Mecze towarzyskie międzynarodowe 1933 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Doniesienia prasowe)
(Doniesienia prasowe)
Linia 375: Linia 375:
Tak wczesne ustalenie składu ma przedewszystkiem na celu pozwolić wyżej wymienionej reprezentacji na zgranie się. Wśród graczy tych zaledwie dwóch gra w klubie polskim Polonia Hautrage, reszta natomiast należy do A-klasowych belgijskich.
Tak wczesne ustalenie składu ma przedewszystkiem na celu pozwolić wyżej wymienionej reprezentacji na zgranie się. Wśród graczy tych zaledwie dwóch gra w klubie polskim Polonia Hautrage, reszta natomiast należy do A-klasowych belgijskich.
 +
===Prasa belgijska o spotkaniach z Wisły===
 +
„Ilustrowany Kuryer Codzienny”
 +
 +
1933, nr 123 (5 V)
 +
 +
 +
Prasa belgijska o spotkaniach z Wisły.
 +
 +
Z Brukseli donosi (Maj): Prasa belgijska pisze bez przerwy o spotkaniach z Wisłą, uznając charakter wyjątkowy tych meczów. Ostatnio, największy dziennik, wychodzący w Antwerpii „Le Matin”, zamieszcza artykuł swego naczelnego redaktora działu sportowego Maurice de Behaulta, który pisze nast.:
 +
 +
„Raz jeszcze dzięki doskonałej pracy wiceprezesa międzynarodowej federacji dziennikarzy sportowych p. J. Hauptmana, publiczność belgijska będzie mogła zobaczyć w Brukseli i Antwerpii jedną z najsłynniejszych drużyn polskich Wisłę z Krakowa. Wszyscy sportowcy polscy, których za pośrednictwem naszego przyjaciela p. J. Hauptmana Polska przysłała do Belgji, dostarczali nam najpiękniejsze widowiska sportowego.
 +
 +
Potem autor artykułu daje krótką historię Wisły, wymieniając, iż członkowie jej grali wielokrotnie w barwach państwowych, a środkowy napastnik Reyman był kapitanem drużyny reprezentacyjnej Pismo twierdzi, iż Wisła zahartowana w wielu spotkaniach z najlepszemi drużynami węgierskiemi. czeskiemi i austrjackiemi przedstawia niegorszą od nich klasę i po siada grę taką, jak najlepsze kluby środkowo-europejskie. Autor, zapowiadając, iż do tematu tego powróci jeszcze kilkakrotnie — kończy zapewnieniem, iż 20 maja w Antwerpji nie zabraknie na stadjonie Antwerpu nikogo, by ujrzeć piłkarzy krakowskich.
 +
 +
W podobny sposób piszą o spotkaniu a reprezentacją Belgji największe pisma co dzienne brukselskie.

Wersja z dnia 12:58, 14 lut 2017

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I liga Grupa Zachodnia, I liga Grupa Mistrzowska, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Turnieje, Rezerwa, Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Mecze międzynarodowe
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
TM 1933.04.18 dom DFC Praga 1:4 (0:3) Artur Woźniak 52’.
TM 1933.05.15 wyjazd Reprezentacja Emigracji Francuskiej 1:3 (1:2) Antoni Łyko.
TM 1933.05.17 wyjazd Diables Rouges 0:3 (0:1)
TM 1933.05.20 wyjazd FC Antwerp 1:5 (0:2) Artur Woźniak 50’?.
TM 1933.05.21 wyjazd Reprezentacja Emigracji Francuskiej 1:2 (0:1) Henryk Reyman II. poł.
TM 1933.05.24 wyjazd Racing Club de Paris 0:1 (0:1)


Spis treści

Doniesienia prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1933, nr 18 (18 I)

Sensacyjny wyjazd „Wisły” na tournée po zachodniej Europie.

Bruksela, 16 stycznia. (Haj). Brukselski korespondent I. K. C., p. Hauptman, zaproszony został do Belgijskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie „dyktator” piłkarstwa belgijskiego, p. Verdyck, oświadczył, iż przyjazd „Wisły” do Belgji należy uważać za definitywnie załatwiony i podał mu następujące daty spotkań: 17 maja w Brukseli mecz „Wisła”—Reprezentacja Belgji, 21 maja w Antwerpii „Wisła“—”Antwerp“ wicemistrz Belgji, dawna kilkoletnia mistrzowska drużyna.

Jednocześnie ustalone zostają daty spotkań „Wisły” we Francji. Mianowicie 13 maja spotkanie z drużyną francuską, 14 maja z reprezentacją polskiej emigracji we Francji, oraz 20 maja trzecie spotkanie we Francji, którego przeciwnik ze względu na kilka propozycyj nie został jeszcze definitywnie ustalony.

Po raz pierwszy w dziejach piłkarstwa polskiego, reprezentacja państwa zachodnio-europejskiego wy brała drużynę klubową polską za przeciwnika. Jeśli chodzi o Belgję, to zaszczyt ten jest tem większy, iż „Wisła” jest jednocześnie pierwszą drużyną amatorską na świecie”, z którą Belgowie się zmierzą. Dotychczas przeciwnikami klubowymi reprezentacji Belgji były jedynie najlepsze zawodowe kluby angielskie, czeskie, austriackie, czy węgierskie. Poraz pierwszy również w dziejach piłkarstwa polskiego będziemy grać przy świetle elektrycznem, bowiem mecz w Brukseli odbędzie się na największym stadionie kontynentu Heyzel w godzinach wieczornych. Nie mniej sensacyjnie zapowiada się mecz „Wisły” z „Antwerpem”, będącym mimo drugiego miejsca, nadal najlepszym zespołem piłkarstwa Belgji. Mecz w Antwerpji będzie miał miejsce na boisku „Antwerpu”, gdzie są rozgrywane mecze z Holandją. Jest to drugi co do wielkości stadjon w Belgi i zarazem jeden z największych stadjonów w Europie. Na emigracji Polski Związek Piłki Nożnej z okazji obchodu swego 10-lecia będzie miał możność dwu krotnego zmierzenia się z „Wisłą”. Emigracja nasza przedstawia bardzo silnego przeciwnika i część jej graczy grywa w najlepszych drużynach francuskich. Sprawdzianem klasy jej może być niedawno rozegrany mecz treningowy z zawodowcami węgierskimi Boeskay, przegrany przez emigrację po ciężkiej walce 2:3. Wynik ten był jednak lepszy, niż od tych, jakie pierwszorzędne drużyny francuskie osiągnęły z tą samą drużyną węgierską.

Na szczególne podkreślenie zasługuje tu stanowisko posła R. P. w Brukseli, p. T. Jackowskiego, który okazał całkowite zrozumienie co do wartości akcji propagandowej tych spotkań piłkarskich i korespondentowi naszemu udzielał na każdym kroku daleko idącej pomocy.

Bruksela, w marcu

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1933, nr 87 (28 III)


Rob 1933 pod znakiem Kontaktu sportu polskiego z Zachodem. (Własna korespondencja „II. Kur. Codz.),

Bruksela, w marcu.

Rzadko kiedy sezon sportowy był dla Polski tak ożywiony stosunkami z Zachodem Europy, jak to ma miejsce w tym ro ku. Piszemy to przedewszystkiem pod kątem widzenia dwóch najpopularniejszych sportów, a wiec piłki nożnej i lekkiej atletyki, które wszędzie zajmują miejsca „królewskie”.

Na przestrzeni niecałych trzech miesięcy (maja, czerwca i lipca) odbędzie się kilka meczów piłki nożnej i lekkoatletycznych w krajach, z któremi kontakt jest nam szczególnie bardzo drogi, Idzie tu mianowicie o Francję, Belgję i Holandję, a Wiec kraje, stojące pod względem kul tury w Europie najwyżej i kraje z nami zaprzyjaźnione.

Krokiem wypadowym będzie tu wyjazd „Wisły” do Francji i Belgji. Drużyna krakowska uda się przedewszystkiem do Pa ryża, gdzie w dniu 12 maja rozegra spotkanie z jedną z najsłynniejszych.i najlepszych drużyn francuskich — Racing Clubem.

Po tem spotkaniu, które się odbędzie w oczach całego Paryża, gracze krakowscy udadzą się do Billy-Montigny na mecz z reprezentacją emigracji polskiej we Francji.

Spotkanie to posiada dla nas nie mniejszą wagę od innych. Piłka nożna rozwija się wśród naszego wychodźtwa emigracyjnego w sposób naprawdę imponujący. P.Z. P. N. we Francji liczy około 50 polskich klubów, które rozgrywają swe mistrzostwa z niemniejszą ambicją i zaciętością, jak to się dzieje w Polsce. Reprezentacja P. Z. P. N. — według przypuszczeń — przedstawia klasę średniego zespołu ligowego i właśnie mecze z. „Wisłą“ będą tu pewnego rodzaju probierzem, który pozwoli wydać opinję o jej prawdziwej wartości.

Polski Związek Piłki Nożnej we Francji obchodzi w roku bieżącym X-lecie swego istnienia. To właśnie było bodźcem do organizacji meczów z drużyną krajową. Dziesięciolecie to będzie więc uroczyście święcone, a wizyta drużyny krajowej jest jednocześnie połączeniem w tym dniu sportu emigracyjnego z Macierzą. W tydzień później (21 maja) w Bruay nastąpi mecz rewanżowy między temi samemi zespołami.

Jeśli idzie o punkt kulminacyjny wyjazdu „Wisły” na Zachód, to będzie on miał miejsce w Brukseli na meczu z nieoficjalną reprezentacją Belgji „Diables Rouges”. Po raz pierwszy Belgijski Związek Piłki Nożnej wybrał dla spotkania ze swą reprezentacją drużynę amatorska, to podkreśla wagę tego meczu. Ponadto, jak się w ostatniej chwili dowiedzieliśmy, kroi Albert z przedstawionej mu listy meczów międzynarodowych w Belgji wybrał spotkanie z „Wisłą”, na którem będzie więc obecny. Władca Belgji raz do roku przy chodzi w Brukseli na. mecz piłki nożnej. Tym szczęśliwym właśnie meczem będzie „Wisła”—”Diables Rouges”. Do chwili obecnej król ograniczał swe wizyty tylko do meczów międzypaństwowych. Wybraniu więc spotkania, nie mającego charakteru oficjalnego, wywołało w Brukseli o 1brzymią sensację.

Ostatnim wreszcie meczem będzie spotkanie drużyny krakowskiej z „Antwerpem“, który od kilku lat zajmuję w mistrzostwach Belgji stale pierwsze lub drugie miejsce. Jako przedmecz będą miały miejsce zawody między reprezentacją polskiej emigracji w Belgji i drużyną rezerwową „Antwerpu”. W ten więc sposób tournee „Wisły” poruszy nietylko ośrodki piłkarskie zachodniej Europy przez mec z o z „Racingiem”, „Diables Rouges” i „Antwerpem”, lecz również całą emigracje polską we Francji i Belgji, których reprezen tacje staną trzykrotnie do walki.

W dwa tygodnie po meczach „Wisły“ przybędzie do Polski piłkarska reprezentacja Belgji na spotkania w Warszawie i Krakowie. Obok niej reprezentacja lekko atletyczna spotka się z Poznaniem i reprezentacją Polski. Te wielkie manifestacje sportu polsko-belgijskiego są bezsprzecznie największemi, jakie kiedykolwiek w Polsce zorganizowano. Musimy tu wziąć pod uwagę, iż popularność piłki nożnej i lekkoatletyki nie da się z niczem porów nać. Obydwa te sporty zdobyły sobie na zachodzie czołowe miejsce i one to przedewszystkiem emocjonują tłumy.

Cztery mecze polsko-belgijskie nabierają poza tem specjalnego znaczenia ze względu na jednoczesne zwołanie międzynarodowe go kongresu dziennikarzy sportowych w Warszawie. Jasnem jest, iż myślą przewodnią zjazdu dziennikarzy właśnie w dniach, kiedy mają miejsce mecze, była propaganda ich przez tych dziennikarzy w całej Europie. Po zainteresowaniu, jakiem cieszy się do chwili obecnej organizacja tego kongresu, sądzić można, iż powodzenie jego przejść może nawet oczekiwania organizatorów.


Ha jot.

Prasa belgijska o przyjeździe „Wisły“

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1933, nr 96 (6 IV)

Prasa belgijska o przyjeździe „Wisły“

Z Brukseli donosi (Haj): Pięćdziesiąt sześć belgijskich pism codziennych, wychodzących tu w języku francuskim i flamandzkim z największemi dziennika mi „Le sodr“ i „La derniere heure“, mającemi po ćwierć miljona nakładu, na czele, pisze o meczu „Wisły” z reprezentacją nieoficjalną Belgji, oraz z Antwerpem. Największe pismo codzienne sportowe „Les sports” p. t.: „Wspaniała drużyna polska przy bywa na tournee do Belgji”, podaje co następuje: „Dowiadujemy się, iż wielki turniej międzynarodowy piłki nożnej, jaki będzie miał miejsce w Brukseli z okazji meczu Europa zachodnia—Europa środkowa, zostanie poprzedzony meczami, które będziemy śledzić z niezwykłym zainteresowaniem.

Doskonała drużyna polska „Wisła” z Krakowa od będzie tournee po Belgji, spotykając na stadjonie Stulecia-Heydel drużynę reprezentacyjną Belgji „Diables Bouges”. W trzy dni później ten sam klub da replikę w Antwerpji F. C. Antwerpowi.

Spieszymy zaznaczyć, iż drużyna polska jest bardzo silna. Zdobyła ona kilkakrotnie mistrzostwo Polski, oraz liczy w swych szeregach graczy, którzy zahartowani zostali w spotkaniach międzypaństwowych. „Wisła”, mówiąc obrazowo, jest „zbiornikiem”, z którego kapitan związkowy czerpał zawsze elementy do reprezentacji.

Najlepszą referencją dla „Wisły” jest z całą pewnością ostania tabelka meczów oficjalnych reprezentacji polskiej — tu artykuł wymienia zwycięstwa Polski, jakie uzyskaliśmy w roku ubiegłym. Zaznaczyć należy — kończy artykuł — iż prawie wszystkie swe zwycięstwa uzyskała drużyna reprezentacyjna polska na terenie zagranicznym. Widzimy więc, do jak twardego meczu staje w dniu 17 maja reprezentacja Belgji, a Antwerpowi również zwracamy uwagę, by miał się na baczności”. Skład reprezentacji emigracji polskiej na mecz z Belgią.

Z Brukseli donosi (Haj): Z ramienia polskiego komitetu sportowego w Belgji p. Grzebyszak wyznaczył już w chwili obecnej przypuszczalny skład na mecz z reprezentacją Belgji „B” w dniu 17 maja w Brukseli.

W bramce grać będzie Wolniak (Polonia Hautrage), na obronie Pawlak Leon (Polonia Hautrage) i Skrabel Wilhelm (Union Quisvrain), na pomocy Mocnyk (F. C. Waterschei), Jelski Stefan (Union St. Gilloise), Malak (F. C. Binche); w ataku: Plewiński (Racing Club Perouvellez), Kubański (F. C. Waterschei), Przybyszewski Władysław (F. C. Albert-Elisabeth), Stanisław Regulski (Union Quievrain) i Feliks Weremblewski (Union Quievrain). Rezerwa: Regulski Feliks.

Tak wczesne ustalenie składu ma przedewszystkiem na celu pozwolić wyżej wymienionej reprezentacji na zgranie się. Wśród graczy tych zaledwie dwóch gra w klubie polskim Polonia Hautrage, reszta natomiast należy do A-klasowych belgijskich.

Prasa belgijska o spotkaniach z Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1933, nr 123 (5 V)


Prasa belgijska o spotkaniach z Wisły.

Z Brukseli donosi (Maj): Prasa belgijska pisze bez przerwy o spotkaniach z Wisłą, uznając charakter wyjątkowy tych meczów. Ostatnio, największy dziennik, wychodzący w Antwerpii „Le Matin”, zamieszcza artykuł swego naczelnego redaktora działu sportowego Maurice de Behaulta, który pisze nast.:

„Raz jeszcze dzięki doskonałej pracy wiceprezesa międzynarodowej federacji dziennikarzy sportowych p. J. Hauptmana, publiczność belgijska będzie mogła zobaczyć w Brukseli i Antwerpii jedną z najsłynniejszych drużyn polskich Wisłę z Krakowa. Wszyscy sportowcy polscy, których za pośrednictwem naszego przyjaciela p. J. Hauptmana Polska przysłała do Belgji, dostarczali nam najpiękniejsze widowiska sportowego.

Potem autor artykułu daje krótką historię Wisły, wymieniając, iż członkowie jej grali wielokrotnie w barwach państwowych, a środkowy napastnik Reyman był kapitanem drużyny reprezentacyjnej Pismo twierdzi, iż Wisła zahartowana w wielu spotkaniach z najlepszemi drużynami węgierskiemi. czeskiemi i austrjackiemi przedstawia niegorszą od nich klasę i po siada grę taką, jak najlepsze kluby środkowo-europejskie. Autor, zapowiadając, iż do tematu tego powróci jeszcze kilkakrotnie — kończy zapewnieniem, iż 20 maja w Antwerpji nie zabraknie na stadjonie Antwerpu nikogo, by ujrzeć piłkarzy krakowskich.

W podobny sposób piszą o spotkaniu a reprezentacją Belgji największe pisma co dzienne brukselskie.