Strona główna

Z Historia Wisły

Grafika:Logo l.png
alt=Internetowa Encyklopedia Wisły Kraków
alt=Angielski

Przed 1906 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1910 | 1911 | 1912 | 1913 | 1914 | 1915 | 1916 | 1917 | 1918 | 1919 | 1920 | 1921 | 1922 | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 | 1934 | 1935 | 1936 | 1937 | 1938 | 1939 | 1940 | 1941 | 1942 | 1943 | 1944 | 1945 | 1946 | 1947 | 1948 | 1949 | 1950 | 1951 | 1952 | 1953 | 1954 | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |

Projekty

Stowarzyszenie Historia Wisły realizuje obecnie projekty:


  • Legends Corner - Kącik legend w strefie VIP stadionu im. H. Reymana - miejsce spotkań z byłymi zawodnikami Wisły oraz ekspozycja unikatowych pamiątek Białej Gwiazdy.



Dowiedz się więcej o tych projektach!

Czy wiesz że...

... w pierwszym olimpijskim występie piłkarską Reprezentację Polski prowadził do boju jej kapitan, napastnik Wisły Henryk Reyman (Paryż 1924).

... koszykarki Wisły 25 razy wywalczyły mistrzostwo Polski, a 10 razy były wicemistrzyniami?

... Wisła należała do najzagorzalszych zwolenników powołania do życia rozgrywek ligowych? Dokonała tego na przełomie 1926/1927.

... w 1967 roku Józefa Ledwig, Elżbieta Porzec-Nowak, Wanda Wiecha-Wanot zostały wicemistrzyniami Europy w siatkówce?

... w 2008 roku Wisła podczas wizyty w USA wygrała "Chicago Trophy"?



Mecz wart przypomnienia:

1948.03.14, Kraków, Stadion Wisły,



6:0 (3:0)
Wisła Kraków Polonia Warszawa

Pierwsze powojenne rozgrywki ligowe rozpoczyna Wisła od mocnego uderzenia. Polonia Warszawa na łopatkach. "Wynik sześć do kółka na długo pozostanie w pamięci" - pisała prasa sportowa.


<< Poprzedni | Zobacz więcej | Następny >>
link=Wikipedia:Artykuły na medal

Zobacz Koniecznie:

Mecz w Zakopanem, 1946r.
Mecz w Zakopanem, 1946r.
Pierwsze doniesienia prasowe o istnieniu w Wiśle drużyny siatkarskiej pochodzą z lutego 1927 roku!!! A więc rok wcześniej niż podają późniejsze księgi rocznicowe klubu. 6 lutego dojść miało do rywalizacji naszej siatkarskiej drużyny z juniorami YMCA. Mecz zakończył się wygraną Wisły 2:0

Na poważnie zaczęto rywalizować z lokalnymi rywalami w kwietniu 1928 roku. Wtedy to właśnie do dyspozycji sekcji gier sportowych (w jej ramach funkcjonowali wówczas m.in. siatkarze i koszykarze) oddano świeżo wybudowane przez Wisłę boiska do siatkówki i koszykówki. Sekcja rozwija się pomyślnie i pierwszym roku prowadzonych ze zmiennym szczęściem pojedynkach już w 1929 roku siatkarze Wisły zdobywają wicemistrzostwo okręgu krakowskiego. W roku 1930 Wisła wygrywa turniej gier sportowych, pokonując drużyny Sokoła, Makkabi oraz Wawelu. W maju 1931 roku siatkarze powtarzają sukces z przed dwóch lat i w mistrzostwach okręgu krakowskiego zdobywają srebrny medal. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że często w drużynie siatkarskiej występowali przedstawicieli innych wiślackich dyscyplin sportu, z piłkarzami na czele.

W kolejnych latach brakuje znaczących sukcesów. W okresie 1934-1936 sekcja siatkówki mężczyzn organizacyjnie istnieje, lecz jej zawodnicy nie biorą udziału w żadnych rozgrywkach czy to towarzyskich czy okręgowych. Zarząd zawiesza działalność tej sekcji, nie tylko z powodu słabych wyników, ale także w związku z trudnościami finansowymi. Wisła wraca na siatkarskie boiska w rywalizacji okręgowej w 1937 roku, by w dwóch następnych latach sięgać po tytuły wicemistrzów Krakowa.


Kartka z kalendarza

Dziś jest:
11
czerwca 2026

Ponadto 11 czerwca:


Klub:

Piłka nożna:

Na boiskach

Koszykówka kobiet:

Koszykówka mężczyzn:

Gimnastyka:

  • 1972: Wanda Werbiłowicz zdobyła srebrny medal w finale skoku w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Warszawie.

Boks':

  • 2006: Andrzej Wawrzyk zdobył w Rzymie złoty medal mistrzostw Unii Europejskiej juniorów w boksie.

Pływanie:

  • 2000: Podczas Mistrzostw Polski w pływaniu (basen 50 m) w Dębicy Filip Wroński został mistrzem kraju na 200 m stylem klasycznym; na 100 m st. klas. był trzeci.

Piłka wodna:

Strzelectwo:

Judo:

Szachy:


10 czerwca | 11 czerwca | 12 czerwca

Link=Henryk Reyman

Strona istnieje od: 20 grudnia 2010
Ilość artykułów: 71 109
Ilość przesłanych plików: 114 353
Zarejestrowani użytkownicy: 166
Kontakt: redakcja@historiawisly.pl

Powiązane serwisy:
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Alt text
Linki Zewnętrzne:
alt=Alt text
alt=Alt text
alt=Akademia Piłkarska Wisła Kraków
alt=Wiślacka Szkoła Futbolu
alt=wislaportal.pl
alt=Narodowe Archiwum Cyfrowe