Sezon 1955 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

  • Kolejna zmiana pokoleń w Wiśle. Zawieszają buty na kołku: Mieczysław Szczurek, Zbigniew Jaskowski i Zdzisław Mordarski. Do pierwszej drużyny wchodzą Ryszard Budka i Adam Michel.
  • Luty/Marzec: Po 10-dniowym pobycie w Zakopanem, „gwardziści” w Jeleniej Górze szlifują swą formę na trzytygodniowym obozie kondycyjno-wypoczynkowym.
  • 1 maja 1955: Z okazji Święta Pracy rozegrano towarzyski mecz derbowy zakończony wysoką wygraną Cracovii.
  • 5 czerwca 1955: Popis skuteczności Wisły w lidze - 6:2 z Ruchem.
  • 17 lipca 1955: Wysoka porażka z Rudą Zvezdą Brno w meczu towarzyskim.
  • 10 września 1955: Uchwała Wojewódzkiego Zarządu ZS Gwardia. Wisła wraca do tradycyjnej nazwy. Literka G znika z koszulek piłkarzy. Gwardyjska centrala przyjęła to bardzo źle, co odbiło się na obchodach jubileuszowych 50-lecia Wisły.
  • W lidze duet trenerski Gracz-Skoraczyński i tylko 7. miejsce po porażkach w dwóch ostatnich meczach sezonu z Lechem i Ruchem.

Relacje prasowe

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1955

Wspomnienia

Jerzy Jurowicz

W okresie przerwy zimowej straciliśmy dalszych, przywiązanych do barw klubowych zawodników. Z gry zrezygnowali Mamoń i Kohut. Ten drugi był bez wątpienia największym w powojennym okresie talentem piłkarskim w kraju.

Rozgrywki 1955 roku zaczęliśmy więc w osłabionym składzie. Ze „starych” zawodników pozostali jeszcze w drużynie prócz mnie Szczurek, Mordarski i Dudek. Wisła grała ze zmiennym szczęściem. Do naszych sukcesów należało zdecydowanie zwycięstwo nad chorzowskim Ruchem, który wyjechał z Krakowa z bagażem 6-ciu bramek.

W tym to okresie na skutek decyzji GKKF wiele spośród kół sportowych powróciło do dawnych tradycyjnych nazw. Na szpaltach gazet i czasopism pojawiły się znów w tytułach: Garbarnia, Cracovia, Lechia… Wróciła do swej tradycyjnej nazwy również i krakowska Wisła.

Źródło: Jerzy Jurowicz, Pamiętniki