1926.06.20 Cracovia - Wisła Kraków 3:2

Z Historia Wisły

1926.06.20, A klasa, 7. kolejka, Kraków, Stadion Cracovii, 17:15
Cracovia 3:2 (2:1) Wisła Kraków
widzów: 6.000-7.000
sędzia: Zygmunt Rosenfeld z Bielska
Bramki

Stanisław Wójcik 30'
Leon Sperling 33'

Józef Kubiński 79'
0:1
1:1
2:1
2:2
3:2
10' Władysław Kowalski


64' Stanisław Czulak

Cracovia
2-3-5
Mieczysław Szumiec
Ludwik Gintel
Franciszek Zastawniak
Edward Strycharz
Zygmunt Chruściński
Tadeusz Zastawniak
Józef Kubiński
Stanisław Wójcik
Józef Kałuża
Józef Nawrot
Leon Sperling

trener: František Kożeluch
Wisła Kraków
2-3-5
Tadeusz Łukiewicz
Aleksander Pychowski
Kazimierz Kaczor
Karol Bajorek
Jan Reyman
Władysław Krupa
Józef Adamek
Stanisław Czulak
Henryk Reyman
Władysław Kowalski
Mieczysław Balcer

trener: brak
Wg ND nr 139, pierwsza bramka padła w 5'.

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

tumb

”Czas” z 1926.06.23

Ubiegła niedziela przyniosła rozstrzygnięcie mistrzostwa okręgowego, które zdobyła już właściwie "Cracovia". Ma ona obecnie o 4 punkty więcej od najbliższego współzawodnika w tabeli — "Wisły", i mimo nieukończenia mistrzostw może śmiało za reprezentanta okręgu w grach o mistrzostwo Polski uchodzić.

"Cracovia" — "Wisła" 3:2 (2:1). zasłużonem tem zwycięstwem wyrwała "Cracovia" tytuł mistrza "Wiśle", który ona w ostatnich latach dzierżyła. Walka była ciężka, ostro prowadzona, szale ważyły się do ostatnich momentów gry. Wyróżnili się z "Cracovii" Mieczysławski, Gintel, niezła linja pomocy, Kałuża i skrzydłowi w napadzie. We "Wiśle" zawiodła pomoc; napad dziwnie nie może dojść do dawnej formy i skuteczności akcji. Najlepszą częścią drużyny była obrona, na której spoczywał ciężar walki.

Przebieg zawodów: pierwsze chwile przynoszą ataki „Wisły”, która wieńczy je wkońcu w 11 minucie bramką, strzeloną po ładnej kombinacji przez Kowalskiego głową. Podniecona „Cracovia” zaczyna atakować, narazie bezskutecznie. Dopiero w 30 min. strzela Wójcik doskonale wypuszczony wyrównującą bramki. Zaraz potem wspaniale bity aut wolny przez Sperlinga przynosi drugą bramkę. Po pauzie "Cracovia" ma początkowo przewagę — lecz gdy w kilku silniejszych atakach wyrównuje w 20 min. Czulak, inicjatywa przechodzi chwilowo do „Wisły”. Pod koniec jednak „Cracovia” staje się panią sytuacji. Kubański z przeboju strzela w 35 min. Rozstrzygającą bramkę. Rogów 4:2 dla „Cracovii”.

Sędzia p. Rosenfeld, Bielsko. Widzów górą 5000.

"Stadion" nr 25

Mecz decydował o zwycięstwie w rozgrywkach. Stąd aż 7000 kibiców na trybunach. Wisła bez Kotlarczyka, mimo to "Wisła pierwszorzędnie grała w linji napadu, którą doskonale kierował Reyman I". Słaby występ Łukiewicza. Gra toczona na wysokim poziomie taktycznym i technicznym. Wyrównany mecz. W 10' Reyman z wolnego podaje Adamkowi, ten centruje do Kowalskiego i 1:0. Wisła przeważa, a Reyman minimalnie chybia obok słupka. W 30' wyrównuje Wójcik. W 33' Cracovia idzie za ciosem i Sperling wyprowadza ją na prowadzenie. Obustronne ataki do końca połowy. Po przerwie w ataku Wisła, chce wyrównać i staje się tak w 19', kiedy to z podania Reymana Czulak strzela gola. Niestety wysiłek włożony w grę powoduje opadnięcie Wisły z sił i do głosu dochodzi Cracovia. Gol dla Pasów pada jednak ze spalonego (Kubiński). Wisła stara się atakować, ale nie potrafi strzelić bramki. Mecz wyrównany i sprawiedliwszy byłby remis.

"Nowy Dziennik" nr 139

6000 kibiców. Wisła z Reymanem II. na środku pomocy. Interesujący, choć nerwowy mecz. „W 5 minucie udaje się Wiśle po rzucie wolnym bitym przez Reymana zupełnie przypadkiem uzyskać prowadzenie. Piłka silnie uderzona przez Reymana odbija się zupełnie przypadkiem od Adamka i trafia do całkiem niespodziewającego się tego Kowalskiego” i gol. Po przerwie kolosalna przewaga Cracovii przez 25 minut. Wisła zdobywa gola z wypadu, po kombinacji Reyman-Czulak. Teraz przeważa Wisła, ale w 34’ gol Kubińskiego.