Jubileusz 20-lecia

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(„Ilustrowany Kuryer Codzienny”)
Linia 29: Linia 29:
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły3.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły3.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły4.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły4.JPG
 +
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły4 - kolor.jpg|
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły5.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły5.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły6.JPG
Grafika:1927.10.30 Święto Wisły6.JPG

Wersja z dnia 23:02, 21 mar 2018

Na rok 1926, przypadało 20-lecie Towarzystwa Sportowego Wisła. "Czerwoni" od dwudziestu lat prężnie działali dla dobra polskiego sportu. Okres ten należało zakończyć imprezą jubileuszową, tak jak to Wisła zrobiła kończąc swe 15 urodziny (1921 rok). Tutaj rodzi się pytanie: Czy jubileusz 20-lecia się odbył? Milczą o tym późniejsze wydawnictwa Wisły, milczy też "Przegląd Sportowy".

Temat należałoby na tym zakończyć, gdyby nie informacja zawarta w nr 44 "Przeglądu Sportowego" z 1927 roku. Przy okazji meczu z Slavią-Brno redaktorzy krakowskiej gazety pisali: "Zawody połączone były ze świętem sportowem, które zgromadziły na boisku Wisły około 1.500 osób. Wśród nich przedstawicieli władz państwowych, administracyjnych, wojska oraz konsula czechosłowackiego z p. Seydlem na czele. Na boisko wyszły wszystkie czynne sekcje Towarzystwa: lekkoatletyczna (32 panów i 13 pań), ciężkoatletyczna (17 osób), trzy drużyny piłkarskie i drużyna Slavii. Po defiladzie zarząd T.S. Wisły w osobach pp. prez. Bieżańskiego, Roganowicza i Obrubańskiego wręczył dyplom członka honorowego znanemu art. mal. Vlastimilowi Hoffmanowi oraz szereg upominków weteranom klubowym: Reymanowi I z okazji 200-go meczu, Reymanowi II, oraz Szpurrnie i Strychalskiemu, graczom II-ej drużyny. Po tej miłej i serdecznej uroczystości zaczęły się zawody piłkarskie." Cóż to mógł być zatem za jubileusz, na którym pojawiły się władze państwowe, administracyjne i wojsko? Co to za impreza, która zgromadziła na płycie boiska wszystkich sportowców, każdej sekcji oraz zarząd? Powyższy cytat lakonicznie informuje o przebiegu uroczystości, nie mówiąc przy tym czego obrzędy dotyczą. Wielkość imprezy (defilada wszystkich sportowców, odznaczenia dla zasłużonych, mecz piłkarski), oraz znamienici goście, każą twierdzić, że powód organizacji był znaczący. Powodów takich mogło być sporo: uczczenie organizacji ligi, pierwsze mistrzostwo polski Wisły, 5 rocznica otwarcia własnego boiska, czy też spóźniony jubileusz 20-lecia. O ile pierwszych kilka przykładów, z powodu ich charakteru, nie bardzo nadają się do organizacja "Święta sportowego" na taką skalę, to już ten ostatni jak najbardziej.

Czy więc Wisła obchodziła jubileusz 20-lecia powstania w 1927 roku? Niewykluczone. Wiele czynników za tym przemawia. Mógł być to jubileusz upamiętniający połączenie Wisły z klubem Jenknera z 1907 roku. Zgadzałaby się wówczas data. Jednocześnie tą tezę wykluczają inne obchody jubileuszowe (tak wcześniejsze jak i późniejsze). Jeżeli założymy, że rzeczywiście była to spóźniona uroczystość roku 1926 to należałoby się zastanowić, dlaczego to spóźnienie nastąpiło.

Rok 1926 był dla Wisły bardzo intensywny. Pierwsza część sezonu upłynęła pod znakiem gier o mistrzostwo A-klasy i awans do mistrzostw Polski. Wisła zajęła drugie miejsce, za Cracovią i na tym zakończyła boje w MP. W drugiej części, wiślacy udanie konkurowali o pierwszy w historii puchar Polski. Do wydarzeń boiskowych dochodzą jeszcze te pozaboiskowe. Biała gwiazda, na przełomie 1926 i 1927 roku, czynnie (jako jeden z organizatorów) doprowadziła do reformacji rozgrywek piłkarskich. Było to bez wątpienia rzeczą ważniejszą niż klubowy jubileusz.

Tak pisaliśmy nie mając pełnej kwerendy prasy sportowej z tego okresu. "Stadjon" z 2 listopada 1927 roku i inne tytuły prasowe z tego czasu nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Był to właśnie jubileusz 20-lecia TS Wisła. Jubileusz kilkakrotnie odkładany z powodów organizacyjnych...


Spis treści

Galeria

Doniesienia prasowe

Święto sportowe krakowskiej Wisły

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 294 (25 X)

Święto sportowe krakowskiej Wisły.

Zapowiedziane swego czasu święto sportowe Wisły z powodu nie przybycia lwowskiej Pogoni do Krakowa zostało odłożone. Jako termin zostały wybrane najbliższe dni świąteczne: niedziela 30 b.m. i 1 listopada, w których mają się odbyć wszystkie przewidziane programem imprezy w różnych dyscyplinach sportowych.

Na meczu tym szereg graczy ma obchodzić jubileusz czynnego udziału w barwach swego towarzystwa, przyczem Reyman I osiągnął rekord, gdyż grał dotychczas w 200 meczach Wisły. Jednym z najważniejszych punktów programu będą zawody Wisły z jedną z najpoważniejszych drużyn zagranicznych, z którymi toczą się pertraktacje. Ma nią być Hakoah lub Slavia, od której otrzymała również Wisła zaproszenie na przyjazd do Czechosłowacji.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 296 (27 X)

Święto sportowe „Wisły”.

Jak już donosiliśmy, w dniu 30 bm. oraz 1 listopada odbędzie się szereg imprez sportowych z okazji urządzanego przez T. S. Wisła w Krakowie dorocznego święta sportowego. W programie m. in. przewidziane są 2 mecze piłkarskie z pierwszorzędną drużyną zagraniczną, dalej zawody lekkoatletyczne pań i panów, próby pobicia rekordów: polskiego w rzucie dyskiem przez por. Barana ze Lwowa (rekordzisty Polski), oraz okręgowych w rzucie oszczepem przez Gierałtowskiego i w rzucie dyskiem przez Turka.

Niezależnie od tego nastąpi uroczyste przejęcia obrazu, przedstawiającego I drużynę Wisły, znanego artysty-malarza Wlastimila Hoffmanna i wręczenie mu dyplomu członkach Towarzystwa, Cały szereg graczy Wisły obchodzić będzie w tym dniu jubileusz swoich występów w barwach Towarzystwa, rekord ma obecnie Reyman I, który grać będzie W dniu 30 bm. swój 200 mecz. Zawody w pierwszym dniu poprzedzi defilada wszystkich zawodników Wisły przy dźwiękach orkiestry wojsk.



„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 300 (31 X)

Tylko jeden mecz Slavii z Wisłą.

...

Tu równocześnie musimy podkreślić, iż ten dzień meczu (niedziela) Slavii z Wisłą jest zarazem świętem sportowem tej ostatniej. Bogaty program imprez sportowych na boisku Wisły przedstawia się następująco:

O godz. 9.30 zawody lekkoatletyczne, zapasy, w których wezmą udział kluby krakowskie, a z zawodników zamiejscowych wystąpi por. Baran, mistrz Polski w rzucie kulą i dyskiem. O godz. 12 odbędą się zawody między Spartą—Wisłą I, B. Po południu zaś o godz. 2.30 odbędzie się defilada zawodników i zawodniczek przy dźwiękach muzyki wojskowej 20 p. p. Po defiladzie nastąpi wręczenie upominków jubilatom i przejęcie przez Wisłę zbiorowego portretu I. drużyny, malowanego przez znanego artystę-malarza p. V. Hofmanna i wręczenie temuż dyplomu członka hon. Twa. Na zakończenie uroczystości rozegra o godz. 2.45 po południu I. drużyna zawody w piłkę nożną ze Slavią. Na mecz powyższy zapowiedzieli swoje przybycie przedstawiciele władz tutejszych, tak cywilnych jak i wojskowych.

Pierwotnie zamierzała Wisła rozegrać dwa, spotkania, wobec trudności jednak złączonych z zawodowemi zajęciami graczy Slavii odbędzie się tylko jeden mecz w dniu dzisiejszym.

Święto sportowe Wisły.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 301 (1 XI)

Święto sportowe Wisły. świetne zwycięstwo Wisły nad Slavią (Brno), 8:2 (3:1).

Kraków, 30 października

Ubiegła niedziela była wyjątkowo korzystną dla drużyn krakowskich. Takiego bowiem po gromu gości, czy to czeskich czy to wiedeńskich, nikt przed meczem nawet nie mógł przypuszczać.

Mecz Wisły ze Slavią (Brno) wchodził w program „Święta sportowego”Wisły, które miało imponujący przebieg. Rozpoczęło się ono przed południem od zawodów lekkoatletycznych, które dały następujące wyniki: Konkurencje pań: sztafeta 10X100 — 1) Wisła (Radomska, Szybowska, Bednarska, Kirchmajerówna, Witkowska, januszewska, Rena, Milewska i Wiśka) 2:29 rekord polski (dotychczasowy 2:32 należał do Warty poznańskiej).

3X800 mtr.i 1) Makkabi 8:53,9. 800X 200X100X100 mtr.: 1) Wisła 8:54.2. 4X75 mtr.: 1) Wisła (Szybowska, Radom ska, Bednarska i Wiśka) 41:8, rekord okręgowy. Sztafeta wymieniona, której ilustrację po dajemy na str. IV, ma cały szereg rekordów Okręgowych.

Konkurencje panów: 10X100 mtr.: 1) Wisła (Balcer I., Chrzanowski, Fiut, Kłus, Poje, Balcer II., Strychalski, Chorąży, Owsiak i Scipio) 2:008.

4X1.500 mtr.i 1) Wisła (Zwarycz, Ziffer, Sałek i Panajeff) 10:58,6. 800 X400 X 200X100 mtr.i 1) Wisła (Zwarycz, Chrzanowski, Balcer i Owsiak) 3:45.3. 4X100 mtr.: 1) Wisła (Balcer, Chrzanowski, Owsiak i Scipio).

Ponadto odbyły się rzuty dyskiem oburącz, przyczem I miejsce zajął Wróż (Cr) 57.07 mtr. (32.17+24,90), drugi Turek (Wisła) 54,68 mtr. (30,86+23,42 mtr. i trzeci Sido 53,88 (29.49+24,39 mtr.).

Próba pobicia rekordu okręgowego w rzucie oszczepem oburącz przez Gierałtowskiego (Cracovia) udała się a wynik osiągnięty wynosi 81,37 mtr.

W zawodach brali udział zawodnicy AZS., Cracovii, Jutrzenki, Makkabi i Wisły. Pondto odbyły się walki zapaśnicze, do których stawali zapaśnicy Wisły i Legji. Stały one już na wysokim poziomie pod względem technicznym i dały następujące wyniki: waga musza: 1) Sworzeniowski (Wisła), 2) Wiader (Wisła), waga kogucia: 1) Palusiński (Wisła), Łuszczewski (Legja), waga piórkowa: 1) Dobosz (Wisła), 2) Buchała (Wisła), waga lekka: 1) Bajorek (Wisła)—Tekelak (Legja.1, waga średnia: fi jaworski (Wisła), 2) Koperski (Wisła), waga półciężka: Golonka (Wisła) w. o. Czernek (Legja).

Po południu uroczystość rozpoczęła się od defilady zawodników wszystkich sekcyj, oraz drużyny Slavii przy dźwiękach orkiestry wojskowej 20 p. p. Z. K. Po ustawieniu się wszystkich zawodniczek i zawodników na boisku wręczył dyplom członka hon. towarzystwa prezes Wisły dyr. Bieżeński znanemu artyście-malarzowi Wlastimilowi Hofmannowi w uznaniu jego zasługa m.in. wykonania wspaniałego portretu zbiorowego I. drużyny Wisły. Następnie wręczył p. Bieżeński upominki I. rekordzistce Polski w barwach Wisły Wiśce i jubilatom t. J. Reymanowi I (który obchodził 200 mecz), Reymanowi II, Strychalskiemu i Szpórnie (grającym po 100 zawodów w barwach klubowych). Bezpośrednio po defiladzie odbył się mecz:


Wisła-Slavia 8:2

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1927, nr 301 (1 XI)

Wisła-Slavia 8:2 (3:1).

Śmiało można powiedzieć, iż był to obok Fulgerulu najlepszy mecz Wisły w tym sezonie...


Publiczność zgromadziła się nader licznie wśród obecnych zauważyliśmy przedstawicieli: gminy m. Krakowa, wiceprezydenta Ostrowskiego, dowódcę korpusu jen. dyw. Wróblewskiego, prezesa Izby skarbowej Gregera dowódcę VI. dyw. pułk. Smorawińskiego i innych.


Zobacz też

Linki zewnętrzne