1968.06.23 Szombierki Bytom - Wisła Kraków 0:2

Z Historia Wisły

1968.06.23, I Liga, 26. kolejka, Bytom, Stadion Szombierek,
Szombierki Bytom 0:2 (0:2) Wisła Kraków
widzów: ok. 2.000-3.000
sędzia: Hołub z Warszawy
Bramki
0:1
0:2
8' Tadeusz Polak
15' Czesław Studnicki
Szombierki Bytom

Ochman
Cygan
Stefan Kliński
Helmut Nowak
Piotr Strzelczyk
Mandziara
Kulanek Grafika:Zmiana.PNG (Plicko)
Bednarek
Jan Wilim II
Jerzy Wilim I
Powieczko

trener:
Wisła Kraków
4-2-4
Henryk Stroniarz
Fryderyk Monica
Ryszard Wójcik
Władysław Kawula
Adam Musiał
Tadeusz Polak grafika: Zmiana.PNG (46’ (Kazimierz Kmiecik)
Czesław Studnicki
Wiesław Lendzion
Józef Gach
Janusz Sputo
Hubert Skupnik

trener: Mieczysław Gracz

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1968, nr 143 (19 VI) nr 7102

PRZED nami już tylko ostatni akt tegorocznych bojów piłkarskich w I i II lidze. O ile w tej drugiej zapadły już wszystkie rozstrzygnięcia, o tyle w ekstraklasie pozostały do rozwiązania kwestie: kto będzie mistrzem (Ruch czy Legia) i kto obok warszawskiej Gwardii opuści I ligę? Krakowian do ostatka intrygować będzie los Wisły. Dzięki nadzwyczaj szczęśliwemu wyniku porażek Gwardii, Stali Rzeszów i LKS-u, wiślacy mają jeszcze cień nadziei na pozostanie w ekstraklasie. Gwardia definitywnie spadła do II ligi, a jej towarzyszką niedoli będzie Wisła, Stal bądź ŁKS. Jeśli Wisła wygra z Szombierkami a Stal lub ŁKS przegrają, to wówczas krakowianie zostaną w lidze dzięki lepszej różnicy bramek. Stal ma bowiem różnice bramek minus 16, ŁKS minus 15, a Wisła, tylko minus 8.

Oczywiście szanse teoretyczne wiślacy mają, ale trudno liczyć na nadmiar szczęścia. Mecz z Szombierkami nie będzie mimo .pozdrów łatwy. Bytomianie grają szybko i zdecydowanie, a na własnym miniaturowym boisku są niezwykle groźni dla najlepszych. Jednocześnie Stal i ŁKS grają u siebie, Legia ma wprawdzie szanse na mistrza, ale czy mimo wszystko zdoła wy­ wieźć obydwa punkty z Rzeszowa? Jeszcze mniejsze szanse ma Pogoń w Łodzi, tym bardziej, że jedenastka szczecińska nie musi się zbytnio angażować, gdyż wcześniej zapewniła Sobie ligowy byt. W sumie więc perspektywy Wisły. na utrzymanie się w lidze są niezbyt wesołe


Echo Krakowa. 1968, nr 146 (22 VI) nr 7105

Transmisja meczu Szombierki — Wisła

ROZGŁOŚNIA Krakowska Polskiego Radia przeprowadzi w niedzielę 23 bm. na fali UKF. 68,75 Mhz bezpośrednią transmisję meczu piłkarskiego o mistrzostwo I ligi pomiędzy Szombierkami Bytom a Wisłą Kraków.

Sprawozdawcą będzie red. W. Zakulski. Początek transmisji o godz. 17.30.


Echo Krakowa. 1968, nr 147 (23/24 VI) nr 7106

Szombierki - Wisła 0:2 (0:2). Bramki zdobyli: Polak w 8 min. i Studnicki w 15 min. Sędziował p. Hołub z Warszawy. Widzów 2 tys.

WISŁA: Stroniarz, Monica, Wójcik, Kawula, Musiał, Sputo, Studnicki, Lendzion, Gach, Polak (Kmiecik), Skupnik.

Wisła spisywała się bardzo dobrze. Dzięki lepszej kondycji, szybkości i technice miała, szczególnie do • przerwy dosyć znaczną przewagę. Już W pierwszej minucie goście mogli pro­ wadzić, ale Sputo zaprzepaścił okazję. W 8 minucie Polak z odległości 20 metrów pięknym strzałem z woleja ulokował piłkę w samym rogu bramki. W 15 min. Kliński w pogoni za piłką opuścił swe stanowisko, nie zdążył wrócić na czas i Studnicki podwyższył wynik na 2:0.

W Wiśle bardzo dobrze ( prezentowała się obrona i Lendzion oraz Sputo.


Gazeta Krakowska. 1968, nr 148 (22/23 VI) nr 6325

W tym dniu poznamy prawdopodobnie zespół nowego mistrza Polski i dowiemy się, która z drużyn: Sial, ŁKS czy, Wisła towarzyszyć będzie Gwardii w drodze do II ligi. Faktem jest, że na przestrzeni lat Sytuacja, jaka zaistniała w tegorocznych rozgrywkach należy do rzadkości. Dziś powiedzieć możemy, że najwyższe polskie trofeum w piłce nożnej zdobędzie Ruch lub Legia. Może się jeszcze sytuacja ułożyć w ten sposób, że dopiero barażowe spotkanie między tymi drużynami wyłoni mistrza —_ w wypadku remisu Ruchu z Górnikiem, lub porażki chorzowian przy jednoczesnym remisie Legii w Rzeszowie. Nas najbardziej frapuje los krakowskiej Wisły, Czy uda się jej wyjść obronną ręką przy szczęśliwym zbiegu okoliczności z tak trudnej sytuacji? I czy zdoła uratować się przed degradacją. Ostatni mecz rozegra zespół krakowski z zespołem Szombierek w Bytomiu. Chcąc mieć jakiekolwiek złudzenia — Wisła musi to spotkanie wygrać. Nie jest to zadanie zbyt łatwe. Gospodarze na swoim krótkim boisku grając szybko będą przeciwnikiem bardzo groźnym, mimo że zapewniony mają już ligowy byt. Wierzymy, że w ostatnim pojedynku zespół da z siebie wszystko, aby zdobyć bezcenne punkty. O dalszej sytuacji krakowian zadecydują spotkania LKS — Pogoń i Stal Legia.



Gazeta Krakowska. 1968, nr 149 (24 VI) nr 6326

Piłkarze I i II ligi dobrnęli do mety. W niedzielę wyjaśnione zostały wszystkie zagadki ekstraklasy. O godzinie 19.15 całą Polskę obiegła wieść, że mistrzem Polski na rok 1968 został chorzowski Ruch. Zespół imponujący wszystkim swoją wspaniałą postawą, nieustępliwością w walce i grą fair. Zasłużony klub dla polskiego piłkarstwa. Ruch w ostatnim swoim meczu pokonał w dobrym stylu zeszłorocznego mistrza Polski Górnika Zabrze 3:1. Wicemistrzowskie laury przypadły w udziale drużynie wojskowych warszawskiej Legii. Piłkarze stołeczni godnie uczcili więc jubileusz 25-lecia powstania Ludowego Wojska Polskiego. I wreszcie nam krakusom spadł ciężki kamień z serca. Wiwatem i okrzykami przyjęto wieść przed budynkiem naszej redakcji, że Wisła Kraków, ten o wieloletnich tradycjach klub pozostaje w szeregach I ligi piłkarskiej. Losy krakowskiej Wisły rozstrzygały się w Szombierkach, gdzie piłkarze białej gwiazdy pokonali tamtejszą drużynę Górnika i rozstrzygnęły się również w Łodzi. Włókniarze przegrali swój ostatni pojedynek z Pogonią Szczecin i mając gorsze konto bramkowe opuszczają ekstraklasę dzieląc los warszawskiej Gwardii, która z tym faktem pogodziła się już przed tygodniem

Szombierki- Wisła 0:2

Broniąca się przed spadkiem drużyna krakowskiej Wisły odniosła nieoczekiwanie niemniej jednak zasłużone zwycięstwo w Bytomiu z miejscowymi Szombierkami 2:0 (2:0). Bramki dla Wisły strzelili: w 8 min. Polak i 15 min. Studnicki. Widzów zaledwie 2 tys. Wisła wygrała zasłużenie, będąc w ogólnym przekroju zespołem lepszym.

… W zwycięskim zespole Wisły podobali się Wójcik, Kawula i Lendzion. Wisła pod koniec spotkania przyjęła taktykę wybijania przeciwnika z równowagi. Mając zapewnioną przewagę dwóch bramek te przedsięwzięcia udawały się krakowianom znakomicie. Wisła: Stroniarz, Monica, Wójcik, Musiał, Kawula, Polak (Kmiecik), Sputo, Lendzion, Gach, Studnicki. Skupnik.