Sezon 1964/1965 (piłka nożna)

Z Historia Wisły

poprzedni sezon Rozgrywki w tym sezonie następny sezon
Wszystkie mecze, II Liga, Puchar Polski, Mecze towarzyskie międzynarodowe, Mecze towarzyskie i sparingi,
Rezerwy Juniorzy i trampkarze
Kadra Statystyki Spis Sezonów


Spis treści

Ważniejsze wydarzenia

 • 15 sierpnia 1964: Nowa rzeczywistość, inauguracyjne spotkanie Wisły w II lidze - zwycięstwo w Katowicach.
 • 5 września 1964: Pierwsze drugoligowe derby w historii Wisły. Na Ludwinowie Wisła w obecności 20-tysięcznej widowni pechowo remisuje 3:3 (bramkę w ostatniej minucie miał strzeli ze spalonego Robert Gadocha).
 • 1 listopada 1964: Z grą w Wiśle żegna się Kazimierz Kościelny, w 90. minucie swego ostatniego meczu zdobywając bramkę.
 • 22 listopada 1964: Derby z Cracovią nie niosły za sobą już takich emocji. Wisła pewnie wygrywa 4:1 na zakończenie rundy jesiennej.
 • 29 listopada 1964: Bramka Wisły nr 100 w Pucharze Polski. W Świętochłowicach z Górnikiem Wisła wygrywa 3:2, a bramkę w 61. minucie zdobywa Józef Gach.
 • 14 marca 1965: O awansie do półfinału Pucharu Polski decyduje losowanie. Na wyjeździe Wisła remisuje z Czarnymi Żagań 1:1, a dogrywka nie wyłania zwycięzcy.
 • 28 marca 1965: Ligowy debiut Henryka Stroniarza.
 • Dobry początek rundy wiosennej (4 kolejne wygrane) w zasadzie gwarantowały Wiśle powrót do ekstraklasy.
 • 6 czerwca 1965: Po przegranej z Lechią 0:2 koniec passy kolejnych 17 meczów bez porażki.
 • 17 czerwca 1965: Po pewnej wygranej nad Rakowem w Częstochowie 3:1 Wisła na dwie kolejki przed końcem sezonu gwarantuje sobie awans.
 • 27 czerwca 1964: Ostatni mecz sezonu w II lidze, przegrany z Cracovią 0:1. Wisła wróciła tam gdzie jej miejsce - do I ligi, z pierwszego miejsca w tabeli.
 • Do awansu poprowadził piłkarzy Wisły trener Czesław Skoraczyński.
 • Wisła zdobywa wicemistrzostwo Krakowa seniorów klasy A (Wisła IB) 1965.

Prasa o Wiśle

PIŁKARZE Wisły wyjeżdżają 9 VII do Szczytna

Echo Krakowa. 1964, nr 154 (2 VII) nr 5890

PIŁKARZE Wisły wyjeżdżają 9 bm. do Szczytna (woj. olsztyńskie), gdzie przygotowywać się będą do nadchodzącego sezonu.

Na obóz pojadą 2 pełne drużyny, tak aby można było wyłonić do rozgrywek Il-ligowych najlepszą jedenastkę, a jednocześnie zestawić zespół rezerwowy.


Zebranie wszystkich zawodników drużyn klas „A” i „B” TS WISŁA. 11 I 1965

Echo Krakowa. 1965, nr 6 (8/9 I) nr 6049

W ZWIĄZKU z rozpoczęciem sezonu piłkarskiego zebranie wszystkich zawodników drużyn klas „A” i „B” TS WISŁA odbędzie się 11 bm. o godz. 16.30 w Domu Sportu przy ul. Reymonta 22.


Dwumecz piłkarski pomiędzy Cracovią i Wisłą. I

Echo Krakowa. 1965, nr 24 (29/30 I) nr 6067

W NIEDZIELĘ na stadionie Wawelu odbędzie się atrakcyjny dwumecz piłkarski pomiędzy Cracovią i Wisłą.

Najpierw (godz. 11) wybiegną na boisko II-ligowe zespoły Cracovii i Wisły, a następnie o godz. 12.15 wystąpią drużyny, które w styczniu 1945 r. rozegrały pierwsze po wyzwoleniu spotkanie. W Cracovii zobaczymy: Rybickiego, Glimasa, braci Jabłońskich i Różankowskich, Parpana, Bobulę, Zbroję, Szeligę, Kazimierowicza i Piaskowego. Natomiast w Wiśle wystąpią: Jurowicz, Flanek, Szczurek, Legutko, Serafin, bracia Wapiennikawie, bracia Filkowie, Gracz, Mordarski, Łyko i prawdopodobnie — Giergiel. Arbitrami tego meczu, będą — sędzia, który prowadził spotkanie w 1945 r -S. Jesionka oraz nestor polskich arbitrów piłkarskich — A. Rutkowski. Grę rozpocznie znany kibic i popularny aktor dramatyczny — T. Wesołowski.

Plany piłkarzy Wisły

Echo Krakowa. 1965, nr 25 (31 I) nr 6068=


KIEROWNICTWO sekcji piłkarskiej TS Wisła, w osobach ppłk. St. Wójcika, mjr L. Bielicza oraz kpt. kpt. J. Sitarza, B. Michaliszyna, W. Szwajcy i mgr T. Pacuły, zapoznało przedstawicieli prasy z najbliższymi planami piłkarzy. I tak wszystkie zespoły z Il ligowym na czele trenują regularnie od pierwszych dni stycznia br. Zespół pierwszy, z trenerem Cz. Skoraczyńskim, wyjeżdża w połowie lutego do Jeleniej Góry, gdzie będzie trenować do 6 marca. 7 marca w Krakowie odbędzie się towarzyski mecz Wisła — Szombierki, później mecz pucharowy z Czarnymi w Żaganiu, a następnie II-ligowy z GKS Katowice w Krakowie.

„Biała gwiazda” w Jeleniej Górze. II

Echo Krakowa. 1965, nr 49 (28 II) nr 6092


OŚRODEK sportowy w Jeleniej Górze jest co roku, u progu piłkarskiego sezonu, azylem drużyn ligowych. Obok Polonii Bytom, Gwardii Warszawa, Śląska Wrocław,: Górnika i Thoreza Wałbrzych są też wiślacy, którzy pojechali tam 15 bm. i będą przebywać do 5 marca br.

— W zasadzie trener Cz. Skoraczyński wraz z instruktorem E. Borysem mają pod Swą opieką dwie jedenastki — informuje nas kierownik zgrupowania, mjr L. Bielicz. Są tu bowiem następujący zawodnicy: bramkarze — Karczewski, Leśniak, Dąbroś, Smoter oraz nowo pozyskany z Cracovii Stroniarz,: obrońcy — Monica, Kawula, Budka, Wójcik, Putek, Polak, Gepuch, pomocnicy — Kotlarczyk, Zalman, Warmus i Płachta, napastnicy — Sykta, Gach, Rusinek, Studnicki, Skupnik, Gwiżdż, Czernek, Horba, Lach, Pstruś i Witkowski.

Pierwsza drużyna rozegrała w trakcie zgrupowania 4 mecze towarzyskie z Polonią Bytom (0:0), z Gwardią W-wa (1:1), z Karkonoszami Jelenia Góra (1:1) i z Hutnikiem (1:1). Rezerwa Wygrała z rezerwą Gwardii W-wa 2:1 i przegrała z Górnikiem Kochłowice 2:3. Warunki treningowe wyżywieniowe doskonałe. Zawodnicy szybko dochodzą do formy, szczególnie pod względem kondycyjnym. Tylko napastnicy jeszcze za mało strzelają. Może oszczędzają się na rozgrywki ligowe??