1972.01.23-24 Halowy turniej o "Puchar Wyzwolenia", I edycja

Z Historia Wisły

Spis treści

Halowy turniej o "Puchar Wyzwolenia", I edycja

Halowy turniej piłkarski, zorganizowany z inicjatywy krakowskiego Hutnika. W rozgrywkach udział wzięły cztery drużyny. Oprócz Wisły i Hutnika były to jeszcze: Wawel Kraków oraz Unia Tarnów. Grano na boisku do piłki ręcznej, zespoły liczyły po pięciu zawodników, natomiast mecz trwał 2x25 minut.

Grano systemem pucharowym. Zwycięzcy pierwszych spotkań grali w finale, przegrani rozgrywali mecz o 3-4. miejsce.

Inicjatorem zawodów, które kontynuowano potem przez wiele lat był Hutnik Kraków. Zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców…

W pierwszym meczu gospodarze ulegli Wiśle po zaciętym meczu 3:4.

W drugim spotkaniu Wawel Kraków uległ Unii aż 2:9.

W meczu o 3. miejsce Hutnik Kraków pokonał Wawel Kraków 10:3.

Wisła zmiarzyła się w finale z Unią pewnie pokonując tarnowian 5:2 i wygrywając całe rozgrywki…

Puchar Wyzwolenia
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
1/2 1972.01.23 wyjazd Hutnik Kraków 4:3 (3:2) Czesław Studnicki x2, Hubert Skupnik i Andrzej Garlej.
Finał 1972.01.24 neutralne Unia Tarnów 5:2 (3:2) Kazimierz Kmiecik, Zdzisław Kapka, Andrzej Garlej, Zbigniew Krawczyk i Ryszard Sarnat


Tabela końcowa

m. Drużyna
1. Wisła Kraków
2. Unia Tarnów
3. Hutnik Kraków
4. Wawel Kraków


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1972, nr 19 (24 I) nr 8201

Z ciekawą inicjatywą wystąpili działacie Hutnika, organizując w swej hali pierwszy piłkarski turniej o „Puchar wyzwolenia". Grano na boisku o wymiarach dla pitki ręcznej 2 X 25 min., bez tzw. „spalonych“, przy czym każdy z zespołów występował w 5-osobowym składzie (4 graczy w polu plus bramkarz) a zmiany odbywały się systemem hokejowym, bez przerywania gry. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i na starcie turnieju zobaczyliśmy piłkarzy Wisły, tarnowskiej Unii, Wawelu oraz oczywiście Hutnika. Drogą losowania. w pierwszych spotkaniach zmierzyły się, zespoły: Wisły z Hutnikiem oraz Unii z Wawelem.

Wiślacy po zaciętej walce zwyciężyli hutników 4:3 (3:2) Przy czym bramki strzelili: dla zwycięzców — Stadnicki 2 oraz Skupnik i Garlej po 1, a. dla pokonanych — Szczepankiewicz, Stępkowski i Błachno. W drugim sobotnim spotkaniu Unia wysoko wygrała z Wawelem 9:2 (4:0), zdobywając bramki ze strzałów: Spiżaka 3, Maciuszka 2, Soroki, Górki, Burkata i Tutaja. Dla wojskowych strzelcami bramek byli: Dwernicki i Deptuch.

Wczoraj drużyny pokonane w pierwszym dniu a więc Wawel i Hutnik rozegrały spotkanie o 3 miejsce. Wygrali hutnicy 10:2 (4:1) zdobywając bramki ze strzałów: Szczepankiewicza 5, Herisza 2, Ząbka, Hermana i Drobnego. Dla pokonanych strzelcami bramek byli: Burmer i Deptuch.

W finale Wisła wygrała z Unią 3:2 (3:2), a bramki w tym spotkaniu uzyskali: dla zwycięzców — Kmiecik, Garlej, Kapka, Krawczyk i Sarnat, dla pokonanych — Bucki i Spiżak. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i należy się spodziewać, że w latach następnych jeszcze zyska na znaczeniu, będąc dobrym sprawdzianem zimowych przygotowań naszych piłkarzy.

Warto jeszcze wspomnieć, te królem strzelców turnieju został Cz. Szczepankiewicz z Hutnika, zdobywca 6 bramek, najlepszym graczem zawodów uznano młodego A. Garleja z Wisły a najlepszym bramkarzem R. Seyrlchubera z tarnowskiej Unii. (