Zapasy kwalifikacyjne o I klasę

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Opis)
(Przypisy)
Linia 79: Linia 79:
==Przypisy==
==Przypisy==
<small>
<small>
-
[1] "ZPPN w latach 1912-1914 (Rocznik AWF)" - R. Wasztyl, s. 92; [[:Grafika:IKC 1912-05-02b.JPG|Ilustrowany Kurier Codzienny z 2 maja]]
+
*[1] "ZPPN w latach 1912-1914 (Rocznik AWF)" - R. Wasztyl, s. 92; [[:Grafika:IKC 1912-05-02b.JPG|Ilustrowany Kurier Codzienny z 2 maja]]
-
[2] [[:Grafika:Czas 1912-03-27b.JPG|Czas nr 141 z 27 marca]]
+
*[2] [[:Grafika:Czas 1912-03-27b.JPG|Czas nr 141 z 27 marca]]
-
[3] Więcej o przebiegu spotkań Wisły przeczytasz tutaj: [[Zapasy kwalifikacyjne o I. klasę]]
+
*[3] Więcej o przebiegu spotkań Wisły przeczytasz tutaj: [[Zapasy kwalifikacyjne o I. klasę]]
**O zawodach kwalifikacyjnych do I klasy możesz też przeczytać: [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapasy_kwalifikacyjne_o_I_klasę_(1912) w Wikipedii]
**O zawodach kwalifikacyjnych do I klasy możesz też przeczytać: [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapasy_kwalifikacyjne_o_I_klasę_(1912) w Wikipedii]
</small>
</small>
[[Kategoria:Rozgrywki krajowe]]
[[Kategoria:Rozgrywki krajowe]]

Wersja z dnia 07:02, 31 sie 2010

Spis treści

Opis

Zapasy kwalifikacyjne o I klasę – były turniejem rozpisanym przez ZPPN w 1912 roku. Zawody zorganizowane zostały dla zespołów II klasy. Wzięły w nim udział: Czarni Lwów, Pogoń Lwów, RKS Kraków, AZS Kraków i oczywiście Wisła. "Warunkowo" miała uczestniczyć jeszcze Lechia Lwów, jednak ostatecznie nie znalazła się w gronie turniejowych drużyn. Na czym polegał owy "warunek" - również nie wiadomo. Rozgrywki te zorganizowano w ścisły porozumieniu z AZF, co dawało gwarancję przyznania zwycięskim drużynom klasy I. Zaznaczyć bowiem należy, że przyznanie tej klasy leżało tylko w gestii austriackiego Verbandu [1]. Logicznym wydaje się przypuszczenie, że zawody te miały stworzyć podstawę do zorganizowania w przyszłości rozgrywek drużyn pierwszo klasowych.

Zasady kwalifikacji były proste. Pisał o nich "Czas", jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek: "Każdy z konkurentów zobowiązany jest rozegrać do 20 czerwca zawody z każdym współzawodnikiem. Termin wybrany dowolnie, ma być podany przez obu konkurentów do wiadomości i zatwierdzenia Związku najmniej na tydzień przedtem z podaniem składu drużyny, do którego można dołączyć dwóch rezerwowych. Wszyscy gracze muszą być zgłoszeni w przepisany sposób Austr. Zw. Footballowego. Nie wolno wstawiać do drużyny gracza, który brał udział w grze konkurencyjnej w innym klubie. Równocześnie mają obaj konkurenci wymienić sędziego, którego zatwierdza wydział związku. Wyniki zestawia się na podstawie uzyskania liczby punktów. Wygrana dwa, nierozegrana jeden, przegrana liczy się 0. Po ukończeniu w razie gdy trzeci i czwarty konkurent otrzymają równą liczbę punktów, wydział Związku zarządza rozgrywkę, mianując od siebie sędziego". Ponadto, trzy pierwsze drużyny miały uzyskać status drużyn I klasowych [2].

tumb

Turniej rozpoczął się 21 kwietnia 1912 roku, meczem krakowskiego AZS z Pogonią. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Zamknięcie zawodów planowano urządzić do dnia 20 czerwca, jednak z nieznanych przyczyn ZPPN przerwał te rozgrywki 1 września 1912 roku.

Wisła rozegrała w zawodach trzy spotkania. 5 maja pokonała w Krakowie Pogoń Lwów 1:0. Jedenaście dni później zwyciężyła drużynę RKS Kraków 4:1. RKS Kraków był zespołem zdecydowanie najsłabszym ze wszystkich, biorących udział w zawodach. Przegrał wysoko wszystkie swoje mecze (AZS KrakówRKS Kraków 6:0, RKS KrakówPogoń Lwów 1:4, Wisła Kraków - RKS Kraków 4:1), tracąc przy tym czternaście goli, przy tylko dwóch strzelonych.

Jedyna porażka Wiśle przydarzyła się we Lwowie (1:2 z Czarnymi) [3]. Zawody zakończyły się przedwcześnie. Według prowizorycznie utworzonej tabeli rozgrywek Wisła znajdowała się na pierwszym miejscu z dorobkiem 4 punktów po trzech spotkaniach.

Znane wyniki i tabela


Tabela końcowa
L.p. Nazwa Drużyny Mecze pkt. w-r-p Bramki
1. Wisła Kraków 3 4 2-0-1 6-3
2. AZS Kraków 2 3 1-1-0 9-3
3. Pogoń Lwów 3 3 1-1-1 7-5
4. Czarni Lwów 1 2 1-0-0 2-1
5. RKS Kraków 3 0 0-0-3 2-14

(Tabela sporządzona na podstawie znanych wyników meczów. Nie uwzględniono w niej spotkania Czarni Lwów - AZS Kraków (6:1), które odbyło się po przerwaniu zawodów.)

Ciekawostki

  • Zapasy kwalifikacyjne o I klasę – były to pierwsze, oficjalne zawody z udziałem polskich drużyn zorganizowane przez ZPPN.

Zobacz też

Przypisy