Sezon 1986/1987 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Echo Krakowa. 1986, nr 148 (1/3 VIII) nr 12194)
Aktualna wersja (11:54, 11 paź 2020) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Prasa)
 
(Nie pokazano 13 wersji pośrednich.)
Linia 33: Linia 33:
==Prasa==
==Prasa==
-
*„Dziennik Polski” nr 137. Cygan trenerem Wisły od 1 lipca.
+
[[Artykuły prasowe. Piłka nożna 1986/1987]]
-
*„Dziennik Polski” nr 144. Cygan i Wisła przed sezonem.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 165. Piłkarze przed sezonem.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 181. Piłkarze przed sezonem rozegrali 8 sparingów.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 206 i 207. 5.09. Old boye. Wisła - HSV Hamm 1:1.
+
-
1987
+
-
*„Dziennik Polski” nr 51. Wywiad z S. Cygenem i wyniki sparingów.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 148. Zajda i Strojek w szerokiej kadrze reprezentacji Polski.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 150. Brożyniak trenerem Wisły.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 151, 152, 153. KOZPN bada sprawę „dziwnego” meczu rezerw Wisły z Dalinem 2:3.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 158. Ruchy transferowe w Wiśle.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 160. Losy Kmiecika, Jałochy i Wróbla.
+
-
*„Dziennik Polski” nr 166. Musiał drugim trenerem.
+
-
 
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1986, nr 148 (1/3 VIII) nr 12194===
+
-
 
+
-
To już drugi, kolejny sezon, gdy krakowskie piłkarstwo nie ma swojego przedstawiciela w ekstraklasie. Nie udał się powrót do I ligi Wiśle, bez przekonania i wiary w sukces walczył o awans Hutnik, który przynajmniej potencjalnie ma obecnie największe możliwości, by reprezentować nasze miasto na najwyższym szczeblu rozgrywek.
+
-
 
+
-
Mszczą się błędy przeszłości.
+
-
 
+
-
Krótkowzroczna polityka kadrowa działaczy, niczym nieuzasadniona wiara w umiejętności zawodników.
+
-
 
+
-
Marna to satysfakcja, że właśnie z podwawelskiego grodu wywodzi się wielu czołowych pierwszoligowych graczy. Co nam z tego, że Jan Karaś, Kazimierz Putek. Andrzej Iwan. Krzysztof Budka, Marek Podsiadło czy Piotr Nazimek będą strzelać bramki dla Legii, Widzewa. Górnika? Partykularne interesy poszczególnych krakowskich klubów, niechęć do współpracy i wzajemnej pomocy, zawiść i zazdrość sprawiły, że nie mamy obecnie okazji do oglądania na naszych stadionach najlepszych polskich drużyn. Jak tak dalej pójdzie, to niebawem i II liga stanie się marzeniem. Przecież Wisłę i Hutnika u progu sezonu znów opuściło kilku piłkarzy. Jedni, jak Michał Wróbel i Jan Jałocha postanowili zakończyć sportową karierę w zagranicznych klubach, inni, ni. in. wspomniany Kazimierz Putek i Bogdan Szczecina poszukali nowych pracodawców.
+
-
 
+
-
A ich następców nie widać.
+
-
 
+
-
Gdzie podziali się utalentowani juniorzy? Nie tak dawno młodzi wiślacy, a w ubiegłym roku hutnicy sięgali po najwyższe laury w kraju. Było o nich głośno, wiązano z nimi nadzieje. Tymczasem zaledwie 2 czy 3 zostało poddanych próbom w ligowych drużynach seniorów.
+
-
 
+
-
Kiedyś, gdy rywalizacja o miejsce w zespole była znacznie ostrzejsza, Antoni Szymanowski, Adam Musiał, Kazimierz Kmiecik, Zdzisław Kapka, Janusz Sroka, żeby ograniczyć się li tylko do krakowskiego podwórka, debiutowali w wieku 18—19 lat.
+
-
 
+
-
Każdy z nich, na swój sposób, zrobił w futbolu karierę. Dziś, przy mierniejszym poziomie młodzież z trudem dostaje szansę.
+
-
 
+
-
Dlaczego? Problem jest na pewno złożony, ale uważamy, że w krakowskich drużynach za dużo jest obecnie wyrwigroszów, takich szukających szczęścia próbujących się zaczepić na rok, góra — dwa. Powstają układy, a wyników jak nie było, tak nie ma.
+
-
 
+
-
Działacze Wisły zmuszeni różnymi okolicznościami, pozbyli się wielu zawodników. Do klubowej kasy wpłynęło kilkadziesiąt milionów, które zostały roztrwonione na nieudane, transfery.
+
-
 
+
-
Nikt, nie wpadł niestety, na pomysł, by zamiast odstępować reprezentacyjnych piłkarzy za gotówkę, zażądać od kontrahentów korzystnej dla siebie wymiany. Czy za A. Iwana nie mogli przyjść z Górnika Zabrze napastnicy Ryszard Cyroń i Marek Czakon? To byłby, naszym zdaniem, interes. Ale wiślacy woleli pieniądze i tym sposobem zostali bez linii ataku.
+
-
 
+
-
Podobne błędy popełniono w Hutniku, z którego odeszli Jan Karaś i Kazimierz Putek. Nieudolność, zła wola, a może coś jeszcze...
+
-
 
+
-
 
+
-
===Echo Krakowa. 1986, nr 153 (8/10 VIII) nr 12199===
+
-
 
+
-
KRAKOWSCY sympatycy piłki nożnej, pozbawieni możliwości oglądania spotkań ekstraklasy, muszą z konieczności pasjonować się rozgrywkami II ligi. Na tym szczeblu rywalizacji reprezentują nasze miasto dwie drużyny Wisła i Hutnik. W minionym sezonie uplasowały się w czołówce, ale przegrały walkę o I ligę z bytomską Polonią. Czy ponowią starania o awans? Zapewne tak, trzeba jednak pamiętać, że w obu zespołach zaszły dość poważne zmiany.
+
-
 
+
-
Z Wisły odeszli. m. in. Jan Jałocha, Michał Wróbel (obaj wyjechali do RFN) oraz Janusz Nawrocki (do GKS Katowice), w ich miejsca pozyskano tylko 2 graczy: Tomasza Deruckiego z Zawiszy Bydgoszcz i Dariusza Wojtowicza z Lechii Gdańsk. Trwają jeszcze pertraktacje z Igloopolem Dębica w sprawie transferu napastnika Zdzisława Strojka, ale jest pewne, że w najbliższych meczach nie wystąpi ten zawodnik w koszulce z „Białą gwiazdą”. Mimo wszystko, wiślaków wymienia się w gronie faworytów grupy II, obok sosnowieckiego Zagłębia.
+
-
 
+
-
Wakacyjne przygotowania Wisły i Hutnika były krótkie, 2-tygodniowe zgrupowania, kilka sparringów i występy w Pucharze Polski nie mogły, siłą rzeczy, pozwolić na osiągnięcie najwyższej formy u progu sezonu.. Dlatego nie spodziewamy się rewelacji w inauguracyjnych pojedynkach, liczymy jednak, że zarówno wiślacy jak i hutnicy zdobędą pierwsze punkty. W II lidze obowiązuje również nowy regulamin: 3 pkt za zwycięstwo różnicą 3 goli, minus 1 za porażkę w takich rozmiarach, co najmniej dwa zespoły wywalczą awans, więcej drużyn będzie zaangażowanych w rywalizację o utrzymanie się wśród drugoligowców
+
-
 
+
-
 
+
[[Kategoria:Sezon 1986/1987 (piłka nożna)|- Sezon 1986/1987 (piłka nożna)]]
[[Kategoria:Sezon 1986/1987 (piłka nożna)|- Sezon 1986/1987 (piłka nożna)]]

Aktualna wersja

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Puchar Polski, Herbowa Tarcza Krakowa Mecze towarzyskie międzynarodowe,
Mecze towarzyskie i sparingi, Rezerwy Juniorzy i trampkarze Turnieje halowe
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Ważniejsze wydarzenia

  • Trener Stanisław Cygan zastępuje Lucjana Franczaka na ławce trenerskiej, ale wyniki ma jeszcze gorsze. Wisła gra w II. lidze tylko nieco lepiej niż przeciętnie.
  • 8.02. Wisła wygrywa z Cracovią w meczu o Herbową Tarczę Miasta Krakowa 1:0.
  • Rozgrywki drugoligowe kończy tylko na 4. miejscu.
  • Jedyny jaśniejszy punkt w sezonie. Kolejne awanse w rozgrywkach o PP.
  • 18.03. Wyeliminowanie Legii w rzutach karnych.
  • 27.03. Umiera Kazimierz Sołtysik, napastnik Wisły.
  • 1.06/17.06. W półfinale PP w dwumeczu lepszy okazuje się jednak Śląsk Wrocław (0:1; 1:1). Rewanżowy mecz ze Śląskiem jest 100. potyczką Wisły w rozgrywkach PP.
  • W I. drużynie debiutują Marcin Jałocha i Zdzisław Strojek. Z klubem żegna się Zdzisław Kapka.

Prasa

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1986/1987