1954.11.07 CWKS Warszawa - Wisła Kraków 53:43

Z Historia Wisły

1954.11.07, I liga, Warszawa,
CWKS Warszawa 53:43 Wisła Kraków
I:
II: 22:13
III:
IV:
Sędziowie: Przygoński i Raczyński z Łodzi Komisarz: Widzów: 600
CWKS Warszawa:
Żochowski 14, Popławski 12, Kamiński 11, Bednarowicz 10, Golimowski, Wilczewski i Pawlak po 2, Buczak i Majer
Trener:
Ulatowski

Gwardia Kraków:
Stefan Wójcik jr. 4, Roman Pyjos 13, Maciej Wężyk 5, Tadeusz Pacuła 2, Antoni Paszkowicz 1,-Jerzy Bętkowski, Zdzisław Dąbrowski 18, Tadeusz Swoboda
Trener:
Jerzy Groyecki



Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1954, nr 270 (12 XI)

Czy mistrzowska drużyna Gwardii Kraków przełamie długotrwały kryzys w spotkaniu z gdańską Spójnią?

Gwardzistki maja szanse przy potknięciu się AZS w Poznaniu objąć prowadzenie w tabeli

PO trzech niedzielach rozgrywek zaczynają się powoli kształtować czołówki w ligach koszykówki. O ile w lidze żeńskiej należą do niej obydwa krakowskie zespoły Gwardii i CWKS, to w I lidze mężczyzn obrońca tytułu mistrzowskiego drużyna Gwardii Kraków po drugiej porażce spadła do środka tabeli, mogąc podobnie jak zespół krakowskiej- Spójni poszczycić się tylko jednym zwycięstwem.

JEST to dla krakowskich sympatyków tej dyscypliny sportu tym bardziej bolesne, że w obydwu przegranych zawodach gwardziści nie potrafili nawet nawiązać równorzędnej walki z zespołami Włókniarza Łódź i CWKS.

Kryzys formy mistrzowskiego zespołu Polski trwa już zbyt długo, toteż o ile krakowianie mają zamiar odegrać jakąś rolę w walce o broniony tytuł muszą szybko odzyskać dawną bojowość i formę.

Pierwsza okazja do dalszej zdobyczy punktowej nadarza się w najbliższym spotkaniu ze Spójnią Gdańsk, co jednak przy obecnej fermie Gwardii nie będzie łatwym zadaniem, nawet na własnym terenie.

Jeszcze cięższe zadanie czeka drużynę Spójni, która wyjeżdża do leadera tabeli — łódzkiego Włókniarza z nikłymi szansami na sukces. Aby liczyć na zwycięstwo z rutynowanymi przeciwnikami, krakowianie muszą koniecznie poprawić grę w defensywie i stosować rozsądniejszą taktykę przy kilkupunktowym prowadzeniu, aniżeli to robili na ostatnim meczu z AZS Toruń.

Ta ostatnia drużyna nie ma specjalnych szans na uzyskanie pierwszego zwycięstwa, gdyż gościć będzie u siebie rewelacyjny zespół niepokonanego dotąd w bież, rozgrywkach Kolejarza Poznań.

Z dwóch spotkań stołecznych większy ciężar gatunkowy ma pojedynek miejscowych zespołów CWKS i Kolejarza, którego stawką jest pozostanie w czołówce tabeli.

Większe szanse wydaje się mieć zespół wojskowych, podobnie jak AZS W-wa winien bez trudu pokonać słaba w tym sezonie drużynę poznańskiej Stali.

NA czoło kobiecych spotkań wysuwa się poznański pojedynek Kolejarza ze stołecznym AZS AWF, na wynik którego czekają obydwa zespoły krakowskie. Zwycięstwo bowiem AZS utrąca poznanianki z czołówki ligi, natomiast ich ew. sukces daje krakowskiej Gwardii prowadzenie w tabeli.

Obydwa krakowskie zespoły stoją przed łatwym stosunkowo zadaniem, gdyż zarówno CWKS w krakowskim spotkaniu z Kolejarzem W-wa, jak i Gwardia na wyjeździe do AZS Wrocław są zdecydowanymi faworytami.

Również Włókniarz Łódź, który gości u siebie stalinogrodzką Spójnię, powinien powiększyć swój dorobek punktowy. http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1954/nr092/directory.djvu s.3