Zarząd 1946

Z Historia Wisły

Grafika:Prezes.png‎
Dr Tadeusz Orzelski
Grafika:I Wiceprezes.png‎
Stefan Dyras
Grafika:Sekretarz.png‎
Stanisław Voigt
Grafika:Kierownik sekcji piłki nożnej.png‎
Władysław Żak
  • Ważniejsze wydarzenia
  • 25 lutego. Odbywa się zebranie sekcji lekkoatletycznej i narciarskiej...
  • 27. marca. Odbywa się Walne zebranie sekcji lekkoatletycznej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
  • 28. marca. Odbywa się Walne zebranie sekcji piłki ręcznej w sali YMCA. Zobacz informację.
    • 31 marca. Organizuje się Sekcja Turystyczna TS Wisła. 5
  • 5. kwietnia. Odbywa się Walne zebranie sekcji pływackiej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
  • 18. maja. Odbywa się Walne zebranie sekcji lekkoatletycznej, turystycznej i narciarskiej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
    • Sierpień-Wrzesień. Sekcja Turystyczna organizuje 11-21 września obóz turystyczny połączony z kursem wspinaczki wysokogórskiej. Wcześniej zorganizowała letni obóz. 7
  • 26. września. Odbywa się Walne zebranie sekcji piłki ręcznej w lokalu klubowym przy ul. Retoryka 1.
    • 14 października. Odbywa się zebranie sekcji pływackiej TS Wisła Kraków.
    • 15 października. Odbywa się Walne Zgromadzenie sekcji narciarskiej TS Wisła Kraków.
    • 7 grudnia. Odbywa się Walne Zgromadzenie Sekcji Turystycznej TS Wisła w lokalu klubowym.6
    • 8 grudnia. Odbywa się Walne Zebranie TS Wisła w lokalu „Florianka” przy ul. Basztowej.
    • 8 grudnia. Odbywa się Wielka Zabawa Mikołajowa TS Wisła w sali "Adrii".
    • 15 grudnia. W lokalu Wisły wyświetlany jest film narciarski i krajoznawczy.
    • 21 grudnia. Odbywa się Walne Zgromadzenie sekcji piłki ręcznej.
    • Siedzibą Krakowskiego Okręgu PZN jest lokal Wisły przy ul. Retoryka 1.


Spis treści

Doniesienia prasowe

Echo Krakowa. 1946, nr 16 (25 III)

WALNE ZEBRANIE SEKCJI LEKKOATLETYCZNEJ T. S.

”WISŁA” odbędzie się w środę, dnia 27 marca o godz. 17 (sekcja kobieca) i 18 (sekcja męska) w lokalu własnym, ul. Retoryka 1, parter. Obecność wszystkich członków. konieczna.

Echo Krakowa. 1946, nr 19 (28 III)

SEKCJA PIŁKI RĘCZNEJ T. S.

”WISŁA” zaprasza na nadzwyczajne walne zgromadzenie wszystkich zawodników i sympatyków do YMCA na czwartek 28 marca 1946, godzina 18.

Echo Krakowa. 1946, nr 25 (3 IV)

Zarząd Sekcji Pływackiej T. S . „Wisła” zawiadamia swoich członków, że doroczne walne zebranie sekcji odbędzie się dnia 5 kwietnie! b. r. o godz. 18-tej w lokalu T. S. „Wisła” ul. Retoryka 1.

Echo Krakowa. 1946, nr 34 (12 IV)

SEKRETARIAT TOW. SPORT. „WISŁA” przyjmuje nowych członków i rejestruje wszystkich dotychczasowych (wystawianie nowych legitymacji członk.) codziennie w godz. 17—19 w lokalu własnym Towarzystwa przy ul. Retoryka 1, parter.

Echo Krakowa. 1946, nr 34 (12 IV)

Uwaga turyści i taternicy!

Zebranie organizacyjne Sekcji turystycznej Tow. Sport. „Wisła” odbędzie się w piątek, dn.

12 kwietnia o godz. 18.30 w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1, parter.

Wszyscy zgłoszeni do sekcji, jak również członkowie sekcji narciarskiej proszeni są o przybycie.

Echo Krakowa. 1946, nr 66 (16 V)

LEKKOATLECI, NARCIARZE, TURYŚCI T. S.

”WISŁA”. W obliczu nadchodzących uroczystości jubileuszowych T. S. „Wisła” zwołuje się na sobotę 18 maja, godz. 20, nadzwyczajne walne zebranie sekcji: lekkoatletycznej, narciarskiej i turystycznej, ulica Retoryka 1, parter. Obecność wszystkich członków bezwzględnie konieczna.

Echo Krakowa. 1946, nr 178 (8 IX)

Wytworzyło się w społeczeństwie fałszywe mniemanie, że czołowe kluby sportowe opływają w dostatki, — i obce są im wszelkie kłopoty finansowe. Ocenia się więc na oko frekwencję jakiegoś meczu, przemnaża ilość widzów przez cenę biletów wstępu i w ten sposób ustala się astronomiczne cyfry wpływów. Opinia publiczna będzie zaskoczona stwierdzeniem, :że blisko połowa widzów ogląda mecze bezpłatnie. Na ostatnim np. meczu Cracovia—Wisła na przeszło 20.000 widzów sprzedano biletów wstępu na trybuny i miejsca stojące niewiele ponad 12.000 .

Część jeszcze pozostałej, przyzwoitej publiczności korzysta z biletów gratisowych i legitymacji wolnego wstępu z różnych tytułów (zawodnicy, ich rodziny, b. zawodnicy, władze sportowe, prasa itp.), — ogromna natomiast większość przenika przez wejścia tysiącem różnych sposobów, a najczęściej bezceremonialnie — przez płot. — Wszelkie próby walki z podobnym stanem rzeczy, jak dotychczas, dają bardzo mały efekt.

Ale to nie wszystko. Następuje teraz podział wpływów. Na rzecz KOZPN-u trzeba odprowadzić z brutta 10 proc, na rzecz PZPN-u — 1 proc., dalsze 10 proc, to podatek miejski (na fundusz sportowy). Dochodzi jeszcze skarbowy podatek obrotowy, koszta stemplowania biletów wstępu (50 gr. od sztuki) i opłaty na doraźne cele (np.

wyjazd lekkoatletów do Oslo, odbudowa kościoła Mariackiego itp. Tak więc przeszło 30 proc, wpływów wędruje w obce ręce. Pozostałą dopiero sumę, jeśli chodzi o rozgrywki mistrzowskie dzieli się po połowie dla partnerów spotkania i z dopiero w ten sposób powstałej reszty pokrywa gospodarz istotne koszta imprezy. Zasada ta jest znowu ukrytym świadczeniem czołowych klubów na rzecz klubów mniejszych, bo znane są przykłady, że t. zw. klub czołowy (w naszym okręgu Wisła, Cracovia i Garbarnia) otrzymuje na wyjeździe zaledwie dziesiątą część sumy wypłaconej u siebie w domu. Jeśli chodzi o jaskrawy przykład, wpływ w pewnym wypadku przyniósł sumę 2.800 zł. i pokrył zaledwie koszta środków lokomocji.

Echo Krakowa. 1946, nr 196 (25 IX)

W CZWARTEK DNIA 26 BM. o godzinie 19-tej odbędzie się w lokalu własnym przy ul. Retoryka 1 zebranie sekcji piłki ręcznej TS Wisły. Ze względu na ważność omawianych problemów pozostających w związku ze zbliżającym się sezonem zimowym obecność wszystkich członków konieczna.

Echo Południa. 1946, nr 215 (15 X)

SEKCJA PŁYWACKA T. S. „WISŁA” zawiadamia, że w poniedziałek, dnia 14 bm. o godz. 8-mej wieczorem (po treningu) odbędzie się Polskiej YMCA zebranie wszystkie członków. Treningi sekcji odbywają się w poniedziałki, czwartki i soboty od godz. 7-mej do 8-mej wieczór pływalni krytej Polskiej YMCA, Krowoderska. Obecność wszystkich członków sekcji obowiązkowa. Zapisy nowych członków przed treningami.


Echo Południa. 1946, nr 224 (24 X)

Narciarze obradują

Walne Zebranie Sekcji Narciarskiej Tow. Sport. „Wisłą” w Krakowie odbyło się dnia 15. 10. 1946 r.

przy udziale około 80 członków. Obradom, których charakter byt niezwykle poważny i podniosły, przewodniczył prof. Ludwik Leszko. Sprawozdanie kierownika sekcji i jego współpracowników wykazało, że krakowska- sekcja narciarska „Wisły” pochlubić może się po pierwszym roku pracy olbrzymim sukcesem organizacyjnym. 117 czynnych członków; 3 dwutygodniowe obozy i kursy narciarskie, urządzone w ub. sezonie na Hali Gąsienicowej w Tatrach przy frekwencji 21—45 osób; 4 własnych, świeżo przeszkolonych sędziów, 4 czynnych instruktorów, 25 uczestników zawodów narciarskich (w tym 1 juniorka, 10 juniorów, 2 panie i 12 seniorów), 9 zdobywców Odznaki za Sprawność P, Z. N.; 9 odbytych startów narciarskich (łącznię z mistrzostwami Polski), 3-krrotne zorganizowanie zawodów (w tym biegu o Odzn. za Sprawność, biegów o mistrzostwo Krakowa i skoków o mistrzostwo Okręgu Krak.); cały szereg sukcesów sportowych (w tym zdobycie tytułu mistrzyni narciarskiej okręgu w 3 konkurencjach, wicemistrzostwo okręgu w biegu na 18 km, Il-cie i III-cie miejsce w okręgu w kombinacji norweskiej, III-cie w biegu zjazdowym, IV-tę miejsce w skokach, w slalomie, w kombinacji alpejskiej i na 18 km), uzyskanych przez mistrzów narciarskich Sekcji; Mozerównę Halinę i Mrożą Edwarda jako też zawodników: Mlekodaja Jana, Suma Leona, Korosadowicza Janusza i Filka Michała. Oto cyfry, ilustrujące sprawozdacie. Młoda sekcją nie otrzymała absolutnie żadnej pomocy z zewnątrz w postaci przydziału nart lub subwencji pieniężnej, mimo to dzięki zapobiegliwości i żmudnej pracy zdobyła się na zakupienie sprzętu narciarskiego na „zaczątek” pracy, przy czym znaczna część tego sprzętu zachowała się na sezon obecny.

Sekcja Narciarska T. S. „Wisła” była również główną podporą i promotorem prac III. Krak. Okręgu P. Z. N. W całości osiągnięcia Sekcji i jej chlubna, pionierska naprawdę działalność spotkały się z rzeczową pochwałą, której udzielił obecny na zebraniu wiceprezes P. Z. N. mjr. Bron. Roganowicz. Ten ostatni wraz z prof. Ludwikiem Leszką, inż. Janem Bujwidem, Tad. Paudynem i inż. Aleks.

Britowem, jako wytrawni znawcy, i działacze narciarscy weszli w skład Rady Seniorów Sekcji. Po udzieleniu absolutorium ustępującemu zarządowi uchwalono bogaty program pracy Sekcji na sezon 1946/47, wyodrębniając nast. kierunki prący, jednoznaczne z odpowiednimi referatami w łonie nowego zarządu. Są to referaty; wyszkoleniowy, młodzieżowy, sportowy, turystyczny, sędziowski, Iekarski, propagandowy, świetlicowo-imprezowy i zaopatrzenia, W skład nawo obranego Zarządu Sekcji weszli: prof. Janusz Korosadowicz (ponownie) jako prezes wzgl. kierownik Sekcji Karol Karpiński i Tadeusz Krzyżański jako jego zastępcy, ostatni również jako skarbnik, sekretariat: J. Węgrzyn i H. Rolkówna, zast. skarbnika; A. Pokorny, członkowie zarządu: prof. Zb. Karp, prof. Edw. Szostak, mgr. Zofia Rettinflerowaj A. Romański, K. Sum. E. Mróz, St. Żurak, dr. W. Sidorowicz, dr M. Jarema, dr L. Cholewa,. prof. A. Jończyk, prof. M. Korosadowiczowa, Zygm. Wójcik, Er. Bębenek, A. Lachcik, M. Szczurek, M. Reklińska.

Delegat Sekcji Turystycznej, z którą przewidziana jest najściślejsza współpracą: T. Marcińkiewicz. Komisja Rewizyjna: . dr L. Cholewa, mgr- H. Karpińską i A. Zimnalówna. Pierwsze żebranie nowowybranego Zarządu odbędzie się w Iokalu klubowym ul. Retoryka 1 w czwartek, dnia 24 października O godz. 18-tej.



<< Powrót Inne Zarządy >>