Kłamstwa Wikipasów

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 18:39, 3 maj 2009; Zdzis (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Kłamstwa Wikipasów

Spis treści

Data powstania Wisły

Wikipasy o Wiśle piszą: „Data założenia: październik lub wrzesień 1906”.
Informacja zupełnie nieuprawniona. Istnieją dowody tylko na to, że Wisła na jesieni 1906 roku już istniała, ale nie że dopiero wtedy powstała. Wikipasy powołują się na notatkę prasową z „Nowej Reformy” (z 20.10.1906) komentując, że „wszystkie oprócz Cracovii i Biało-Czerwonych krakowskie drużyny w tym Wisłę i Czerwonych zalicza [Nowa Reforma] do jednej z dwóch kategorii "młodziutkie pisklęta sportu footballowego" lub kluby "złożone w ostatnich tygodniach””. Ten komentarz jest jawnym kłamstwem. Nawa Reforma wymienia trzy grupy drużyn:
1.Młodziutkie, pisklęta sportu footballowego
2.Tęższe, (…) złożone w ostatnich tygodniach z miłośników piłki nożnej grających dotychczas luzem
3.Najsilniejsze
Cracovia i Biało-Czerwoni są wymienieni tylko jako przykłady najsilniejszych klubów (zgłosiły się wreszcie najsilniejsze, jak klub Biało-Czerwonych, zwycięzców matchu lwowskiego i klub akademicki „Cracovia”). Żadne formułowanie z Nowej Reformy nie sugeruje, że są to jedyne kluby z tej grupy, żadne sformułowanie z tego artykułu nie mówi również o tym, że wszystkie pozostałe kluby należą do dwóch pierwszych grup. Szczególnie w tym kontekście nie są w ogóle wymieniane kluby Wisła i Czerwoni. Mowa o nich jest dopiero w dalszej części artykułu. Tak więc na podstawie rzeczonej notatki z Nowej Reformy można twierdzić tylko tyle, że Wisła i Czerwoni w połowie października 1906 roku już istnieli, notatka ta nie mówi jednak o dacie ich powstania nic jednoznacznego.
Ta przekłamana interpretacja artykułu dokonana przez Wikipasy dowodzić ma starszeństwa Cracovii. Problem z ustaleniem starszeństwa pomiędzy Wisłą i Cracovią polega na tym, że nie jest znana dokłada data powstania Wisły. Cracovia została założona 13 czerwca 1906 roku, kibice Cracovii i redaktorzy Wikipasów usilnie próbują więc dowodzić, że data powstania Wisły jest późniejsza. Posuwają się przy tym do kłamliwych tez i nieuprawnionych interpretacji, jak w powyższym przykładzie.

Fuzja w 1907 roku

Zobacz w osobnym artykule Wisła rezerwą Cracovii. Jesień 1907 roku?

Pieśń Klubu Wisła z 1911 roku

Zobacz w osobnym artykule Pieśń Klubu z 1911 roku - kłamstwa Wikipasów

Fuzja w czasie I WŚ

Wikipasy dołączają do niektórych sympatyków Cracovii forsujących tezę o fuzji Wisły z Cracovią w czasie I Wojny Światowej. Koncepcja ta to zupełne kuriozum. Ma z niej wynikać, że Wisła była zbyt słaba by samodzielnie funkcjonować w czasie wojny i przetrwała ją tylko dzięki wsparciu Cracovii. Co więcej, według zwolenników tej tezy to Cracovia miała doprowadzić do reaktywacji Wisły po wojnie! (rzekomo miało to nastąpić za namową Lustgartena, patrz niżej)
Powyższe opinie to kolejny przykład przekłamywania historii przez drugą stronę krakowskich Błoń.
Przede wszystkim Wisła na czas I Wojny Światowej zawiesiła działalność, a trudno logicznie utrzymywać, że klub który zawiesił działalność podejmował przed reaktywacją decyzje dotyczące tejże działalności, takie jak zawieranie fuzji. Zdaniem Wikipasów o fuzji miałoby więc świadczyć uczestnictwo kilku zawodników Wisły w meczach Cracovii: w czasie wojny w barwach „Pasów” występował na przykład Stefan Śliwa. Oczywiste jest jednak, że występ kilku zawodników w innej drużynie nie świadczy o zawarciu fuzji między drużynami. Gdyby Wikipasy chciały konsekwentnie trzymać się swoich pomysłów, to musiałyby ogłosić, że Cracovia w czasie tej samej wojny zawarła fuzję z kilkoma drużynami austriackimi, bo w czasie pobytu w Wiedniu piłkarz Pasów – Lustgarten – występował w ich barwach. Prawdziwe wygibasy retoryczne dotyczyłyby zaś II Wojny Światowej, gdy w okupacyjnych rozgrywkach poszczególni zawodnicy z meczu na mecz grali w różnych drużynach, zależnie od aktualnych sytuacji kadrowych. Przykładowo 15 września 1940 roku w barwach Cracovii wystąpił Edward Madejski z Wisły na bramce oraz Wilczkiewicz i Bator z Garbarnii w napadzie, gdyż „Pasy” miały problem ze skompletowaniem składu. By być konsekwentne Wikipasy powinny wiec głosić, że tego dnia fuzji z Cracovią dokonały wszystkie pozostałe liczące się drużyny krakowskie: Wisła i Garbarnia. Tamtego dnia Cracovia grała z Wisłą, Wikipasy musiałyby więc głosić, że Wisła dokonała fuzji z Cracovią by zagrać z Wisłą. Przykład ten dobitnie świadczy, iż przyjęcie tezy, że występ kilku zawodników w innej drużynie dowodzi fuzji obu klubów prowadzi do absurdów i sprzeczności. Teza ta jest więc nie do utrzymania i należy ją odrzucić, Wikipasy nie dbają jednak o logiczność swoich tez, a jedynie o ich wydźwięk propagandowy.
Serwis o historii Cracovii na określenie występów Wiślaków w Cracovii używa więc określenia „nieformalna fuzja”, jest to mydlenie oczu i zakłamywanie faktów.
Powtórzmy więc: w czasie I Wojny Światowej Wisła zawiesza działalność, bo swoje boisko przekazała Legionom Polskim (następnie uległo ono zniszczeniu w wyniku pożaru), a jej piłkarze jako żołnierze rozjechali się po frontach . Niektórzy z pośród zawodników Wisły - którzy akurat nie brali udziału w działaniach wojennych, a chcieli dalej praktykować piłkę nożną - uskuteczniali to w Cracovii, której wojna nie zmusiła do zawieszenia działalności. Jest jednak jasne, że występy kilku zawodników jednej drużyny w barwach innej nie świadczą o zawarciu fuzji między tymi klubami.

Boisko Wisły w czasie I WŚ

W artykule o derbach Wikipasy piszą: "Od tego momentu grano już co roku. No... prawie co roku. Pierwsza przerwa nastąpiła w latach 1915-1918. I to bynajmniej nie ze względu na I wojnę światową, tylko dlatego, że łąki, na których grała nie mająca jeszcze swojego stadionu Wisła, zostały zajęte przez armię austriacką. Piłkarze Białej Gwiazdy zdecydowali zatem, że... połączą się z Cracovią, która już swój stadion miała i grała na nim cały czas."

Reaktywacja Wisły po I WŚ

Henryk Reyman

Zobacz w osobnym artykule Henryk Reyman - kłamstwa Wikipasów

Paragraf aryjski

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1938/numer017/imagepages/image2.htm
delegaci regionów nie klubów, Kraków się wstrzymał
Wikipasy: „W świecie piłki nożnej postulowano numerus nullus czyli całkowity zakaz dostępu dla Żydów. Przepis taki wprowadziły niektóre kluby sportowe. Statut Wisły Kraków zabraniał przynależności nie-Polakom. Na przełomie 1937 i 1938 Warta Poznań wystąpiła z żądaniem wprowadzenia paragrafu aryjskiego czyli wykluczenia z PZPN klubów, sędziów i piłkarzy nie-chrześcijan. Wniosek ten poparły Wisła Kraków i AKS Chorzów. W obronie praw Żydów (i innych mniejszości narodowych) wystąpiła Cracovia popierana przez Pogoń Lwów i ŁKS Łódź. Tych antysemickich przepisów, wobec sprzeciwu władz państwowych, nie uchwalono na zjeździe PZPN”

Kazimierz Kmiecik