1945.07.15 Wisła Kraków – Cracovia 1:2

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 56: Linia 56:
[[Grafika:Start 1945-07-16c.JPG|150px]]
[[Grafika:Start 1945-07-16c.JPG|150px]]
 +
 +
[[Kategoria:Mecze towarzyskie 1945 (piłka nożna)]]
 +
[[Kategoria:Wszystkie mecze 1945 (piłka nożna)]]

Wersja z dnia 15:07, 9 sie 2009

1945.07.15, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 18:00
[[Grafika:|150px]] Wisła Kraków 1:2 (1:2) Cracovia [[Grafika:|150px]]
widzów: 18.000
sędzia: Zacharczenko
Bramki
Wiktor Cholewa 6'


1:0
1:1
1:2

16’ Pawlik
36’ Korbas
Wisła Kraków
Jerzy Jurowicz
Michał Filek
Władysław Filek
Jan Wapiennik
Tadeusz Legutko
Tadeusz Kubik
Władysław Giergiel
Wiktor Cholewa
Mieczysław Gracz
Artur Woźniak
Kazimierz Cisowski

trener:
Cracovia
Hymczak
Gędłek
Górecki
Jabłoński I
Parpan II
Jabłoński II
Pawlik
Biernacik
Korbas (Zbroja)
Szeliga
Bobula

trener:
Rogi: 4:11

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Relacje

Przegląd Sportowy, 19 lipca 1945 (czwartek), Nr 2, strona 1

18.000 Widzów na boisku Wisły oklaskuje zwycięstwo Cracovii 2:1

(od własnego korespodenta) Kraków 15.7 Cracovia-Wisła 2:1 (2:1) W obecności 18 tysięcy widzów rozegrano na stadionie Wisły zawody starych rywali Cracovii i Wisły zakończyły się zasłużonym zwycięstwem Cracovii 2:1, przy czym wynik ustalono już do przerwy. Wisła która nie przegrała w bież. sezonie ani jednego meczu i była w czasie okupacji najsilniejszą drużyną krakowską uległa przeciwnikowi górującemu nad nią szybkością, ambicją i ofiarnością. Zawodnicy Cracovii wygrywali każdy niemal pojedynek z przeciwnikiem, który grał w dniu tym o wiele słabiej, niż we wszystkich dotychczasowych zawodach. Dotyczy to głównie trójki obronnej (Jurowicz i bracia Filkowie) środkowego pomocnika Legutki oraz napastników Gracza, Gergiela i Cholewy. W Cracovii zaś pomoc a zwłaszcza środkowy Parpan, była najlepszą częścią drużyny i rozstrzygnęła o zwycięstwie. Atak Cracovii zaimponował żywiołowym ciągiem na bramkę oraz ilością celnych, groźnych strzałów które zwłaszcza w drugiej połowie obronił w pięknym stylu bramkarz Wisły. Z trójki obronnej Cracovii ponad poziom wybijał się prawy obrońca Gędlek gracz wysokiej klasy. Przebieg meczu był następujący: Pierwsze minuty należą do Wisły. Gości ona często na polu karnym Cracovii i zaznacza swą przewagę dwoma rogami. Po jedynm z nich Parpan zwlekając z oddaniem piłki, traci ją na korzyść Gracza. Ten momentalnie wypuszcza Cholewę, którzy strzela z bliskiej odległości pierwszą bramkę dla Wisły powitaną przez zwolenników "czerwonych" burzą oklasków. Niezrażona Cracovia opanowuje zwolna pole gry i przeprowadza szereg groźnych ataków zakończonych strzałem Bobuli, Korbasa i Pawlika. Stają się one łupem bramkarza lub mijają cel o centrymetry. W 7-mej min. uzyskuje Cracovia wyrównanie ze strzału Pawlika po centrze Bobuli. Bramkarz Jurowicz źle wybiegł i źle interweniował. Podniecona sukcesem drużyna biało-czerwonych spycha gospodarza do defensywy. Pięknymi atakami doprowadza w 36-ej min. do uzyskania zwycięskiej bramki, której strzelcem jest Korbas. Wobec doskonałej gry Cracovii, Wisła nie może powiązać swoich akcji i aż do przerwy broni się przed groźnie następującym przeciwnikiem. Po przerwie Cracovia panuje niepodzielnie na boisku. Nie wyzyskuje kilku rogów. Tempo chwilami błyskawiczne opada pod koniec zawodów. Wisła przegrupowuje linię napadu, lecz bez widocznego efektu, gdyż defensywa Cracovii nie daje się pobić. Tak więc po 6 latach odniosła Cracovia pierwsze zwycięstwo nad Wisłą i to na jej własnym boisku. Sędziował ob. Zacharczenko.


15.07 niedziela 18:00 na b. Wisły mecz z Cracovią. Do tej pory Wisła nie przegrała żadnego spotkania.


Patrz: Dziennik Polski nr 160/4

obszerna relacja z derbów 2:1 (2:1) Hymczak-Gędłek, Górecki-Jabłoński I, Parpan II, Jabłoński II-Pawlik, Biernacik, Korbas (Zbroja), Szeliga, Bobula.

Jurowicz-Filkowie-Wapiennik, „Legutko, /Kubik- Giergiel, Cholewa, Gracz, Artur, Cisowski. S. Zacharczenko. 18.000. 6’ Cholewa, 16’ Pawlik, 36’ Korbas. 11:4 w rogach dla Cracovii.

anons

relacja