Legendarne cytaty

Z Historia Wisły

alt=In English

Garść cytatów, które wstrząsnęły polskim sportem, cytatów które przeszły do historii swym ponadczasowym przesłaniem oraz kilka najzwyklejszych humorystycznych powiedzonek. W tych kilku słowach zawarta jest historia ludzi, którzy tworzyli, albo w dalszym ciągu tworzą Towarzystwo Sportowe Wisła. Wszystko to okraszone, tradycyjną "Białą Gwiazdą".

Spis treści

Ogólne

Schody prowadzące z szatni na murawę stadionu Wisły zdobią dwa cytaty - Henryka Reymana i Marcina Baszczyńskiego
Schody prowadzące z szatni na murawę stadionu Wisły zdobią dwa cytaty - Henryka Reymana i Marcina Baszczyńskiego

Polacy i Wisła to Polska! — Zawodnicy Wisły w czasie spotkania założycielskiego - uzasadnienie nazwy klubu

Do pauzy zdawało się, że żadna strona nie uzyska przewagi nad drugą. Na trzy minuty przed pauzą p. Górski strzelił w bramkę „Cracovii” i „Wisła” zyskuje jeden punkt” — Opis pierwszej bramki w derbach Krakowa

Garstka ludzi, związana zrazu tylko nazwą, a dopiero z biegiem miesięcy i lat ukochaniem wzrastającej tradycji, garstka bezdomna, garstka wiecznych tułaczy, garstka pogorzelców, garstka – setki razy zdało się – straconych bez ratunku bankrutów – oto Wisła krakowska! - Sport lwowski o pierwszych latach funkcjonowania Wisły, gdy klub rozwijał się mimo licznych przeciwności losu.

Ledwie wojna przycichła, wyrastają starzy Wiślacy jakby spod ziemi, stają znowu do warsztatu pracy i potęga woli, solidarności, potęga miłości ideji i ducha tych ludzi, zwycięża.' - Sport lwowski nr 5/1922 - opis reaktywacji Wisły w 1918 roku

Do tej pory wiedziałem, że Wisła płynie z Krakowa do Gdańska. Teraz wiem już na pewno, że Wisła płynie z Krakowa do Rzymu. Życzę powodzenia w jutrzejszym meczu. - Papież Jan Paweł II w czasie audiencji generalnej, słowa skierowane do kibiców Wisły przed meczem z Lazio.

"Czuć się w klubie swoim, jak w domu ojczystym, oddychać pełną piersią, podkreślać na każdym kroku swój czysto-narodowy, a w czasach zaborczych także niepodległościowy charakter - oto nasza idea, której służyliśmy" - patriotyczne hasło, które Wiśle towarzyszy od jej narodzin, w maju 1906 roku. "30-sto lecie TS Wisła"

Cytaty piłkarzy

Henryk Reyman

Kto z was nie czuje się na siłach, aby w drugiej połowie meczu wydać z siebie wszystkie siły dla zmazania hańby. jaka w tej chwili wisi nad nami - to niech lepiej nie wychodzi na boisko”. „Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od was ambitnej i nieustępliwej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych... podania ręki”. - słowa Henryka Reymana wypowiedziane do kolegów z drużyny podczas przerwy w derbowym meczu z Cracovią. Wisła przegrywała wówczas 1:5. Działo się to 3 maja 1925 r. Mecz zakończył się remisem 5:5...

--- „Orły do boju” – takim okrzykiem zwykł mobilizować piłkarzy reprezentacji Polski jej selekcjoner Henryk Reyman. Okrzyk ten do dzisiaj można usłyszeć także na stadionie Wisły.

--- "Niech możność noszenia Białego Orła na swej piersi na naszych i obcych boiskach nie będzie czymś błahym dla tego, który dostępuje zaszczytu bronienia barw ojczystych. - Dole i niedole piłkarza, Stadjon 21-12-1928

--- Wisła bez Reymana gra jak orkiestra bez dyrygenta. Brak jej mózgu, planu, kierownictwa, spokoju, orjentacji i przytomności. - Nowy Dziennik 1932-03-30

Jakub Błaszczykowski

W moim życiu zbyt wiele razy leżałem na ziemi, żeby nie wiedzieć, że najważniejszą rzeczą jest to, żeby dalej walczyć.

Jeszcze tu wrócę - napis na koszulce zaprezentowany przez Kubę 26 maja 2007 roku, przy okazji ostatniego meczu w barwach Wisły przed transferem do Borussii Dortmund. Błaszczykowski słowa dotrzymał w niezwykłych okolicznościach.

Wisełka nigdy nie zginie - 13 grudnia 2019 do kibiców po wygranym meczu z Pogonią Szczecin, gdy Wisła przełamała fatalną serię 10 porażek z rzędu i rozpoczęła - zwieńczoną sukcesem - walkę o utrzymanie w ekstraklasie (spadek ze względu na ciężką sytuację finansową klubu oznaczałby najprawdopodobniej bankructwo Wisły).

Mieczysław Balcer

Byłem dobrze przygotowany, mój organizm niesłychanie szybko regenerował się, a przy tym byłem chyba w najwyższej fizycznej formie. Młody byłem, szanowny panie - wspomnienia o zdobyciu złotego medalu Mistrzostw Polski w dziesięcioboju, A. Gowarzewski "Kolekcja klubów: Wisła", str. 32

Mieczysław Gracz

Kika powiedzonek Mieczysława "Messu" Gracza:

  1. No, to mocie na Mikołaja” – słowa skierowane przez M. Gracza do piłkarzy Cracovii po strzelonej bramce dla Wisły w pamiętnym meczu o Mistrzostwo Polski 5 grudnia 1948 r.
  2. Całuj mnie w dupe to bede bioły!” – odpowiedź udzielona przez M. Gracza jednemu z namolnych kibiców Warty Poznań, który, ilekroć Gracz znalazł się w jego pobliżu, krzyczał: „Ej, ty, czarny!”. 1948.10.24
  3. "Psiakrew!, co za okrutni ludzie?! Męczą tylko człowieka i męczą" - Mieczysław Gracz, ogólnie o trenerach.
  4. W czasie meczu, na okrzyk jednego z rywali "Kryj Gracza!", Messu odpowiedział: "Którego? Bo jeżeli o mnie chodzi, to pana Gracza".
  5. "Ano, pokazało się, że jeszcze starzy umieją grać" - Mieczysław Gracz komentując udany występ w Reprezentacji Polski w 1950 roku, w wieku niecałych 31 lat.

Edward Madejski

"Jestem dumny, że byłem reprezentantem Polski. Na piłkarskich stadionach ze wszystkich sił starałem się godnie walczyć o jej sławę. Nie szczędziłem wysiłku, aby trwać w boju o jej wolność podczas wojny i okupacji. Nie czułem bólu, gdy po "wyzwoleniu" więziono mnie za to, że pragnąłem być patriotą. Zapominam o goryczy, że ponad pół wieku fałszowano historię, a to przecież jest i moje życie" - Edward Madejski, fragment przedmowy do Encyklopedii piłkarskiej Fuji – „Biało-Czerwoni”.

Adam Musiał

Cytaty z wywiadu z Adamem Musiałem o piłce i nie tylko przeprowadzonego przez Pawła Muzykę dla portalu Weszło we wrześniu 2014 roku:

  1. O piłkarskich walorach: „Dwa pierwsze wejścia były po to, żeby przeciwnik poczuł w kościach. Początek meczu, więc się od razu przepraszało i sędzia nie reagował… Jak poczuł to od razu uciekał na przeciwną stronę. Tylko Antek Szymanowski zawsze był wkurwiony, że mu dwóch po jego stronie biega. Zawsze mu mówiłem: „Ułóż se robotę i będziesz miał spokój”.
  2. Wślizg był zawsze moją mocną stroną, bo byłem bardzo sprawny. Czasem jak mi zawodnik uciekł to i tak go z tyłu dopadałem z nogą. Koledzy żartowali, że Adam z dupy szybciej się podnosi jak z nóg”.
  3. We mnie w czasie meczu wszystko buzowało. Takie miałem nerwy, że kolegę z drużyny potrafiłem w dupę kopnąć i powiedzieć trenerowi: „panie trenerze, niech go pan wreszcie zdejmie, ja będę zapieprzał za siebie i za niego, bo nie mogę patrzeć jak się opierdziela”.
  4. O Stanisławie Gonecie: „Jednemu chłopaczkowi Staszek Gonet wmówił, że jak chce grać w Wiśle to następnego ma przynieść do klubu gromnicę i świadectwo od komunii. Innego, bramkarza, tak przećwiczył pięciokilowymi piłkami lekarskimi w błocie, że chłopak po treningu wyglądał jak murzyn”.

Inni

"Aby drużyna dobrze grała, konieczna jest jedna "mocna" przed meczem" - tymi słowami zwrócił się do A. Dembińskiego jeden z piłkarzy Wisły w 1921 r.

---

"Jak chcecie to napiszcie, że na razie gram za frytki. Na początek chciałbym zarabiać chociaż 100 razy mniej niż Rivaldo!" - Kamil Kosowski - sierpień 2001

---

"...szacunek dla rywala wymaga tego, aby grać z nim jak najlepiej" - Marcin Baszczyński po meczu z Lechią 15 listopada 2008

---

"W meczu z Lechią przestaliśmy grać jak drużyna, która jest już mistrzem, a zagraliśmy jak zespół, który tym mistrzem chce zostać" - Maor Melikson po wygranym 3:0 meczu z Lechią Gdańsk 8 maja 2011. ---


Cytaty trenerów

Franciszek Smuda

W takim wieku to oni powinni przewracać topole, gryźć przeciwnikowi nie powiem co - słowa wypowiedziane przez Franciszka Smudę na konferencji prasowej po jednym z meczów, gdy po raz kolejny - przynajmniej jego zdaniem - zawiedli najmłodsi piłkarze "Białej Gwiazdy".


Nie znam tego człowieka, jakiś nowicjusz chyba. Co on pajacuje, dobry Boże. Jak grałem w Lidze Mistrzów, to on pod szafę z nocnikiem wjeżdżał” - odpowiedź Franciszka Smudy na słowa prezesa Legii Warszawa, Bogusława Leśnodorskiego, który w wywiadzie dla "Gazecie Wyborczej" skrytykował walory trenerskie Franza i fakt zatrudnienia go jako szkoleniowca w Wiśle. Lipiec 2013.

Wojciech Łazarek

Również Wojciech Łazarek, były trener Wisły, znany jest z tego, że zawsze mówi to co myśli i zawsze trafia w sedno. Poniżej próbka jego barwnych wypowiedzi, nie tylko związanych z Wiślackim epizodem w karierze (więcej cytatów tutaj):

Na treningu:

  1. Do niewyraźnie mówiącego gracza: Przyjdź z mamą, bo Cię nie rozumiem.
  2. Do zawodnika po złym wślizgu: Nie ryj mi synku boiska.
  3. Do narzekającego na intensywny trening: Jak to nie możesz? Cztery razy dziennie jesz, tylko raz trenujesz i jeszcze narzekasz?
  4. Do zawodnika, który protestował, że nie da rady wziąć kolegi "na barana": Nie dasz rady, synku? Jak masz silne nogi to dasz radę, ale jak masz jakieś rabarbary, co się gną na wietrze...

Po meczu:

  1. Życie trenera jest jak tramwaj: jeden wsiada, drugi wysiada. Ja właśnie wysiadam. - Zapowiedź dymisji ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski po rozegranym 3 czerwca 1989 r. meczu eliminacji Mistrzostw Świata z reprezentacją Anglii, przegranym 0–3:

W mediach:

  1. TVP, eliminacje do Euro 2000: Na ławce jest jeszcze kabanos Trzeciak.
  2. Wizja Sport, eliminacje do Euro 2000: Trzeciak wyskoczył do piłki jak niewyżyty kabanos.
  3. O wyborze na trenera reprezentacji Polski. Źródło: tygodnik "Piłka Nożna" Nr 51–52, 18 marca 2007: Nie jestem Nikodemem Dyzmą ani grzybem, który wyrósł jednej nocy.
  4. Tygodnik "Piłka Nożna" Nr 51–52, 18 marca 2007: W Polsce wielu doświadczonych trenerów z konieczności odchodzi na emeryturę. Nikt nie chce wykorzystać ich wiedzy. Przy różnych okazjach powtarzam, iż nasze siwe łby i bruzdy nie są z łajdactwa. To wszystko z piłki. Niby żyjemy wśród zawodników, działaczy, dziennikarzy, ale często jesteśmy samotni. Ba, niekiedy pojęcie tej pracy przypomina całowanie tygrysa w d... Przyjemność żadna, a ryzyko duże.

Łazarek o...:

  1. ...prawdziwym zawodniku: Trzeba być basiorem, a nie pipolokiem.
  2. ...budowaniu drużyny: Z budowaniem drużyny jest podobnie jak z robieniem słonia. Dużo kurzu, szumu, a efekt za dwa lata.
  3. ... PZPN: To nie może tak być, że jeden coś ręką zrobi, a drugi dupą strąci, Gramy na typowe udo: Albo sie udo, albo sie nie udo., Wiedza bez logiki jest niewiele warta.

Dan Petrescu

  1. ... w odpowiedzi na lekceważące wypowiedzi Dariusza Wdowczyka: Mam nadzieję, że nie muszę porównywać karier piłkarskich, ponieważ gdybym miał wymieniać moje osiągnięcia jako piłkarza, zajęłoby mi to wiele godzin. Szkoleniowiec naszych przeciwników prawdopodobnie musiałby ponownie się urodzić, by to osiągnąć

Kiko Ramirez

  1. Uważam, że moi piłkarze muszą postawić sobie sprawę jasno. Derbowe mecze z Cracovią są jak finały, a finałów się nie gra, je się wygrywa! - przed meczem derbowym, wygranym 2:1

Cytaty kibicowskie

"Lasciate tutta la Speranza" - „Porzućcie wszelką nadzieję” - parafraza słów, które Dante Alighieri umieścił na drzwiach piekła w Boskiej Komedii. W oryginale brzmiały one: "Lasciate ogni speranza". Kibice Wisły umieścili je na transparencie podczas meczu z Parmą w II. rundzie PUEFA.

- Jestem pod wrażeniem znajomości literatury włoskiej u kibiców Wisły - uśmiechnął się komentator telewizji Rai UNO Carlo Paris. Mina mu zrzedła dopiero wtedy, gdy zobaczył na przeciwległej trybunie: "Lazio: veni, vidi, hoscapatto" (Przybyłem, zobaczyłem, uciekłem). Działo się to 5 marca 2003 roku na stadionie Wisły.

---

Gdyby nie było tu nas w 1683 roku, dzisiaj gralibyśmy z Galatasaray”. „Wenn wir im Jahre 1683 nicht da wären, würden wir jetzt gegen Galatasaray spielen” – Transparent wywieszony przez kibiców Wisły, w odpowiedzi na narzekania austriackich dziennikarzy odnośnie przyjazdu Polaków na mecz z Mattersburgiem, w Wiedniu, 2006.08.10.

Inne

"Skok narciarski to poślizg na zagęszczonym powietrzu" - najkrósza defincja skoków sformułowana przez Tadeusza Kozaka, narciarza zakopiańskiej Wisły.

"Narciarze nie łamcie nóg - łamcie narty" - napis przed warsztatem narciarskim Izydora Łuszczka, wiślackiego mistrza narciarskiego.

"Jestem osobą zero-jedynkową, binarną, chociaż świat jest bardzo probabilistyczny" - Jarosław Królewski o swoich zapatrywaniach na sytuację Wisły w czasie kryzysu klubu na przełomie 2018 i 19 roku, program Stan Futbolu z 12 stycznia 2019 (13 minuta nagrania)

Reprezentacja Polski

"Kotlarz - dziękuję Ci, wygrałeś nam ten mecz..." słowa honorowego wówczas prezesa PZPN i Cracovii dr Cetnarowskiego, skierowane do Jana Kotlarczyka po meczu Polska–Szwecja 2:1, 1928-07-01.

"Niech pan sobie nie wyobraża, że jest w Cracovii, tu jest drużyna narodowa!" - Mieczysław Balcer do Józefa Kałuży, gdy ten po swoim błędzie odezwał się z niewłaściwym komentarzem. Podczas meczu z Norwegią Kałuża źle podał piłkę Balcerowi, do którego na dodatek w złości krzyknął: "Rusz się, byku!". Podczas przerwy Balcer odpowiedział Kałuży: "Niech pan sobie nie wyobraża, że jest w Cracovii, tu jest drużyna narodowa". Na szczęście wejście prezesa PZPN zapobiegło bójce, a obaj zawodnicy w drugiej połowie meczu strzelili po dwie bramki.

Źródła

geocities.com
wikicytaty.org
sport.pl
archiwalne numery Przeglądu Sportowego