1939.04.23 Warta Poznań - Wisła Kraków 4:1

Z Historia Wisły

1939.04.23, I liga, 3. kolejka, Poznań, Stadion Warty,
Warta Poznań 4:1 (1:0) Wisła Kraków
widzów: 4.000
sędzia: Aleksander Pichelski z Warszawy
Bramki
Fryderyk Scherfke 10'
Józef Nawrat 54'
Bolesław Gandera 59'

Stanisłsw Kaźmierczak 85'
1:0
2:0
3:0
3:1
4:175' Władysław Filek
Warta Poznań
2-3-5
Marian Jankowiak
Edmund Twórz
Jan Zarzycki
Franciszek Sobkowiak
Piotr Danielak
Kazimierz Lis
Franciszek Orłowski
Stanisław Kaźmierczak
Fryderyk Scherfke
Bolesław Gandera
Józef Nawrat

Trener:
Wisła Kraków
2-3-5
Mieczysław Koczwara
Henryk Serafin
Władysław Szumilas
Stanisław Liszka
Tadeusz Legutko
Józef Kotlarczyk
Władysław Filek
Franciszek Hausner
Artur Woźniak
Mieczysław Gracz
Władysław Giergiel

Trener: Otto Mazal-Škvajn

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1939/numer032/imagepages/image4.htm anons

Relacje prasowe

Przegląd Sportowy nr. 33 / poniedziałek 24 kwietnia 1939 roku / strona 2:

Warta - Wisła 4:1 (1:0)

Poznań, 23.44 - Tel. wł. - Warta - Wisła 4:1 (1:0). Bramki strzelili Scherfke, Nawrat, Gandera i Kaźmierczak, dla Wisły Filek II. Sędzia p. Pichelski.

Warta: Jankowiak; Twórz, Zarzycki; Sobkowiak, Danielak, Lis; Orłowski, Kaźmierczak, Scherfke, Gandera, Nawrat.

Wisła: Koczwara; Serafin, Szumilas; Liszka, Neron, Kotlarczyk; Filek II, Hausner, Artur, Gracz, Giergiel.

U "zielonych" brak znanej skuteczności w akcjach, a Wisła raziła zbyt przewlekłą grą wszerz i nie mniejszym brakiem produktywności. U gości zawiódł przede wszystkim atak, w którym na wyróżnienie zasługuje jedynie Artur. Nieszczególnie zagrała pomoc, gdzie zadowolił początkowo Neron, później opadł z sił. W drugiej części poprawił się wybitnie Liszka.

Warta przewyższała przeciwnika jako całość, opanowaniem piłki lepszym zgraniem i techniką i bardziej przemyślanymi akcjami oraz grą indywidualną. Jankowiak w bramce nie miał pola do popisu, zadowoliła pomoc za wyjątkiem Lisa, który zwłaszcza w pierwszej części wypadł słabo. Sobkowiak również początkowo wykazywał braki w kryciu i ustawianiu się. Nawrat miał kilka ładnych momentów i raz po raz popisywał się celnymi i groźnymi strzałami.

W przeciwieństwie do Wisły atak zielonych, niedysponowany jako całość, znajdował podporę w pomocy. Obie drużyny grały, krótko powiedziawszy: źle!

Gospodarze przeważali z małymi tylko wyjątkami przez cały przeciąg gry i jedynie dobrze broniący Koczwara uchronił drużynę przed jeszcze wyższą przegraną. W drugiej połowie Krakowianie robili wrażenie drużyny kompletnie wyczerpanej i przez pierwsze pół godziny nie dochodzili zupełnie do głosu. Zdobyli się wprawdzie na ostatni wysiłek, który przyniósł im zasłużoną bramkę, ale to było wszystko. Poza tym raziły u Wisły targi z sędzią. Nawet stary Kotlarczyk nie potrafił się pohamować.

Grę rozpoczęła Warta. Gra przez długi czas wyrównana. W 10-tej minucie Danielak ładnie wypuścił w uliczkę Scherfkego, który niespodziewanie zdobył prowadzenie.

Po przerwie przez pierwsze pół godziny przeważała zdecydowanie Warta. Po kilku niewykorzystanych i dość chaotycznych zagraniach gospodarze z karnego za rękę Serafina zdobyli przez Nawrata drugą bramkę w 9-ej min. W 14-ej padła trzecia. Szybki i zwrotny Gandera uprzedził podanie do tyłu obrońcy Serafina i w sekundę potem bezradny Koczwara musiał wyciągać piłkę po raz trzeci ze swej siatki. Po długim okresie bezskutecznych ataków Warty, Wisła zerwała się i zdobyła w 30-ej min. bramkę przez Filka. Zryw Wisły nie trwał jednak długo. Inicjatywę znów przejęła Warta i po kilku niewykorzystanych sytuacjach podbramkowych Kaźmierczak 2 40-ej min. strzelił czwartą i ostatnią bramkę.


Kurjer Polski. R. 42, 1939, nr 113

WARTA — WISŁA 4:1

Drużyna poznańska zemściła się za klęskę, poniesioną w ub. niedzielę z Polonją i dała w skórę krakowskiej Wiśle 4:1 (1:0).

Jedyną przed zmianą boisk bramkę strzelił Szerfke.

Po przerwie Nawrot egzekwuje rzut karny dla Warty i podwyższa wynik do 2:0. Strzał Gendery przynosi trzecią bramkę. Zkolei Gracz uzyskuje punkt honorowy dla Wisły. Wreszcie na 2 min. przed końcem meczu Kazimierczak zmusza Koczwarę do skapitulowania poraź czwarty i ustala wynik spotkania.