Adam Nawałka

Z Historia Wisły

Adam Nawałka
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Ciepły
urodzony 23.10.1957, Kraków
wzost/waga 181/76
pozycja pomocnik
reprezentacja 34 A (1)
sukcesy Mistrz Polski: 1978
Mundial Argentyna: 1978
przebieg kariery 1974-1985 Wisła Kraków
1985-1988 Eagle Yonkers New York
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1974/75 Wisła Kraków 4 0
1975/76 Wisła Kraków 22 1
1976/77 Wisła Kraków 25(32) 2
1977/78 Wisła Kraków 28(30) 1
1978/79 Wisła Kraków 23(30) 1(2)
1979/80 Wisła Kraków 23(25) 3
1980/81 Wisła Kraków 5 1
1981/82 Wisła Kraków 6 0
1982/83 Wisła Kraków 22(25) 0
1983/84 Wisła Kraków 20(25) 0
1984/85 Wisła Kraków 12(17) 0(1)
1985 (j) Eagle Yonkers New York
1986 Eagle Yonkers New York
1987 Eagle Yonkers New York
1988 Eagle Yonkers New York
Suma   190 9
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Odkrycie roku 1977 w plebiscycie "Piłki nożnej".
Adam Nawałka i Leo Beenhakker
Adam Nawałka i Leo Beenhakker

Adam Nawałka urodził się 23 października 1957 w Krakowie. Jest wychowankiem Wisły Kraków, z którą w przeciągu dziesiątków lat był związany jako zawodnik, trener i działacz sportowy.

W pierwszej drużynie zadebiutował w lidze jako nastolatek, w przegranym meczu z Górnikiem Zabrze 21 maja 1975 roku. W tym samym roku sięgnął z Wisłą po złoto mistrzostw Polski juniorów, rok później powtórzył ten wyczyn.

W 1978 roku Nawałka, już jako podstawowy zawodnik Białej Gwiazdy, mógł cieszyć z pierwszego i jak się okazało - jedynego w dorobku tytułu Mistrza Polski.

Po sezonie 1984/85, w którym Wisła nie zdołała utrzymać się w ekstraklasie, spadając do II ligi, Nawałka rozstał się z Krakowem. Swój ostatni mecz w koszulce Białej Gwiazdy rozegrał 23 czerwca 1985 roku przy Reymonta - Wisła przegrała wówczas z Bałtykiem.

W 1985 roku Nawałka opuścił Polskę, udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie dorabiał do piłkarskiej emerytury, przez trzy kolejne sezony reprezentując barwy Eagle Yonkers New York.

Adam Nawałka jest absolwentem Akademii Trenerskiej PZPN, tzw. "Kuleszówki". Pierwsze doświadczenia w nowym zawodzie zdobywał szkoląc piłkarzy Świtu Krzeszowice w latach 1996-1998. Następnie wrócił do Wisły, gdzie powierzono mu obowiązki koordynatora do spraw szkolenia młodzieży.

20 marca 2000 roku zastąpił Wojciecha Łazarka na stanowisku trenera pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Po zakończeniu sezonu oddał stery Orestowi Lenczykowi, który stracił pracę przy Reymonta 6 kwietnia 2001 roku - wówczas znowu wezwano na pomoc Nawałkę, który dokończył z drużyną sezon, uwieńczony mistrzowską fetą. W plebiscycie "Tempa" i "Gazety Krakowskiej" uznano go za najlepszego trenera Małopolski.

Po roku pracy w roli koordynatora szkolenia młodzieży i trenera wiślackich rezerw, Nawałka opuścił Kraków i 18 czerwca 2002 roku oficjalnie został trenerem Zagłębia Lubin - niestety, już po 9 kolejkach został zwolniony, a właściwie słabymi wynikami zmuszony do podania się do dymisji 6 października 2002 roku. Miedziowi nie zdołali już wydobyć się z dołka, i po barażach z Górnikiem Łęczna spadli do II ligi.

W kolejnym sezonie Nawałka bez powodzenia szkolił drużynę Sandecji Nowy Sącz, 1 września 2004 roku został trenerem Jagiellonii Białystok. 20 kwietnia 2006 roku zwolniono go z powodu słabych wyników.

26 września 2006 roku wrócił do Wisły i został mianowany wiceprezesem do spraw sportowych, łącząc tę funkcję z obowiązkami dyrektora sportowego. Wraz z Dragomirem Okuką, ówczesnym trenerem Wisły, zamierzał doprowadzić klub do świetności ... Gdy pojawiły się głosy o zwolnieniu Okuki, to właśnie nazwisko Nawałki wymieniane było najczęściej w kontekście objęcia funkcji trenera. Początkowo klub zaprzeczał - "Prezes Nawałka, który ma doświadczenie trenerskie, jest specjalistą w składzie zarządu i to na nim spoczywa ciężar zdiagnozowania i zasugerowania decyzji dotyczących pionu sportowego. Jeśli natomiast chodzi o plotki, możliwość pełnienia funkcji trenera przez prezesa Nawałkę... Doszlibyśmy do absurdu, że zarząd sam rozpoczyna trenowanie zawodników. Jest ścisły podział kompetencji. Na razie także nie wchodzi w grę, aby prezes Nawałka zmienił swą funkcję na trenerską. Byłoby to działanie zbyt nerwowe, zbyt doraźne. Prezes Nawałka jest nam potrzebny na obecnym stanowisku" - mówił rzecznik Jerzy Jurczyński 21 listopada 2006 roku.

19 grudnia 2006 roku plotki znalazły potwierdzenie w rzeczywistości i Nawałka został zatrudniony jako pierwszy trener Wisły Kraków, w miejsce zwolnionego Okuki. 16 kwietnia 2007 odsunięto go od prowadzenia drużyny - tak jak w poprzednich klubach, za słabe wyniki i brak stylu gry drużyny.

Nawałka nie cieszył się długo czasem wolnym, 28 maja 2007 został włączony do składu sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski prowadzonej przez Leo Beenhakkera.

21 września 2008 roku Adam Nawałka przejął obowiązki trenera GKS-u Katowice. 1 stycznia 2010 roku nieoczekiwanie zostawił jeden śląski klub dla drugiego i został szkoleniowcem Górnika Zabrze z planem przywrócenia klubowi dawnej świetności, począwszy od wprowadzenia go do ekstraklasy. 1 czerwca 2010 roku cel został osiągnięty. Zabrzanie wygrali 1-0 z Dolcanem w Ząbkach i ich przewaga nad trzecim zespołem w tabeli była wystarczająca, by cieszyć się z awansu do ekstraklasy na jedną kolejkę przed zakończeniem pierwszoligowych rozgrywek.

26 października 2013 roku Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że Adam Nawałka został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. "– Jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Zadanie reprezentacji i nowego selekcjonera jest oczywiste, zakwalifikować się do finałów mistrzostw Europy 2016 we Francji" – powiedział prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

1 listopada 2013 roku Nawałka oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku selekcjonera, jednocześnie rezygnując z funkcji trenera Górnika Zabrze.

11 października 2015 roku reprezentacja narodowa pod wodzą Nawałki pokonała Irlandię, zapewniając Polsce awans do turnieju finałowego Euro 2016.

Spis treści

Nawałka w mediach

Program Adama Nawałki

19. grudnia 2006

To plan Adama Nawałki przekonał podobno zarząd, radę nadzorczą i właściciela Wisły do zatrudnienia go na stanowisku trenera Wisły. Nowy szkoleniowiec "Białej Gwiazdy" zdradził dziś zarys swoich zamierzeń.

Jednym z aspektów planu jest doprowadzenie do porządku polityki transferowej. - Trenerzy zmieniali się często i ta nadbudowa personalna jest za duża - w kadrze jest aż 37 zawodników. To nie możliwe w dobrze funkcjonującym klubie - twierdzi Nawałka. - Każdy trener, który przychodził domagał się transferów, równocześnie przyglądał się zawodnikom których miał. Zdaniem nowego trenera należy odchudzić kadrę, stąd obecność dziewięciu zawodników na liście transferowej.

- Runda jesienna zakończyła się w złych nastrojach. Zajęliśmy piąte miejsce - najgorsze od ośmiu lat. Musimy myśleć o tym co będzie w naszej lidze a nie w pucharach - dodaje Nawałka. - Te pół roku to także czas na uporządkowanie polityki transferowej. Okres przygotowawczy trwa do marca. Jeśli będą transfery na zewnątrz klubu, to pomyślimy też o wzmocnieniach na dziś. Kilka nazwisk wchodzi w rachubę.

Problem w tym, że na razie mało który zawodnik Wisły ma propozycję z zewnątrz. Jedyne zapytanie o transfer wpłynęło z Nancy, choć Francuzi nie zaproponowali konkretnej kwoty za Pawła Brożka. Reszta to zapytania menedżerów, które padły odnośnie Jacka Paszulewicza i Pawła Kryszałowicza, podobno w imieniu greckich klubów. Zainteresowanie Pawłem Kaczorowskim i wypożyczeniem Marcina Juszczyka wykazuje też Śląsk Wrocław. Nawałka zaprzeczył natomiast spekulacjom rumuńskiej prasy, jakoby Hristu Chiacu chciała pozyskać Steaua.

Nic nowego nie słychać w sprawie kontraktu Kuby Błaszczykowskiego. Ponoć wkrótce negocjujący z ramienia Wisły przewodniczący rady nadzorczej Ryszard Pilch spotka się z reprezentującym naszego zawodnika Jerzym Brzęczkiem by uzgodnić ostatnie szczegóły kontraktu, ale te zapewnienia słyszymy już od kilkunastu dni. Zapewnienia, że Paweł Brożek i Błaszczykowski odejdą już teraz z Wisły nie ma. - Jeśli ktoś będzie miał ciekawą propozycję i zawodnik będzie chciał odejść, to klub nie będzie mu robił problemów - mówi Adam Nawałka, wymieniając w tym kontekście przede wszystkim Radosława Sobolewskiego i Marcina Baszczyńskiego. - Zawodnicy chcą grać w lepszych drużynach i takie zielone światło będzie. Wiadomo, ze jeśli wielki klub zgłosi się po Błaszczykowskiego czy Brożka, to temat podejmiemy. Trzeba będzie zareagować i kogoś sprowadzić - jesteśmy przygotowani na taką ewentualność.

Dalsza część planu trenera Nawałki dotyczy aspektów szkoleniowych. Na początek taktyka: - Wiadomo, że Wisła zawsze była tą drużyną, która starała się walczyć o zwycięstwo. Pamiętamy czasy, gdy drużyna grała dobrze w polu i bez trudu wygrywała. Później miała Frankowskiego czy Żurawskiego, którzy zapewniali zwycięstwo, bo było wiadome że oni zdobędą bramkę nawet jeśli drużyna zagra słabiej. Z moich obserwacji wynika, że Wisła nie potrafi grać agresywnie, wysokim pressingiem. Z chwilą, gdy jest niekorzystny wynik, a za taki uważam remis, Wisła nie potrafiła zareagować. Ostatnie mecze pokazały też, że gra defensywna całej drużyny nie wygląda najlepiej. To co trzeba skorygować, to ścisłe krycie w strefach - opowiada Adam Nawałka.

Nowy szkoleniowiec Wisły zamierza większą uwagę niż poprzednicy zwrócić na przygotowanie motoryczne. - Wiele było polemiki ze strony Petrescu i Okuki na ten temat - mówi Nawałka, przyznając że w kryzysowym jesiennym okresie sztab trenerski nie dysponował wynikami badań wydolnościowych zawodników. Tym razem zacieśniona ma zostać współpraca z trenerem Andrzejem Bahrem, który zadba o odpowiedni mikrocykl treningowy. - Najważniejsze jest zachowanie proporcji między szybkością, wytrzymałością i siłą - twierdzi Adam Nawałka, a wiceprezes Jerzy Jurczyński zapowiada sprowadzenie w styczniu nowoczesnych urządzeń pomiarowych.

Adamowi Nawałce zależy również na poprawieniu wyszkolenia technicznego zawodników. - Nie widziałem tu treningu indywidualnego - opowiada o okresie, w którym sprawuje funkcję wiceprezesa. - Taki trening będzie prowadzony. Wisła ma wielu młodych zawodników i taki trening jest konieczny. Widzimy różnicę między zawodnikami zachodnimi a naszymi, jesteśmy z tyłu. Czasem zawodnicy zostają po treningu, ale musi się to odbywać pod kontrolą trenera - zaznacza Adam Nawałka.

Trener oczekuje większej walki o miejsce w meczowej osiemnastce bądź w podstawowym składzie. - Na zachodzie walczy się o miejsce w składzie na każdym treningu. Mogę zapewnić, że wszyscy będą mieli równe szanse - uważa Nawałka.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wprowadzanie młodych zawodników do kadry pierwszego zespołu. Do 22 zawodników z szerokiej kadry dołączanych ma być 2-3 z młodszych grup, by istniał kontakt z pierwszą drużyną. - Przyglądałem się wielu spotkaniom grup młodzieżowych i jest szansa, że 17-18-latkowie będą mieli możliwość zagrania w pierwszym zespole - zapewnia trener Nawałka.

Nie wiadomo jeszcze jak wyglądał będzie cały sztab drużyny rezerw i zespołów młodzieżowych. Na razie koordynować ich pracę ma trener Andrzej Turczyński. Adam Nawałka chce również zacieśnić współpracę z krakowską AWF, której studenci mogliby odbywać w Wiśle staż, a w przyszłości również zasilić na stałe nasz klub. - Jeden trener na 22 zawodników to za mało - nie ukrywa nowy trener Wisły.

Założenia to jedno - wykonanie drugie. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że "gdzieś już to wszystko słyszeliśmy". Dobrze, że nasz nowy trener nie zjadł wszystkich rozumów jak Dragomir Okuka i zdaje sobie sprawę z wielu istotnych aspektów prowadzenia zespołu na wysokim poziomie jak chociażby konieczność korzystania z dobrodziejstw nauki. Czy potrafił będzie wykrzesać z naszych zawodników większą ambicję, poprawi ich wyszkolenie techniczne, zgra drużynę, nada jej ofensywnego stylu i wprowadzi do pierwszej drużyny wychowanków - to już zależy tylko od niego samego. Jak sam twierdzi - z tym potencjałem zawodników jest to możliwe.

wislakrakow.com
(rav)

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1974/1975 Ekstraklasa 4   1 3      
1975/1976 Ekstraklasa 22 16 3 3 1    
1976/1977 Ekstraklasa 25 19 5 1 2 2  
1976/1977 Puchar UEFA 4 4          
1976/1977 Puchar Polski 3 1 1 1      
1977/1978 Ekstraklasa 28 21 7   1 1  
1977/1978 Puchar Polski 2 2          
1978/1979 Ekstraklasa 23 16 5 2 1 1  
1978/1979 Puchar Europy 4 2 2   1    
1978/1979 Puchar Polski 3 2 1        
1979/1980 Ekstraklasa 23 18 5   3    
1979/1980 Puchar Polski 2 2          
1980/1981 Ekstraklasa 5 4 1   1    
1981/1982 Ekstraklasa 6 2 1 3      
1982/1983 Ekstraklasa 22 21 1     1  
1982/1983 Puchar Polski 3 3       1  
1983/1984 Ekstraklasa 20 13 4 3      
1983/1984 Puchar Polski 5 4   1      
1984/1985 Ekstraklasa 12 9 3     1 1
1984/1985 Puchar Zdobywców 4 4     1 1  
1984/1985 Puchar Polski 1 1          
Razem Ekstraklasa (I) 190 139 36 15 9 6 1
Puchar Polski (PP) 19 15 2 2   1  
Puchar Europy (PE) 4 2 2   1    
Puchar UEFA (PU) 4 4          
Puchar Zdobywców (PZ) 4 4     1 1  
RAZEM 221 164 40 17 11 8 1


Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1975.05.21 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3    
I 1975.06.01 Dom Legia Warszawa 2-0    
I 1975.06.04 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1    
I 1975.06.15 Dom Szombierki Bytom 1-1    
I 1975.09.20 Dom Górnik Zabrze 1-0    
I 1975.09.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0    
I 1975.10.05 Wyjazd Stal Rzeszów 1-0      
I 1975.11.16 Dom Widzew Łódź 0-0    
I 1975.11.23 Wyjazd Lech Poznań 0-3      
I 1975.11.26 Dom Ruch Chorzów 0-0      
I 1975.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1      
I 1976.02.29 Dom Stal Mielec 1-1      
I 1976.03.07 Wyjazd ROW Rybnik 3-1      
I 1976.03.14 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2    
I 1976.03.20 Dom Legia Warszawa 2-0      
I 1976.03.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.03.31 Dom ŁKS Łódź 2-0      
I 1976.04.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-0      
I 1976.04.10 Dom Szombierki Bytom 1-0      
I 1976.04.18 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1      
I 1976.04.30 Dom Stal Rzeszów 0-1      
I 1976.05.15 Wyjazd Ruch Chorzów 1-1    
I 1976.05.19 Dom GKS Tychy 5-0  
I 1976.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 1-0      
I 1976.05.30 Dom Lech Poznań 8-0      
I 1976.06.02 Wyjazd Polonia Bytom 2-0      
PP 1976.08.18 Wyjazd Sparta Zabrze 2-0      
I 1976.08.21 Dom Pogoń Szczecin 1-1      
I 1976.08.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1      
I 1976.08.29 Dom GKS Tychy 3-1      
I 1976.09.01 Wyjazd ROW Rybnik 3-3      
I 1976.09.04 Dom Lech Poznań 4-1      
I 1976.09.11 Wyjazd Arka Gdynia 0-1      
PU 1976.09.15 Wyjazd Celtic Glasgow 2-2      
I 1976.09.19 Dom ŁKS Łódź 2-2    
I 1976.09.25 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0    
PU 1976.09.29 Dom Celtic Glasgow 2-0      
PU 1976.10.20 Dom RWD Molenbeek 1-1      
I 1976.10.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0     grafika:Zk.jpg
PU 1976.11.03 Wyjazd RWD Molenbeek 1-1      
I 1976.11.07 Dom Ruch Chorzów 1-0    
I 1976.11.13 Wyjazd Stal Mielec 0-1    
I 1976.11.20 Dom Widzew Łódź 0-1      
PP 1976.11.24 Wyjazd Olimpia Elbląg 1-0    
I 1976.11.27 Wyjazd Górnik Zabrze 1-0      
I 1976.12.05 Dom Śląsk Wrocław 5-0    
I 1977.02.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2      
I 1977.03.05 Dom Legia Warszawa 3-1      
I 1977.03.13 Wyjazd GKS Tychy 0-5      
PP 1977.03.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3    
I 1977.03.26 Wyjazd Lech Poznań 1-2      
I 1977.03.30 Dom Arka Gdynia 1-0    
I 1977.04.17 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1977.04.20 Wyjazd Odra Opole 0-2     grafika:Zk.jpg
I 1977.05.07 Dom Szombierki Bytom 3-1      
I 1977.05.10 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0    
I 1977.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 0-1      
I 1977.05.25 Dom Górnik Zabrze 0-1    
I 1977.07.23 Dom Stal Mielec 1-0      
I 1977.07.30 Wyjazd Górnik Zabrze 3-2    
I 1977.08.03 Wyjazd Widzew Łódź 1-0      
I 1977.08.07 Dom Legia Warszawa 2-1      
I 1977.08.14 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 2-1      
I 1977.08.27 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0    
I 1977.08.31 Dom Śląsk Wrocław 2-0      
I 1977.09.11 Dom ŁKS Łódź 1-1    
I 1977.09.24 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-0      
PP 1977.09.27 Wyjazd GKS Tychy 0-0      
I 1977.10.01 Dom Odra Opole 2-1      
I 1977.10.12 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
I 1977.10.16 Dom Polonia Bytom 0-0      
I 1977.10.19 Dom Ruch Chorzów 1-1    
I 1977.11.01 Wyjazd Lech Poznań 0-0      
I 1977.11.06 Wyjazd Arka Gdynia 2-2    
I 1977.11.16 Wyjazd Stal Mielec 1-1      
I 1977.11.20 Dom Górnik Zabrze 0-0      
I 1977.11.26 Dom Widzew Łódź 1-1      
I 1977.12.04 Wyjazd Legia Warszawa 0-2      
I 1978.02.26 Dom Zawisza Bydgoszcz 2-1      
PP 1978.03.01 Dom Lech Poznań 1-3      
I 1978.03.05 Wyjazd Polonia Bytom 1-1    
I 1978.03.09 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0      
I 1978.03.12 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-3      
I 1978.03.19 Dom Lech Poznań 1-1      
I 1978.03.26 Wyjazd ŁKS Łódź 0-0   grafika:Zk.jpg
I 1978.03.30 Dom Pogoń Szczecin 2-0    
I 1978.04.29 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2      
I 1978.05.02 Dom Arka Gdynia 3-1      
I 1978.08.12 Wyjazd Widzew Łódź 1-2      
I 1978.08.16 Dom Śląsk Wrocław 0-1      
I 1978.08.20 Dom Stal Mielec 3-0    
I 1978.09.24 Wyjazd GKS Katowice 1-1    
I 1978.10.07 Dom ŁKS Łódź 1-4    
I 1978.10.14 Wyjazd Polonia Bytom 0-1      
PE 1978.10.18 Wyjazd Zbrojovka Brno 2-2    
PP 1978.10.22 Dom Pogoń Szczecin 2-1      
PE 1978.11.01 Dom Zbrojovka Brno 1-1    
I 1978.11.05 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1978.11.19 Dom Lech Poznań 4-1  
I 1978.11.22 Wyjazd Arka Gdynia 2-4      
I 1979.03.03 Wyjazd Ruch Chorzów 0-3     grafika:Zk.jpg
PE 1979.03.07 Dom Malmo FF Malmo 2-1    
I 1979.03.11 Dom Legia Warszawa 2-2      
I 1979.03.17 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
PE 1979.03.21 Wyjazd Malmo FF Malmo 1-4      
I 1979.03.25 Dom Widzew Łódź 2-1    
PP 1979.03.28 Wyjazd Zagłębie II Lubin 3-0      
I 1979.03.31 Wyjazd Stal Mielec 1-2      
I 1979.04.08 Dom Odra Opole 1-1      
I 1979.04.21 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2      
I 1979.04.25 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-3    
I 1979.05.05 Dom GKS Katowice 1-1      
PP 1979.05.09 Wyjazd Arka Gdynia 1-2    
I 1979.05.13 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-3      
I 1979.05.20 Dom Polonia Bytom 4-0    
I 1979.05.30 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1979.06.06 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
I 1979.06.10 Dom Arka Gdynia 3-0      
I 1979.07.28 Dom Szombierki Bytom 4-0    
I 1979.08.01 Wyjazd Arka Gdynia 1-2      
I 1979.08.15 Dom Legia Warszawa 2-3      
I 1979.08.25 Dom GKS Katowice 3-0    
I 1979.09.05 Dom Ruch Chorzów 3-0    
I 1979.09.16 Wyjazd Polonia Bytom 2-2      
PP 1979.09.30 Wyjazd Stal Nowa Dęba 0-0      
I 1979.10.06 Dom Zawisza Bydgoszcz 3-2      
I 1979.10.20 Wyjazd Widzew Łódź 2-0    
I 1979.11.04 Dom Lech Poznań 5-1    
PP 1979.11.07 Wyjazd Lech Poznań 0-1      
I 1979.11.18 Wyjazd Stal Mielec 0-2      
I 1979.11.24 Dom Odra Opole 1-0      
I 1979.12.02 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3      
I 1980.03.09 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
I 1980.04.12 Wyjazd GKS Katowice 1-1      
I 1980.04.23 Dom Górnik Zabrze 4-0    
I 1980.04.30 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1980.05.04 Dom Polonia Bytom 4-0    
I 1980.05.08 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 2-3      
I 1980.05.18 Dom Widzew Łódź 6-3    
I 1980.05.24 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
I 1980.06.04 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1980.06.07 Wyjazd Odra Opole 4-0      
I 1980.06.15 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1      
I 1980.08.16 Wyjazd Ruch Chorzów 1-2      
I 1980.08.23 Dom Śląsk Wrocław 2-1      
I 1980.08.27 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-0      
I 1980.08.31 Wyjazd Szombierki Bytom 1-3    
I 1980.09.06 Dom Lech Poznań 3-1    
I 1982.04.03 Dom Motor Lublin 5-1    
I 1982.04.07 Dom Legia Warszawa 1-2    
I 1982.04.24 Dom Lech Poznań 3-1    
I 1982.04.28 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1      
I 1982.05.01 Dom Pogoń Szczecin 1-2    
I 1982.05.09 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-0      
I 1982.07.31 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0      
I 1982.08.08 Dom Górnik Zabrze 0-1      
I 1982.08.14 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-2      
I 1982.09.11 Dom Cracovia Kraków 0-0      
I 1982.09.18 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-1      
PP 1982.09.22 Wyjazd Cracovia Kraków 2-2     grafika:Zk.jpg
I 1982.09.25 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0      
I 1982.10.02 Wyjazd Stal Mielec 2-1      
I 1982.10.16 Dom Bałtyk Gdynia 1-0      
I 1982.10.24 Wyjazd Lech Poznań 1-3      
I 1982.11.06 Wyjazd Ruch Chorzów 0-4     grafika:Zk.jpg
PP 1982.11.28 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0      
I 1983.03.13 Dom Szombierki Bytom 3-1      
PP 1983.03.16 Wyjazd Piast Gliwice 0-1      
I 1983.03.19 Wyjazd Górnik Zabrze 3-1      
I 1983.03.27 Dom Śląsk Wrocław 3-1      
I 1983.04.02 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-3      
I 1983.04.10 Dom Widzew Łódź 1-1      
I 1983.04.23 Wyjazd Cracovia Kraków 1-2      
I 1983.04.27 Dom Gwardia Warszawa 1-1      
I 1983.05.07 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1      
I 1983.05.11 Dom Stal Mielec 0-1      
I 1983.05.28 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-1      
I 1983.06.01 Dom Lech Poznań 6-0    
I 1983.06.12 Dom Ruch Chorzów 2-1      
I 1983.08.13 Dom Cracovia Kraków 0-0    
I 1983.08.17 Wyjazd Górnik Wałbrzych 1-5      
I 1983.08.21 Dom Górnik Zabrze 2-2      
I 1983.09.18 Dom Pogoń Szczecin 1-1    
I 1983.09.24 Wyjazd Legia Warszawa 2-4      
I 1983.10.01 Wyjazd Śląsk Wrocław 2-3      
I 1983.10.12 Dom Szombierki Bytom 2-0    
I 1983.10.16 Wyjazd Widzew Łódź 2-4    
I 1983.11.05 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 4-1    
I 1983.11.12 Dom Motor Lublin 0-0    
PP 1983.11.19 Dom Motor Lublin 4-2    
PP 1984.03.04 Wyjazd Górnik Knurów 1-0      
I 1984.03.10 Dom Lech Poznań 0-0      
PP 1984.03.14 Dom Stal Mielec 0-0      
I 1984.03.18 Wyjazd Cracovia Kraków 0-0      
I 1984.03.24 Dom Górnik Wałbrzych 1-0    
I 1984.04.29 Dom GKS Katowice 3-0      
I 1984.05.05 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2      
PP 1984.05.16 Wyjazd Stal Mielec 2-0      
I 1984.05.19 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0      
I 1984.05.27 Dom Widzew Łódź 1-1      
I 1984.06.02 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-0      
I 1984.06.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-1      
I 1984.06.13 Wyjazd Motor Lublin 2-1      
PP 1984.06.19 Wyjazd Lech Poznań 0-3      
I 1984.08.11 Dom ŁKS Łódź 1-0      
I 1984.08.15 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1    
I 1984.08.25 Wyjazd Lech Poznań 0-2      
PP 1984.09.05 Wyjazd Broń Radom 0-0      
I 1984.09.15 Wyjazd Radomiak Radom 0-1      
PZ 1984.09.19 Dom IBV Vestmann 4-2    
I 1984.09.23 Dom Lechia Gdańsk 4-0      
I 1984.09.29 Wyjazd Widzew Łódź 1-1     grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
PZ 1984.10.03 Wyjazd IBV Vestmann 3-1      
PZ 1984.10.24 Wyjazd Fortuna Sittard 0-2      
PZ 1984.11.07 Dom Fortuna Sittard 2-1     grafika:Zk.jpg
I 1984.11.14 Dom Górnik Zabrze 0-2      
I 1984.11.17 Dom Górnik Wałbrzych 2-1      
I 1984.11.25 Wyjazd Bałtyk Gdynia 0-2      
I 1985.06.15 Dom Śląsk Wrocław 1-0    
I 1985.06.19 Wyjazd Górnik Wałbrzych 1-1    
I 1985.06.23 Dom Bałtyk Gdynia 2-3      

Mecze w Reprezentacji Polski

Kariera Adam Nawałki w Reprezentacji była krótka, ale intensywna. W ciągu niewiele ponad 3 lat zdążył wystąpić w 34 spotkaniach (we wszystkich jako Wiślak), w tym na Mistrzostwach Świata w Argentynie oraz na tak egzotycznych eskapadach jak Irak czy Ameryka Południowa. Swojego jedynego gola w kadrze strzelił Nawałka już w debiucie i to już w minutę po wejściu na boisko! Możliwe, że jest to najszybciej zdobyta przez debiutanta bramka w historii Reprezentacji Polski. Nawałka rozstał się z kadrą w tym samym meczu, w którym uczyniło to dwóch innych wybitnych Wiślaków: Kazimierz Kmiecik i Antoni Szymanowski.

Pogrubiono występy Nawałki jako Wiślaka.

Reprezentacyjna Galeria

Jedenastka Stulecia Wisły

Adam Nawałka został wybrany do jedenastki stulecia Wisły Kraków w plebiscycie zorganizowanym w 2005 roku. Zobacz więcej

1) Jerzy Jurowicz
2) Adam Musiał
3) Władysław Kawula
4) Henryk Maculewicz
5) Antoni Szymanowski
6) Adam Nawałka
7) Zdzisław Kapka
8) Mirosław Szymkowiak
9) Henryk Reyman
10) Kazimierz Kmiecik
11) Maciej Żurawski

Kącik poetycki

Na Adama N.


Najtwardsi pękali jak krucha zapałka
Pod presją, którą stwarzał Adam Nawałka.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


"Nawałka. Droga do sukcesu"

Biografia Adama Nawałki.
Biografia Adama Nawałki.

Napisana przez Łukasza Olkowicza, wydana przez Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. w kwietniu 2016 roku biografia Adama Nawałki, selekcjonera Reprezentacji Polski - prowadzi czytelnika od dzieciństwa Adama w Rudawie, poprzez jego karierę zawodniczą pełną wzlotów i operacji, aż do szczytu trenerskiej władzy.

Trenerska kariera

Klub Lata Kraj
Świt Krzeszowice 1996-1998 Polska
Wisła Kraków - koordynator ds. młodzieży 1998-2000 Polska
Wisła Kraków 2000 Polska
Wisła Kraków 2001 Polska
Zagłębie Lubin 2002-2003 Polska
Sandecja Nowy Sącz 2003-2004 Polska
Jagiellonia Białystok 2004-2006 Polska
Wisła Kraków 2007 Polska
reprezentacja Polski - asystent 2007-2008 Polska
GKS Katowice 2008-2009 Polska
Górnik Zabrze 2010-2013 Polska
Reprezentacja Polski 2013- Polska

Sukcesy

Trenerskie:

  • 1999/2000 - Wicemistrzostwo Polski z Wisłą
  • 2000/2001 - Mistrzostwo Polski z Wisłą
  • 2000/2001 - Puchar Ligi z Wisłą
  • 2009/2010 - Awans do Ekstraklasy z Górnikiem
  • 2015 - Awans Reprezentacji Polski do EURO 2016.


Poprzednik Okres pracy:
2000 - 2000
Następca
. .Wojciech Łazarek Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Orest Lenczyk. .


Poprzednik Okres pracy:
2001 - 06.2001
Następca
. .Orest Lenczyk Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Franciszek Smuda. .


Poprzednik Okres pracy:
2007 - 2007
Następca
. .Dragomir Okuka Grafika:1.png‎ Grafika:2.png‎ Kazimierz Moskal. .


Galeria

Zawodnik

Trener

źródło: http://www.wislakrakow.com

Doniesienia prasowe