Zarząd 1946

Z Historia Wisły

Grafika:Prezes.png‎
Dr Tadeusz Orzelski
Grafika:I Wiceprezes.png‎
Stefan Dyras
Grafika:Sekretarz.png‎
Stanisław Voigt
Grafika:Kierownik sekcji piłki nożnej.png‎
Władysław Żak
  • Ważniejsze wydarzenia
  • 25 lutego. Odbywa się zebranie sekcji lekkoatletycznej i narciarskiej...
  • 27. marca. Odbywa się Walne zebranie sekcji lekkoatletycznej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
  • 28. marca. Odbywa się Walne zebranie sekcji piłki ręcznej w sali YMCA. Zobacz informację.
    • 31 marca. Organizuje się Sekcja Turystyczna TS Wisła. 5
  • 5. kwietnia. Odbywa się Walne zebranie sekcji pływackiej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
  • 18. maja. Odbywa się Walne zebranie sekcji lekkoatletycznej, turystycznej i narciarskiej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
    • Sierpień-Wrzesień. Sekcja Turystyczna organizuje 11-21 września obóz turystyczny połączony z kursem wspinaczki wysokogórskiej. Wcześniej zorganizowała letni obóz. 7
  • 26. września. Odbywa się Walne zebranie sekcji piłki ręcznej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
    • 14 października. Odbywa się zebranie sekcji pływackiej TS Wisła Kraków.
    • 15 października. Odbywa się Walne Zgromadzenie sekcji narciarskiej TS Wisła Kraków.
    • 7 grudnia. Odbywa się Walne Zgromadzenie Sekcji Turystycznej TS Wisła w lokalu klubowym.6
    • 8 grudnia. Odbywa się Walne Zebranie TS Wisła w lokalu „Florianka” przy ul. Basztowej.
    • 8 grudnia. Odbywa się Wielka Zabawa Mikołajowa TS Wisła w sali "Adrii".
    • 15 grudnia. W lokalu Wisły wyświetlany jest film narciarski i krajoznawczy.
    • 21 grudnia. Odbywa się Walne Zgromadzenie sekcji piłki ręcznej.
    • Siedzibą Krakowskiego Okręgu PZN jest lokal Wisły przy ul. Retoryka 1.


Spis treści

Doniesienia prasowe

Echo Krakowa. 1946, nr 16 (25 III)

WALNE ZEBRANIE SEKCJI LEKKOATLETYCZNEJ T. S.

”WISŁA” odbędzie się w środę, dnia 27 marca o godz. 17 (sekcja kobieca) i 18 (sekcja męska) w lokalu własnym, ul. Retoryka 1, parter. Obecność wszystkich członków. konieczna.

Echo Krakowa. 1946, nr 19 (28 III)

SEKCJA PIŁKI RĘCZNEJ T. S.

”WISŁA” zaprasza na nadzwyczajne walne zgromadzenie wszystkich zawodników i sympatyków do YMCA na czwartek 28 marca 1946, godzina 18.

Echo Krakowa. 1946, nr 25 (3 IV)

Zarząd Sekcji Pływackiej T. S . „Wisła” zawiadamia swoich członków, że doroczne walne zebranie sekcji odbędzie się dnia 5 kwietnie! b. r. o godz. 18-tej w lokalu T. S. „Wisła” ul. Retoryka 1.

Echo Krakowa. 1946, nr 34 (12 IV)

SEKRETARIAT TOW. SPORT. „WISŁA” przyjmuje nowych członków i rejestruje wszystkich dotychczasowych (wystawianie nowych legitymacji członk.) codziennie w godz. 17—19 w lokalu własnym Towarzystwa przy ul. Retoryka 1, parter.

Echo Krakowa. 1946, nr 34 (12 IV)

Uwaga turyści i taternicy!

Zebranie organizacyjne Sekcji turystycznej Tow. Sport. „Wisła” odbędzie się w piątek, dn.

12 kwietnia o godz. 18.30 w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1, parter.

Wszyscy zgłoszeni do sekcji, jak również członkowie sekcji narciarskiej proszeni są o przybycie.

Echo Krakowa. 1946, nr 66 (16 V)

LEKKOATLECI, NARCIARZE, TURYŚCI T. S.

”WISŁA”. W obliczu nadchodzących uroczystości jubileuszowych T. S. „Wisła” zwołuje się na sobotę 18 maja, godz. 20, nadzwyczajne walne zebranie sekcji: lekkoatletycznej, narciarskiej i turystycznej, ulica Retoryka 1, parter. Obecność wszystkich członków bezwzględnie konieczna.

Echo Krakowa. 1946, nr 178 (8 IX)

Wytworzyło się w społeczeństwie fałszywe mniemanie, że czołowe kluby sportowe opływają w dostatki, — i obce są im wszelkie kłopoty finansowe. Ocenia się więc na oko frekwencję jakiegoś meczu, przemnaża ilość widzów przez cenę biletów wstępu i w ten sposób ustala się astronomiczne cyfry wpływów. Opinia publiczna będzie zaskoczona stwierdzeniem, :że blisko połowa widzów ogląda mecze bezpłatnie. Na ostatnim np. meczu Cracovia—Wisła na przeszło 20.000 widzów sprzedano biletów wstępu na trybuny i miejsca stojące niewiele ponad 12.000 .

Część jeszcze pozostałej, przyzwoitej publiczności korzysta z biletów gratisowych i legitymacji wolnego wstępu z różnych tytułów (zawodnicy, ich rodziny, b. zawodnicy, władze sportowe, prasa itp.), — ogromna natomiast większość przenika przez wejścia tysiącem różnych sposobów, a najczęściej bezceremonialnie — przez płot. — Wszelkie próby walki z podobnym stanem rzeczy, jak dotychczas, dają bardzo mały efekt.

Ale to nie wszystko. Następuje teraz podział wpływów. Na rzecz KOZPN-u trzeba odprowadzić z brutta 10 proc, na rzecz PZPN-u — 1 proc., dalsze 10 proc, to podatek miejski (na fundusz sportowy). Dochodzi jeszcze skarbowy podatek obrotowy, koszta stemplowania biletów wstępu (50 gr. od sztuki) i opłaty na doraźne cele (np.

wyjazd lekkoatletów do Oslo, odbudowa kościoła Mariackiego itp. Tak więc przeszło 30 proc, wpływów wędruje w obce ręce. Pozostałą dopiero sumę, jeśli chodzi o rozgrywki mistrzowskie dzieli się po połowie dla partnerów spotkania i z dopiero w ten sposób powstałej reszty pokrywa gospodarz istotne koszta imprezy. Zasada ta jest znowu ukrytym świadczeniem czołowych klubów na rzecz klubów mniejszych, bo znane są przykłady, że t. zw. klub czołowy (w naszym okręgu Wisła, Cracovia i Garbarnia) otrzymuje na wyjeździe zaledwie dziesiątą część sumy wypłaconej u siebie w domu. Jeśli chodzi o jaskrawy przykład, wpływ w pewnym wypadku przyniósł sumę 2.800 zł. i pokrył zaledwie koszta środków lokomocji.

Echo Krakowa. 1946, nr 196 (25 IX)

W CZWARTEK DNIA 26 BM. o godzinie 19-tej odbędzie się w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłki ręcznej TS Wisły. Ze względu na ważność omawianych problemów pozostających w związku ze zbliżającym się sezonem zimowym obecność wszystkich członków konieczna.



<< Powrót Inne Zarządy >>