20d.jpg|thumb|right|300 px]]
[[Grafika:1935.08.18 Polska - Jugosławia RDT 1935-08-20d.jpg|thumb|right|300 px]]
 +
'''Skład Reprezentacji Polski:'''
-
[[Grafika:Start 1947-01-02g.JPG|right|thumb|300px]]
+
Spirydion Albański - Pogoń Lwów
-
1935. Po meczu z Jugosławią śródtytuł: „Słaba gra Kotlarczyków”. „Bracia Kotlarczykowie, którzy w tylu trudnych przeprawach brali na swe barki główny ciężar walki, dziś niestety nie stanęli na wysokości zadania. Od pierwszej chwili zawodził starszy na środku pomocy. Daleki również bardzo od normalnej formy był brat jego z prawej strony. W zwykłych warunkach osłabienie dwu tak ważnych punktów musiałoby podważyć wartość bojową zespołu, a cóż dopiero dzisiaj, kiedy napad nie umiał zaabsorbować sił przeciwnika. I na pomoc spadnie automatycznie podwójna ilość pracy. Złe zestawienie napadu było więc w konsekwencjach swych jeszcze gorsze i zaważyło silnie na szali”.
+
Henryk Martyna - Legia Warszawa [[Grafika:Zmiana.PNG]] (45' Erwin Michalski - Naprzód Lipiny Świętochłowice)
-
„Kotlarczyk II-gi nie dawał sobie rady z dobrą parą” szybkich napastników jugosłowiańskich.
+
-
Kałuża mimo to chwalił pomoc.
+
Jerzy Bułanow - Polonia Warszawa
-
[http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer087/imagepages/image2.htm]
+
[[Józef Kotlarczyk]] - Wisła Kraków
-
„Niezawodny dotychczas Kotlarczyk II, tym razem wyraźnie zawodził. Wpadał na dość proste zresztą kawały Sekulica, który parokrotnie w identyczny sposób ekspediował piłkę do lewoskrzydłowego Olisovica. Również i on trzymał się więcej, niż zazwyczaj tyłów”.
+
[[Jan Kotlarczyk]] - Wisła Kraków
-
[http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer088/imagepages/image4.htm]
+
Ewald Dytko - Dąb Katowice
-
Trener PZPN Otto ocenia graczy i postuluje zmiany: „Przedewszystkie,m zmiana na środku pomocy. Kotlarczyk I nie może grać więcej w drużynie... Trudno mi powiedzieć, czy brat jego będzie się dobrze czuł bez niego”.
+
Ryszard Piec - Naprzód Lipiny
-
Nic dziwnego, że komentarz i propozycje dziennikarskie przed następnym meczem z Belgią były zgodne z wnioskami Otto. Widziano jeszcze miejsce w reprezentacji dla Kotlarczyka II: „Słabszą grę „Wiślaka” oceniamy jako chwilową niedyspozycję, która ustąpić powinna miejsca normalnej formie. Gorzej jest z Kotlarczykiem I. Zmienność formy obserwujemy u gracza tego już od dłuższego czasu. MA on dnie w których siły zawodzą. Zjawisko normalne u graczy, przekraczających pewien punkt swej karjery sportowej” – Stąd konieczne „wypróbowanie nowych sił”.
+
[[Michał Matyas]] - Pogoń Lwów
-
[http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer089/imagepages/image2.htm]
+
Teodor Peterek - Ruch Wielkie Hajduki
 +
 
 +
[[Artur Woźniak]] - Wisła Kraków
 +
 
 +
[[Walerian Kisieliński]] - Cracovia
 +
 
 +
'''Miejsce/Stadion:''' Katowice.
 +
 
 +
'''Strzelcy bramek:''' Michał Matyas 24' (1:0) Teodor Peterek 35' (2:0), Aleksandar Živković 60' (2:1), Aleksandar Živković 61' (2:2), Branislav Sekulić 81' (2:3).
 +
 
 +
'''Selekcjoner:''' Józef Kałuża.
 +
==Opis meczu==
 +
 
 +
 
 +
===Komentarze prasowe po występach Wiślaków w reprezentacji:===
 +
*'''[[Jan Kotlarczyk]] i [[Józef Kotlarczyk]]:'''
 +
**Po meczu z Jugosławią śródtytuł: „Słaba gra Kotlarczyków”. „Bracia Kotlarczykowie, którzy w tylu trudnych przeprawach brali na swe barki główny ciężar walki, dziś niestety nie stanęli na wysokości zadania. Od pierwszej chwili zawodził starszy na środku pomocy. Daleki również bardzo od normalnej formy był brat jego z prawej strony. W zwykłych warunkach osłabienie dwu tak ważnych punktów musiałoby podważyć wartość bojową zespołu, a cóż dopiero dzisiaj, kiedy napad nie umiał zaabsorbować sił przeciwnika. I na pomoc spadnie automatycznie podwójna ilość pracy. Złe zestawienie napadu było więc w konsekwencjach swych jeszcze gorsze i zaważyło silnie na szali”.
 +
**„Kotlarczyk II-gi nie dawał sobie rady z dobrą parą” szybkich napastników jugosłowiańskich.
 +
**Kałuża mimo to chwalił pomoc.
 +
***Źródło: [http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer087/imagepages/image2.htm „Przegląd Sportowy”]
 +
**„Kotlarczyk I nie czuł się widocznie fizycznie najlepiej. Od pierwszej chwili trzymał się w głębi, niechętnie podchodził do przodu i dawał się stosunkowo łatwo ogrywać. W centrum istniała więc luka, którą bez trudu przechodziły ataki przeciwnika i tylko szczęściu można było zawdzięczać, że już w pierwszej połowie obeszło się bez straty bramki.
 +
**Krytyka sprawozdawcy podań pomocników na boki, a nie do przodu: „Zwolennikiem kombinowania z bocznymi asystentami swymi jest Kotlarczyk I. Trudno wymagać od starszego gracza, by nagle zmienił swój sposób gry, nie chcielibyśmy jednak, przejął go w dobrej wierze młodszy narybek…”
 +
**„Niezawodny dotychczas Kotlarczyk II, tym razem wyraźnie zawodził. Wpadał na dość proste zresztą kawały Sekulica, który parokrotnie w identyczny sposób ekspediował piłkę do lewoskrzydłowego Olisovica. Również i on trzymał się więcej, niż zazwyczaj tyłów”.
 +
***Źródło: [http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer088/imagepages/image4.htm „Przegląd Sportowy”]
 +
**Trener PZPN Otto ocenia graczy i postuluje zmiany: „Przedewszystkiem zmiana na środku pomocy. Kotlarczyk I nie może grać więcej w drużynie. Jest on członkiem reprezentacji od roku 1926, był podporą drużyny, ale dziś system jego jest raczej zgubny dla drużyny. Nie chcę być źle zrozumiany. Obaj Kotlarczykowie należeli do moich najsolidniejszych uczniów, byli miłymi i karnymi kolegami, ale to jeszcze za mała legitymacja, środek pomocy musi pchać napad naprzód, musi być inicjatorem poczynań ofensywnych. Kotlarczyk I nie podał ani jednaj piłki do przodu. Uprawiał sobie grę wszerz, trzymał się przesadnie z tyłu i nie zdobywał terenu. Kiedy napad polski był pod bramką jugosłowiańską, cofający się środek ataku jugosłowiańskiego był bliżej Peterka, niż Kotlarczyk I”. Postuluje wymianę pokoleniową i skończenie z systemem gry Kotlarczyka I. „Trudno mi powiedzieć, czy brat jego będzie się dobrze czuł bez niego”.
 +
**Nic dziwnego, że komentarz i propozycje dziennikarskie przed następnym meczem z Belgią były zgodne z wnioskami Otto. Widziano jeszcze miejsce w reprezentacji dla Kotlarczyka II: „Słabszą grę „Wiślaka” oceniamy jako chwilową niedyspozycję, która ustąpić powinna miejsca normalnej formie". „Gorzej jest z Kotlarczykiem I. Zmienność formy obserwujemy u gracza tego już od dłuższego czasu. Ma on dnie w których siły zawodzą. Zjawisko normalne u graczy, przekraczających pewien punkt swej karjery sportowej” – Stąd konieczne „wypróbowanie nowych sił”.
 +
***Źródło: [http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1935/numer089/imagepages/image2.htm „Przegląd Sportowy”]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
==Relacje prasowe==
 +
<gallery>
 +
Grafika:Start 1947-01-02g.JPG|Start 1947-01-02
 +
</gallery>
[[Kategoria: Mecze Reprezentacji Polski]]
[[Kategoria: Mecze Reprezentacji Polski]]

Wersja z dnia 13:02, 5 lut 2015

Z Wisły zagrali: Józef Kotlarczyk; Jan Kotlarczyk; Artur Woźniak.

Skład Reprezentacji Polski:

Spirydion Albański - Pogoń Lwów Henryk Martyna - Legia Warszawa Grafika:Zmiana.PNG (45' Erwin Michalski - Naprzód Lipiny Świętochłowice)

Jerzy Bułanow - Polonia Warszawa

Józef Kotlarczyk - Wisła Kraków

Jan Kotlarczyk - Wisła Kraków

Ewald Dytko - Dąb Katowice

Ryszard Piec - Naprzód Lipiny

Michał Matyas - Pogoń Lwów

Teodor Peterek - Ruch Wielkie Hajduki

Artur Woźniak - Wisła Kraków

Walerian Kisieliński - Cracovia

Miejsce/Stadion: Katowice.

Strzelcy bramek: Michał Matyas 24' (1:0) Teodor Peterek 35' (2:0), Aleksandar Živković 60' (2:1), Aleksandar Živković 61' (2:2), Branislav Sekulić 81' (2:3).

Selekcjoner: Józef Kałuża.

Opis meczu

Komentarze prasowe po występach Wiślaków w reprezentacji:

  • Jan Kotlarczyk i Józef Kotlarczyk:
    • Po meczu z Jugosławią śródtytuł: „Słaba gra Kotlarczyków”. „Bracia Kotlarczykowie, którzy w tylu trudnych przeprawach brali na swe barki główny ciężar walki, dziś niestety nie stanęli na wysokości zadania. Od pierwszej chwili zawodził starszy na środku pomocy. Daleki również bardzo od normalnej formy był brat jego z prawej strony. W zwykłych warunkach osłabienie dwu tak ważnych punktów musiałoby podważyć wartość bojową zespołu, a cóż dopiero dzisiaj, kiedy napad nie umiał zaabsorbować sił przeciwnika. I na pomoc spadnie automatycznie podwójna ilość pracy. Złe zestawienie napadu było więc w konsekwencjach swych jeszcze gorsze i zaważyło silnie na szali”.
    • „Kotlarczyk II-gi nie dawał sobie rady z dobrą parą” szybkich napastników jugosłowiańskich.
    • Kałuża mimo to chwalił pomoc.
    • „Kotlarczyk I nie czuł się widocznie fizycznie najlepiej. Od pierwszej chwili trzymał się w głębi, niechętnie podchodził do przodu i dawał się stosunkowo łatwo ogrywać. W centrum istniała więc luka, którą bez trudu przechodziły ataki przeciwnika i tylko szczęściu można było zawdzięczać, że już w pierwszej połowie obeszło się bez straty bramki.
    • Krytyka sprawozdawcy podań pomocników na boki, a nie do przodu: „Zwolennikiem kombinowania z bocznymi asystentami swymi jest Kotlarczyk I. Trudno wymagać od starszego gracza, by nagle zmienił swój sposób gry, nie chcielibyśmy jednak, przejął go w dobrej wierze młodszy narybek…”
    • „Niezawodny dotychczas Kotlarczyk II, tym razem wyraźnie zawodził. Wpadał na dość proste zresztą kawały Sekulica, który parokrotnie w identyczny sposób ekspediował piłkę do lewoskrzydłowego Olisovica. Również i on trzymał się więcej, niż zazwyczaj tyłów”.
    • Trener PZPN Otto ocenia graczy i postuluje zmiany: „Przedewszystkiem zmiana na środku pomocy. Kotlarczyk I nie może grać więcej w drużynie. Jest on członkiem reprezentacji od roku 1926, był podporą drużyny, ale dziś system jego jest raczej zgubny dla drużyny. Nie chcę być źle zrozumiany. Obaj Kotlarczykowie należeli do moich najsolidniejszych uczniów, byli miłymi i karnymi kolegami, ale to jeszcze za mała legitymacja, środek pomocy musi pchać napad naprzód, musi być inicjatorem poczynań ofensywnych. Kotlarczyk I nie podał ani jednaj piłki do przodu. Uprawiał sobie grę wszerz, trzymał się przesadnie z tyłu i nie zdobywał terenu. Kiedy napad polski był pod bramką jugosłowiańską, cofający się środek ataku jugosłowiańskiego był bliżej Peterka, niż Kotlarczyk I”. Postuluje wymianę pokoleniową i skończenie z systemem gry Kotlarczyka I. „Trudno mi powiedzieć, czy brat jego będzie się dobrze czuł bez niego”.
    • Nic dziwnego, że komentarz i propozycje dziennikarskie przed następnym meczem z Belgią były zgodne z wnioskami Otto. Widziano jeszcze miejsce w reprezentacji dla Kotlarczyka II: „Słabszą grę „Wiślaka” oceniamy jako chwilową niedyspozycję, która ustąpić powinna miejsca normalnej formie". „Gorzej jest z Kotlarczykiem I. Zmienność formy obserwujemy u gracza tego już od dłuższego czasu. Ma on dnie w których siły zawodzą. Zjawisko normalne u graczy, przekraczających pewien punkt swej karjery sportowej” – Stąd konieczne „wypróbowanie nowych sił”.


Relacje prasowe