1919.06.22 Wisła Kraków - Pogoń Lwów 5:1

Z Historia Wisły

1912.06.22, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Cracovii, 17:00
Wisła Kraków 5:1 (3:1) Pogoń Lwów
widzów:
sędzia: Stanisław Ziemiański z Krakowa
Bramki
Artur Olejak 2'

26'
36'


1:0
1:1
2:1
3:1
4:1
5:1

Chrypiak 25'




Wisła Kraków
2-3-5
Michał Szubert
Andrzej Bujak
Wilhelm Cepurski
Marian Szpórna
Stefan Śliwa
Stanisław Kowalski
Stanisław Mróz
Adam Kogut
Henryk Reyman
Artur Olejak
Marian Markiewicz

trener: brak
Pogoń Lwów
2-3-5
Mieczysław Kuchar
Tadeusz Ignarowicz
Kazimierz Wójcicki
Edward/Tadeusz Kustanowicz
Stefan Loth (Polonia Warszawa)
Józef/Artur Fluhr
Kazimierz Chrypiak
Józef Garbień
Edward Gulicz
Mieczysław Batsch
Edmund Marion

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


,





Spis treści

Relacje prasowe

Szubert - Bujak, Cepurski - Szpurna, Śliwa, Kowalski - Mróz, Kogut, Reyman, Olejak, Markiewicz.

Ze zdjęcia zamieszczonego w księdze jubileuszowej na 35-lecie Pogoni wynika, że w dniu 29.06.1919 grali: Bujak, Śliwa, Czulak, Kaczor, Kogut, Szpurna, S.Mróz ?, Olejak, H.Reyman, S.Kowalski i w bramce Szubert. - skąd Czulak w 1919?. s. Ziemiański.

„Z Wisłą krakowską utrzymujemy jak zawsze przyjacielskie stosunki. Pierwszy mecz drużyn pierwszoklasowych w odrodzonej Polsce rozegrała właśnie Wisła z nami w Krakowie dnia 22 czerwca”. Spragnieni gry w piłkę Wiślacy, prowadzeni do boju przez Reymana, po pięknej grze rozgromili Lwowian aż 5:1. Klęskę tę tłumaczono w kresowym grodzie faktem, że wielu graczy Pogoni służyło w Wojsku Polskim „wskutek czego poziom gry Lwowian wiele na tem ucierpiał”.

Gra miała być wyrównana i wobec słabej dyspozycji Lwowian nie silono się na ocenę gry Wisły. Na podstawie: Goniec Krakowski nr 166


"IKC" z 1919.06.22

IKC, 22 czerwca 1919
Match ,,Pogoni’’ z ,,Wisłą’’ odbędzie się w niedzielę 22 b. m. o godz. 5 po poł. W parku gier ,,Cracovii’’ na Błoniach. Match ten zapowiada się nadzwyczaj interesująco, gdyż oba kluby wystawiają swe drużyny w składzie prawie zupełnie przedwojennym.



"IKC" z 1919.06.24

ZE SPORTU. Wisła-Pogoń 5:1 (2:1).
IKC, 24 czerwca 1919
O zawodach wczorajszych wiele powiedzieć się nie da. Wisła zawiodła oczekiwania, zwłaszcza pomoc ze Śliwą w środku wykazała niemal zupełny brak przygotowania i treningu. Od graczy tej klasy, więcej należało się spodziewać. Pogoń złożona z graczy młodych, nie nadaje się pod ocenę sportową. Bramkarz pogoni o tyle dobry, że ma dużo szczęścia, ale zato nie wiele umiejętności. Najgroźniejszymi jego przeciwnikami byli własni obrońcy. Zawody przyjęła publiczność z zadowoleniem, zachęcając lwowskich gości do tempa i ataków. Pan Ziemiański podjął się obowiązku sędziego, nie mając dostatecznych kwalifikacji.


Dziennik Polski z 24.06.1919

Ze sportu. WISŁA POGOŃ 1:1 (3:1).
Dziennik Polski, 24 czerwca 1919
Spotkanie drużyn krakowskich z lwowskimi stanowiły zawsze nielada atrakcye sezonów przedwojennych, clou zaś tychże tworzyły zawody międzymiastowe walki teamów krakowskiego i lwowskiego. Długie lata wojenne zasunąwszy u nas szlachetny sport piłki nożnej niemal zupełnie w cień przerwały też łączność sportową Krakowa ze Lwowem.

I oto dopiero wczoraj gościła Wisła na boisku Cracovii lwowską Pogoń. Samo ogłoszenie matchu sprawiło, ze tłumy podążyły na piękne boisko Cracovii, a wchodzącą sympatyczną drużynę lwowską powitano bardzo serdecznie.

Pogoń rozpoczyna dopiero swa powojenną działalność. Jeżeli uwzględnimy to, że mili goście dopiero bardzo niedawno po kilkomiesięcznych nadludzkich wysiłkach w obronie Lwowa mogli wypuścić karabin z reki i zająć się sportem, ponadto, że przyjechali do Krakowa w słabym składzie, to zupełnie usprawiedliwionym będzie ich nizki poziom gry wczorajszej. Wisła ma dopiero jeden match za sobą i jak na początek osiągnęła wcale dobrą formę. W ataku obok znanego Olejaka zwraca uwagę doskonały prawy skrzydłowy Markiewicz, pozatem zasługuje na wzmiankę zawsze pewny Bujak. Szubert w bramie miał tego pecha, że przepuścił jedyny strzał, oddany przez Pogoń do bramki Wisły.

Grę rozpoczyna Wisła pod słońce i już w 2 minucie strzela Olejak pierwszego goala. W 25 minucie wyrównywuje Pogoń przez lewego skrzydłowego, lecz jeszcze w tej samej minucie uzyskuje Wisła 2 punkt, a w 35 minucie 3-ci. Po pauzie przewaga Wisły jest przygniatająca, lecz wskutek dzielnej obrony Pogoni, uzyskuje Wisła tylko 2 punkty, a podyktowany rzut karny Rayman przestrzela. Stosunek cornerów 11:5 na korzyść Wisły.

Sędziował p. Ziemiański, który jest absolutnie w niezgodzie z regułami, dotyczącymi off side'ów. W najbliższą niedzielę wyjeżdża Wisła na rewanż do Lwowa.