1971.09.05 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 1:1

Z Historia Wisły

1971.09.05, I Liga, 6. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 16:00
Wisła Kraków 1:1 (1:1) Ruch Chorzów
widzów: 18-20.000
sędzia: Łazowski z Warszawy
Bramki
Zbigniew Krawczyk (g) 13’

1:0
1:1

14' Joachim Marks
Wisła Kraków
4-3-3
Henryk Stroniarz grafika: Zmiana.PNG (42’ Stanisław Gonet)
Tadeusz Polak
Ryszard Wójcik
Jerzy Płonka
Adam Musiał
Wiesław Lendzion
Zbigniew Krawczyk
Czesław Studnicki
Kazimierz Kmiecik
Ryszard Sarnat
Hubert Skupnik

trener: Marian Kurdziel
Ruch Chorzów

Czaja
Piechniczek
Nieroba
Drzewicki
Wyrobek
Maszczyk
Gomoluch
Joachim Marks
Bula
Herman
Faber Grafika:Zmiana.PNG (80' Matruszka)

trener: Michal Vican

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1971, nr 207 (4/5 IX) nr 8083

Mecze Wisła — Ruch, Czy Ruch — Wisła obojętnie gdzie się odbywały: w Krakowie, czy w Chorzowie, z reguły stały na dobrym poziomie i dostarczały widzom emocji. Inna sprawa, że obydwa zespoły najdłużej występują W ekstraklasie: Ruch bez przerwy od zorganizowania I ligi a Wisła z jednosezonową przerwą, kiedy spadła do II ligi. Wielokrotnie spotkania wymienionych zespołów toczyły się o najwyższą stawkę, ale tym razem będzie — niestety — inaczej. „Niebiescy” bronić będą wprawdzie pozycji leadera, ale chłopcy z „Białą gwiazdą”. marzą chwilowo o opuszczeniu ostatniej lokaty w ekstraklasie.

Piłkarzy chorzowskich nie trzeba specjalnie rekomendować. Drużyna reprezentuje dobry poziom i chociaż brak jej tego doświadczenia i stylu co ma Górnik i Legia, jednak swą szybką, ofensywną grą musi się każdemu podobać.

A Wisła? Niestety niewiele można powiedzieć o krakowianach dobrego. Owszem, zespół prezentuje się więcej. niż poprawnie jeśli chodzi wyszkolenie techniczne, ale po ostatnich niepowodzeniach (jeden punkt w 5 meczach) gra nerwowo, schematycznie i zbyt wolno. Wprawdzie poszczególnych zawodników stać na dużo więcej, niż to ostatnio prezentowali, ale czy właśnie w spotkaniu z Ruchem nastąpi ich przebudzenie? — trudno przewidzieć, chociaż wszyscy życzylibyśmy sobie tego. Mało, chcemy wierzyć, że odmłodzona jedenastka pod kierunkiem niewiele starszego, lecz ambitnego trenera, poderwie wreszcie Skrzydła i rozpocznie lot... w wyższe rejony tabeli.

Wiślacy z reguły lepiej grali z klasowym przeciwnikiem, niż z przeciętnymi zespołami, które W Krakowie ograniczały się z reguły do „murowania” własnej bramki Ale jak będzie tym razem?


Echo Krakowa. 1971, nr 208 (6 IX) nr 8084

Leader z trudem zremisował z outsiderem

Czaja uratował Ruch od porażki z Wisłą

WISŁA -Ruch Chorzów 1:1 (1:1). Bramki zdobyli, dla gospodarzy -Krawczyk w 13 min., dla gości Marks w 15 min. gry. Sędziowali: Łazowski oraz Sztojer i Biechoński z Warszawy. Widzów ok. 18 tys.

WISŁA: Stroniarz (od 47 min. Gonet) — Polak, Wójcik, Płonka.

Musiał — Stadnicki, Lendzion, Krawczyk— Kmiecik, Sarnat, Skupnik, RUCH: Czaja — Piechniczek.

Nieroba, Wyrobek, Drzewiecki, Gomoluch, Bula, Maszczyk, Marks, Herman, Faber (od 80 min. Maruszka), Remis jest szczęśliwy dla chorzowian, gdyż w wyrównanym na ogół spotkaniu wiślacy mieli nieco więcej c okazji do zdobycia bramek. Na szczęście dla gości bramkarz Czaja spisywał się doskonale a kilka jego interwencji wzbudziło niekłamany aplauz widowni. Mam tu szczególnie myśli obronę piłki po strzale Sarnata już w 2 min. oraz sparowanie „atomowego” strzału Polaka w 12 min. A i inne interwencje Czaji były pewnej marki jak chociażby obrona strzału Skupnika w 33 min. Tytko raz skapitulował bramkarz chorzowski a było to w 13 min., kiedy po centrze Studnickie go Krawczyk przejął piłkę na głowę i precyzyjnie skierował ją w samo „okienko”. Jeszcze też jeden raz umożliwił on, pochopnym wybiegiem z bramki, gospodarzem zdobycie gola, ale wówczas Kmiecik posłał piłkę w kierunku siatki mało precyzyjnie, lak że zdołał ją wybić i samej linii bramkowej Wyrobek.

Goście nie ograniczali się — oczy wiście — do obserwacji wyjątkowo poprawnych akcji zaczepnych wiślaków, lecz w każdej nadarzającej się okazji — kontratakowali. Nic więc dziwnego, że i bramka Stroniarza do 42 min., a później Goneta, była pod częstym obstrzałem. Tyle tylko, że krakowianie grali nieco lepiej w obronie, niż przeciwnicy i rzadziej umożliwiali groźnym napastnikom Ruchu oddawanie strzałów.

Raz jednak a było to w 2 min. po zdobyciu przez Krawczyka prowadzenia, zachowali się jak nowicjusze. Wypad Ruchu zainicjował w połowie boiska Marks mając na flankach biegnących do przodu — Hermana z prawej i Fabera z lewej. Czwórka obrońców krakowskich oczekiwała na zagranie Marksa, a będący najbliżej Wójcik tylko markował atak. Wykorzystał to eksgwardzista i silnym strzałem, z ok. 18 m, posłał piłkę w dolny róg i Stroniarz nie zdołał jej dosięgnąć i Ruch uzyskał wyrównanie, a jak się później okazało, wynik 1:1 utrzymał się do końca spotkania, chociaż w 18 min. goście mieli szczęście, ponieważ Wyrobek zbyt ostro i rozpaczliwie zaatakował Sarnata i arbiter mógł podyktować jedenastkę.

W obydwu drużynach trudno mówić o słabych punktach, ale wyróżnić należy: najlepszego na boisku Musiała oraz Stroniarza Lendziona i Sarnata w Wiśle, natomiast Czaję, Piechniczka, Bulę i Maszczyka w Ruchu.