Juniorki 1985/1986 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie Memoriał Józefa Moszczaka
Turniej o srebrną siatkę Juniorki
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Memoriał Włodzimierza Kasprzyka. Słupsk

Eliminacje Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży

Mistrzostwa makroregionu Małopolska


Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży



Echo Krakowa. 1986, nr 96 (19 V) nr 12142

Z RELACJI trenera Lesława Kędryny: „W piątym, decydującym secie finałowego meczu z Juvenią Białystok mój zespół przegrywał 3:9. Złoty medal Spartakiady wymykał się dziewczętom z rąk. Ale w tym momencie wywalczyły zagrywkę Miała serwować Magda Szryniawska. Ryzykuj! — nakazałem. Cztery razy uderzyła piłkę tak mocno, że przeciwniczki były bezradne Od stanu 7:9 pojedynek rozpoczął się jakby na nowo. Nie oddaliśmy już inicjatywy: 15:10 w secie i 3:2 w całym spotkaniu Ogromna radość. Łzy szczęścia. W tym zamieszaniu obie drużyny zapomniały podziękować sobie za grę. Opolski sukces młodych siatkarek Wisły nie był dziełem przypadku. Należały do grona faworytek. Wiedział o tym trener Juvenii Marian Dąbrowski, który wszystkie poczynania swoich podopiecznych podporządkował meczowi z Wisłą Kilka miesięcy temu, w lutym, doprowadził nawet do sparringu Wisły i Juvenii w Myślenicach. „Nie sądziłem — powiedział L. Kędryna — iż na tym szczeblu rywalizacji, w kategorii juniorek młodszych, można stosować tego typu strategię”.

Ale i wiślaczki nie mniej solidnie przygotowywały się do udziału w finałach Ogólnopolskiej, Spartakiady Młodzieży, Pod koniec kwietnia, a więc tuż przed imprezą, przebywały w Berlinie, gdzie wzięły udział w międzynarodowym turnieju juniorek "zorganizowanym przez Dynamo. Tak się złożyło, że "przez kilka dni miałem okazję oglądać je w akcji, w meczach ze starszymi o2—3 lata przeciwniczkami.

Już wtedy, wygrywając z Rudą Hvezdą Praga, „urywając” po jednym secie bezkonkurencyjnym gospodyniom zawodów i siatkarkom Traktora Schwerin, pokazały się Z dobrej strony. W stolicy NRD rozegrały w sumie 6 spotkań. To procentowało później podczas Spartakiady.

Przypomnijmy. że w Opolu zespół Wisły odniósł 7 zwycięstw: po 3:0 nad Orlętami Radom, Pilicą Tomaszów, Gwardią Wrocław i Zawiszą Sulechów,. 3:1 nad MOS Wola Warszawa i po 3:2 nad Pałacem Młodzieży Bydgoszcz i Juvenią Białystok.

Sukces jest oczywiście wspólnym dziełem 12 zawodniczek, które broniły wiślackich barw na Spartakiadzie, ale trzeba podkreślić, iż kilka spośród nich miało szczególny wkład w zdobycie 1 miejsca. M. in rozgrywająca Magdalena Szryniawska (otrzymała zresztą nagrodę dla najlepszej na swojej pozycji) czy Zdzisława Sendor, która została uznana najwszechstronniejszą zawodniczką turnieju. Niewiele ustępowała im pełniąca funkcję kapitana drużyny Elżbieta Wrona.

Wszystkie trzy są w kadrze narodowej juniorek. O reprezentację ocierały się także najwyższe w zespole: Anna Guziewicz (186 cm wzrostu) i Lucyna Kucek (185 cm) Podstawową „szóstkę” uzupełniała 15-letnia. młodsza o 2 lata od swoich koleżanek. Renata Kozioł.

Trener Lesław Kędryna jest dobrze znany. W 1980 roku prowadził drużynę seniorek Wisły, która sięgnęła po tytuł mistrza kraju Od kilkunastu zaś miesięcy zajmuje się szkoleniem młodzieży.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu nazwisk pierwszych sportowych wychowawców złotych medalistek Spartakiady Romany Karolczyk i Ryszarda Misia. To właśnie oni potrafili dostrzec ich talenty, namówić do uprawiania siatkówki. Sprawili, że dziewczęta prezentują już obecnie niezłą technikę gry.

Ci kibice, którzy zechcą zobaczyć. co potrafią mistrzynie OSM powinni wybrać się pod koniec maja b.r. na memoriał Józefa Moszczaka do nowej hali Wisły.

Już dziś zapraszamy.

Korzystając z okazji jeszcze raz gratulujemy zawodniczkom i ich opiekunom pięknego sukcesu.