2001.03.30 Widzew Łódź - Wisła Kraków 3:0

Z Historia Wisły

2001.03.30, I Liga, 18. kolejka, Łódź, Stadion Widzewa, 19:00, piątek
Widzew Łódź 3:0 (2:0) Wisła Kraków
widzów: 5.000
sędzia: Mirosław Ryszka z Warszawy.
Bramki
Marcin Zając 18’
Bartosz Tarachulski (g) 33’
Rafał Kaczmarczyk (w) 56’
1:0
2:0
3:0
Widzew Łódź
Sławomir Olszewski
Mariusz Jop
Przemysław Urbaniak
Grafika:Zk.jpg Grafika:Zk.jpg Grafika:Cz.jpg 57’ Daniel Bogusz
Artur Szymczyk
Marcin Zając
Zbigniew Wyciszkiewicz grafika: Zmiana.PNG (64’ Michał Stasiak)
Rafał Kaczmarczyk grafika: Zmiana.PNG (78’ Adam Kryger)
Andrzej Michalczuk
Jacek Dembiński
Bartosz Tarachulski grafika: Zmiana.PNG (89’ Marcin Janeczko)

trener: Marek Koniarek
Wisła Kraków
Maciej Szczęsny
Marcin Baszczyński
Kazimierz Moskal Grafika:Zk.jpg
Tomasz Kulawik grafika: Zmiana.PNG (43’ Mirosław Szymkowiak)
Grzegorz Pater grafika: Zmiana.PNG (70’ Łukasz Sosin)
Radosław Kałużny Grafika:Zk.jpg Grafika:Cz.jpg 55'
Grzegorz Niciński Grafika:Zk.jpg
Ryszard Czerwiec grafika: Zmiana.PNG (46’ Kelechi Iheanacho)
Maciej Żurawski
Tomasz Frankowski
Olgierd Moskalewicz

trener: Orest Lenczyk

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Bilet meczowy
Bilet meczowy

Spis treści

WSTĘP DO MECZU

18 kolejka ekstraklasy, 30.03.2001, godz. 19:00 Widzew - Wisła
Strona będzie uaktualniana aż do chwili rozpoczęcia meczu.
Transmisja: Canal+ oraz LIVE! na www.futbol.pl
Ostatni mecz: 04.11.00 - Wisła 2:2 Widzew
Przewidywane składy:
Wisła:
Szczęsny
Baszczyński, Moskal, Niciński (B.Zając), Kulawik
Pater, Szymkowiak, Kałużny (Czerwiec), Żurawski
Frankowski, Moskalewicz
Widzew:
Dembiński (Tarachulski), Zając
Michalczuk, Wyciszkiewicz, Kaczmarczyk, Janeczko
Szymczyk, Bogusz, Urbaniak, Jop
Olszewski
W Wiśle nie zagrają: B.Zając(?), M.Zając, Głowacki (kontuzje), Kosowski (choroba)
W Widzewie nie zagrają: Piekutowski (pauzuje za czerwoną kartkę), Dembiński? (kontuzja), Pawlak, Stolarczyk, Gula (odsunięci od pierwszego zespołu)
OSTATNIE MECZE WISŁA - WIDZEW
Data Konk. Przeciwnik D/W Wynik Strzelcy
04.10.98 liga Widzew Łódź D 3:1 (1:1) Frankowski 36'
Kulawik 79'
Frankowski 84'(k)
12.05.99 liga Widzew Łódź W 0:1 (0:1)
31.07.99 liga Widzew Łódź W 4:3 (2:2) M.Zając 4'
Moskalewicz 27'
Frankowski 50'
Frankowski 73'
15.03.00 liga Widzew Łódź D 3:1 (3:1) Frankowski 3'
M.Zając 13'
Żurawski 42'
05.08.00 liga Widzew Łódź D 2:2 (1:0) M.Zając 10'
Żurawski 56'(k)
OSTATNIE 5 SEZONÓW
WISŁA VS. WIDZEW (DOM I WYJAZD)
L.p. Drużyna Mecze Z-R-P Bramki Bilans Punkty
1. Wisła 9 4-2-3 20-12 +8 14
2. Widzew 9 3-2-4 12-20 -8 11
OSTATNIE 5 SEZONÓW
WISŁA VS. WIDZEW (TYLKO W ŁODZI)
L.p. Drużyna Mecze Z-R-P Bramki Bilans Punkty
1. Widzew 4 2-1-1 6-5 +1 7
2. Wisła 4 1-1-2 5-6 -1 4
Bez sentymentów
Mecz z Widzewem to mecz z podtekstami (Lenczyk, Szymkowiak, Czerwiec, Jop, Piekutowski, a nawet Smuda, o czym dalej). Wszyscy jednak zapewniają, że na boisku zapominają o dawnych klubach i o kolegach w drużynach przeciwnych.
W chwili obecnej Wisła i Widzew znajdują się na przeciwnych biegunach. Kilka sezonów wstecz to Wisła była słaba i biedna, a Widzew był piłkarską potęgą (jak na polskie warunki, oczywiście). Teraz układ uległ odwróceniu. Wisła do Łodzi jedzie w roli pewniaka i każdy inny wynik niż jej zwycięstwo będzie niespodzianką.
Daleki jednak jestem do lekceważenia Widzewa. To wciąż dobra drużyna, w której znajdziemy wiele znanych w Polsce nazwisk. Jeśli wszyscy zagrają na maksimum możliwości, by udowodnić kibicom, że zależy im na dobrze łódzkiego klubu, będziemy mogli obejrzeć bardzo dobre widowisko.
Wisła: Powrót Szymkowiaka
Piątkowy mecz ma wiele podtekstów. Z Widzewem związani przecież byli w róznych okresach zarówno Ryszard Czerwiec, Orest Lenczyk, Maciej Szczęsny, jak i Mirosław Szymkowiak. Jednak najbliższy mecz największym przeżyciem będzie zdecydowanie dla tego ostatniego. Łódź opuścił dopiero tej zimy i często powtarza jak wiele Widzew dla niego znaczy. "Szymek" zapewnia, że mecz traktuje jak każdy inny i nie podchodzi do niego w sposób specjalny. Jak będzie naprawdę, przekonamy się dopiero w piątek.
Innym powracającym na stadion Widzewa jest Orest Lenczyk, który Widzew prowadził dwukrotnie. Po raz ostatni, w poprzednim sezonie od 6 do 23 kolejki, gdy popadł w konflikt z łódzkimi działaczami. Będzie to pierwsza wizyta Oresta na łódzkim stadionie od czasu odejścia z Widzewa, lecz po takim doświadczonym trenerze trudno spodziewać się jakichkolwiek dodatkowych emocji.
Po dobrym spotkaniu z Amiką w bramce zagra zapewne Maciej Szczęsny, który wraz z Czerwcem i Szymkowiakiem grał z Widzewem w Lidze Mistrzów.
Teraz trochę o sytuacj kadrowej. A ta jest znów bardzo zła. Z gry wypadł chory Kamil Kosowski, niepewny jest występ Marka Zająca, Bogdana Zająca, a nawet Tomka Frankowskiego. Radek Kałużny rozegrał w reprezentacji dwa pełne mecze i być może w pierwszej jedenastce zastąpi go Ryszard Czerwiec. W najgorszym przypadku w obronie znów zagrają dwaj potencjalni pomocnicy - Niciński i Kulawik, którzy grali razem w tej formacji już w Radzionkowie. Wtedy bramki nie stracili, czy podobnie będzie w Łodzi?
Widzew: Z pomocą Smudy?
W piątek na stadionie Widzewa może ponownie zasiąść były trener łodzian - Franciszek Smuda. Łódzki klub zaproponował Smudzie funkcję koordynatora pracy trenera Marka Koniarka. Jak mówi "Franz" chętnie podzieli się wiedzą z młodszym kolegą. Widzew jednak, od czasu odejścia Smudy zmienił się diametralnie, większość zawodników to zupełnie inne nazwiska. Czy Smuda w ciągu kilku dni potrafi wpłynąć na postawę Łodzian?
W pierwszej kolejce Widzew pokonał chorzowski Ruch 1:0, tydzień później uległ w Płocku aż 1:4. Druga połowa tego meczu rozpoczęła się co prawda dobrze dla łodzian, strzelili bramkę kontaktową, lecz chwilę później czerwoną kartkę otrzymał Adam Piekutowski i w bramce musiał stanąć obrońca Stolarczyk, który łatwo przepuścił dwie bramki. W przerwie na mecze reprezentacji Widzew rozegrał w Niemczech dwa mecze kontrolne. W pierwszym spotkaniu z drugoligowym Hannover 96 padł remis 1:1, w drugim meczu lepszy okazał się Werder Brema, który wygrał 2:0.
W tym drugim spotkaniu Jacek Dembiński rozciął łuk brwiowy i jego występ z Wisłą stanął pod znakiem zapytania. Napewno nie zagra natomiast Adam Piekutowski, który pauzować będzie za wspomnianą czerwoną kartkę. Drugi zawodnik wypożyczony z Wisły - Mariusz Jop ma pewne miejsce na prawej obronie i wystąpi w piątek. Warto też przypomieć, że parę sezonów wstecz kilka meczów w Wiśle rozegrał obecny trener Widzewa, Marek Koniarek.
W składzie Widzewa trudno dopatrzeć się gwiazd. Wyróżnić napewno można Dembińskiego i Marcina Zająca, którzy po odejściu Poskusa mają pewne miejsce w ataku. Całkiem nieźle prezentują się też Daniel Bogusz, który pamięta jeszcze występy w Lidze Mistrzów i Rafał Pawlak.
Atmosfera w Widzewie nie jest najlepsza. Oczywiście wciąż chodzi o pieniądze. Piłkarze Widzewa, którzy od dłuższego czasu nie dostają pieniędzy zwrócili się do PZPN o zwrot kart zawodniczych, co może doprowadzić do ich darmowego odejścia z Widzewa. Taka postawa nie podoba się kibicom.
Ci ostatni mimo to, planują na mecz z Wisłą duże atrakcje. W trakcie rozgrywanego przy sztucznym świetle spotkania ma zapłonąć aż sto rac, które mają pomóc łódzkim piłkarzom.
Skład Widzewa z meczu z Orlenem: Piekutowski - Jop, Michalczuk, Bogusz, Stolarczyk - Pawlak (46 Janeczko), Stasiak, Wyciszkiewicz, Gula (46 Remień) - Zając, Dembiński (62 Tarachulski).
Mateusz Miga

Relacje meczowe


18 kolejka ekstraklasy, 30.03.2001, godz. 19:00 Widzew
ZAJĄC 18'
TARACHULSKI 33'
KACZMARCZYK 57' 3-0 Wisła

Widzów: 6000
Sędziował: M. Ryszka (Warszawa)
Wstęp do meczu WISŁA
Szczęsny 2
Baszczyński 5
Moskal 6
Niciński 3
Kulawik 4
(43 Szymkowiak) 4
Pater 4
(70 Sosin)
Czerwiec 3
(46 Kelechi) 3
Kałużny 3
Żurawski 4
Frankowski 3
Moskalewicz 4

trener: O. Lenczyk
NAJLEPSZY ZAWODNIK WISŁY:
BASZCZYŃSKI
WIDZEW
Olszewski
Michalczuk
Urbaniak
Jop
Kaczmarczyk
(78 Kryger)
Wyciszkiewicz
(64' Stasiak)
Bogusz - 60'
Szymczyk
Tarachulski
(89' Janeczko)
Dembiński
trener:M. Koniarek

Gdzie ta Wisła?


Takie pytanie należy zadać po dzisiejszym meczu "Białej Gwiazdy" z łódzkim Widzewem. Piłkarze Wisły znów zagrali dość słabo, szczególnie w środku pola, o ile jednak taki styl gry wystarczył na słabe zespoły Radzionkowa czy Amiki, o tyle przeciwko znakomicie usposobionemu dziś Widzewowi - nie mógł zdziałać nic. Wisła przegrała 0-3, błędy przy dwóch bramkach były dziełem Macieja Szczęsnego, zaś w drugiej połowie za czerwoną kartkę boisko musiał opuścić Radosław Kałużny. Fatalny bilans dopełnić mogą: kontuzja Tomasza Kulawika i aż 5 żółtych kartek dla wiślaków.
Zaczęło się źle...
Wiślacy rozpoczęli mecz dość bojaźliwie. Dość długo rozgrywali piłkę, nie potrafiąc jednak przenieść ciężaru gry na połowę przeciwnika. Bardzo słabo grała para środkowych pomocników - Kałużny i Czerwiec. Przeciwnicy całkowicie zdominowali tę strefę boiska, co spowodowało zwiększenie zagrożenia pod bramką Szczęsnego. A że przetrzebiona kontuzjami i chorobami wiślacka obrona monolitem ostatnio być nie może, więc gospodarze stwarzali sobie przyzwoite sytuacje strzeleckie.
Już na samym początku dwie interwencje Kulawika zapobiegły utracie gola. W 13 minucie mocno dośrodkowywał Tarachulski, piłka odbiła się od łokcia Grzegorza Nicińskiego, jednak arbiter nie znalazł niczego nieprawidłowego w tym zagraniu. Minutę później groźną akcję przeprowadził Michalczuk, jego dośrodkowanie przejęli defensorzy Wisły. W 18 minucie było już jednak 0:1... Znakomitą piłkę na wybiegającego z drugiej linii Marcina Zająca posłał Kaczmarczyk. Zając wbiegł w pole karne i z dość ostrego kąta trafił pomiędzy Szczęsnym a obstawianym przez niego(!) "krótkim" słupkiem bramki. Nie można więc powiedzieć, by bramkarz Wisły nie był bez winy przy tym golu.
Szczęsny dobrze zachował się natomiast w 26 minucie - nieco za długie podanie otrzymał znów Marcin Zając, golkiper Wisły uprzedził widzewiaka. Nie minęła minuta, gdy w dobrej sytuacji strzeleckiej znalazł się Wyciszkiewicz, tu jednak spokój zachował powracający Moskal, popisując się skuteczną interwencją. W 32 minucie Szczęsny łapie piłkę, po oddanym w jego kierunku strzale Bogusza. Niestety, minutę później, po fatalnym błędzie po raz drugi wyciągał piłkę z siatki... Niepotrzebnie wychodził do dośrodkowania z głębi pola na okolice 15 metra i Bartosz Tarachulski przelobował go. Na nic zdała się ofiarna interwencja Tomka Kulawika.
Pod koniec pierwszej połowy Żurawski zablokował jeszcze strzał z kilkunastu metrów Zająca, dobitka Dembińskiego poleciała w trybuny. Pierwsza połowa kończy się zasłużonym prowadzeniem otwarcie grających gospodarzy. Dużo błędów w środku pola, brak reżysera gry i w konsekwencji niepewna gra obrony to najkrótsza charakterystyka poczynań Wisły. Na uwagę zasługuje postawa widzewiaków, a w szczególności: pełniącego funckcję kapitana - Zająca oraz Tarachulskiego, Kaczmarczyka i Wyciszkiewicza.
Sytuacje Wisły, kontuzja Kulawika.
Wiślacy atakowali bardzo mizernie. Ich akcje rzadko kończyły się strzałem. W 8 minucie groźnie do Moskalewicza podawał "Franek", "Olo" nie sięgnął piłki. W 16 minucie nad bramką strzelił Kałużny. Po stracie pierwszego gola bardzo ładną akcję przeprowadził Grzegorz Pater w 28 minucie - najpierw efektownie uwolnił się zwodem, przebiegł kilkanaście metrów i zacentrował do Frankowskiego, ten jednak źle strzelił głową. Minutę później Pater dośrodkował na krótki słupek, gdzie centrymetrów zabrakło Nicińskiemu. W 29 minucie Kulawik ładnie podawał do Frankowskiego, napastnika Wisły ubiegł Olszewski i wreszcie w 39 minucie Olszewski złapał ładnie uderzoną piłkę przez Kałużnego.
W 37 minucie bardzo brzydko faulował Kulawika Bogusz, za co otrzymał żółtą kartkę. Grający w tym spotkaniu na obronie "Kula" nie pojawił się więcej na murawie boiska, zastąpił go w 43 minucie Szymkowiak. Po meczu trener Wisły mówił, że "Szymek" wogóle miał nie grać w tym meczu, ale wobec kontuzji Kulawika (najprawdopodobniej złamanie kostki) Lenczyk nie miał wyboru...
56 minuta...
Druga połowa rozpoczęła od kolejnych ataków Widzewa, nie przynosiły one jednak spodziewanych rezultatów. Trochę lepiej grali zawodnicy Wisły, którzy zacieśnili nieco pole gry i również starali się zdobyć bramkę. W tym okresie gry żadna z drużyn nie stworzyła sobie jednak dobrych okazji strzeleckich. Aż do 56 minuty, która ostatecznie przesądziła losy meczu. Wtedy to wątpliwy faul przed polem karnym Wisły popełnił Kałużny, sędzia Mirosław Ryszka z ...Warszawy podyktował rzut wolny przeciwko Wiśle, zaś Kałużnego ukarał żółtą kartką. Protesty wiślaków "przyniosły" jeszcze jeden efekt - Kałużny ujrzał drugie "żółtko" i musiał opuścić boisko. Gdy to uczynił padła trzecia bramka dla Widzewa - Kaczmarczyk precyzyjnie uderzył, Szczęsny nie miał szans na skuteczną interwencję...
Sędzia Ryszka tak się rozochocił, że 4 minuty później dał drugą żółtą kartkę Boguszowi. Żółtych kartek rozdał z resztą 8, z czego 6 - pięciu wiślakom... Grano więc 10 na 10, co generalnie nie wpłynęło na dalszy przebieg gry. Wisła nadal nie potrafiła narzucić swego stylu gry, Widzew groźnie kontrował i nie wiele brakowało, by krakowianie odjechali z Łodzi z większym bagażem bramek. Choć wiślacy mieli swe szanse, jak m.in. potężny strzał Baszczyńskiego w poprzeczkę, czy obroniony wolej Frankowskiego.
3 stracone punkty i bramki, bagaż kartek i kolejne kontuzje zawodników to fatalny bilans pojedynku z Widzewem. Oby był to ostatni tak fatalny występ piłkarzy "Białej Gwiazdy".
Rafał Oramus

Minuta po minucie

8' Ładne podanie za plecy obrońców do Moskalewicza, ten nie sięga piłki.
13' Przypadkowa ręka Nicińskiego w polu karnym po dośrodkowaniu Tarachulskiego. Nie ma rzutu karnego.
14' Groźna akcja Michalczuka, którego dośrodkowanie przejmują obrońcy.
16' Kałużny strzela z 20 metrów nad bramką Olszewskiego.
18' 1:0. Świetne podanie Kaczmarczyka do Zająca, który pokonuje Szczęsnego.
24' Znakomita akcja prawą stroną Patera, centra do "Franka", który źle strzela głową.
25' Niciński nie sięga piłki, po dośrodkowaniu Patera na krótki słupek.
26' Szczęsny udanie ubiega Marcina Zająca.
27' Moskal wybija piłkę Wyciszkiewiczowi.
29' Podanie Kulawika na pole karne, Olszewski ubiega Frankowskiego.
32' Daniel Bogusz strzela mocno zza pola karnego - wprost w Szczęsnego.
33' 2:0. Szczęsny niepotrzebnie wychodzi do piłki, lobuje go Tarachulski.
37' Kulawik opuszcza boisko na noszach po brutalnym faulu Bogusza.
39' Ładny strzał Kałużnego po ziemi broni Olszewski.
43' Na boisko za Kulawika wchodzi Szymkowiak; niemal natychmiast fauluje go Wyciszkiewicz.
44' Strzela Bogusz, piłkę odbija Żurawski, Dembiński dobija, ale bardzo niecelnie.
47' Jop strzela mocno, obok wiślackiej bramki.
56' Faul Kałużnego przed polem karnym, żółta i czerwona kartka dla reprezentacyjnego pomocnika...
57' 3:0. Kaczmarczyk precyzyjnie uderza z wolnego.
60' Druga żółta kartka dla Daniela Bogusza uderzenie łokciem Żurawskiego. Siły wyrównane...
61' Kontratak Wisły. Piłkę środkiem poprowadził Frankowski, oddał do Kelechiego, który mija obrońce zwodem i strzela. Piłka po interwencji Olszewskiego wychodzi na róg.
62' Po rogu wybitą piłkę przed polem karnym piekielnie mocno uderza Szymkowiak. Niepewna interwencja Olszewskiego kończy się szczęśliwie dla Widzewa.
65' Tarachulski strzela nad bramką Wisły.
65' Rzut rożny dla Wisły, strzela "Olo", piłka po rykoszecie wychodzi na róg.
66' Kontra Widzewa, Tarachulski znów niecelnie strzela.
67' Ładna wymiana piłki między "Olem" a Szymkowiakiem kończy się bardzo niecelnym strzałem tego drugiego.
68' Pater strzela nad bramką.
71' Dośrodkowania Baszczyńskiego wybite na róg. Po rzucie różnym piłkę przejmuje znów "Baszczu", jednak nie strzela precyzyjnie.
75' Solowa akcja Baszczyńskiego, zdecydował się na strzał z 25 metrów. Potężna bomba trafia w poprzeczkę. Duże szczęście Widzewa.
84' Dembiński wybiega na czystą pozycję, ale nie opanowuje piłki.
87' Zając w sytuacji "sam na sam" mija Szczęsnego, strzela, jednak 2 metry przed bramką piłkę wybija Moskal.
89' Frankowski uderza mocno z woleja - wprost w Olszewskiego.
90' Dembiński źle trafia głową w piłkę na 3(!) metrze.
91' Bardzo mocny strzał Moskala z 25 metrów broni Olszewski.

Źródło: wislakrakow.com

Wideo

>>> skrót: Paju