Zapasy

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
 +
==Historia==
Zapasy uprawiane były w Wiśle od 1922 roku w ramach sekcji [[Ciężkoatletyka|ciężkiej atletyki]] (razem z podnoszeniem ciężarów). Sekcja została zlikwidowana w latach 50-tych.
Zapasy uprawiane były w Wiśle od 1922 roku w ramach sekcji [[Ciężkoatletyka|ciężkiej atletyki]] (razem z podnoszeniem ciężarów). Sekcja została zlikwidowana w latach 50-tych.
-
2 lipca 2012 roku Zarząd TS Wisła Kraków poinformował o powołaniu do życia samodzielnej sekcji zapaśniczej.
+
2 lipca 2012 roku Zarząd TS Wisła Kraków poinformował o powołaniu do życia samodzielnej sekcji zapaśniczej. Na początku września 2012 odbył się pierwszy trening. To historyczne wydarzenie zostało uwiecznione na filmie.
-
==Zapasy trzynastą sekcją TS Wisła==
+
[http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8xB1aEtEBdk Pierwszy trening zapaśników Wisły (video) >>]
-
Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków jest bogatsze o kolejną sekcję. 2 lipca 2012 roku Zarząd klubu powołał do życia sekcję zapaśniczą.
+
==Sztab kierowniczy i trenerski==
 +
*[[Piotr Budzyn]] – koordynator sekcji
 +
*[[Piotr Kowalski]]
 +
*[[Marcin Kożuch]]
-
Nowopowstała sekcja będzie w pełni samofinansująca, a utworzona została przez byłych zawodników Bieżanowianki Kraków. Plany zapaśników są bardzo ambitne, z nawiązaniem do wspaniałych wiślackich tradycji w tej dyscyplinie sportu włącznie. Warto bowiem podkreślić, że sekcja zapaśnicza, jako część składowa sekcji ciężkiej atletyki (oprócz zapasów w jej skład wchodziło także podnoszenie ciężarów) powstała w naszym klubie chronologicznie jako trzecia. Miało to miejsce w czerwcu 1922 roku.
+
==Sezon po sezonie==
 +
[[Zapasy 2012|2012]]
-
Przed wybuchem II Wojny Światowej wiślaccy zapaśnicy święcili triumfy zarówno na matach krajowych jak i zagranicznych. Pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył dla Wisły w roku 1927 Aleksander Jaworski. Największe sukcesy stały się udziałem Władysława Bajorka, który w kategoriach średniej i półciężkiej aż 8 razy był najlepszym zapaśnikiem w naszym kraju. Ten wybitny sportowiec Białej Gwiazdy był w tamtych czasach nazywany "Najsilniejszym człowiekiem Wisły". I z całą pewnością tak było, choć można pokusić się o stwierdzenie, że w roku 1931 był także jednym z najsilniejszych ludzi w Europie. Podczas czempionatu Starego Kontynentu w Pradze zajął bowiem 4. miejsce, wygrywając w zawodach trzy pojedynki.
+
==Docelowe grupy treningowe==
 +
*'''Początkujące Dzieci i Młodzież''' - zapisy od 10-tego roku życia, w uzasadnionych przypadkach za zgodą i odpowiedzialnością rodziców istnieje możliwość udziału w treningach również młodszych dzieci. Program treningowy najmłodszej grupy będzie bazował na grach i zabawach z podstawowymi elementami technik zapaśniczych, elementami gimnastycznymi i ogólnorozwojowymi.
 +
*'''Grupa Zawodnicza (zaawansowana)''' - dzieci i młodzież powyżej 12 tego roku życia, młodzicy, kadeci i juniorzy, również seniorzy. Program treningowy grupy zaawansowanej ukierunkowany jest na specjalistyczne treningi techniczne i siłowe. Ma na celu przygotowanie zawodników do udziału w zgrupowaniach i zawodach zapaśniczych. Jest to najbardziej zaawansowana grupa treningowa, jej zawodnicy poddawani będą dużemu obciążeniu treningowemu. Zawodnicy tej grupy charakteryzują się dużą sprawnością i wydolnością organizmu, dużą siłą i świetnymi umiejętnościami technicznymi.
 +
*'''Dorośli (Grupa Amatorska)''' - Grupa przewidziana dla osób powyżej 20 roku życia, które są zainteresowane poznaniem technik zapaśniczych. Uczestnikami treningów będą również zaawansowani zawodnicy trenujący inne dyscypliny sportowe (w tym sporty walki) oraz byli zapaśnicy pragnący powrócić do dawnej formy sportowej. Program treningowy grupy będzie dostosowywany na bieżąco do potrzeb i celów uczestników.
-
Mocno wierzymy w to, że nasi zapaśnicy pójdą śladami swoich wspaniałych poprzedników.
+
'''Źródło:''' [http://www.tswisla.pl/zapasy '''tswisla.pl''']<br>
-
 
+
-
Więcej na temat historii wiślackich zapasów można dowiedzieć się z Internetowej Encyklopedii Wisły Kraków.
+
-
 
+
-
źródło: tswisla.pl
+

Wersja z dnia 08:59, 8 wrz 2012

Spis treści

Historia

Zapasy uprawiane były w Wiśle od 1922 roku w ramach sekcji ciężkiej atletyki (razem z podnoszeniem ciężarów). Sekcja została zlikwidowana w latach 50-tych.

2 lipca 2012 roku Zarząd TS Wisła Kraków poinformował o powołaniu do życia samodzielnej sekcji zapaśniczej. Na początku września 2012 odbył się pierwszy trening. To historyczne wydarzenie zostało uwiecznione na filmie.

Pierwszy trening zapaśników Wisły (video) >>

Sztab kierowniczy i trenerski

Sezon po sezonie

2012

Docelowe grupy treningowe

  • Początkujące Dzieci i Młodzież - zapisy od 10-tego roku życia, w uzasadnionych przypadkach za zgodą i odpowiedzialnością rodziców istnieje możliwość udziału w treningach również młodszych dzieci. Program treningowy najmłodszej grupy będzie bazował na grach i zabawach z podstawowymi elementami technik zapaśniczych, elementami gimnastycznymi i ogólnorozwojowymi.
  • Grupa Zawodnicza (zaawansowana) - dzieci i młodzież powyżej 12 tego roku życia, młodzicy, kadeci i juniorzy, również seniorzy. Program treningowy grupy zaawansowanej ukierunkowany jest na specjalistyczne treningi techniczne i siłowe. Ma na celu przygotowanie zawodników do udziału w zgrupowaniach i zawodach zapaśniczych. Jest to najbardziej zaawansowana grupa treningowa, jej zawodnicy poddawani będą dużemu obciążeniu treningowemu. Zawodnicy tej grupy charakteryzują się dużą sprawnością i wydolnością organizmu, dużą siłą i świetnymi umiejętnościami technicznymi.
  • Dorośli (Grupa Amatorska) - Grupa przewidziana dla osób powyżej 20 roku życia, które są zainteresowane poznaniem technik zapaśniczych. Uczestnikami treningów będą również zaawansowani zawodnicy trenujący inne dyscypliny sportowe (w tym sporty walki) oraz byli zapaśnicy pragnący powrócić do dawnej formy sportowej. Program treningowy grupy będzie dostosowywany na bieżąco do potrzeb i celów uczestników.

Źródło: tswisla.pl


Piłka nożna Futsal Koszykówka Gimnastyka Siatkówka Strzelectwo Judo Boks Pływanie Brydż Szachy Inne