1919.06.22 Wisła Kraków - Pogoń Lwów 5:1

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 15: Linia 15:
| strzelcy bramek goście =
| strzelcy bramek goście =
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>[[Michał Szubert]]<br>[[Andrzej Bujak]]<br>[[Wilhelm Cepurski]]<br>[[Marian Szpórna]]<br>[[Stefan Śliwa]]<br>[[Stanisław Kowalski]]<br>[[Stanisław Mróz]]<br>[[Adam Kogut]]<br>[[Henryk Reyman]]<br>[[Artur Olejak]]<br>[[Marian Markiewicz]]<br><br>trener: brak
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>[[Michał Szubert]]<br>[[Andrzej Bujak]]<br>[[Wilhelm Cepurski]]<br>[[Marian Szpórna]]<br>[[Stefan Śliwa]]<br>[[Stanisław Kowalski]]<br>[[Stanisław Mróz]]<br>[[Adam Kogut]]<br>[[Henryk Reyman]]<br>[[Artur Olejak]]<br>[[Marian Markiewicz]]<br><br>trener: brak
-
| skład gości = 2-3-5<br>M. Kuchar<br>Ignarowicz<br>Wójcicki<br>Kustanowicz<br>St. Loth ([[Polonia Warszawa]])<br>Fluhr<br>Chrypiak<br>Garbień<br>Gulicz<br>Bacz<br>Marion<br><br>trener:
+
| skład gości = 2-3-5<br>Mieczysław Kuchar<br>Tadeusz Ignarowicz<br>Kazimierz Wójcicki<br>Edward/Tadeusz Kustanowicz<br>Stefan Loth ([[Polonia Warszawa]])<br>Józef/Artur Fluhr<br>Kazimierz Chrypiak<br>Józef Garbień<br>Edward Gulicz<br>Mieczysław Batsch<br>Edmund Marion<br><br>trener:
| statystyki =
| statystyki =
}}
}}

Wersja z dnia 10:10, 22 mar 2012

1912.06.22, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Cracovii, 17:00
Wisła Kraków 5:1 Pogoń Lwów
widzów:
sędzia: Ziemiański
Bramki
Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Andrzej Bujak
Wilhelm Cepurski
Marian Szpórna
Stefan Śliwa
Stanisław Kowalski
Stanisław Mróz
Adam Kogut
Henryk Reyman
Artur Olejak
Marian Markiewicz

trener: brak
Pogoń Lwów
2-3-5
Mieczysław Kuchar
Tadeusz Ignarowicz
Kazimierz Wójcicki
Edward/Tadeusz Kustanowicz
Stefan Loth (Polonia Warszawa)
Józef/Artur Fluhr
Kazimierz Chrypiak
Józef Garbień
Edward Gulicz
Mieczysław Batsch
Edmund Marion

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

Szubert - Bujak, Cepurski - Szpurna, Śliwa, Kowalski - Mróz, Kogut, Reyman, Olejak, Markiewicz.

Ze zdjęcia zamieszczonego w księdze jubileuszowej na 35-lecie Pogoni wynika, że w dniu 29.06.1919 grali: Bujak, Śliwa, Czulak, Kaczor, Kogut, Szpurna, S.Mróz ?, Olejak, H.Reyman, S.Kowalski i w bramce Szubert. - skąd Czulak w 1919?. s. Ziemiański.

„Z Wisłą krakowską utrzymujemy jak zawsze przyjacielskie stosunki. Pierwszy mecz drużyn pierwszoklasowych w odrodzonej Polsce rozegrała właśnie Wisła z nami w Krakowie dnia 22 czerwca”. Spragnieni gry w piłkę Wiślacy, prowadzeni do boju przez Reymana, po pięknej grze rozgromili Lwowian aż 5:1. Klęskę tę tłumaczono w kresowym grodzie faktem, że wielu graczy Pogoni służyło w Wojsku Polskim „wskutek czego poziom gry Lwowian wiele na tem ucierpiał”.

Gra miała być wyrównana i wobec słabej dyspozycji Lwowian nie silono się na ocenę gry Wisły. Na podstawie: Goniec Krakowski nr 166


"IKC" z 1919.06.22

Match ,,Pogoni’’ z ,,Wisłą’’ odbędzie się w niedzielę 22 b. m. o godz. 5 po poł. W parku gier ,,Cracovii’’ na Błoniach. Match ten zapowiada się nadzwyczaj interesująco, gdyż oba kluby wystawiają swe drużyny w składzie prawie zupełnie przedwojennym.

"IKC" z 1919.06.24

ZE SPORTU

Wisła-Pogoń 5:1 (2:1).

O zawodach wczorajszych wiele powiedzieć się nie da. Wisła zawiodła oczekiwania, zwłaszcza pomoc ze Śliwą w środku wykazała niemal zupełny brak przygotowania i treningu. Od graczy tej klasy, więcej należało się spodziewać. Pogoń złożona z graczy młodych, nie nadaje się pod ocenę sportową. Bramkarz pogoni o tyle dobry, że ma dużo szczęścia, ale zato nie wiele umiejętności. Najgroźniejszymi jego przeciwnikami byli własni obrońcy. Zawody przyjęła publiczność z zadowoleniem, zachęcając lwowskich gości do tempa i ataków. Pan Ziemiański podjął się obowiązku sędziego, nie mając dostatecznych kwalifikacji.