1953.04.19 Wisła Kraków - Lech Poznań 1:0

Z Historia Wisły

1953.04.19, I liga, 5. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, niedziela
Gwardia Kraków 1:0 (0:0) Kolejarz Poznań
widzów: 10.000
sędzia: Małecki z Wrocławia
Bramki
Włodzimierz Kościelny 80' 1:0
Gwardia Kraków
3-2-5
Jerzy Jurowicz
Jerzy Piotrowski
Mieczysław Szczurek
Stanisław Flanek
Leszek Snopkowski
Ryszard Jędrys
Zbigniew Kotaba
Józef Kohut
Włodzimierz Kościelny
Antoni Rogoza
Zdzisław Mordarski

trener: Michał Matyas
Kolejarz Poznań
3-2-5
Paszkowski
Sobkowiak
Tarka
Deska
Słoma
Chudziak
Wróbel
Anioła
Czapczyk
Kajdasz
Chmielewski

trener: Artur Woźniak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje prasowe

"Przegląd Sportowy" z 1953.04.20

Gwardia Kraków – Kolejarz Poznań 1:0 (0:0)

Kraków 19.4 (tel. wł.) Gwardia Kraków - Kolejarz Poznań 1:0 (0:0). Bramkę zdobył Kościelny. Sędziował Małecki z Wrocławia, widzów ok. 10.000.

Gwardia: Jurowicz, Piotrowski, Szczurek, Flanek, Snopkowski, Jędrys, Kotaba, Kohut, Kościelny, Rogoza, Mordarski, trener Matyas.

Kolejarz: Paszkowski, Sobkowiak, Tarka, Deska, Słoma, Chudziak, Wróbel, Anioła, Czapczyk, Kajdasz, Chmielewski, trener Woźniak.

Klasyfikacja, jaką przeprowadzić można by na podstawie tego meczu wyglądałaby następująco: na pierwszym miejscu daleko przed wszystkimi Szczurek, na dalszych 15 miejscach cała jedenastka Kolejarza plus Flanek, Mordarski, Jurowicz i Kohut, a znowu daleko za nimi – reszta zawodników Gwardii.

Ta klasyfikacja przedstawiałaby również obraz meczu, w którym Kolejarz miał przewagę, demonstrując szereg zagrań na poziomie, dał również specjalnie w pierwszym okresie próbki swych możliwości strzeleckich. Że przy tym układzie sił Gwardia wyszła zwycięsko, to przede wszystkim zasługa jej stopera, który stanowił dla lotnej i dobrze strzałowo usposobionej piątki poznańczyków zaporę nie do przebycia. Dzielnie sekundował mu Flanek. Dwójka ta uzupełniona czujnym Jurowiczem zmuszona była nie tylko do ciągłego powstrzymywania napadu przeciwnika, ale również do stałego naprawiania błędów, które popełniali właśni partnerzy. Pomocnicy Gwardii grali zupełnie bez głowy podając najczęściej piłkę do nóg przeciwnika, a napastnicy Rogoza i Kotaba psuli bezmyślnie wiele pozycji wypracowanych przez Mordarskiego o Kohuta.

Kolejarz grając z werwą i animuszem i zdobywając sobie sympatię widowni popełnił jeden błąd, który kosztował go utratę obu punktów. Oto obrona jego reklamując spalony, przerwała na moment grę, a wówczas Kościelny nie atakowany przez nikogo podciągnął pod bramkę i strzelił obok wybiegającego Paszkowskiego, który w meczu tym nie miał żadnej sposobności do wykazania swojej aktualnej formy. W przedmeczu Gwardia B pokonała Kolejarza B 5:2 (2:1).


Gazeta Krakowska. 1953, nr 93 (20 IV) nr 1413

Gwardia Kraków-Kolejarz Poznań 1:0 (0:0)

Krakowska Gwardia w ub. niedzielę pokonała w Krakowie Kolejarza Poznań 1:0 (0:0).

Bramka padła w końcowej fazie meczu, kiedy zdawało s:ę, że wynik bezbramkowy zakończy te zmagania o cenne punkty ligowe- Strzelcem bramki był Kościelny. Do tego spotkania Gwardia wystąpiła w swoim pełnym składzie ze Szczurkiem w obronie. Udział tego doskonałego zawodnika wpłynął niezmiernie dodatnio na samopoczucie drużyny, a zwłaszcza formacji defensywnych. Szczurek też wybijał się na pierwszy plan na boisku był dla napastników Kolejarza zaporą po prostu me do przebycia. Dobrze mu sekundował Flanek. Nienadzwyczajnie spisywał się atak Gwardii. Najlepszym w tej linii był Mordarski, pozostali nie spełnił pokładanych w nich nadziei. Jurowicz n:e miał wiele zatrudnienia w bramce.

Po zmianie pól gra ożywia się, a inicjatywę przez dłuższy okres czasu mają Kolejarze W 15 min.

Kotaba z bardzo dogodnej sytuacji podbramkowej z kilku kroków trafia w poprzeczkę, a kilka minut później Kajdasz z 3 metrów przenosi ponad bramkę Gwardii. W 35 minucie pada zwycięska bramka dla Gwardii ze strzału Kościelnego- Do końca zawodów wynik nie ulega już zmianie. Sędziował bardzo słabo Małecki z Wrocławia.