Sezon 1906 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Mecze towarzyskie Wisły, Mecze towarzyskie "Czerwonych",
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Sezon 1906

Przegląd Sportowy nr 26 z 30 czerwca 1928 roku, strona 3, w artykule okolicznościowym z okazji 25-lecia Czarnych zamieszcza fotografię podpisaną "Uczestnicy pierwszego meczu piłki nożnej w Krakowie". Chodzi oczywiście o spotkanie Czarnych z przodownikami krakowskimi z 4 czerwca 1906 roku. Pod zdjęciem znajdujemy opis i listę rozpoznanych na nim osób. Sensacyjnie brzmi stwierdzenie, że wśród graczy krakowskich "w mundurach szkolnych" znajdują się także późniejsi piłkarze Wisły: Cepurski i Bujak. Do tej pory bowiem na znanych i publikowanych listach gracze ci nie są wymieniani...

Turniej Jesienny

Sto druga rocznica powstania Wisły

Ważniejsze wydarzenia

  • Najprawdopodobniej w maju uczniowie II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie zakładają drużynę piłkarską. Przyjmują nazwę Wisła. Kapitanem Wisły zostaje Józef Szkolnikowski (pierwszy bramkarz), a opiekunem i jej pierwszym „prezesem” Tadeusz Łopuszański.
  • Wczesną jesienią (wrzesień-październik) Wisła bierze udział w pierwszym turnieju piłkarskim w Krakowie (Turniej Jesienny) i zajmuje w nim 4 (lub 3) miejsce. Wówczas też po raz pierwszy nazwa "Wisła" pojawia się w prasie. W turnieju startuje także klub Czerwonych, również plasując się w czołówce.

Artykuły prasowe

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1906