2023.08.23 Historia Włączona, warsztat 1 - gość Piotr Kleszcz

Z Historia Wisły

alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa


Pierwszy z cyklu czterech warsztatów włączających cyfrowo i społecznie sportowych seniorów w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Wisły projektu pod nazwą "Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji" przeprowadzono w środę 23 sierpnia w sali konferencyjnej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA znajdującej się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.

Spis treści

Gość warsztatów

Gościem specjalnym warsztatów prowadzonych przez Zdzisława Skupnia i Jakuba Zalotyńskiego był Piotr Kleszcz. Sportowy senior będący już w wieku emerytalnym to m.in. piłkarski Mistrz Polski Juniorów z 1976 obok Adama Nawałki, Leszka Lipki, Andrzeja Iwana. To także uczestnik międzynarodowych turniejów gdzie rywalizował z takimi drużynami jak m.in. AC Milan, AS Roma, Inter Mediolan, Fiorentina, Glasgow Rangers, Mexico City, Offenbach, Perugia, Sampdoria. Wśród jego boiskowych rywali znajdowały się późniejsze gwiazdy światowej piłki jak Franco Baresi, Fulvio Colovatti czy Hugo Sanchez.

Przebieg spotkania

Warsztatowa podróż w czasie z udziałem Piotra Kleszcza to podzielone na części spotkanie z będącymi w różnym wieku pasjonatami sportowej historii i dziedzictwa Wisły Kraków, historykami, autorami publikacji, przedstawicielami mediów, oraz jego synem. Moderowana opowieść Piotra Kleszcza wraz z prezentacją sportowych pamiątek przy użyciu projektowego sprzętu do digitalizacji, przeprowadziła uczestników spotkania przez piłkarską karierę tego zawodnika od czasów trampkarza przez grupy juniorskie, drużyny seniorskie, na odlboyach skończywszy.

Cyfrowe włączenie seniora odbyło się poprzez dodanie go do grupy warsztatowej, która za zadanie miała dokonanie cyfrowej rejestracji wcześniej prezentowanych materiałów. Odbywała się ona po uprzednim zaprezentowaniu i przeszkoleniu z metod użytkowania takich urządzeń jak przykładowo: skaner płaski, wizualizer, aparat fotograficzny wraz z namiotem bezcieniowym.

Podczas drugiej części warsztaty odwiedził Prezes Jarosław Królewski, wyrażając podziw i szacunek dla dokonań Piotra Kleszcza, a także potwierdzając gotowość Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA do wspierania inicjatyw Stowarzyszenia Historia Wisły.

Efekty

W efekcie przeprowadzonych warsztatów zbudowany został międzypokoleniowy most odświeżający mocno zapomnianą historię, stwarzając zarazem możliwości do aktualizacji artykułów zawartych na historiawisly.pl (prace trwają). Dokonano cyfrowego włączenia osoby w wieku emerytalnym umożliwiając przeszkolenie i bezpośrednie użytkowanie cyfrowych narzędzi, a ponadto ułatwiono jej ponowne uczestnictwo w wiślackiej społeczności. Z historycznego punktu widzenia niezwykle ważnym rezultatem jest cyfrowe utrwalenie historii materialnej oraz przekazu ustnego. Wśród dodatkowych efektów znalazła się społeczna kooperacja z jednym z pasjonatów historii, któremu nieodpłatnie wypożyczono sprzęt w celu dokonania digitalizacji zbiorów innego byłego sportowca Wisły Kraków.

Finansowanie i wsparcie

Projekt sfinansowano przez Program Małopolska Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Relacje medialne

Stowarzyszenie Historia Wisły wyraża swoją wdzięczność Towarzystwu Sportowemu Wisła Kraków SA wsparcie w realizacji warsztatów.


alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa