Sezon 1962/1963 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Prasa o Wiśle)
Aktualna wersja (06:19, 9 paź 2020) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Prasa o Wiśle)
 
(Nie pokazano 16 wersji pośrednich.)
Linia 25: Linia 25:
==Ważniejsze wydarzenia==
==Ważniejsze wydarzenia==
*Pierwszy sezon rozgrywany systemem jesień - wiosna.
*Pierwszy sezon rozgrywany systemem jesień - wiosna.
-
*26 sierpnia 1962: Mecz z Lechem w Krakowie - najwyższe zwycięstwo w sezonie [[1962.08.26 Wisła Kraków - Lech Poznań 4:0|4:0]].
+
*26. sierpnia 1962: Mecz z Lechem w Krakowie - najwyższe zwycięstwo w sezonie [[1962.08.26 Wisła Kraków - Lech Poznań 4:0|4:0]].
-
*12 września 1962: Wisła odpada z Pucharu Polski w 1/16 finału po wyjazdowej [[1962.12.09 Szombierki Bytom - Wisła Kraków 2:0|porażce z Szombierkami]].
+
*12. września 1962: Wisła odpada z Pucharu Polski w 1/16 finału po wyjazdowej [[1962.12.09 Szombierki Bytom - Wisła Kraków 2:0|porażce z Szombierkami]].
-
*17 marca 1963: Wisła ma nowego trenera z Czech – [[Karel Kolský|Karela Kolsky’ego]], który zastępuje [[Mieczysław Gracz|Mieczysława Gracza]].
+
*10.lutego 1963: Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji piłkarskiej TS Wisła.
-
*11 kwietnia 1963: Umiera legenda „Białej Gwiazdy” [[Henryk Reyman]].
+
*1. marca 1963: Piłkarze Wisły wyjechali na zgrupowanie kondycyjne do Kobyle Gródka.
-
*16 czerwca 1963: Wisła kończy sezon na 8. miejscu.
+
*17. marca 1963: Wisła ma nowego trenera z Czech – [[Karel Kolský|Karela Kolsky’ego]], który zastępuje [[Mieczysław Gracz|Mieczysława Gracza]].
 +
*11. kwietnia 1963: Umiera legenda „Białej Gwiazdy” [[Henryk Reyman]].
 +
*16. czerwca 1963: Wisła kończy sezon na 8. miejscu.
 +
 
==Prasa o Wiśle==
==Prasa o Wiśle==
-
*[[:Grafika:Tempo 1962-08-06.JPG|Przed sezonem]]
+
[[Artykuły prasowe. Piłka nożna 1962/1963]]
-
*[[:Grafika:Tempo 1963-01-07.JPG|Pierwsze treningi przed rundą wiosenną]]
+
-
*[[:Grafika:Tempo 1963-02-04.JPG|Przed rundą wiosenną]]
+
-
*Kolsky trenerem Wisły. [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=352 2]
+
-
*TS Wisła przed sezonem. [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=358 2]
+
-
*Kibice Wisły odśnieżają boiska. [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=372 2]
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1962, nr 300 (21 XII) nr 5425===
+
-
[[Grafika:Echo 1962-12-21.jpg‎|thumb|right|200 px]]‎‎‎‎
+
-
 
+
-
Jesienne boje obnażyły mankamenty „wiślaków“.
+
-
 
+
-
MAMY za sobą jesienną rundę rozgrywek piłkarskich. Zajmijmy się więc jedynym zespołem krakowskim w ekstraklasie — Wisłę.
+
-
 
+
-
Kilka wiosennych spotkań nastroiło niektórych sympatyków drużyny dość optymistycznie, ponieważ wiślacy zaczęli demonstrować dość poprawną formę, szczególnie w linii ataku. Ale sen o odnowie prysł szybko, kiedy jesieni ą zaczęli ponosić porażkę za porażką. Blok defensywny nie wytrzymując ciężaru walki przez pełne 90 min. zaczął „pękać”.
+
-
 
+
-
Tym bardziej, że Kawula na stoperze wykazał słabszą formę niż przed laty. Być może była to wina centralnego szkolenia, bowiem na zgrupowaniach kadry, zawodnika tego przestawiano na pozycje bocznego obrońcy, a może były i inne przyczyny. W efekcie nawet ta najlepsza linia drużyny spisała się jesienią słabo, chociaż zarówno Monica, Budka czy rezerwowy Rodak stanowili mocniejsze punkty.
+
-
 
+
-
LEŚNIAK I KARCZEWSKI.
+
-
 
+
-
Od czasu Jurowicza, Wisła nie posiada do dnia dzisiejszego bramkarza z prawdziwego zdarzenia. Obecnie dysponuje dwoma zawodnikami: Leśniakiem i Karczewskim, nie licząc b. juniora Dąbrosia, ale obydwaj nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Pierwszy będąc juniorem wykazywał nadzwyczajne uzdolnienia. Jego talent był powszechnie znany... Niestety, w miarę upływu czasu Leśniak popadał w manierę i nie bronił efektywnie, lecz efektownie. Piękne parady przysparzają mu splendoru, lecz nie ma meczu ligowego, aby podczas niego nie popełniał błędów.
+
-
 
+
-
Karczewski nie popełnia tych błędów co Leśniak. Wykazuje równiejszą formę, lecz jest mało ruchliwy, mniej sprawny od swego konkurenta, a jego „słaba strona” to niezadowalająca obrona dolnych strzałów. Tak więc i on nie jest zawodnikiem na jakiego czeka Wisła, a szczególnie jej liczni zwolennicy od szeregu lat.
+
-
 
+
-
POMOC TYLKO Z NAZWY.
+
-
 
+
-
Także linia pomocy gra słabiej, niż przed dwoma laty. Na pewno pewnego rodzaju przyczynkiem do tego były wybryki najlepszego zawodnika — Michela, którego klub musiał odsunąć od gry na przeciąg ostatnich miesięcy. W efekcie linię tę stanowili Zalman i Wójcik. Pierwszy reprezentuje typ zawodnika szybkiego, lecz bardziej ceniącego siłę niż technikę. (Kiedy korzysta się z napoi niegaszących zbytnio pragnienia, a przyprawiających o zawrót głowy. kondycja nie może być najsilniejszą bronią.) Wójcik jest natomiast zawodnikiem dość uniwersalnym (gra na wszystkich pozycjach) i trudno wymagać, aby spełniał rolę klasycznego pomocnika. Nic więc dziwnego, że pomoc w Wiśle jest tylko... z nazwy. Ostatnio wrócił po odbyciu służby wojskowej Warmus i mamy nadzieję, że stanowić będzie mocny punkt drużyny.
+
-
 
+
-
ATAK... ALE SERCA!.
+
-
 
+
-
Bez skutecznej gry pomocy każdy kwintet ofensywny ma utrudnione zadanie. A cóż dopiero wiślacki, który razi indolencją strzałową. Piątkę ofensywną tworzą zawodnicy słabi fizycznie, nie za szybcy i niezbyt wyszkoleni technicznie. Najlepszym z nich w przekroju jesiennych rozgrywek był najstarszy gracz.
+
-
 
+
-
— Machowski i to już mówi samo za siebie. Sykta nie spełnia nadziei i gra zbyt solowo, uważając, że „kadrowicz” ma do tego prawo.
+
-
 
+
-
Nic bardziej złudnego. Pozostali gracze: Śmiałek, Studnicki, Lach, Kmiecik, Horba, Pstruś i Gajewski także niczym się nie wyróżniali.
+
-
 
+
-
Śmiałek nie może odzyskać szybkości i zwrotności po pamiętnej kontuzji złamania nogi, Studnicki porusza się po murawie niemrawo, Lach nie posiada kondycji na pełny mecz, Kmiecik, Horba, Pstruś: grają dwa razy słabiej niż w; juniorach, a najbardziej z nich utalentowany — Gajewski nie wykazuje chęci do gry.
+
-
 
+
-
NIE BEZ WINY.
+
-
 
+
-
Za słabą postawę drużyny winę ponoszą sami zawodnicy, ale nie bez grzechu jest także kierownictwo. Zespół złożony nawet z nieutalentowanych zawodników winien robić bardziej widoczne postępy, niż jedenastka Wisły. Tymczasem zbyt często zmieniało się zestawienie ataku bez żadnych uzasadnień.
+
-
 
+
-
Także sprawa dopływu „świeżej krwi” do pierwszej jedenastki z drużyn młodszych stanęła w martwym punkcie. Z zastępu licznych juniorów w przeciągu ostatniego roku w pierwszej drużynie grał jeden tylko Pstruś i to dopiero przy końcu sezonu i bez pozytywnego efektu/Niewiele się także czyni wysiłków, aby pozyskać jakichś bardziej utalentowanych graczy z niższych klas, chociaż przepisy PZPN wyraźnie na to zezwalają.
+
-
 
+
-
W efekcie piłkarze Wisły — mimo tych czy innych pozytywów — nie spełnili pokładanych nadziei i wiosenne boje zastaną ich w trudnej sytuacji obrony przed spadkiem z ekstraklasy. Zarząd Towarzystwa musi więc poczynić wysiłki, aby sytuacja uległa radykalnej poprawie., J. FRANDOFERT.
+
-
 
+
[[Kategoria:Sezon 1962/1963 (piłka nożna)|- Sezon 1962/1963 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Sezon 1962/1963 (piłka nożna)|- Sezon 1962/1963 (piłka nożna)]]

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Rezerwy Juniorzy
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Ważniejsze wydarzenia

  • Pierwszy sezon rozgrywany systemem jesień - wiosna.
  • 26. sierpnia 1962: Mecz z Lechem w Krakowie - najwyższe zwycięstwo w sezonie 4:0.
  • 12. września 1962: Wisła odpada z Pucharu Polski w 1/16 finału po wyjazdowej porażce z Szombierkami.
  • 10.lutego 1963: Odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Sekcji piłkarskiej TS Wisła.
  • 1. marca 1963: Piłkarze Wisły wyjechali na zgrupowanie kondycyjne do Kobyle Gródka.
  • 17. marca 1963: Wisła ma nowego trenera z Czech – Karela Kolsky’ego, który zastępuje Mieczysława Gracza.
  • 11. kwietnia 1963: Umiera legenda „Białej Gwiazdy” Henryk Reyman.
  • 16. czerwca 1963: Wisła kończy sezon na 8. miejscu.

Prasa o Wiśle

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1962/1963