Sezon 1968/1969 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, I Liga, Puchar Polski, Puchar Intertoto Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Turnieje, Rezerwy, Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

 • 8. lipca: Piłkarze Wisły wznawiają treningi i przygotowują się min. do nadchodzącego sezonu ligowego na obozie kondycyjnym w Suchej Beskidzkiej (12-30 lipca).
 • 17. listopada 1968: Ostatni mecz Mieczysława Gracza na trenerskiej ławce Wisły.
 • 16 . stycznia 1969: Wznawiają treningi piłkarze Wisły.
 • 27. stycznia: Początek zgrupowaniu piłkarzy w Jeleniej Górze.
 • Luty: Piłkarze Wisły trenują nad Balatonem.
 • 9. marca 1969: Gyula Teleký debiutuje w roli nowego szkoleniowca Wisły w przegranym meczu z Zagłębiem Sosnowiec.
 • 22. marca 1969: Umiera Władysław Krupa, pomocnik Wisły.
 • 20. kwietnia 1969: Stadion Wisły gości reprezentację Polski. W obecności 40 tys. widzów. w eliminacyjnym meczu do MŚ "Biało-Czerwoni" gromią Luksemburg 8:1.
 • Sporo remisów i przeciętna gra Wisły w lidze.
 • 4. czerwca 1969: Debiut Antoniego Szymanowskiego w pierwszej drużynie w meczu z ROW (1:0).
 • 22. czerwca 1969: Porażka u siebie z Szombierkami w ostatnim meczu sezonu.
  • Wisła zajmuje 7. miejsce w lidze.
 • 28. czerwca -2 sierpnia 1969: W Pucharze Intertoto Wisła zajmuje I miejsce, pokonując Esbjerg BK, VSS Koszyce i Lierse SK.

Prasa o Wiśle


Piłkarze Wisły już 8 lipca br. wznawiają treningi. VI

Echo Krakowa. 1968, nr 152 (29 VI) nr 7111

PO DWUTYGODNIOWEJ przerwie, piłkarze Wisły już 8 lipca br. wznawiają treningi i będą się przygotowywać do nadchodzącego sezonu ligowego. Jak bowiem wiadomo pierwsze mecze w ekstraklasie odbędą się 11 sierpnia (II liga Startuje tydzień wcześniej).

Najpierw przez pierwszy tydzień wiślacy trenować będą w Krakowie a. następnie jadą do Suchej, gdzie pozostaną przez 3 tygodnie. Tam też rozegrają kilka kontrolnych spotkań po których ustalona zostanie drużyna, która — mamy nadzieję — lepiej się spisze w rozgrywkach mistrzowskich, niż w sezonie 1967/68.

Piłkarze Wisły przed sezonem

Echo Krakowa. 1968, nr 169 (19 VII) nr 7128


MINIONY sezon nie był zbyt pomyślny dla piłkarzy krakowskiej Wisły.

Pierwsza drużyna z wielkim trudem. utrzymała się w ekstraklasie, a zespół rezerwowy opuścił ligę okręgową.

Prezydium Zarządu GTS Wisła PRZEANALIZOWAŁO ostatnio działalność sekcji piłki nożnej Podjęto wiele wniosków mających usprawnić pracę w sekcji oraz powołano nowe kierownictwo. Opiekunem piłkarzy z ramienia zarządu został prezes GTS Wisła płk M. Nowak, a kierownikiem sekcji — płk H. Mąka. Utworzono 5-osobowy kapitanat, który będzie zatwierdzał proponowany przez trenera skład ligowej jedenastki.

Piłkarze Wisły przygotowują się do nadchodzącego sezonu na obozie szkoleniowym w Suchej Beskidzkiej (12—30 bm.). Podczas obozu wiślacy rozegrają kilką Spotkań sparringowych, a w dniach 26—27 bm. wezmą udział w międzynarodowym turnieju organizowanym przez Cracovię. Atmosfera na zgrupowaniu jest bardzo dobra.

Przede wszystkim nie odczuwa się stanu nerwowości, jaki towarzyszył piłkarzom Wisły w ich poczynaniach na boisku podczas ostatnich spotkań ligowych. Nit obozie nie przebywa Andrzej Sykta, który zwrócił się do klubu o zwolnienie.

Nowe kierownictwo sekcji piłkarskiej Wisły postanowiło położyć nacisk na odpowiednie szkolenie juniorów i trampkarzy. W tym celu. powiększy się kadrą trenerska i instruktorska. W zbliżającym się sezonie zadebiutują w Wiśle utalentowani juniorzy: Kmiecik i Obarzanowski.

Oddani klubowi działacze z sekcji piłki nożnej przystąpili energicznie do pracy. Wyniki na pewno nie przyjdą od razu.

W pierwszych meczach ligowych dużo zależy od sympatyków jedenastki z białą gwiazdą. Przypuszczamy, gorącym dopingiem dopomogą oni piłkarzom w walce, (kas)


JUŻ za kilka tygodni rozpoczną się rozgrywki piłkarskie I ligi

Echo Krakowa. 1968, nr 172 (24 VII) nr 7131

JUŻ za kilka tygodni rozpoczną się rozgrywki piłkarskie I ligi. Piłkarze przebywają na obozach letnich, gdzie zbierają siły do czekających ich zmagań w nadchodzącym sezonie. Drużyny Cracovii i Wisły będą mogły sprawdzić swoją formę już w bieżącym tygodniu. W dniach 26—27 bm. Cracovia organizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości turniej piłkarski, w którym obok Cracovii i Wisły wezmą udział: już I-ligowy zespół Zagłębia Wałbrzych oraz drużyna NRD — BSG Stahl Eisenhuttenstadt.

A oto program rozgrywek: PIĄTEK 26 BM. godz. 16 Wisła—Zagłębie, godz. 17,45 Cracovia—BSG Stahl, SOBOTA 27 BM. godz. 16 Zagłębie—BSG Stahl, godz. 17,45 Cracovia—Wisła. Przedsprzedaż biletów prowadzą: Orbis, Rynek Główny, Filmotechnika, ul. Mikołajska, sekretariat Cracovii, ul. Manifestu Lipcowego.


Przed sezonem

Echo Krakowa. 1968, nr 177 (30 VII) nr 7136

WSZYSCY doskonale zdają sobie sprawę, że piłkarze WISŁY tylko nadzwyczajnym zbiegiem okoliczności uratowali się przed spadkiem do II ligi. Toteż w czasie przerwy letniej prezydium klubu szczegółowo przeanalizowało pracę sekcji piłkarskiej, wyciągając odpowiednie wnioski. Postanowiono bazować ha własnych wychowankach, rokujących najlepsze wyniki na przyszłość oraz oprzeć pracę sekcji na szerokim, ofiarnym aktywie działaczy. Akcją szkoleniową objęto ogółem 200 piłkarzy, także juniorów i trampkarzy. Zajęcia prowadzi w klubie 3 trenerów I 2 instruktorów, niektórzy spośród absolwentów WSWF.

Jeśli chodzi o zmiany w ligowym zespole, to podania o zwolnienia wnieśli: Sykta, Gach i Pietraszewski, którzy oczywiście nie brali udziału w przygotowaniach do rozgrywek. Do pierwszej drużyny wskoczą natomiast młodzi wychowankowie klubu,: Krawczyk, Liszka i Obarzanowski. Zwłaszcza ten ostatni rokuje duże nadzieje, o ile będzie usilnie nad sobą pracował i od ewentualnych sukcesów nie dostanie „zawrotów głowy”. Grać będzie także Kmiecik, który zaprezentował się już w kilku meczach sparringowych. — Pocieszającym objawem jest fakt, że starsi zawodnicy rozumiejąc obecną sytuacje starają się pomóc, młodszym kolegom w zaaklimatyzowaniu się w pierwszej drużynie — mówi trener Mieczysław Gracz, opiekujący się nadal ligowcami Wisły. Atmosfera w zespole dobra, a to przecież jest jeden z podstawowych warunków do osiągnięcia sukcesów.

20-osobowa kadra piłkarzy Wisły przebywa od 14 lipca na zgrupowaniu w Suchej Beskidzkiej, rozgrywając mecze sparingowe z Unią Tarnów 0:0, Ruchem Radzionków 3:0, Budowlanymi Tarnawa 7:0. (Przed wyjazdem krakowianie pokonali w Stalowej Woli miejscowa Stal 2:1.) Wiślacy brali również udział w turnieju krakowskim zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości, wygrywając z Zagłębiem Wałbrzych 2:0 oraz z Cracovią 2:1. Ze zgrupowania wracają 31 lipca i przed rozpoczęciem mistrzowskich rozgrywek zamierzają jeszcze rozegrać jakieś kontrolne spotkanie.

Jak informuje nas trener M. Gracz, na obozie przerabiano ćwiczenia techniczno-taktyczne, mające na celu zmianę dotychczasowego, przestarzałego systemu gry na bardziej nowoczesny. Prowadzone były także indywidualne treningi strzałowe.

— Warunki zgrupowania były b. dobre — informuje kierownik drużyny mjr B. Michaliszyn.

— Oprócz zajęć czysto piłkarskich przeprowadzone zostały pogadanki, na tematy zdrowotne, wychowawcze jak również dotyczące przepisów gry w piłkę nożną. Nie chcemy już dopuścić do takiej „podbramkowej” sytuacji jaka zaistniała w ubiegłym sezonie i chyba nie zawiedziemy naszych. sympatyków.


W PIĄTEK 16 I wznawiają treningi piłkarze Wisły

Echo Krakowa. 1969, nr 6 (8 I) nr 6965

W PIĄTEK 16 bm. po krótkim odpoczynku, wznawiają treningi piłkarze Wisły, którzy chcą jak najlepiej przygotować się do zbliżającego się sezonu. Dodajmy, że w rundzie wiosennej czeka ich trudne zadanie utrzymania w tabeli czołowej pozycji.

Przez pierwsze dwa tygodnie drużyna pod kierunkiem trenera M. Gracza ćwiczyć będzie w li ZOMO przy ul. Mogilskiej oraz w terenie. 27 bm. rozpocznie się drugi etap zajęć na zgrupowaniu w Jeleniej Górze.

Po powrocie do Krakowa wiślacy spakują walizki i wyjadą do Gruzji, bądź na Bałkany, aby We wczesnowiosennych warunkach trenować 1 rozegrać kilka spotkań sparringowych z zagranicznymi zespołami. Będzie to najważniejszy etap przygotowań do sezonu, chociaż po powrocie do kraju planuje się jeszcze zakontraktowanie 2—3 spotkań z ligowymi drużynami. Kierownictwo sekcji uważa bowiem, że przed pierwszym meczem mistrzowskim z Zagłębiem w Sosnowcu jedenastka musi mieć rozegranych co najmniej 6—7 spotkań.


Piłkarze Wisły trenują nad Balatonem

Echo Krakowa. 1969, nr 41 (17/18 II) nr 7000


Po POWROCIE ZE ZGRUPOWANIA W OŚRODKU „GWARDII” W JELENIEJ GÓRZE, PIŁKARZE WISŁY PRZEPAKOWALI W KRAKOWIE TYLKO WALIZKI I UDALI SIĘ W PODROŻ NA WĘGRY. OD PONIEDZIAŁKU ROZPOCZĘLI 10-DNIOWY OBOZ KONDYCYJNY NAD BALATONEM W MIEJSCOWOŚCI — BALATONFURED.

— Co robiliście w Jeleniej Górze? — pytamy kierownika drużyny mjr B. Michaliszyna i trenera — M. Gracza.

— Przygotowywaliśmy zespół pod względem kondycyjnym. W trakcie pobytu rozegraliśmy również trzy mecze kontrolne. Zawodnicy solidnie trenowali i tylko Hausner chorował. Jednak, dopiero pobyt na Węgrzech poświęcimy na szlifowanie formy i przy gotowanie drużyny do występów w wiosennej serii rozgrywek mistrzowskich.

— Jaki jest plan pobytu nad Balatonem? — Będziemy forsownie trenować i rozegramy cztery mecze, które pozwolą na rozeznanie się w naszych możliwościach i na wytypowanie najlepszej jedenastki na mecz mistrzowski w Sosnowcu z Zagłębiem (9 marca br.).

— Kiedy wracacie do Krakowa? — 1 marca, tak abyśmy zdołali jeszcze rozegrać jeden mecz towarzyski z Hutnikiem z Nowej Huty. Życzymy wiślakom jak najlepszych warunków i odpowiedniego przygotowania się do sezonu, w którym stoi przed nimi trudne zadanie obrony czołowej pozycji w ekstraklasie.


Utrzymanie czołowej pozycji w I lidze hasłem piłkarzy Wisły

Echo Krakowa. 1969, nr 54 (5 III) nr 7319


WCZORAJ odbyło się walne zebranie sprawozdawcze sekcji piłkarskiej GTS Wisła, w którym wzięli udział m. in. przew. WKKFiT — mgr Cz. Stawarz oraz prezes Towarzystwa — płk M. Nowak.

Po powitaniu zebranych przez kierownika sekcji piłkarskiej — płk mgr H. Mąkę sprawozdanie z działalności sekcji złożył kpt. mgr L.

Snopkowski. W okresie sprawozdawczym drużyna piłkarska zdobyła Puchar Polski (1966/67 r.) a aktualnie zajmuje 4 miejsce w I lidze. Szczególnie w ostatnim okresie praca w sekcji postępowała prawidłowo i zanotowano wiele sukcesów organizacyjnych. Także coraz szybciej rosną szeregi utalentowanej młodzieży, czego dowodem jest 5 wiślaków w reprezentacji Polski juniorów: Obarzanowski, Kmiecik, Sikorski, Szymanowski i Fliśnik.

O sytuacji w pierwszym zespole przed rozpoczęciem wiosennej rundy rozgrywek mówił mjr B. Michaliszyn. Podkreślił ambitną pracę zawodników na zgrupowaniach w Jeleniej Górze i nad Balatonem oraz przypomniał osiągnięte wyniki w meczach sparringowych.

Piłkarzom serdeczne życzenia dalszych sukcesów w imieniu obydwu komitetów KFiT złożył mgr Cz. Stawiarz, który również na ręce płk M. Nowaka i płk H.

Mąki przekazał honorowe proporczyki WKKFiT.

W dyskusji mówcy apelowali do zawodników o jak najlepszą postawę na boisku, a w uchwałach uwzględniono najpilniejsze sprawy związane z podniesieniem poziomu piłkarstwa GTS Wisła. Podczas zebrania przedstawiono nowego trenera — J. Teleky ego a M. Graczowi serdecznie podziękowano za dotychczasową pracę. Będzie on zresztą nadal pracował w klubie.


Umiarkowany optymizm

Echo Krakowa. 1969, nr 56 (7 III) nr 7321


W PRZEDEDNIU wznowienia wiosennych rozgrywek zadaliśmy 4 pytania kierownikowi sekcji piłkarskiej GTS Wisła — płk mgr Hieronimowi Mące: — Jak przygotowali się wiślacy do rozgrywek? — Chyba dobrze. Szczyt formy winni uzyskać w trakcie trwania ligowych bojów.

— Jaką lokatę zajmiecie po wiosennej rundzie? — Trudno powiedzieć.

Chcemy utrzymać się w pierwszej piątce, aby móc grać w Intertoto.

— Jaki wynik przewiduje Pan w Sosnowcu? — Zagłębie też będzie chciało wygrać. Liczę na remis.

— Czego obiecuje sobie Pan po rozgrywkach? — Ambitnej i skutecznej gry pupilów oraz kulturalnego dopingu od naszych sympatyków.


Mówi prezes KOZPN mgr B. Pirożyński: — NALEŻAŁOBY życzyć Wiśle, aby utrzymała dotychczasową wysoką lokatę. Chciałbym także, aby w tym roku przynajmniej jedna drużyna krakowska uzyskała awans do ekstraklasy. I jeszcze kilka słów o spartakiadzie. Biorą w niej udział dwie nasze reprezentacje: województwa i miasta. Byłoby przyjemnie, gdyby obydwie znalazły się w finale, na co mają realne szanse

Na inaugurację wiosennej rundy Wisła gra w Sosnowcu

W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ PIŁKARZE EKSTRAKLASY ROZPOCZYNAJĄ DRUGĄ RUNDĘ ROZGRYWEK O MISTRZOSTWO I LIGI. NIEOMYLNY ZNAK, ŻE ZIMA MA SIĘ KU KOŃCOWI A WIOSNA KALENDARZOWA ZBLIŻA SIĘ SZYBKIMI KROKAMI.

W inauguracyjnym meczu krakowska Wisła wystąpi w Sosnowcu, gdzie grać będzie z Zagłębiem. Ambicją wiślaków jest utrzymanie dotychczasowej 4 pozycji w ligowej tabeli, co nie jest zadaniem łatwym. Chcąc je zrealizować trzeba od początku rozgrywek nie tracić punktów nawet w meczach wyjazdowych.

Ponadto od pomyślnego startu zależy między innymi dobre samopoczucie drużyny w następnych spotkaniach.

Piłkarze Wisły niezwykle starannie przygotowali się do sezonu najpierw na zgrupowaniu w Jeleniej Górze a następnie nad Balatonem pod kierunkiem nowego trenera węgierskiego — J. Teleky ego. Rozegrali kilka spotkań sparringowych, uzyskując zadowalające wyniki, m. in. pokonali w towarzyskim meczu drugoligowego Hutnika 3:0.

Ale i Zagłębie zapowiada nieustępliwą walkę.

Wprawdzie zajmuje na półmetku 9 pozycję, lecz jak twierdzą wtajemniczeni drużyna jest w dobrej formie i do meczu z wiślakami wystąpi w swym najsilniejszym składzie.

W jesiennej rundzie Wisła wygrała na swym boisku z sosnowiczanami 1:0, zdobywając bramkę ze strzału Sputy. Uwzględniając teraz obce boisko kibice krakowscy przyjęliby zapewne z zadowoleniem wynik remisowy


Mecz piłkarski oldboyów pomiędzy Cracovią i Wisłą. 22 V

Echo Krakowa. 1969, nr 118 (21 V) nr 7383

JUTRO (w czwartek 22 bm.) na boisku piłkarskim Cracovii przy al. Puszkina rozegrany zostanie mecz piłkarski oldboyów pomiędzy Cracovią i Wisłą.

Początek o godz. 17.30


Dobry mecz oldboyów

Echo Krakowa. 1969, nr 120 (23 V) nr 7385


Kilkuset widzów obserwowało wczoraj spotkanie piłkarskie oldboyów Cracovii i Wisły. Starsi panowie szczególnie w pierwszej części gry, kiedy to mieli jeszcze spory zapas sił, zademonstrowali szereg pięknych i pomysłowych akcji, znakomitą orientację i dobre strzały na bramkę. Kibice z łezką w oku patrzyli na boisko wzdychając do tych czasów, kiedy dzięki m. in. Jurewiczowi, Rybickiemu, Parpanowi, Graczowi, Mordarskiemu, Kohutowi, Jabłońskim i Różankowskim. Cracovia i Wisła brylowały w polskim footballu. Mecz wczorajszy wygrała Wisła 4:0 (3:0), zdobywając bramki ze strzałów Machowskiego 3 i Gracza.