1971.04.04 Wisła Kraków - Szombierki Bytom 0:0

Z Historia Wisły

1971.04.04, I Liga, 16. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 16.00
Wisła Kraków 0:0 Szombierki Bytom
widzów: ok. 12.000
sędzia: Orlicz
Bramki
Wisła Kraków
4-3-3
Stanisław Gonet
Tadeusz Polak
Ryszard Wójcik
Tadeusz Kotlarczyk
Adam Musiał
Zbigniew Krawczyk
Wiesław Lendzion
Janusz Sputo
Józef Polonek grafika: Zmiana.PNG (46’ Kazimierz Kmiecik)
Ryszard Sarnat
Hubert Skupnik

trener: Michał Matyas
Szombierki Bytom

Masseli
Cygan
Kliński
Nowak
Sośnica Grafika:Zmiana.PNG (Plicko)
Mandziara
Ogaza
Stanek
Jan Wilim
Grzywaczewski Grafika:Zmiana.PNG (Krasucki)
Musiałek

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1971, nr 79 (3/4 IV) nr 7955

Zainteresowanie sympatyków piłkarstwa międzynarodowymi pucharami osłabło po odpadnięciu z rozgrywek Legii oraz Górnika. W tej sytuacji wszystkie oczy kierują się na boje ligowe

W grodzie podwawelskim na pierwszy plan wysuwa się pojedynek Wisły z bytomskimi Szombierkami. Krakowianie po falstarcie w meczu ze Stalą Mielec zrehabilitowali się częściowo w Katowicach, gdzie w spotkaniu z GKS-em zainkasowali obydwa punkty i poprawili nadszarpniętą reputację. Ale na pełną rehabilitację czekamy w nadchodzącą niedzielę.. Własna-widownia oceni aktualną formę jedenastki „Białej Gwiazdy”.

Tymczasem przeciwnik wiślaków — Szombierki nie są zespołem, który można lekceważyć.

Niech nikt. nie sugeruje się wygraną wiślaków w Katowicach oraz daleką (13) lokatą bytomian w tabeli. Po pierwsze Szombierki pauzowały ostatnio, bo przełożono im mecz z Górnikiem Zabrze.

do drugie przegrały przed dwoma tygodniami Z Gwardią tylko 0:1 i to w Warszawie. Mecz w Krakowie zapowiada się więc interesująco.



Echo Krakowa. 1971, nr 80 (5 IV) nr 7956

Był gol, czy nie w bezbramkowym pojedynku Wisły z Szombierkami Bytom W meczu o mistrzostwo ekstraklasy Wisła zremisowała z Szombierkami Bytom 0:0. Sędziowali pp.

Orlicz oraz Kuchciński i Woskowicz z Kielc—słabo.

Widzów ok. 12 tys.

WISŁA: Gonet — Polak, Wójcik, Kotlarczyk, Musiał Sputo, Sarnat, Krawczyk — Lendzion, Polanek (od 77 min. Kmiecik), Skupnik.

SZOMBIERKI: Masseli, Cygan, Kliński, Sośnica (od 46 min. Plicko), Nowak — Stanek. Mandziara, Grzywaczewski (od 74 min. Krasucki) — Ogaza, Jan Wilim, Musiałek.

Po pierwszej części spotkania Wisły z Szombierkami same dłonie składały się do oklasków, ale drugie 45 miń. gry było już wręcz bezbarwne. Wynik be2bramkowy odzwierciedla układ sił i to co działo się na murawie, zachodzi tylko pytanie, czy w 33 min. spotkania piłka znalazła się w bramce Szombierek, czy przekroczyła linię całym obwodem, czy też jeszcze na samej linii dopadł jej Kliński i wybił w pole? A było to tak: Sarnat niespodziewanie znalazł się w posiadaniu piłki i z ok.14 m, z ostrego kąta skierował ją obok bramki. Na drodze lotu piłki znalazł się Sośnicki i niefortunnie odbił. Zmieniła więc kierunek i toczyła się do bramki. Wówczas dopadł jej Kliński i wyekspediował byle dalej od własnej „świątyni”. Dodam, że p. Orlicz zagwizdał, ale po przerwaniu gry skonsultował werdykt z arbitrem pomocniczym by wznowić ją rzutem sędziowskim tuż obok pola karnego.

Poza wspomnianą sytuacją, w pierwszej części meczu bardzo często byliśmy świadkami ostrych spięć podbramkowych. Szczególnie Masseli miał wiele okazji do zademonstrowania wysokiej formy. Imponował bezbłędną grą na przedpolu. Ale i kontry gości były niebezpieczne. Po jednej z nich Ogaza trafił piłką w słupek. W 27 min. Sarnat popisał się efektowną przewrotką i silnym strzałem w „okienko”, ale i tym razem Masseli znalazł się na wysokości zadania wybijając piłkę na aut. Ok. 60 min. zaczął siąpić deszcz i od tej chwili gra przybladła. Wprawdzie jeszcze w 68 min. Sputo spróbował niepokoić bramkarza gości, który wybił piłkę na róg, jeszcze w Ogaza posiał „kąśliwą” pitkę tuż nad poprzeczką Wisły i w 88 min. po centrze Polaka — Kmiecik I za moment Lendzion mieli okazję przechylić szalę walki na swoją stronę, ale wszystkie te wysiłki okazały się bezproduktywne.

W zespole krakowskim wybijali się Kotlarczyk i Musiał w obronie oraz Lendzion i Polanek, za którego — ku powszechnemu zdumieniu — wszedł Kmiecik.


Gazeta Krakowska. 1971, nr 80 (5 IV) nr 7184

Sobotnie i niedzielne spotkania piłkarskie w ekstraklasie i w II lidze przyniosły zaskakujące wyniki. W pierwszym rzędzie wymienić należy zwycięstwo Zagłębia Wałbrzych nad liderem tabeli Legią i Stali Mielec nad Polonią w Bytomiu. Górnik Zabrze po zaciętym pojedynku pokonał Ruch Chorzów i wszystko wskazuje na to, że po niepowodzeniach pucharowych Górnik pragnie zdobyć tytuł mistrza ligi.

Zawód swą grą i wynikiem sprawili piłkarze Wisły.

Po cennym sukcesie z GKS w Katowicach, wczoraj krakowianie z zespołem Szombierek zdobyli tylko jeden punkt.

Wisła — Szombierki 0:0

I znowu oglądaliśmy w Krakowie bezbarwne widowisko — spotkanie I ligi piłki nożnej Wisła — Szombierki. W pierwszym kwadransie gry Szombierki zainicjowały kilka składnych akcji dając możność wykazania dobrej formy bramkarzowi Wisły Gonetowi.

Potem krakowianie parokrotnie zagrozili bramce Szombierek.

Rozstrzygnięcie mogło paść w 32 min. Po strzale Sarnata piłka odbija się od nóg obrońców Szombierek i wyglądało z trybun, że przekroczyła linię bramkową. Sędzia jednak nie uznał bramki...

W drugiej połowie trener M.

Matyas dokonał zmiany, wprowadzając za bojowego i ofiarnie grającego Polonka — Kmiecika. Piłkarz ten nie kwapił się do walki, na palcach jednej ręki można było policzyć jego „kontakt” z piłką.

Mecz zakończył się wynikiem bezbramkowych, więcej okazji do uzyskania bramki mieli jednak piłkarze Szombierek.

Bardzo słabo zagrała w Wiśle druga linia. Sputo raził powolnością i bezproduktywną grą, Krawczyk — niedokładnymi podaniami. W ataku ani jeden piłkarz „białej gwiazdy” nie zasłużył na dodatnią notę, w obronie najlepsi Musiał i Wójcik.

Szombierki przewyższały krakowian szybkością i bardziej nowoczesnym stylem gry.

WISŁA: Gonet, Polak, Kotlarczyk, Wójcik, Musiał, Krawczyk, Lendzion, Sputo, Polonek (Kmiecik), Sarnat, Skupnik.

Sędziował p. Orlicz (Kielce).

(PU)