1957.06.02 Wisła Kraków - Legia Warszawa 2:2

Z Historia Wisły

1957.06.02, I liga, 8. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 17:30
Wisła Kraków 2:2 (1:1) Legia Warszawa
widzów: 15-17.000
sędzia: Paszke
Bramki

Antoni Rogoza 43'

Kazimierz Budek 70'
0:1
1:1
1:2
2:2
20' Stefan Żmudzki

52' Henryk Kempny

Wisła Kraków
3-2-5
Bronisław Leśniak
Leszek Snopkowski
Władysław Kawula
Ryszard Budka
Adam Michel
Ryszard Jędrys
Marian Machowski
Wiesław Gamaj
Antoni Rogoza
Kazimierz Budek
Józef Maniecki

trener: Artur Woźniak
Legia Warszawa
3-2-5
Henryk Stroniarz
Horst Mahseli
Henryk Grzybowski
Jerzy Woźniak
Marceli Strzykalski 72' Grafika:Cz.jpg
Edmund Zientara
Stefan Żmudzki
Lucjan Brychczy
Henryk Kempny
Mieczysław Kruk
Czesław Ciupa

trener: Ryszard Koncewicz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1957, nr 129 (3 VI)

‎‎

Zwyżka formy piłkarzy „czerwonych"

Szczęśliwy remis Legii w meczu z Wisłą

Gamaj „znokautowany przez Zientarę

WCZORAJSZY mecz o mistrzostwo I ligi pomiędzy Wisła a mistrzem Polski — Legią Warszawa zakończył się wynikiem remisowym 2:2 (1:1). Bramki zdobyli, dla Wisły — Budek i Rogoża, dla Legii — Żmudzki i Kempny.

Spotkanie sędziował p. Paszkę z Poznania. Widzów ok. 20 tysięcy.

LEGIA — Stroniarz, Masheli, Grzybowski, Woźniak, Strzykalski, Zientara, Żmudzki, Brychczy, Kempny, Kruk, Ciupa.

WISŁA — Leśniak, Snopkowski, Kawula, Budka, Michel, Jędrys, Maniecki, Gamaj, Rogoża, Budek, Machowski.

Po kilku groźnych strzałach Kempnego i efektownych interwencjach bramkarza — Leśniaka gra się wyrównała. Nagie piłka znalazła się przy nogach Kawuli, który zamiast wybić ją daleko w pole usiłował kiwnąć Żmudzkiego.

Trick ten nie udał się, prawoskrzydłowy gości wyminął leżącego na : trawie stopera Wisły, podciągnął pitkę kilkanaście metrów i posłał ją w sam róg bramki Wisły obok bezradnie patrzącego Leśniaka. Utrata bramki poderwała Wisłę... Dwa strzały Rogoży z ostrego kąta lewej flanki nie dają efektu bramkowego. Także Machowski, znajdując się w dogodnej pozycji, strzela obok słupka.

Wskazówki zegara nieubłaganie posuwają się naprzód a wyrównania jak nie ma tak nie ma. Znów las nóg pod bramką Stroniarza udaremnia zakusy wiślaków. W tym okresie tylko dwukrotnie piłka przenosi się w bezpośrednią strefę Leśniaka i raz o mało nie padła druga bramka. W 38 minucie Kempny „grzmotnął” z całej siły z 12 m. ale na drodze do celu ..wyrósł” słupek. Tuż przed końcem j pierwszej połowy meczu ostry i strzał Budeka na bramkę odbija i się od nogi Grzybowskiego i piłka zmienia kierunek. Idzie ona jednak w zasięg prawej nogi Rogozy, by za moment zatrzepotać w siatce. Jest 1:1.

Po zmianie stron uwaga widowni skierowana jest długimi okresami na połowę boiska gości. Gospodarze grają nieco szybciej jak zwykle i to właśnie umożliwia im zdobyć e terenu. Goście mają jednak szczęście... Kempny. idzie na przebój, trzy rasy markuje podanie i za każdym razem defensorzy Wisły „tracą głowę”, aż niezagrożony z najbliższej odległości strzela w sam róg bramki. Gospodarze załamują się tylko na moment, by później przystąpić do jeszcze gwałtowniejszych ataków.

W 73 minucie Budek decyduje sięnastrzałz20mipiłkatuż przy słupku grzęźnie w siatce.

Jest 2:2, a za moment goście muszą grać w 10-tkę, ponieważ sędzia usuwa z boiska Strzykalskiego za niesportowe zachowanie.

Teraz wojskowi grają na czas przy każdej okazji wykazują swój „południowy temperament” — kopiąc, a nawet bijąc przeciwników bez Piłki. Np. po „ciosie” Zientary w żołądek (którego nie powstydziłby się nawet wicemistrz olimpijski, zabijaka Rumun — Dobrescu) „wyliczony” został Gamaj. Wisła w tym okresie ma szereg pozycji na uzyskanie zwycięskiej bramki.

Świetny strzał Rogoży trafia w poprzeczkę, a w 8 minut później ten sam zawodnik, będąc tyłem do bramki popisuje się wspaniałymi nożycami, jednak piłka mija o centymetry bramkę, a wiele innych strzałów broni kapitalnie Stroniarz. Mecz kończy się ostatecznie szczęśliwym dla Legii remisem. Gra zademonstrowana przez Wisłę, po raz pierwszy od kilku tygodni, zaczyna nabierać rumieńców. J. FRANDOFERT”Przegląd Sportowy” z 1957.06.03

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1957/nr082/directory.djvu

Legia wywozi z Krakowa cenny punkt

KRAKÓW, 2.9. (tel. wł.). Wisła Kraków — Legia Warszawa 2:2 (1:1). Bramki zdobyli: dla Wisły Rogoza i Budek, dla Legii Żmudzki i Kempny. Sędzia Paszke z Poznania. Widzów ponad 15 tys.

WISŁA: Leśniak, Snopkowski. Kawula, Budka, Michel, Jędrys. Machowski, Gadaj, Rogoza. Budek, Maniewski.

LEGIA: Stroniarz. Masell, Grzybowski, Woźniak. Strzykalski. Zientara, Żmudzki, Brychczy, Kempny. Kruk, Ciupa.

„Krakowski maraton piłkarski" trwający od godziny 9.30 rano zakończyło spotkanie, na które robili sobie apetyt wszyscy widzowie meczu CWKS — Stal Rzeszów i Cracovia — Chełmek, niezadowoleni z poziomu spotkań II-ligowców. Pod tym względem zarówno Wisła jak i Legia nie sprawiły zawodu, demonstrując grę naprawdę na ligowym poziomie, okresami urozmaiconą szerokim rozmachem i pomysłowością.

Dobre to widowisko zakłócone zostało Jednak w końcowej fazie niezbyt sportowym zachowaniem się kapitana Legii Strzykalskiego. Piłkarz ten, po scysji z sędzią, zaproponował arbitrowi spotkania, że zejdzie z boiska i wobec tego zmuszony został przez sędziego do zrealizowania swej wysoce niestosownej propozycji. Od tego momentu gra stała się niesłychanie nerwowa i przybrała na ostrości. W dodatku jeden z legionistów zachował się niesportowo przy schodzeniu po meczu z boiska.

Legia uchodziła zawsze w Krakowie za jedną z najlepiej wyszkolonych a jednocześnie chimerycznych drużyn. We wczorajszym meczu warszawianie w całości potwierdzili tę opinię o sobie. Były okresy, kiedy legioniści przeważali zdecydowanie na boisku, ale po tych następowały inne, kiedy drużyna warszawska „znikała nagle z murawy", po której hasali tylko czerwoni.

Tym Jednak w dalszym ciągu brak szybkości i umiejętności operowania piłką w pełnym biegu. To też kiedy Budek „odstąpił nagle od zasady" kołowania na polu karnym i kropnął bombę zza linii szesnastki, wtedy żadna interwencja Stroniarza nie zdołała przeszkodzić piłce, idącej idealnie w same okienko. W ten sposób Wisła zdobyła w 70 min. po raz drugi wyrównanie. Równie piękna była pierwsza, wyrównująca bramka dla Wisły, zdobyta także bez sekundowej zwłoki w decyzji, co u graczy typu Rogozy należy do wyjątkowej rzadkości.

„Mniej przekonywające" były bramki zdobyte przez Legię. W 20 min. Kawula zdobywszy piłkę w odległości jakichś 30 m od swojej bramki miał tysiąc sposobów do rozegrania jej do własnych partnerów — ale podał ją... idealnie pod nogi Żmudzkiemu, który w szybkim rajdzie podciągnął na odległość 10 m. i strzelił płasko w róg. W 7 min. po przerwie Kempny ograł kolejno czterech przeciwników i z najbliższej odległości strzelił nie do obrony. Pojedynek najlepszej linii Legii, to jest jej ataku z najlepszą częścią drużyny krakowskiej — defensywą obrazuje wynik spotkania. Wynik remisowy jest słuszny Kempny i jego koledzy w dwóch wypadkach tylko wykorzystali błędy przeciwników a dwa wypadki „pomyślności" na 90 minut meczu dobrze mówią o liniach obronnych Wisły. Kempny, Zientara i Woźniak to najlepszy tercet drużyny warszawskiej. Takie samo trio ze strony gospodarzy to Budka. Michel i Machowski. Wielki natomiast spadek formy w stosunku do ostatnich spotkań daje się zaobserwować u Gamaja i Jędrys, a jeśli chodzi o piłkarzy warszawskich u Strzykalskiego i Brychczego.

ST. Habzda