Bolesław Kupiec

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
d (Bolewar Kupiec przeniesiono do Bolesław Kupiec: Ujednolicenie)
Linia 3: Linia 3:
=='''Biogram'''==
=='''Biogram'''==
-
'''Bolesław Kupiec''' ( ur. 12 lipca 1913 w Poroninie r. zm. 4 marca 1942 r. w Zakopanem,) - narciarz TS Wisła Zakopane, uczestnik konspiracji, członek Zakopiańskiej Dywersji Pozafrontowej, jeniec KL Auschwitz, zamordowany w więzieniu Palace w Zakopanem. Jeden z sześciu braci Kupców. Rodzina Kupców, jak ukazują spisane w kilku publikacjach relacje różnych osób, pochodziła z Poronina. Józef Kapeniak w książce "Tatrzańskie Diabły" wspomina go jako urodzonego w Poroninie, członka klubu “Wisła”, umieszczając go na liście "znaczniejszych zawodników, którzy zginęli w czasie drugiej Wojny Światowej i okupacji".
+
'''Bolesław Kupiec''' ( ur. 12 lipca 1913 w Poroninie r. zm. 4 marca 1942 r. w Zakopanem,) - narciarz TS Wisła Zakopane, uczestnik konspiracji, członek Zakopiańskiej Dywersji Pozafrontowej, jeniec KL Auschwitz, zamordowany w więzieniu Palace w Zakopanem. Jeden z sześciu braci Kupców. Rodzina Kupców, jak ukazują spisane w kilku publikacjach relacje różnych osób, pochodziła z Poronina. Bolesław uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą ukończył. Reprezentował barwy Sekcji Narciarskiej TS Wisła w Zakopanem, chociaż pojawiać się mogą informacje również o tzw. Wiśle Poronin. Przed II Wojną Światową miał przypuszczalnie duże problemy zdrowotne, gdyż według wspomnień Wincentego Gawrona, Bolesławowi wtamtym okresie wycięto jedno płuco. Józef Kapeniak w książce "Tatrzańskie Diabły" wspomina go jako urodzonego w Poroninie, członka klubu “Wisła”, umieszczając go na liście "znaczniejszych zawodników, którzy zginęli w czasie drugiej Wojny Światowej i okupacji". Najprawdopodobniej zapisywany w relacjach sportowch jako Bolewar Kupiec, narciarz poronińskiej Wisły.
-
Najprawdopodobniej zapisywany w relacjach sportowch jako Bolewar Kupiec, narciarz poronińskiej Wisły.
+
Uczestnik biegu sztafetowego o Mistrzostwo Polski 5x10 km w 1930.
Uczestnik biegu sztafetowego o Mistrzostwo Polski 5x10 km w 1930.
'''opracowanie artykułu w toku...'''
'''opracowanie artykułu w toku...'''
 +
 +
== Wojenne losy ==
 +
===Konspiracja===
 +
Bolesław Kupiec według wspomnień brata Antoniego, miał być zaprzysiężony w konspiracji przed październikiem 1939 roku wraz z braćmi '''[[Karol Kupiec|Karolem]]''' i Władysławem. To właśnie ich aktywność miała pomóc Antoniemu wejść do konspiracji. W książce "U podóża Tatr 1939-1945" wymieniony wraz z bratem '''[[Karol Kupiec|Karolem]]''' jako członek liczącej ponad 40 osób zakopiańskiej tzw. Dywersji Pozafrontowej.
 +
 +
Aresztowany w Poroninie wraz z pięcioma braćmi przez gestapo w Zakopanem 15 lub 17 stycznia 1940 roku. Przewieziony do zakopiańskiego "Palace" lub do więzienia przy ulicy Nowotarskiej (wspomnienia Antoniego nie wskazują jednoznacznie). Podczas przeszukania zabudowań gospodarczych rodziny Kupców, znaleziona została broń i amunicja, której polscy żołnierze nie oddali w ręce wroga w 1939 r. Po zakończeniu ciężkiego śledztwa, niepomijającego tortur, wraz z braćmi '''[[Karol Kupiec|Karolem]]''', Janem, '''[[Józef Kupiec|Józefem]]''' i Władysławem został włączony do drugiego masowego transportu do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jan Kupiec wspominał to wydarzenie następująco: ''"W dniu 20 czerwca 1940 roku grupę 65 więźniów, w tym mnie i czterech braci wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na stacji w Krakowie dołączono do nas transport około 300 ludzi z więzienia w Wiśniczu, w tym wielu z Podhala i Zakopanego."'' Faktycznie transport ten liczył 313 osadzonych w więzieniach w Nowym Wiśniczu oraz przy ulicy Montelupich w Krakowie. Wśród przewożonych osób znajdował się także jeden z wybitniejszych sportowców zakopiańskiej Wisły '''[[Izydor Łuszczek]]'''.
==Kronika sportowa==
==Kronika sportowa==
Linia 39: Linia 44:
***3. [[Stanisław Prorok]].
***3. [[Stanisław Prorok]].
 +
 +
==Źródła artykułu==
 +
*[http://auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/ auschwitz.org | Informacja o więźniach], dostęp 18.06.2023
 +
*J. Kapeniak, "Tatrzańskie Diabły", Sport i Turystyka 1971
 +
*A. Filar, "U podnóża Tatr 1939-1945", Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1985
 +
*W. Gawron, "Ochotnik do Óświęcimia", Oświęcim 1992
 +
*T. Wontor-Cichy, "Matka Boża zza drutów", Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, 2020
 +
*[https://goral.info.pl/artykul/114-rocznica-urodzin/945597 | 114. rocznica urodzin Karola Kupca, narciarza TS Wisła Zakopane, zółnieża ZWZ, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz]], dostęp 18.06.2023
[[Kategoria: Zawodnicy (narciarstwo)|Kupiec Bolewar]]
[[Kategoria: Zawodnicy (narciarstwo)|Kupiec Bolewar]]

Wersja z dnia 07:45, 20 cze 2023

Bracia Kupiec, od lewej: Karol i Bolesław
Bracia Kupiec, od lewej: Karol i Bolesław

Spis treści

Biogram

Bolesław Kupiec ( ur. 12 lipca 1913 w Poroninie r. zm. 4 marca 1942 r. w Zakopanem,) - narciarz TS Wisła Zakopane, uczestnik konspiracji, członek Zakopiańskiej Dywersji Pozafrontowej, jeniec KL Auschwitz, zamordowany w więzieniu Palace w Zakopanem. Jeden z sześciu braci Kupców. Rodzina Kupców, jak ukazują spisane w kilku publikacjach relacje różnych osób, pochodziła z Poronina. Bolesław uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą ukończył. Reprezentował barwy Sekcji Narciarskiej TS Wisła w Zakopanem, chociaż pojawiać się mogą informacje również o tzw. Wiśle Poronin. Przed II Wojną Światową miał przypuszczalnie duże problemy zdrowotne, gdyż według wspomnień Wincentego Gawrona, Bolesławowi wtamtym okresie wycięto jedno płuco. Józef Kapeniak w książce "Tatrzańskie Diabły" wspomina go jako urodzonego w Poroninie, członka klubu “Wisła”, umieszczając go na liście "znaczniejszych zawodników, którzy zginęli w czasie drugiej Wojny Światowej i okupacji". Najprawdopodobniej zapisywany w relacjach sportowch jako Bolewar Kupiec, narciarz poronińskiej Wisły.

Uczestnik biegu sztafetowego o Mistrzostwo Polski 5x10 km w 1930.

opracowanie artykułu w toku...

Wojenne losy

Konspiracja

Bolesław Kupiec według wspomnień brata Antoniego, miał być zaprzysiężony w konspiracji przed październikiem 1939 roku wraz z braćmi Karolem i Władysławem. To właśnie ich aktywność miała pomóc Antoniemu wejść do konspiracji. W książce "U podóża Tatr 1939-1945" wymieniony wraz z bratem Karolem jako członek liczącej ponad 40 osób zakopiańskiej tzw. Dywersji Pozafrontowej.

Aresztowany w Poroninie wraz z pięcioma braćmi przez gestapo w Zakopanem 15 lub 17 stycznia 1940 roku. Przewieziony do zakopiańskiego "Palace" lub do więzienia przy ulicy Nowotarskiej (wspomnienia Antoniego nie wskazują jednoznacznie). Podczas przeszukania zabudowań gospodarczych rodziny Kupców, znaleziona została broń i amunicja, której polscy żołnierze nie oddali w ręce wroga w 1939 r. Po zakończeniu ciężkiego śledztwa, niepomijającego tortur, wraz z braćmi Karolem, Janem, Józefem i Władysławem został włączony do drugiego masowego transportu do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jan Kupiec wspominał to wydarzenie następująco: "W dniu 20 czerwca 1940 roku grupę 65 więźniów, w tym mnie i czterech braci wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Na stacji w Krakowie dołączono do nas transport około 300 ludzi z więzienia w Wiśniczu, w tym wielu z Podhala i Zakopanego." Faktycznie transport ten liczył 313 osadzonych w więzieniach w Nowym Wiśniczu oraz przy ulicy Montelupich w Krakowie. Wśród przewożonych osób znajdował się także jeden z wybitniejszych sportowców zakopiańskiej Wisły Izydor Łuszczek.

Kronika sportowa

1930

1931

1932

1933


Źródła artykułu