Mecze Towarzyskie 1988/1989 (siatkówka kobiet)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Aktualna wersja (08:11, 7 gru 2019) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Mecze Towarzyskie)
 
(Nie pokazano jednej wersji pośredniej.)
Linia 23: Linia 23:
==Mecze Towarzyskie==
==Mecze Towarzyskie==
===Spotkania rozegrane w 1988===
===Spotkania rozegrane w 1988===
-
*„Dziennik Polski” nr 209. Anons Błękitnej Wstęgi I Pucharu Lajkonika.
+
 
-
*„Dziennik Polski” nr 256. 2.11 Wisła – Racing Paryż 1:3 11:15, 15:10, 13:15, 10:15.
+
===Spotkania rozegrane w 1989r.===
===Spotkania rozegrane w 1989r.===
Linia 108: Linia 107:
Wskutek nacisków ze strony rodziców zmieni chyba barwy klubowe.
Wskutek nacisków ze strony rodziców zmieni chyba barwy klubowe.
-
 
-
 
-
===Echo Krakowa. 1988, nr 170 (31 VIII) nr 12725===
 
-
 
-
2. miejsce siatkarek Wisły w Hanowerze
 
-
 
-
Sukces! Ani słowa przesady...
 
-
 
-
(Korespondencja własna z RFN)
 
-
 
-
„TAKIEGO turnieju w tak mocnej obsadzie dawno nie było w Republice Federalnej Niemiec — stwierdził na powitaniu, w Hanowerze, pracujący tam trener siatkówki z Myślenic Jan Bałuk. — Obchodzącemu jubileusz 140-lecia klubowi VfL Hannover udało się znaleźć bogatego sponsora, także jubilata ze stuletnią historią, browar „Feldschloessen" i dzięki temu doszło do zorganizowania dużej imprezy”.
 
-
 
-
W stolicy Dolnej Saksonii zjawiły się reprezentantki Czechosłowacji z najwszechstronniejszą zawodniczką ubiegłorocznych mistrzostw Europy Lucią Vaclavikovą, mistrzynie Węgier — Tungsram Budapeszt — z Peruwianką Raqel Chumpitaz, mistrzynie Belgii, Hermanaś Wervik pod wodzą byłej reprezentantki naszego kraju Anny Lichodzijewskiej, wicemistrzynie Holandii — Provimi DVO. prowadzoną przez Zygmunta Wolnickiego trzecia drużyna zachodnioniemieckiej Bundesligi, Turk Gucu Monachium z b. rozgrywająca warszawskiego AZS-AWF Niną Muradjan-Witek i Danutą Gontarską Niemietz. reprezentacja Anglii oraz krakowska Wisła w najsilniejszym składzie z Anną Kosek, Magdaleną Szryniawską i Elżbietą Wroną. Do rywalizacji stanęły także gospodynie — VfL Hannover.
 
-
 
-
Główne trofeum zawodów zdobyły oczywiście siatkarki CSRS, ale miłą niespodziankę sprawiły wiślaczki, zajmując drugie miejsce." W eliminacjach krakowianki pokonały Turk Gucu 2:1 i Hermanas Weruik 2:0, przegrały natomiast z CSRS 0:2, uzyskały jednak awans do półfinału, w którym zmierzyły się z Tungsramem zwyciężając 3:1 (15:3.
 
-
 
-
16:14, 12:15. 15:13). Tym sposobem znalazły się w finale i po raz kolejny przyszło im walczyć z ekipą Czechosłowacji. Choć krakowianki poniosły porażkę 0:3 (6:15. 10:15, 13:15) zebrały wiele oklasków za ambitną a chwilami skuteczną grę. Tego występu nie musiały się wstydzić.
 
-
 
-
Udział w turnieju w Hanowerze był ukoronowaniem 10-dniowego pobytu krakowianek w Republice Federalnej Niemiec.
 
-
 
-
Wcześniej trenowały i rozgrywały mecze w okolicach Kolonii. Zajęły tam 1. miejsce w turnieju w Brauweiler. pp zwycięstwach 2:0 nad miejscowymi drużynami TuS Brauweiler i TV Troisdorf. W towarzyskim spotkaniu z okazji i „Tygodnia sportu” w Huerth poniosły porażkę z reprezentacją CSRS 0:3.
 
-
 
-
O siatkarkach Wisły sporo pisała zachodnioniemiecka prasa.
 
-
 
-
Artykuły i zdjęcia ukazały się m. in. w największym dzienniku Kolonii „Koelner Stadt Anziger”.
 
-
 
-
Co jest warte podkreślenia, organizatorzy pobytu krakowianek w RFN z niestrudzonym Norbertem Bednarskim z Brauweiler i jego córką Ewą zadbali o bogate wypełnienie programu także atrakcjami pozasportowymi. Zawodniczki i działacze zwiedzili fabrykę Forda i zakłady chemiczne Hoechsta, przez kilka godzin wspaniale się bawili w „Phantasialand” w Bruehl.
 
-
 
-
W zorganizowaniu wyprawy siatkarek Wisły nad Ren miały, też swój udział dwa przedsiębiorstwa: Chemobudowa” i Exbud”. Treningi i. mecze w RFN stanowiły kolejny etap przygotowań krakowskiego zespołu do nowego sezonu pierwszoligowego, wczoraj w kilkanaście godzin po powrocie do kraju, podopieczne Lesława Kędryny udały się na kolejne zgrupowanie, tym razem do Międzybrodzia, gdzie będą przebywać do 12 wrześnią.
 
-
 
-
JERZY SASORSKI
 
-
 
-
 
-
 
-
===Echo Krakowa. 1988, nr 212 (28/31 X/ 1 XI) nr 12767===
 
-
 
-
W ŚRODĘ, 2 listopada o godz. 18, zobaczymy w Krakowie mistrzynie Francji, siatkarki Racingu Paris. Prowadzący tę drużynę polski trener, Andrzej Dulski zaproponował bowiem szkoleniowcowi Wisły, Lesławowi Kędrynie rozegranie towarzyskiego meczu. Dla Francuzek będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów przed spotkaniem o Puchar Europy ze Stalą Bielsko. Drużyna Racingu w programie ma także mecze z Polonezem Warszawa i Kolejarzem Katowice.
 
-
 
-
 
-
 
-
===Echo Krakowa. 1988, nr 214 (3 XI) nr 12769===
 
-
 
-
MISTRZYNIE Francji, siatkarki Racingu Paryż, które zmierzą się w Bielsku ze Stalą w meczu Pucharu Europy przyjechały wczoraj do Krakowa... szukać formy! Ich trener, były selekcjoner reprezentacji Polski, Andrzej Dulski nie ukrywał. że dopiero sprawdziany z zespołami z naszego kraju pozwolą mu ustalić właściwą taktykę przed tą ważną potyczką. Racing pokonał Wisłę 3:1 (15:11. 10:15, 15:13, 15:10), co wziąwszy pod uwagę osłabienie krakowianek wielkim sukcesem nie jest Gospodynie wystąpiły bowiem bez rozgrywającej Magdaleny Szryniawskiej, obserwującej poczynania koleżanek z ławki rezerwowych.
 
-
 
-
 
-
 
-
 
-
===Echo Krakowa. 1989, nr 9 (12 I) nr 12818===
 
-
 
-
ZEGAR wybijał północ, gdy Urszula Kasperzec w imieniu siatkarek Wisły odbierała okazały puchar za 1 miejsce w międzynarodowym turnieju w Charleroi. Podczas kilkudniowego pobytu w Belgii krakowianki musiały się przestawić na nocny tryb życia. Wszystkie mecze rozgrywano bowiem późnym wieczorem, głównie z uwagi na kibiców, kończących pracę dopiero W Charleroi wiślaczki pokonały najpierw miejscowy zespół Dauphine 3:0 (15:8, 15:7, 15:2).
 
-
 
-
Gospodynie, choć przewodzą w II lidze belgijskiej z dużymi szansami na awans, są jednak bardzo przeciętną drużyną. Wyróżnia się tylko Anna Wilk (niegdyś Płomień Sosnowiec).
 
-
 
-
Duży opór stawiły natomiast Pólkom liderki tamtejszej ekstraklasy z ID Goodshopping Kortrijk. Jest to drużyna sponsorowana przez właściciela sieci dużych domów towarowych — Franka Kerkhofa, trenowana przez naszego rodaka Jerzego Matlaka, z dwiema cudzoziemkami w składzie: Wiesławą Holocher i Czeszką Jiriną Kubistovą. Po półtoragodzinnej bardzo zaciętej walce wygrała Wisła 3:2 (15:8, 11:15, 15:5. 10:15, 15:9), losy meczu rozstrzygnęły się więc dopiero w tie-breaku! Tą zawodniczką, która zebrała najwięcej braw od bardzo obiektywnej, żywo reagującej publiczności była maleńka rozgrywająca Goodshopping Myriam Dooms.
 
-
 
-
Finał Wisła — Goodshoping stanowił ukoronowanie trwającego kilka godzin festiwalu siatkówki w Complexe Sportif, udziałem sześciu zespołów, prócz krakowianek wzięły nim udział Belgijki z Kortrijk i Charleroi, Francuzki z Lille oraz męskie ekipy: Lenik i Ternad.
 
-
 
-
Miłym zaskoczeniem była wspaniała atmosfera na trybunach, nieustanny doping kibiców. Kilku z nich zorganizowało nawet orkiestrę dętą z trąbkami, werblami i bębnem. Dali zresztą nie najgorszy koncert muzyczny. W przerwach wypełniała się natomiast po brzegi przytulna kawiarenka. Barmani serwowali tam nie tylko piwo, lecz także mocniejsze trunki, co nie miało jednak żadnego negatywnego wpływu na zachowanie widzów.
 
-
 
-
Podobnie było również w Kortrijk, gdzie siatkarki Wisły zmierzyły się w towarzyskim meczu z Saco Halle. zwyciężając 3:0 (15:7. 15:3, 15:4). Ale to spotkanie stanowiło zaledwie wstęp do wydarzenia dnia w hali „Lange Munte” — potyczki dwóch najlepszych drużyn Goodshopping i VC Temse. Takiej dramaturgii nie wymyśliłby najlepszy scenarzysta.. O sukcesie Goodshopping zadecydował tie -break, a V set zakończył się wynikiem 17:16! Podopieczne Jerzego Matlaka wyszły przy tym z dużych opresji, przegrały bowiem dwie pierwsze partie. W trzeciej, polski szkoleniowiec ściągnął z boiska Wiesławę Holocher oraz najlepszą atakującą Freję Deloddere i... zła passa została przełamana.
 
-
 
-
Na meczach i treningach siatkarki Wisły spędziły w Belgii dużo czasu, ale odbyły też autokarowa wycieczkę po Charleroi, podejmował ich burmistrz Kortrijk, baron Emmanuel de Bethume. Najwięcej troski o to, aby mile wspominały Belgię wykazała mieszkająca w tym kraju od 17 lat Helena Mikulec. Spełniała każdą prośbę, pomagała rozwiązywać różne problemy, wręcz matkowała zespołowi z Krakowa.
 
-
 
-
JERZY SASORSKI
 
-
 
-
 
[[Kategoria: Mecze Towarzyskie 1988/1989 (siatkówka kobiet)]]
[[Kategoria: Mecze Towarzyskie 1988/1989 (siatkówka kobiet)]]

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze I liga Puchar Polski Mecze Towarzyskie VII Memoriał W.Tumidajewicz i J. Moszczaka
Turniej o srebrną siatkę
Kadra Zarząd Statystyki Spis Sezonów

Spis treści

Mecze Towarzyskie

Spotkania rozegrane w 1988

Spotkania rozegrane w 1989r.

Międzynarodowe zawody w Rumuni
1989. Wisła Kraków - Dinamo Bukareszt 3:2
1989. Wisła Kraków - Dinamo Bukareszt 3:1
1989. Wisła Kraków - Dinamo Bukareszt 3:2

Międzynarodowe zawody w Belgii
1989. Wisła Kraków - Kortrijk 3:1
1989. Wisła Kraków - Kortrijk 3:0
1989. Wisła Kraków - Carleroi 3:1
1989. Wisła Kraków - Lille 3:0

Międzybrodzie, towarzysko
1989. Wisła Kraków - BKS Stal Bielsko 1:3
1989. Wisła Kraków - BKS Stal Bielsko 3:2
1989. Wisła Kraków - Kolejarz Katowice 3:2

Turniej w Sosnowcu
1989. Wisła Kraków - Płomień Sosnowiec 2:3
1989. Wisła Kraków - Kolejarz Katowice 3:0
1989. Wisła Kraków - BKS Stal Bielsko 0:3
1989. Wisła Kraków - ŁKS Łódź 3:2
1989. Wisła Kraków - Czarni Słupsk 1:3

Turniej w Łodzi

Prawdopodobnie rozegrany między 29.09 i 01.10.1989


1989. Wisła Kraków - ŁKS Łódź 1:3
1989. Wisła Kraków - Star Łódź 3:1
1989. Wisła Kraków - Kolejarz Katowice 3:2
1989. Wisła Kraków - Malczik ZSRR 3:2

Inne turnieje

Zweryfikować powyższe mecze z tymi odnotowanym w prasie...


Międzynarodowy turnieju w Brauweiler


Międzynarodowy turnieju z okazji 140-lecia VfL Hannover

Eliminacje:

Półfinał:

Finał:


Turniej w Charleroi

Towarzysko

w Kortrijk:

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1988, nr 162 (19/21 VIII) nr 12717

UDZIAŁEM w międzynarodowym turnieju z okazji 140-lecia VfL Hannover zakończą siatkarki Wisły swój kilkunastodniowy pobyt w Republice Federalnej Niemiec. Krakowianki zmierzą swe siły z reprezentacyjnymi zespołami Anglii i CSRS, drużyna­ mi Tungsram Budapeszt, Hermanas Vervik z Belgii, Provimi — DVO Rotterdam, Turk-Gucu Monachium oraz z gospodyniami imprezy. Dla najlepszych sponsor tych zawodów, obchodzący setną rocznicą istnienia browar Feldschlpeschen ufundował nie tylko okazały puchar, ale także nagrody pieniężne. O tym komu przypadną główne trofea zadecydują zmagania, do których dojdzie 27 i 28 sierpnia w naj­ większej hali Sportowej Hanoweru. znajdującej się obok dolnosaksońskiego stadionu.

Wcześniej, przez tydzień, ekipa „Białej gwiazdy” przebywać będzie w Brauweiler, koło Kolonii, gdzie przewidziano codzienne treningi i mecze kontrolne z miejscowymi zespołami oraz z reprezentacją CSRS.

Do RFN wyjechały wiślaczki bez Haliny Lewandowskiej.

Wskutek nacisków ze strony rodziców zmieni chyba barwy klubowe.