Dzieje sekcji hokejowej TS Wisła

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Hokej)

Spis treści

Historia sekcji

Lata 1927 - 1931

Sekcja hokejowa została założona w roku 1927. W tym czasie istniały już podobne sekcje Cracovii, Sokoła, Makkabi i Jutrzenki. Hokeiści zbierali się początkowo na suchych treningach na boisku Wisły, by z nastaniem mrozów trenować na lodzie na sztucznym lodowisku w koszarach przy ul. Rajskiej, lub w parku Krakowskim.

Pierwszy mecz hokejowy rozegrała Wisła z Sokołem, wygrywając spotkanie 2:1. W dalszych rozgrywkach o mistrzostwo okręgu krakowskiego Wisła odpada, a mistrzem zostaje Cracovia.

W meczach towarzyskich, rozgrywanych w Krakowie między Wisłą a Cracovią pierwsze spotkanie w dniu 4 lutego 1928 r. kończy się zwycięstwem Wisły w stosunku 2:1, zdobywcami bramek dla Wisły byli Krupa i Makowski. W rewanżowym spotkaniu w dniu 18 marca 1928 r. zwycięstwo odnosi Cracovia wygrywając 4:1. Strzelcem jedynej bramki dla Wisły był Makowski.

W meczach hokejowych o mistrzostwo Krakowa, gdyż taki charakter nosiły rozgrywki o mistrzostwo okręgu krakowskiego przeprowadzone w dniach 22, 23 i 25 grudnia 1928 roku, Wisła pokonała Makkabi w stosunku 4:1, następnie zwyciężyła Sokół w stosunku 10:0, a w ostatnim dniu uzyskała wynik nierozstrzygnięty z Cracovią2:2. W wyniku tych rozgrywek mistrzostwo zdobyła Wisła, mając 5 punktów i stosunek bramek 16:3; a Cracovia 5 punktów i stosunek bramek 14:2; dalsze miejsca zajęły Makkabi i Sokół.

W rozgrywkach o mistrzostwo hokejowe Polski w Krynicy w dniach 28 do 31 grudnia 1928 r. wyniki rozgrywek Wisły były następujące: w dniu 28 grudnia przegrywa Wisła z Legią w stosunku 1:11, w dniu 29 grudnia przegrywa z A. Z. S. (Warszawa) w stosunku 0:18, w dniu 30 grudnia remisuje z T. K. S. 1:1, a w dniu 31 grudnia przegrywa z A. Z. S. (Wilno) w stosunku 0:2.

W roku 1929 uczestniczy Wisła w turnieju hokejowym w Krakowie z udziałem Czarnych, Makkabi i Sokoła. Mecz z Czarnymi Wisła przegrywa w stosunku 1:2, natomiast wygrywa z Sokołem w stosunku 5:0. W dniu 3 stycznia tegoż roku rozgrywa znowu Wisła dwa mecze - z Makkabi, wygrywając w stosunku 2-1,oraz z Lechią przegrywa 1:2.

W dniach 5 i 7 marca Wisła uczestniczy w mistrzostwch, lecz wszystkie trzy mecze, tj. z Makkabi, Sokołem i Cracovią, przegrywa w jednakowym stosunku 1:2. Mistrzostwo kl. A zdobyła wówczas Cracovia.

W roku 1930 w turnieju hokejowym w Zakopanem w dniach 9-12 stycznia z udziałem klubów okręgu krakowskiego rozegrała Wisła następujące zawody: Makkabi — Wisła 3:1, K. T. H. - Wisła 3:1 i Wisła — Cracovia 2:1. Wobec tych wyników zajęła Wisła w turnieju ostatnie miejsce z 2 punktami na koncie i stosunkiem bramek 4:7. Ostatni sukces Wisły w spotkaniu z Cracovią jest zasługą nowego hokeisty inż. Sroubka, dawnego reprezentacyjnego gracza Czechosłowacji.

W rozgrywkach o mistrzostwo okręgu, wyniki były następujące: z Cracovią przegrywa Wisła oba mecze w stosunku 1:5, natomiast wygrywa oba mecze z Makkabi w stosunku 1:0, z Sokołem jeden mecz Wisła remisuje w stosunku 2:2, a drugi przegrywa 1:2. Tymi wynikami zdobywa Wisła 5 punktów i trzecie po Cracoviii Sokół. W grudniu rozgrywa Wisła pierwszy swój mecz hokejowy po przerwie letniej z Makkabi remisując 2:2.

Działalność sekcji hokejowej została uchwałą Zarządu Towarzystwa Wisły w roku 1931 zawieszona. Do kroku tego został Zarząd zmuszony wobec braku własnego toru, co utrudniało ogromnie treningi, a tym samem w wysokim stopniu dalszy rozwój sekcji.

Cały sprzęt sekcji został przekazany do Zakopanego dla sekcji narciarskiej T. S. Wisła, oddział Zakopane. Uruchomienie sekcji hokejowej na terenie Zakopanego nastąpiło dopiero w roku 1933, a pierwszy mecz treningowy przewidziany został na dzień 24 grudnia 1934 r. z sekcją hokejową Sokoła, tj. na dzień otwarcia nowego lodowiska w Zakopanem. Treningowy mecz hokejowy, który był raczej lekcją gry hokeja na lodzie zakończył się wynikiem 3:3. Nieodpowiednie warunki klimatyczne w Małopolsce zachodniej, brak toru sztucznego, powodują, iż utrzymanie sekcji hokejowej pociąga za sobą ogromne koszty bez widoków na racjonalny i odpowiedni rozwój tej gałęzi sportu. Motywy te były jedynym powodem zlikwidowania na terenie Krakowa sekcji hokeja na lodzie, pomimo jego ogromnej popularności.

Jazdę szybką na lodzie, zarówno jak i jazdę sztuczną na lodzie uprawiał oficjalnie tylko jeden ze zawodników Wisły - Tadeusz Krupa - startując w barwach klubowych. W roku 1924 na mistrzostwach okręgu krakowskiego w Parku Krakowskim w jeździe szybkiej na lodzie na 500 m. zdobywa on trzecie miejsce za Pazdanowskim z Cracovii. W jeździe sztucznej w ćwiczeniach obowiązkowych zajmuje Krupa pierwsze miejsce zdobywając 10 punktów.

Dalsze losy sekcji

Od 1934 roku hokejowe tradycje krakowskiej Wisły kontynuowała jej zakopiańska filia. Po wojnie wiślacki hokej w Krakowie reaktywował Tadeusz Wójcik (który swoją akowską przeszłość musiał w nowych realiach ukrywać pod pseudonimem Antoni Lachcik). Wielkim problemem w 1945 roku było skompletowanie sprzętu koniecznego do uprawiania tej dyscypliny. Pomocy Białej Gwieździe udzielił w tym zakresie Aleksander Britow, wielki miłośnik hokeja. Tym samym w styczniu 1946 roku Wisła Kraków rozegrała pierwszy po wojnie mecz hokeja. Największe sukcesy to Mistrzostwo Krakowa w 1946 roku i wicemistrzostwo Polski w 1947. Od 1961 roku natomiast sekcję hokeja przeniesiono do Nowego Targu, gdzie również znajdowała się wiślacka filia - Wisła Nowy Targ, która w 1965 roku awansowała do II ligi.

W skład pierwszej drużyny nowotarskiej Wisły w 1966 roku wchodzili: bramkarze J.Lasyk, M.Hedwig, H.Zamarlik, obrońcy J.Osinko, Fr. Mrugała, J.Jachimczyk, A.Mrugała, Fr. Bryniarski, napastnicy - St. Lipkowski, Z.Stahl, A.Radzki, Cz. Choroba, J.Miotła, J.Pyzowski, T.Radzki, R.Voit, T.Garb, E.Tętnowski, K.Mikołajski. Pracą filii klubu kieruje prezes mjr Tadeusz Urbańczyk, funkcję sekretarza pełni Mieczysław Gamrat a trenerem od 5 lat jest Jan Thomas. Źródło: "60 lat pod szczęśliwą gwiazdą", Wydawnictwo Jubileuszowe TS Wisła (1966)


Rywale

Lista nazw klubów


Hokejowa galeria

Linki