Legendarne cytaty

Z Historia Wisły

Warto tu powklejać jakieś smakowitsze teksty. Dla przykładu padaję kilka i liczę na kontynuację z waszej strony...



Kto z was nie czuje się na siłach, aby w drugiej połowie meczu wydać z siebie wszystkie siły dla zmazania hańby. jaka w tej chwili wisi nad nami - to niech lepiej nie wychodzi na boisko”. „Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od was ambitnej i nieustępliwej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych... podania ręki”.

słowa Henryka Reymana wypowiedziane do kolegów z drużyny podczas przerwy w derbowym meczu z Cracovią. Wisła przegrywała wówczas 1:5. Działo się to 3 maja 1925 r. Mecz zakończył się remisem 5:5...





"Aby drużyna dobrze grała, konieczna jest jedna "mocna" przed meczem" - tymi słowami zwrócił się do A. Dembińskiego jeden z piłkarzy Wisły w 1921 r.


Jak chcecie to napiszcie, że na razie gram za frytki. Na początek chciałbym zarabiać chociaż 100 razy mniej niż Rivaldo! - Kamil Kosowski - sierpień 2001


W takim wieku to oni powinni przewracać topole, gryźć przeciwnikowi nie powiem co - słowa wypowiedziane przez Franciszka Smudę na konferencji prasowej po jednym z meczów, gdy po raz kolejny - przynajmniej jego zdaniem - zawiedli najmłodsi piłkarze "Białej Gwiazdy".



"Lasciate tutta la Speranza" - „Porzućcie wszelką nadzieję”, parafraza słów, które Dante Alighieri umieścił na drzwiach piekła w Boskiej Komedii. W oryginale brzmiały one: "Lasciate ogni speranza". Kibice Wisły umieścili je na transparencie podczas meczu z Lazio Rzym w IV. rundzie PUEFA.
- Jestem pod wrażeniem znajomości literatury włoskiej u kibiców Wisły - uśmiechnął się komentator telewizji Rai UNO Carlo Paris. Mina mu zrzedła dopiero wtedy, gdy zobaczył na przeciwległej trybunie: "Lazio: veni, vidi, hoscapatto" (Przybyłem, zobaczyłem, uciekłem). Działo się to 5 marca 2003 roku na stadionie Wisły.


Wiślaccy kibice w Wiedniu...
Wiślaccy kibice w Wiedniu...

Gdyby nie było tu nas w 1683 roku, dzisiaj gralibyśmy z Galatasaray”. „Wenn wir im Jahre 1683 nicht da wären, würden wir jetzt gegen Galatasaray spielen” – Transparent wywieszony przez kibiców Wisły, w odpowiedzi na narzekania austriackich dziennikarzy odnośnie przyjazdu Polaków na mecz z Mattersburgiem, w Wiedniu, 2006.08.10.



No, to mocie na Mikołaja” – słowa skierowane przez M. Gracza do piłkarzy Cracovii po strzelonej bramce dla Wisły w pamiętnym meczu o Mistrzostwo Polski 5 grudnia 1948 r.



Całuj mnie w dupe to bede bioły!” – odpowiedź udzielona przez M. Gracza jednemu z namolnych kibiców Warty Poznań, który, ilekroć Gracz znalazł się w jego pobliżu, krzyczał: „Ej, ty, czarny!”. 1948.10.24

Reprezentacja Polski

"Kotlarz - dziękuję Ci, wygrałeś nam ten mecz..." słowa honorowego wówczas prezesa PZPN i Cracovii dr Cetnarowskiego, skierowane do Jana Kotlarczyka po meczu Polska–Szwecja 2:1, 1928-07-01.

"Ano, pokazało się, że jeszcze starzy umieją grać" - Mieczysław Gracz komentując udany występ w Reprezentacji Polski w 1950 roku, w wieku niecałych 31 lat.

Orły do boju” – takim okrzykiem zwykł mobilizować piłkarzy reprezentacji Polski jej selekcjoner Henryk Reyman. Okrzyk ten do dzisiaj można usłyszeć także na stadionie Wisły.

Wojciech Łazarek

Cytaty zapewne nie tylko z Wiślackiego epizodu w karierze, nie wiem czy wszystko powinno być tutaj, jak coś to można wywalić/przenieść.


Do powolnych zawodników:
Nie ciągniemy się jak prezerwatywa.


Do niewyraźnie mówiącego gracza:
Przyjdź z mamą, bo Cię nie rozumiem.


Do zawodnika po niecelnym strzale:
Pusta bramka, a ty walisz jak chory w kibel.


Do zawodnika po złym wślizgu:
Nie ryj mi synku boiska.


Do zawodnika, który długo składał się do strzału:
Nie onanizujemy się przy strzałach.


Do narzekającego na intensywny trening:
Jak to nie możesz? Cztery razy dziennie jesz, tylko raz trenujesz i jeszcze narzekasz?


Do zawodnika, który protestował, że nie da rady wziąć kolegi "na barana":
Nie dasz rady, synku? Jak masz silne nogi to dasz radę, ale jak masz jakieś rabarbary, co się gną na wietrze...


Do zawodnika, który nie przykładał się do treningu, myśląc że trener tego nie zauważy:
Ty to jesteś cwaniak! Z miodem w uszach...


Po meczu z Bełchatowem, przegranym 2:3 po 2 rzutach karnych dla Bełchatowa:
Nie ukrywam, że mówiłem swoim piłkarzom, że w Bełchatowie są festiwale. Na festiwalach piosenka nie zna granic, a tutaj skurwysyństwo nie zna granic. Takich sędziów powinno się zaprowadzić do rzeźni i uśpić.


O piłkarzach Ruchu Radzionków:
Grają, jakby się nażarli surowego mięsa.


Magazyn Orange Ekstraklasa, 5 marca 2006:
Bądź mądry – nie miej racji.


O piłkarzach Ruchu Radzionków:
Grają, jakby się nażarli surowego mięsa.


Podczas pracy w Ruchu Chorzów do zawodnika, który nie wykorzystał rzutu karnego w 90 minucie spotkania:
Mogłeś być królem, jesteś chujem.


TVP, eliminacje do Euro 2000:
Na ławce jest jeszcze kabanos Trzeciak.


O wyborze na trenera reprezentacji Polski. Źródło: tygodnik "Piłka Nożna" Nr 51–52, 18 marca 2007P
Nie jestem Nikodemem Dyzmą ani grzybem, który wyrósł jednej nocy.


Jedno z ulubionych powiedzeń Łazarka w latach osiemdziesiątych XX wieku odnośnie osób upartych:
Nie warto się kopać z koniem.


Jaki powinien być prawdziwy zawodnik:
Trzeba być basiorem, a nie pipolokiem.


Wizja Sport, eliminacje do Euro 2000:
Trzeciak wyskoczył do piłki jak niewyżyty kabanos.


Tygodnik "Piłka Nożna" Nr 51–52, 18 marca 2007:
W Polsce wielu doświadczonych trenerów z konieczności odchodzi na emeryturę. Nikt nie chce wykorzystać ich wiedzy. Przy różnych okazjach powtarzam, iż nasze siwe łby i bruzdy nie są z łajdactwa. To wszystko z piłki. Niby żyjemy wśród zawodników, działaczy, dziennikarzy, ale często jesteśmy samotni. Ba, niekiedy pojęcie tej pracy przypomina całowanie tygrysa w d... Przyjemność żadna, a ryzyko duże.


O budowaniu drużyny:
Z budowaniem drużyny jest podobnie jak z robieniem słonia. Dużo kurzu, szumu, a efekt za dwa lata.


Zapowiedź dymisji ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski po rozegranym 3 czerwca 1989 r. meczu eliminacji Mistrzostw Świata z reprezentacją Anglii, przegranym 0–3:
Życie trenera jest jak tramwaj: jeden wsiada, drugi wysiada. Ja właśnie wysiadam.


Gramy na typowe udo: Albo sie udo, albo sie nie udo.


Wiedza bez logiki jest niewiele warta.


Źródła: geocities.com; wikicytaty.org; sport.pl, archiwalne numery Przeglądu Sportowego