1947.09.28 Polonia Świdnica - Wisła Kraków 1:0

Z Historia Wisły

1947.09.28, Eliminacje MP, 16. kolejka, Świdnica, niedziela
Polonia Świdnica 1:0 (0:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Przybysz z Bydgoszczy
Bramki
Maniura 1:0
Polonia Świdnica
Nowak
Dzierżok
Szymański
Żiżko
Kozubek
Anioła
Cichy II
Majcher
Kiorysz
Maniura

trener:
Wisła Kraków
Jerzy Jurowicz
Michał Filek
Tadeusz Legutko
Stanisław Flanek
Jan Wapiennik
Adam Wapiennik
Władysław Giergiel
Mieczysław Rupa
Józef Kohut
Artur Woźniak
Kazimierz Cisowski

trener: Adam Walter

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy" z 1947.09.29

Polonia Świdnica - Wisła 1:0 (0:0)

Świdnica, 28.9. (Tel. wł.). Polonia (Świdnica) - Wisła 1:0 (0:0). Wisła wystąpiła do spotkania osłabiona brakiem zdyskwalifikowanego Gracza. Polonia zaś w nowym składzie: Nowak, Dzierżok, Szymański, Żiżko, Kozubek, Anioła, Cichy II, Majcher, Kiorysz, Maniura. Sędzia p. Przybysz z Bydgoszczy.

Okazało się, że Wisła bez Gracza uległa przekonywająco Polonii świdnickiej. Jeśli wynik nie odzwierciedla prawdziwego przebiegu gry, to Wisła jedynie zawdzięcza to niedyspozycji strzałowej ataku Polonii.

Zrozumiałem było, że Wisła traktuje te zawody lekceważąco. Przewaga świdniczan przez cały czas zawodów była większa, niż moralnie pozwolić na to mogła drużyna, która od początku rozgrywek o wejście do Ligi kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa.

Polonia po oczyszczeniu niezdrowej atmosfery i wyeliminowaniu Andrzejewskiego, tworzy groźny zespół i była w ogóle nie do poznania jeśli chodzi o rozgrywki poprzednie.

Bohaterem spotkania był Dzierżok w obronie, zastępujący zdyskwalifikowanego Ślęzoka. Nowak w bramce i Żiżka, który wraz z Kozubkiem i Aniołą tworzyli zaporę, której Wisła nie mogła przejść. Podczas zawodów licznie zebrana publiczność często krzyczała "Wisła lipa!" (ai)