Puchar UEFA 1981/1982 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Puchar UEFA
Interliga, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje, Rezerwy,
Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów
Puchar UEFA
rozgr. data gdzie przeciwnik wynik strzelcy
1981.09.16 wyjazd Malmö FF 0:2 (0:1)
1981.09.30 dom Malmö FF 1:3 (1:0) Zdzisław Kapka 5’.


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1981, nr 145 (27 VII) nr 10980

Co zwojują piłkarze „Białej gwiazdy”

PIŁKARSKI Puchar UEFA jest najmłodszym z trzech, klubowych turniejów naszego kontynentu, majowe pojedynki finałowe pomiędzy Ipswich Town i AZ 67 Alkmaarem zakończone rezultatami 3:0. 2:4 i tym samym zdobyciem trofeum przez Anglików zamknęły dziesięcioletni okres trwania tej imprezy. Rodowód Pucharu UEFA sięga jednak głębiej w przeszłość, wywodzi się bowiem z rozgrywanego wcześniej Pucharu Miast Targowych. Mimo iż w tych rozgrywkach występowały _niekiedy świetne drużyny. zainteresowanie nimi było mierne i dopiero gdy przed dziesięciu laty władze europejskiego futbolu wzięły je pod swoje skrzydła, ufundowały Puchar UEFA. rozgrywki nabrały rumieńców, znaczenia, stał się, oprócz Pucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów, trzecim bardzo liczącym się turniejem na naszym kontynencie.

W dziesięcioletniej historii zawodów brało w nich udział 287 zespołów z 31 krajów, poszczególne państwa, w zależności od poziomu futbolu, miały prawo desygnować do gry od jednego do czterech swoich przedstawicieli. Największe sukcesy święciły zespoły angielskie i zachodnioniemieckie. Anglicy czterokrotnie zdobywali Puchar. Niemcy — trzykrotnie, przy czym w rozgrywkach 1979/80 w półfinałach znalazły się wyłącznie zespoły Bundesligi, a. w finale Eintracht Frankfurt n. Menem wygrał rywalizację z Borussią Moenchengladbach przegrywając pierwszy, mecz 2:3 i wygrywając drugi — u siebie — 1:0.

Polskę w rozgrywkach pucharowych reprezentowało do tej pory 13 zespołów, w tym krakowska Wisła. W nadchodzącej edycji rozgrywek „Biała gwiazda” znów staje w szranki pucharowej rywalizacji i natrafia w pierwszej rundzie na Malmoe FF, zespół z którym przed trzema laty toczyła zaciętą rywalizację o awans do ćwierćfinałów w Pucharze Europy i przegrała tę walkę, mając na pociechę to, iż Szwedzi doszli aż do finału rozgrywek. Może tym razem krakowskim piłkarzom powiedzie się lepiej, mamy taką nadzieję